Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Имате ли любим софтуерен плейър?

Препоръчан отговор

Защото е мн.  гъвкав откъм настройки и с много възможности.
Погледни и линка в по-горното ми мнение.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пропуснах да спомена още нещо. Някои от софтуерните плейъри вече поддържат един нов формат на аудиофайлове, за който има доста противоречиви отзиви - MQA. Който уж осигурявал качество на звучене, по-добро отколкото на аудио CD. При това MQA не е формат с компресиране без загуби като FLAC например. Предназначен е основно да се използва за онлайн стрийминг на музикално съдържание - примерно стрийминг услугата Tidal предлага освен файлове с качество на аудио CD - 16bit/44.1 kHz и файлове (албуми) във формат MQA с разрядност 24 bit/48 kHz, 24 bit/88.2 kHz и 24 bit/96 kHz.

За да можеш да се "насладиш" на MQA, трябва да са изпълнени две условия:

1. Да имаш софтуерен плейър, който да "разбира" от MQA - такива са например Аудирвана и Руун.

2. Да имаш DAC или медиа стриймър/плейър, който да е сертифициран по MQA.

Моят стриймър/плейър Onkyo NS-6170 се оказа, че отговаря на изискванията - след последния ъпдейт на фърмуера  преди няколко месеца са го сертифицирали. Той може и директно да просвирва музика от Tidal, а също така Аудирваната го вижда като мрежово устройство в домашната WiFi мрежа и може да просвирва  всякакво музикално съдържание от нея. За MQA - честно казано, не усещам някаква съществена разлика спрямо музиката, записана в "обикновено"  CD качество.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и още нещо. Редица софтуерни плейъри имат функция за овърсемплинг - повишаване на разредността - битове и честота, на просвирваните файлове, преди да се подадат към DAC-а за преобразуване. Като това се прави от компютъра в процеса на четене на файла. Напълно възможно е един файл - РСМ, примерно в контейнер FLAC, с разредност на аудио CD -16 bit/44.1 kHz, да бъде "напомпан" до HiRes 24/176.4, или до  24/192 , или до 24/196,  или до 24/352.8, или до 24/705.6, или до24/768 - т.е. до максималните възможности на DAC-а. Също така може да бъде конвертиран и във всякакво DSD - пак според възможностите на DAC-а - т.е. до DSD64, или 128, или 256, или 512. Та дори и до DSD1024.

Това за мен е пълно безумие. Обаче във форумите примерно на Head-Fi.org съм чел хвалбите на разни маниаци, които си купуват мощен компютър (лаптоп) и DAC, способен да чете и конвертира файлове до PCM 24/1536 и DSD1024. И как конвертирали в процеса на просвирване всичко до DSD1024. И колко прекрасно звучало всичко.

Ето това вече е пълна маниащина.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е

преди 2 часа, Михайлов написа:

пълна маниащина

а неразбиране, награмотност, его и още 100 подобни.

За щастие се лекува лесно - с прослушване зад завеса! Става голям издън, никой не си познава собствените устройства, тук-там някой харесва най-много стар 14-битов DAC, скъпи устройства се оказват назад в класацията, DSD се класира много назад след обикновено CD...

Затова всеки да си хваща любимите албуми, да установи за 1-2 години на какво се чуват най-добре и да си слуша с кеф!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горките санитари, жал да ги оплачеш, когато избират на кой адрес първо да откликнат. На аудиофила или на вегана?
Лампов усилвател, аудио-кабели направени от златото на инките - това е лека нощ деца. За супер аудиовеганите има специализирани аудиофилски центрове, предлагащи им уличен стълб за градската мрежа на цена 10 000$. По заявка доставят трансформатор за градската мрежа - аудиофилски! Много просто, до този момент получавали "изцапано" електричество и това влощавало качеството на мелодиите им. Връх на имбецилизма е когато аудиофил се впусне в обяснения - това е то истинската сран на господа. По-скоро слепият ще види палитрата на дъгата през черно-бял телевизор, отколкото микрохирург разгадае какво се мъти в мозъка на аудиофила.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Profruit написа:

Горките санитари, жал да ги оплачеш, когато избират на кой адрес първо да откликнат. На аудиофила или на вегана?
Лампов усилвател, аудио-кабели направени от златото на инките - това е лека нощ деца. За супер аудиовеганите има специализирани аудиофилски центрове, предлагащи им уличен стълб за градската мрежа на цена 10 000$. По заявка доставят трансформатор за градската мрежа - аудиофилски! Много просто, до този момент получавали "изцапано" електричество и това влощавало качеството на мелодиите им. Връх на имбецилизма е когато аудиофил се впусне в обяснения - това е то истинската сран на господа. По-скоро слепият ще види палитрата на дъгата през черно-бял телевизор, отколкото микрохирург разгадае какво се мъти в мозъка на аудиофила.не си на 18 години.

Мен ме изгуби като читател. (навсегда) Хубаво беше да пишеш за нещо, което го разбиращ, а не да се подиграваш.  А с китове и детски играчки би трябвало отдавна да си приключил. Стилът ти на писане не те прави нито остроумен, нито разбиращ, само дето всяваш една непонятна радост на всички във форума, включително и на мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С последния ъпдейт на Аудирваната се е появила "епохална" нова възможност - филтър, с включването на който плейърът да показва само наличните MQA файлове, а цялата останала сволоч ще бъде скрита. Примерно докато си ровиш в Тидала през Аудирваната.

А пък в един от онлайн магазините за музика в HiRes формат почти цялата първа страница е изпълнена с предложения за албуми в MQA...

Само тук-там се гуши срамежливо по някой албум в DSD.

Мъка...😀

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Колев60 написа:

Мен ме изгуби като читател

A бе той донякъде е прав.

Аудиофилите са основно два вида - аудиофили-меломани и обикновени яки аудиофили, наричам ги хаудиофили. ;)

Първия вид, към които гордо се числя, обичат музиката в почти всичките й разновидности - класическа/симфонична, класически рок, прогресив в разните му видове, джаз... Виждайки, че любимите им парчета могат да се възпроизвеждат в по-хубав вид, те се стараят доколкото е възможно да си подобряват системите. Ако трябва цял живот, но не изпадат в превъзбуда от новия грамофон на комшията за 100000$, защото знаят, че плочи няма. Ако те са инженерно-грамотни, някои неща си правят сами или си подобряват закупените устройства...

Хаудиофилите не обичат музиката, те обичат звуците. Отиваш му на гости, пуска се там някакъв "велик" албум и веднага се превърта напред. Гледай, гледай сега на 4.56 минута кво се чува! А? Сега ще върна... И се продължава с разни трясъци и бас, който на 7.34м слизал до 28Hz!

Както написах преди дни, проблемът е, че сега животът стана друг, имаш време да си чешеш тела, да спамиш по форуми и да лайкваш нам кво си. Да слушаш музика няма време, сори

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, JKirilov написа:

Да слушаш музика няма време, сори

ЖикТак, ти нямаш време, щото не спираш да къкаш из форума :D . Аз съм се излегнал на стола пред компа, от любимия ми Panasonic се разнася "Shine on you crazy diamond" от CD, и гледам отгоре на нещата :) .

Не се хаби да ми отговаряш, дреме ми за мнението ти 😜 .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам следните варианти:

`WishYou.jpg

Никога не бих ги слушал на Панасоник...

Ти нищо не разбираш и няма как да ти се обясни, сори!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Михайлов написа:

Скрийншотът

няма какво да го гледаме. Важното е, че не слушаш на Панасоник и не докато си пред компа!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакам да пристигне от Сингапур една ей такава платка:

spacer.png

Тя е за ъпгрейд на R-2R ДАК-а ми Денафрипс Понтус - за усъвършенстване на преобразователния модул за входа USB.

ДАК-ът има нужда от такъв входен модул по USB, тъй като интерфейсът на вътрешната схема  (основната платка) на ДАК-а е I2S.

Т.е. ще подменя съществуващата платка:

spacer.png

с нова:

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Очаквам и аз да ми пристигне бюджетния DAC PCM5122  за Raspberry Pi 4. За да се науча каква ОС да му "инсталирам" за да го използвам за стриймър/плеър (по скоро второто).

Повече ме притеснява, как ще се справя със охлаждането на въпросната "Малинка" Защото съм пълен noob във използването на тези едноплаткови компютри (ако изключим Android TV Box-овете)

Ще използвам вентилатор и три охладителя/радиатори за машинката, "набутана" в пластмасова кутия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.07.2020 г. в 18:22, oic написа:

Очаквам и аз да ми пристигне бюджетния DAC PCM5122  за Raspberry Pi 4. За да се науча каква ОС да му "инсталирам" за да го използвам за стриймър/плеър (по скоро второто).

Повече ме притеснява, как ще се справя със охлаждането на въпросната "Малинка" Защото съм пълен noob във използването на тези едноплаткови компютри (ако изключим Android TV Box-овете)

Ще използвам вентилатор и три охладителя/радиатори за машинката, "набутана" в пластмасова кутия.

Kaк каква ОС? Тук избора е просто спартански. Стария Rasbian го разчупили до Raspberry OS. Смяната на името поднася нови икони, тапети и ядро. Другият вариант е Ubuntu за Raspberry Pi. Е  да, други иконки, тапети, но общо взето същото - линукс за ARM процесори, И всичкото това на 32 бита. Има 64, но не се препоръчва, бета версия.  А да, има още две:  Openhabian и Hassio, но те са много тясно профилирани и основата им пак е Debian  за ARM процесори.

Най-после се появи възможност за бутване от SSD, че досега с тези картички бе мъка на всеки 4-6 месеца да умират внезапно  и сбогом на единия USB-порт.

Вентилатора?  Повече от нещо, но изпълнението е дървено. Тъпо се закача на 5-те волта .
Интересно става с тоя дак. Той е замислен като сандвич, а това значи повече вой от вентилатора и евентуално късо според аерологията или "плетем брада от кабели" за всеки gpio.

Двата hdmi. Бие на глупост. Забрави за 4к. FullHD като сложиш desktop е таван. Двата hdmi имат смисъл, ако в единия монитор програмираш, а в другия изпълняваш резултата, разбирай: python, php, javascript.

Напрегни захранването с  товар. Ако не издържи на 2.5А товар при пад 5% от напрежението или  се разгони като гореща ютия в коша . USB-C за конектор на захранването е поредния косяк. Масово го разпойват и лепят захранващите проводници на освободените полигони. Raspberry е чувствителна към качеството на захранване и обърни внимание.

В своята категория Raspberry Pi 4 е без конкурент, но конската цена и неминуемите плюшки към нея обезсмислят купуването й

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Profruit написа:

Kaк каква ОС? Тук избора е просто спартански. Стария Rasbian го разчупили до Raspberry OS. Смяната на името поднася нови икони, тапети и ядро. Другият вариант е Ubuntu за Raspberry Pi. Е  да, други иконки, тапети, но общо взето същото - линукс за ARM процесори, И всичкото това на 32 бита. Има 64, но не се препоръчва, бета версия.  А да, има още две:  Openhabian и Hassio, но те са много тясно профилирани и основата им пак е Debian  за ARM процесори.

Най-после се появи възможност за бутване от SSD, че досега с тези картички бе мъка на всеки 4-6 месеца да умират внезапно  и сбогом на единия USB-порт.

Вентилатора?  Повече от нещо, но изпълнението е дървено. Тъпо се закача на 5-те волта .
Интересно става с тоя дак. Той е замислен като сандвич, а това значи повече вой от вентилатора и евентуално късо според аерологията или "плетем брада от кабели" за всеки gpio.

Двата hdmi. Бие на глупост. Забрави за 4к. FullHD като сложиш desktop е таван. Двата hdmi имат смисъл, ако в единия монитор програмираш, а в другия изпълняваш резултата, разбирай: python, php, javascript.

Напрегни захранването с  товар. Ако не издържи на 2.5А товар при пад 5% от напрежението или  се разгони като гореща ютия в коша . USB-C за конектор на захранването е поредния косяк. Масово го разпойват и лепят захранващите проводници на освободените полигони. Raspberry е чувствителна към качеството на захранване и обърни внимание.

В своята категория Raspberry Pi 4 е без конкурент, но конската цена и неминуемите плюшки към нея обезсмислят купуването й

Няма да се свързва по HDMI, не че не е възможно но.. може би само първоначално.Ще го контролирам основно през приложение за смартфон. Като основната му функция ще бъде аудио плеър + стрийминг (второстепенна)

Под ОС имам предвид Volumio, piCorePlayer, RoPieee.

Ето едно видео за какво иде реч:

За охлаждането, ми е ясно че вентилатора (който е за монтиране отгоре на кутията за да обдухва процесора), няма как да го прикрепя към процесора. Тъй като DAC-a се включва като шапка/HAT.

Така, че или ще поставя по голям пасивен охладител или ще пробивам кутията за DIY изпълнение/ монтиране на вентилатора. В краен случай и смяна на кутията.

През Raspberry OS, разбрах, че може да се следят температурите на RPi4. Но през горните програми/софтуер едва ли. (може и аз да бъркам, защото съм noob на тази тема)

Има вариант да взема RPi3. Но не ми се иска да вземам стара машинка. Въпреки, че е достатъчен за използването му като аудиоплеър/стриймър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване