Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Илия Попов

Необясним проблем при преминаване към по-голям диск

Препоръчан отговор

Здравейте, имам 10 годишен НР лаптоп с 320 GB диск и 8 GB RAM, на който са инсталирани W10-х86 и Mint 17.3 - х64 и Grub v.2.  Реших да мигрирам диска към по-голям - 500GB, използвах най-напред Акронис Image 2014 като направих "образ" на целия диск, но опитът беше разочароващ - комбинацията не тръгна. Понеже процедурата е бавна реших да я разделя на части. Използвах Drivesnapshot (пробна версия, но създателите дават тримесечна пълна функционалност) и архивирах всички партиции на външен диск. После разделих новия диск на 4 партиции, така както ми харесва, но всяка да е по-голяма от съответната на стария диск, защото такова е изискването на копираща програма. Със същата програма (между другото смятам я за една от най-добрите за целта - опитвал съм поне десет различни) записах всеки имидж върху съответната партиция. Този път опитът беше успешен, но се появи интересен ефект. Линукс Минт тръгна без всякакви проблеми - той е инсталиран на 2,3, и 4 партиции (съответно системен (/) дял , Home и суап. Уиндоус 10 е на първата партиция -"активна", всички партиции са "първични". След първия старт на W10 всичко като че ли беше ОК, но след рестарта той увисна в положение малко преди въвеждане на паролата - екранът замръзна на "please wait". Влязох в Линукса и забелязах, че диск С (W10) e недостъпен и репортът беше "disk is unconsistent", т.е. несъвместим. Последвалата команда "ntfsfix /dev/sda1" го направи достъпен, но при рестарт W10 пак увисна. Записах наново имиджа в/у повредената партиция и W10 стартира успешно, но след рестарта се получи същият ефект - увисва. Прочетох тук-там из нета и се оказа разпространен проблем по света, а за причина някои смятат заложения във W10 "fast restart", при който с цел по-бързо стартиране на ОС  при рестарт W10 е като че ли при хибернация. Предлагат изключване на този бърз рестарт, но аз не успях да намеря как да го направя може би защото моят W10 е стара версия 1709. Само да не забравя - операцията с копирането и възстановяването я правих 5 пъти с най-различни програми - Clonzilla, Akronis, Makrium reflekt, disk clone и т.н. Резултатът е еднакъв, но въпросът ми е как така досега 3 години със стария диск нямаше проблем, а с този има (тествах го за лоши сектори)? Сега отново съм със стария диск и ако имам възможност ще експериментирам с друг. Писанката стана дълга и кой знае дали някой ще има търпение да я прочете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с AOMEI Backupper linux
https://www.ubackup.com/download-iso.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ Dark Edge: Благодаря за отговора! Не си спомням дали вече не пробвах с тази програма - използвах лайв диска на Сергей Стрелец - в него има десетина най-известни програми с такова предназначение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Илия Попов написа:

Предлагат изключване на този бърз рестарт

изключи хибернацията, която е свързана с бързия старт
не знам дали греша, но нищо не пречи да пробваш

в CMD , като администратор

powercfg /hibernate off

преди 2 часа, Илия Попов написа:

репортът беше "disk is unconsistent"

логически грешки, които се премахват CHKDSK

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Илия Попов написа:

използвах лайв диска на Сергей Стрелец

преди 55 минути, дръндю написа:

в CMD , като администратор

powercfg /hibernate off

В Стрелец? Дооре, вее

преди 1 час, Илия Попов написа:

@ Dark Edge: Благодаря за отговора! Не си спомням дали вече не пробвах с тази програма - използвах лайв диска на Сергей Стрелец - в него има десетина най-известни програми с такова предназначение. 

Аз няма как да знам.
Виж ук:
https://windowsreport.com/cant-disable-fast-startup/

Всъщност защо просто не копираш целия диск с помощта на Disk copy wizard на някой от дисковите мениджъри в  Стрелец?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Илия Попов написа:

Здравейте, имам 10 годишен НР лаптоп с 320 GB диск и 8 GB RAM ...

Не си казал точния модел на лаптопа.
Сигурен ли си, че поддържа по-голям диск от 320 GB?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Сигурен ли си, че поддържа по-голям диск от 320 GB?

Във заглавните въпроси беше нужно той да си напише и нещо повече за хардуера.

От друга страна - доколкото имам спомени, толкова старите модели - дето не поддържат дискове по-големи от 320гб, няма как да "поемат" 8 гб рам. Да не говорим - за вин10.

Но от друга страна - хрумва ми че ако диска е от стария тип, а той пробва да го сложи на новите - с по-големи 4К клъстери, ако пробва копиране побитово, би възникнал проблем именно със структурата на записите,... респективно - после при четенето им. Не знам програмите, с които е опитано и са споменати, биха се справили с подобен сценарий.

Просто ми хрумва импровизирано - не че настоявам че това е причината... Входната информация и условия за проблема са твърде непълни, вероятно нещата са някъде в детайлите и подробностите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопът е HP 6715s. Хибернацията е изключена отдавна, затова вероятно не открих в "Power options" къде се премахва "човката" за fast restart. За да се елиминира прочетох, че от трябва да се прави "shutdown /s" от конзолата. Правя го, но все тая. Единственото е, че не се сетих, че лаптопът може да не поддържа диск по-голям от 320 Г, но пък веднага след рестора на уиндоус дяла всичко тръгва, а и Линуксът работи без грешка. Пробвах и с копи на целия диск - с Акрониса нищо не стана, с Клонзилата също, а с "Терабайт копи" стана, но също след първия рестарт W10 се скапва. Чакам да взема друг диск по-голям от 320Г от приятел за проба. Ще пробвам и с Аомеи бакъпер. Засега толкоз. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попитах защо не пробваш с копиране на дисковете.

преди 5 часа, DarkEdge написа:

Всъщност защо просто не копираш целия диск с помощта на Disk copy wizard на някой от дисковите мениджъри в  Стрелец?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Илия Попов написа:

Лаптопът е HP 6715s.

https://www.cnet.com/products/hp-compaq-6715s-15-4-turion-64-x2-tl-58-vista-business-1-gb-ram-120-gb-hdd-series/

Човек... ти написа по-горе че си имал 8 гб рам. Хардуерно производителя пише, че е възможно само до 4 гб и има само един слот за памет.

Машината е толкова стара, интерфейса е сата2... възможни са толкова много точки при които да възниква несъвместимост... Виж моделите на харддиска - изходния и тоя на който се опитваш да се прехвърлиш... Всъщност бъркотията е пълна.

Никога не съм разбирал манията по стария хардуер - та машината е на повече от 13 години... точно когато изгряваше "ВИСТА". А ти - та 10-ка, та и линукс...

И да - защо правиш бакъпи на външен диск, вместо просто да клонираш дисковете? Измъкни харддиска и го клонирай директно на другия, през десктоп машина... че всеки твой опит направо ме побиват тръпки колко много чакаш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@_Ramus: Не е вярно, че компа е с един слот - два слота са - един на дъното и един достъпен през капаче отдолу. Естествено под Уиндоус 10 вторите 4 Г Байта не се използват, но и не пречат. Наистина е със САТА интерфейс на хард диска, за ДвД не е. Зная, че е със слаби възможности, но засега ми върши работа - под W10 (той беше "седмица", легална, но го ъпдейтнах) помагам на жена си, тя е геодезистка, а под линукс обикалям нета. Намам големи финанси за например лаптоп с i7 процесор. Относно клонирането на целия диск правих опит, но например с Акронис не тръгна въобще след копито. Днес се сетих за Симантек Ghost - използвал съм го преди 25 години за копиране на цели дискове и дялове под ДОС, но ще го пробвам като намеря още един диск с поне 500ГБ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Илия Попов написа:

Линукс Минт тръгна без всякакви проблеми - той е инсталиран на 2,3, и 4 партиции (съответно системен (/) дял , Home и суап. Уиндоус 10 е на първата партиция -"активна", всички партиции са "първични". След първия старт на W10 всичко като че ли беше ОК, но след рестарта той увисна в положение малко преди въвеждане на паролата - екранът замръзна на "please wait".

Опитай най-лесното.Ще ти отнеме минута.
Влез под Linux и регенерирай "grub листа" с командата
sudo update-grub

Нищто че в момента при теб съществува такъв.
Всяка промяна,разместване по харда или по някой дял,преоразмеряване и т.н, изисква sudo update-grub.

Ако всичко е наред при теб трябва да се появи нещо подобно:
Found Windows 10 on /dev/sda1

След всичко рестартирай.

Това поне е някаква информация но не е всичко.
Възможно е да се разпознава от grub,но пак да не стартира, ако е прецакана системата например.Говоря по принцип,не за този случай.

В твоя случай Windows зарежда веднъж.Логиката клони към това,че е копиран коректно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@nick_dimitrov:

Благодаря ти, но разбирам, че не си чел началния ми пост - той е неудобно дълъг . След рестора на W10 дяла ако има нужда аз възстановявам груб лоудера и той "вижда" W10. W10 се стартира успешно и всичко като че ли е ОК . Следва "shutdown /s", а не рестарт, (защото има съмнение, че при рестарт W10 някак си остава "разбъркан", въпреки, че при 320ГБ диск това не се случва). При нов старт W10 увисва на екрана "please wait" малко преди login екрана. Това се случи 5 пъти , като всеки от тях копирането на целия диск или само W10 дяла правих с различни програми, защото имах съмнение, че не всяка от тях се справя със задачата. Тествах за лоши сектори и "новия" 500ГБ диск с hddregenerator под ДОС , което за такъв обем трае 7 часа. Бях на ръба да се откажа- явно не ми достигат знания, но се амбицирах и затова написах всичко в този форум. Иначе в нета гъмжи от подобни оплаквания, но не открих работещ отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай,че не те разбрах.
Мога да предложа copy/paste с gparted на съществуващият Windows дял от стария диск, върху нов дял, на новия диск.
Става в графичен режим.
Имах едно необработено видео правено 2015-2016 г. но не го намерих ,да кача в you tube.
Трябва за закачиш и двата харда към компютъра,без да маунтваш новия.Ти се намираш върху стария хард и стартираш gparted.Новият хард,празен,го преоразмеряваш с gparted,стартиран от стария хард.
Първо правиш само дял за Windows,върху новия хард.
После пак с gparted браузваш до стария хард и Windows дял.С десен бутон copy.
Връщаш се до новосъздадения дял(става с падащото меню) върху новия хард и даваш paste.
Операцията при теб може да продължи 30-40 минути.
По време на действията gparted дава инфо за диска и го проверява и т.н.Вади лог.
След това добавяш,създаваш дяловете на Линукс и инсталираш Линукс върху новия диск.
Аз така бих действал в този случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Исках да каже,че след copy/paste на Windows върху новият хард,тогава  преоразмерявай дялове за Линукса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, nick_dimitrov написа:

Първо правиш само дял за Windows,върху новия хард.

Кой от всичките?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо правиш само дял за Windows, върху новия хард.

Кой от всичките?

Който свАри!

След това добавяш,създаваш дяловете на Линукс и инсталираш Линукс върху новия диск.

Първо, второ и … десерт - това е в столовата.

„Цепиш” си физическите носители на партишъни (дялове) както можеш и ти харесва, а после във всеки си правиш неща по свой избор. Единственото условие - за да си спестиш допълнителна работа - е първо, да инсталираш Уиндоус. За да не ти затрие grub-a.

Пп. Все още си спомням, как някой ми обясняваше, че НЕ МОЖЕ системния дял на Уин, да не е „С:”. При положение, че в същото време, на моята щайга, си беше „D:”.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, DarkEdge написа:

Кой от всичките?

Новият диск - 500GB

Най правилно от Live  USB/CD с инсталиран gparted , copy/paste от единия върху другия хард.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, nick_dimitrov написа:

Първо правиш само дял за Windows

Кой от всичките 4 дяла?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Кой от всичките 4 дяла?
Как - хем „всички”, хем … само 4?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разделянето на дялове на 500Г правих с GParted, който е част от Parted magic лайв диска, а копирането правих при един от експериментите с clone disk или нещо подобно, който е също от този лайв диск. Снощи си намерих стари (от2013) извадки от форума на Линукс Минт(ЛМ) по подобен проблем, но с ХР и ЛМ 13. Един от коментаторите твърди, операции с копиране на Уиндоус са обречени, ако се манипулира  дяла, на който е с цел намаляване му, за да се събере всичко на SSD( обикновено по-малък). Според него преди копирането трябва да се направят изтеглените ъпдейти, "Clean" със Cclean и вградената чистачка и пълно дефрагментиране, защото имало "непреместваеми уиндоус файлове", които компрометират процеса ако се местят. За съжаление това го имам като разпечатка и не мога да го прикача. Мисля, че не е прав, защото всички разработчици на такива програми твърдят, че безопасно копират W10. Ще направя проба като ресторна имджа в/у новия для (който е по-голям) и няма да разреша на gparted  да разшири новокопираната част до размера на дяла. Май не е ясно това обяснение, но стария дял (от 320Г диска) е 90ГБ и като се ресторне в/у новия (120ГБ) остават едни 30Г, за които gparted обръща внимание, че не са заети и предлага от менюто да се използва "partition/check", за да се разшири. Може би тази операция трябва да се направи по-късно с вградения "disk mangment" от "administrative tools".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по-горе се написа - че 10-ката е само на един дял, а на останалите 3 е линукса.

Заради това в последната инструкция с Джипартид идеята била да се направи първо виндяла - той е само един. Аз поне така го схванах, но нямам опит с линукс и само няколко пъти за две десетилетия ми се наложи да ползвам Джипартид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:
преди 1 час, DarkEdge написа:
Кой от всичките 4 дяла?

Как - хем „всички”, хем … само 4?

Няма угодия, еей! Само, защото до 128 има мегдан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Илия Попов написа:

Един от коментаторите твърди, операции с копиране на Уиндоус са обречени, ако се манипулира  дяла, на който е с цел намаляване му, за да се събере всичко на SSD( обикновено по-малък). Според него преди копирането трябва да се направят изтеглените ъпдейти, "Clean" със Cclean и вградената чистачка и пълно дефрагментиране, защото имало "непреместваеми уиндоус файлове", които компрометират процеса ако се местят.

Няма такова нещо - какво значение има дали някой го е писал - всеки може да си пише каквото си поиска, каквото му е кеф, в каквото си вярва - това нищо не означава отвъд него самия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, _ramus_ написа:

по-горе се написа - че 10-ката е само на един дял

Което не е така. За MBR може да е 1, може да са 2, за gpt са 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...