Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Илия Попов

Необясним проблем при преминаване към по-голям диск

Препоръчан отговор

Ще пробвам предложените тук "чалъми" и ще напиша резултатите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, DarkEdge написа:

Което не е така. За MBR може да е 1, може да са 2, за gpt са 4

той написа  - 4 общо, всичките са "основни". Ясно че единия за уиндоус и ГРУБ го пуска него при избирането. Линукса е инсталиран след уина - така той си прави неговите си нужни дялове - 3 на брой, като записва ГРУБ - за избирането на двете ОС. И това е изходното положение от което се появяват проблемите по преместването на друг хард.

Неговия лаптоп не може да чете ГПТ - та той има само САТА2 и по онова време още никой не му се е налагало да измисля ГПТ. Продължавам да имам подозрение че "новия" диск може да е от тия дето са с уголемен клъстер и клонирането ще има особености, които дадена програма за тая цел е нужно да е взето предвид като сценарий.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Сори - сега видях, че Win 10 е X86. Значи Windows е на 1 или на 2 дяла - зависи къде е boot информацията му. И най-вероятно там някъде се корени проблемът.
@Илия Попов, кой е мениджърът за зареждане на системата? GRUB или bootmgr

преди 40 минути, Илия Попов написа:

Разделянето на дялове на 500Г правих с GParted,

Ако ще копираш дялове не трябва да делиш предварително диска! А направо да копираш дялове. GParted може да прави това.

Тук попаднах на ръководство за GParted и Clonezilla.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попов, досега спокойно можеше да си инсталираш на чисто двете ОС върху новия диск, вместо да се мъчиш с "чалъми" :( .

Да не говорим, че имаш нужда от смяна на версиите. Сложи 64-битов Win, да ти разпознае цялата памет. И Mint 17 вече е спрян от поддръжка, актуалният е 19, скоро ще излиза 20.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

Да не говорим, че имаш нужда от смяна на версиите

Може би има проблем с възрастта на латопа. Но, пък, от друга страна ментата е Х64.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв?... Да каже, ще го решим. Няма начин да няма начин, нали? ;)

Процесорът е 64-битов. Щом 32-битов Windows върви, ще вървят и 64-битов, и Mint 19.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линукса е инсталиран след уина - така той си прави неговите си нужни дялове - 3 на брой …

Дали?
Я кажи, кои са задължителните?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че нещо е необяснимо за теб  не означава че трябва да слагаш такива заглавия.

Подсказка - защо се напъваш с 32 битова ОС да имаш 8GB RAM? Изхвърли всичкото или ако ще се мъчиш сложи всичко на SSD диск че ще су умреш от чоплене на носа докато чакаш. Така че почваш на ново SSD чиста инсталация и не се занимаваш с глупости. Ако не ти достигат знания се допитай до специалистг и му плати.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Филипов написа:

да имаш 8GB RAM?

Няма - моделът не поддържа 8GB!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.06.2020 г. в 9:59, Илия Попов написа:

10 годишен НР лаптоп с 320 GB диск и 8 GB RAM

Това е написал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, DarkEdge написа:
преди 4 часа, Филипов написа:

.. да имаш 8GB RAM?

Няма - моделът не поддържа 8GB!

преди 3 часа, Филипов написа:

Това е написал.

Правилната формулировка е:

„Разполага/има монтирани 8 GB, но ... не може да ги използва/управлява, щото ОС не поддържа повече от 4 GB!“

При мен е обратното! ОС (Ubuntu 64 Bit) поддържа до 1 TB, но ... имам хардуерен лимит от 4 GB!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозна дискусия се разви, но новината от мен е, че успях. След още един опит с поредна копираща програма и неуспех започнах по-сериозно ровене в записките си ( тази операция по копиране на цял диск съм я правил поне 20 пъти за версии до ХР включително и не очаквах такъв зор). Забелязах командата sysprep /generalize. Намерих майкрософтското описание (https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/sysprep-command-line-options). Хората са си написали, че направеният имидж без специална подготовка на ОС не върши работа за "deploynment". Файлът се намира в едноименната поддиректория на system32 и се стартира от шела или cmd. Следва моментален shutdown. тогава се прави имиджа, който след ресторване работи безупречно. Имиджа и рестора правя с drive snapshot - програмата е с 3 месеца пробен лиценз и я смятам за най-добрата за целта. Дано това де е от полза за ентусиастите. 

ПС. Уиндоусът ми е 32 битов, защото е "наследник" на легална "седмица", която дойде с компа, а после аз я обнових до 10. Имам доста програми и не ми се играеше да ги преинсталирам, въпреки,че борбата с копирането май излезе по-сложна.

Благодаря още веднъж на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Илия Попов написа:

Хората са си написали, че направеният имидж без специална подготовка на ОС не върши работа за "deploynment".

Те може и да са го написали... но това не е точно така. Но не ми се занимава повече по това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПС. Лаптопът ми е наистина с 8ГБ РАМ и Линукс Минт си го поддържа. Чакам скоро да излезе 20 версия, за да я пробвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...