Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся съвет относно влязло в сила НП за без маска.

Препоръчан отговор

На 15.04 тази година от общината ми написаха глоба за без маска на стойност 30 лева. Сега този месец на 15-ти ми излезе НП-то и имам 7 дневен срок до 22-ри да реша, дали да обжалвам. Въпроса е: Ако например обжалвам с доводите, че държавата не ми е осигурила маска или парични средства да си закупя такава, ще успея ли да спечеля делото или изобщо няма да се стигне до дело за такава сума пари? А ако се стигне до дело, какви разходи ще трябва да поема? Въпроса ми е с цел да не стане така, ако обжалвам да дам повече пари от колкото е самата глоба... Другият вариант за който се сещам е да не я плащам и да изчакам давността на НП-то да изтече. Какво ще е най-доброто решение в случая? Не искам да я плащам при никакви обстоятелства защото въпроса е принципен, не е за 30-те лева.., ами за това, че се държат супер нагло, пишат глоби на този и онзи, а не питат хората как са, що са, пари за хляб имат ли?? Гледат само как да дерат народа... Ще се радвам, ако отговорите по темата защото има и много други хора в моето положение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Плащай и се радвай че не са 300. Имало е  някакъв шанс ако не е влязло в сила  и не е било написано от компетентна институция.

Като не искаш да плащаш - твоя работа. Вече се сетиха да ги прехвърлят за принудително събиране към НАП. Поне на глобитте няма лихви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих ги платил тези 30лв., не си струва загубата на време за обжалване на такава сума.

Ако пък искаш да обжалваш, започвай да четеш в нета закони, наредби и казуси.И ако обжалваш, обжалвай по няколко параграфа/причини.

Ако се стигне до дело в съда, разходите се плащат от загубилата страна.И най-тъпото е, че като загуби общината/държавата, плаща пак данъкоплатеца от съответния бюджет.А държавния служител който е допуснал грешка не понася наказание!Т.е. данъкоплатеца винаги е от страната на булката!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ivan_pop написа:

Аз бих ги платил тези 30лв., не си струва загубата на време за обжалване на такава сума.

Ако пък искаш да обжалваш, започвай да четеш в нета закони, наредби и казуси.И ако обжалваш, обжалвай по няколко параграфа/причини.

Ако се стигне до дело в съда, разходите се плащат от загубилата страна.И най-тъпото е, че като загуби общината/държавата, плаща пак данъкоплатеца от съответния бюджет.А държавния служител който е допуснал грешка не понася наказание!Т.е. данъкоплатеца винаги е от страната на булката!

Добре ами, ако не платя след колко време изтича давността на НП-то? И реално какво следва тогава? Ще ме търсят от разните му институции за 30 лева ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да не те търсят, ама нищо не се знае. Я виж колко българи не ги пуснаха в Гърция заради неплатени глоби към КАТ.

Това му е и хубавото и лошото, че държавата постепенно се компютризира. Така тази твоя глоба един ден може да излезе където и когато не очакваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И от 30 лева с лихвите, след години да ти излезе през носа. И аз бих платила, точно за това. Не се знае утре къде и какви промени ще настъпят. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да нямаш нищо на твое име (движимо и недвижимо имущество) и да не работиш на легална работа (трудов или граждански договор) и да чакаш 2 години като безпризорен, който си няма нищо на този свят. Иначе има "Агенция за събиране на държавни вземания", която ще се постарае да вземе дълга по един или друг начин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предполагам че въпроса е по Закона за административните нарушения и наказания(ЗАНН).По спомени имаше нещо че даже и да е издадено НП то не влиза в сила преди да е връчено.А ако не е връчено до 3 месеца от излизането му то не може да влезе в сила.Може и да греша и да не е точно така.

Трябва да се чете!Четене му е майката!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ivan_pop написа:

Ако се стигне до дело в съда, разходите се плащат от загубилата страна.

Една подробност - загубилата страна плаща разноските (държавна такса и адвокатски разхоси) на спечелилата.

Обаче - без значение, дали ще загубите или спечелите - на вашия адвокат си плащате предварително.

преди 18 минути, ivan_pop написа:

Аз предполагам че въпроса е по Закона за административните нарушения и наказания(ЗАНН).По спомени имаше нещо че даже и да е издадено НП то не влиза в сила преди да е връчено.А ако не е връчено до 3 месеца от излизането му то не може да влезе в сила.Може и да греша и да не е точно така.

Пак по спомени - връчването не винаги е лично! Има опция със „залепване“ или „на таблото, в съда“.

преди 2 минути, DarkEdge написа:

Няма или!

Цитат
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.

Погасителната давност е 2 години, а абсолютната (по ал. 3) - 3 години!

То даже и при изтекла давност . задължението си остава!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:

Няма или!

Цитат

Съгласно чл. 82, ал. 2 ЗАНН давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност, като спорът е относно продължителността на новата давност - дали срокът й е двегодишен по ЗАНН, или е петгодишен по ДОПК.

нинам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Бонбон с катран! написа:

Иначе има "Агенция за събиране на държавни вземания", която ще се постарае да вземе дълга по един или друг начин.

Точно така, със запор на заплата при работещите. Мой познат, така ходи по мъките. Не платил своевременно разноските по дело разписани в решението на съда и след години му стана криво, като му запорираха сметките и видя как е набъбнала сумата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Бонбон с катран! написа:

Иначе има "Агенция за събиране на държавни вземания", която ще се постарае да вземе дълга по един или друг начин.

Те пък тези ... са се „убили от работа“!

Самия аз имам задължения (вярно - дреболии) от над 10 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jhoro написа:

Те пък тези ... са се „убили от работа“!

Самия аз имам задължения (вярно - дреболии) от над 10 години.

аз се сетих за една глоба 10 лева на Градския транспорт

:wub:

никой не си ги поиска

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Bikei201 написа:

На 15.04 тази година от общината ми написаха глоба за без маска на стойност 30 лева. Сега този месец на 15-ти ми излезе НП-то и имам 7 дневен срок до 22-ри да реша, дали да обжалвам. Въпроса е: Ако например обжалвам с доводите, че държавата не ми е осигурила маска или парични средства да си закупя такава, ще успея ли да спечеля делото или изобщо няма да се стигне до дело за такава сума пари? А ако се стигне до дело, какви разходи ще трябва да поема? Въпроса ми е с цел да не стане така, ако обжалвам да дам повече пари от колкото е самата глоба... Другият вариант за който се сещам е да не я плащам и да изчакам давността на НП-то да изтече. Какво ще е най-доброто решение в случая? Не искам да я плащам при никакви обстоятелства защото въпроса е принципен, не е за 30-те лева.., ами за това, че се държат супер нагло, пишат глоби на този и онзи, а не питат хората как са, що са, пари за хляб имат ли?? Гледат само как да дерат народа... Ще се радвам, ако отговорите по темата защото има и много други хора в моето положение.

Прочети - 1 https://rashkov.eu/ауан              

2   https://rashkov.eu/наказателно-постановление

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси принципите - не искам да си плащам глобата за нарушение, което съм направил, щото не ме питали как съм, що съм и имал ли съм пари за хляб. 😄 Е тей малко на раздумка да го ударят с теб - как са децата, жената, чушките дали ти се оманяват, по колата некви ремонти да си правил скоро, на моренце къде ще ходиш тази година.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, insec написа:

Баси принципите - не искам да си плащам глобата за нарушение, което ...

... някой е измислил, че е нарушение!

Ти, като кихаш - слагаш ли си ръка (кърпа, шал, маска) пред лицето? А ако имаш „газове“? Пиеш ли много студени напитки (опасност от ангина). Ваксини ... слагаш ли си?

Защо някой трябва да ми казва, как да си предпазвам здравето?

Не пийте, не пушете, не ... умрете запазени!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

30 лева глоба за без маска няма! Минималната е 300. Ако ти се дърли с държавата, най- вероятно ще спечелиш. Но ще трябва да вложиш много повече от 30 лева. След като спечелиш, загубилия ще трябва да плати разноските по делото, но понеже това е държавата, плащането ще се размаже доста във времето. Ако въпросът е принципен и си готов да похарчиш едни 500 лева, ще осъдиш държавата дори в български съд. После следват процедури и пари по случая може би ще видят внуците ти.

Тия 30 лева акт, виж как са формулирани. Ще е по друга линия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, jhoro написа:

Защо някой трябва да ми казва, как да си предпазвам здравето?

Ми може би щото освен себе си, трябва да пазиш здравето и на околните, м?! Или - я че си праа кот си знам, откадя накадя някой ще ми нарежда, квой туй нещо закони, правила.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ми може би щото освен себе си, трябва да пазиш здравето и на околните, м?! Или - я че си праа кот си знам, откадя накадя някой ще ми нарежда, квой туй нещо закони, правила.
Да ти припомня, че …
„Когато се множат законите и нарежданията, расте броят на крадците и разбойниците.”

Освен това - между истински закони и измислени министерски заповеди - има голяма разлика!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще успееш,  давай!

След това може да заведеш и дело, че не са ти осигурили пари за ГО и преглед на колата,  как така хем си длъжен да ги имаш, хем не са ти ги осигурили,  бахти държавата. 

Като искаш да си сред обществото ще спазваш правилата, които спазва цялото общество. Като не искаш - отиваш си в гората и си движиш както ти е угодно.  Аман от тарикати,  дето само права имат.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, insec написа:

Ти май много селелктивно четеш.Ами като са закони и правила нека ти цитирам Закона.

Цитат

Чл. 1. Този закон урежда ограничаването на носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето.

Чл. 2. (1) На публични места на територията на Република България не се допуска носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето.

(2) Публично място по смисъла на ал. 1 е всяко обществено достъпно място на територията на Република България.

Чл. 4. (1) Облекло, прикриващо или скриващо лицето, са плътни или полупрозрачни дрехи, покривала, наметала, мрежести платки, маски или други подобни елементи, които прикриват частично или скриват напълно лицето.
(2) Лицето е прикрито частично при носенето на облекло, с което са закрити устата, носът или очите.
(3) Лицето е скрито напълно при носенето на облекло за цялостно закриване на лицето.

Чл. 6. (1) Който на публично място носи облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето, се наказва със:
1. глоба в размер на 200 лв. - за първо нарушение;
2. глоба в размер на 1500 лв. - за всяко следващо нарушение.
(2) Ако нарушителите са длъжностни лица, наказанието е:
1. глоба в размер на 500 лв. - за първо нарушение;
2. глоба в размер на 2000 лв. - за всяко следващо нарушение.
(3) Наказанието по ал. 2 се налага и на подбудителите и допустителите.

Сега по кой закон е виновен??

-------------------------------------------------------------------------------------

Такова дело по принцип би трябвало да приключи с отмяната на НП.От това не следва автоматично, че разходите по делото ще бъдат възстановени.Това е адиминстративно-наказателно дело и за разходите ще трябва да се заведе иск по ЗОДОВ.

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, badr написа:

....

Значи по този закон рупахме маруля и правихме манифестации, кога думна чернобил - умно си умно, ама някой друг път.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.07.2020 г. в 1:15, insec написа:

Няма закон, който да те задължава да пазиш здравето на околните! Не се напиняй да вменяваш отговорности. Наказуемо е само, когато умишлено причиниш здравословен проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване