Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Правен казус с закупен краден автомобил

Препоръчан отговор

Прочетох в Интернет за следният случай, който преразказвам по- памет и предполагам не е инцидентно събитие.

Мъж закупува автомобил от автокъща внос от Италия. Отива да го регистрира в КАТ. Там му отказват регистрация, защото автомобилът е обявен за откраднат в Италия.

Не зная дали е участвал нотариус.

Въпросът е:  Защо полицията тормози купувача, а не иска да чуе за проверка на автокъщата.

Затова проверявайте където трябва VIN №.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, bdenkov написа:

Прочетох в Интернет за следният случай, който преразказвам по- памет и предполагам не е инцидентно събитие.

Мъж закупува автомобил от автокъща внос от Италия. Отива да го регистрира в КАТ. Там му отказват регистрация, защото автомобилът е обявен за откраднат в Италия.

Не зная дали е участвал нотариус.

Въпросът е:  Защо полицията тормози купувача, а не иска да чуе за проверка на автокъщата.

Затова проверявайте където трябва VIN №.

Защото купувачът вече го е купил и той е негова собственост. А??? Това бил Денков. А добре дошъл пак във форума.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Емил Костов написа:

Защото купувачът вече го е купил и той е негова собственост. А??? Това бил Денков. А добре дошъл пак във форума.

Защо полицията не разследва продавача? И продавача - автокъщата е била собственик и вносител на автомобила?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, bdenkov написа:

Защо полицията не разследва продавача? И продавача - автокъщата е била собственик и вносител на автомобила?

Ето ви една тема (подобни има много) за четене (домашно)!

Отговорност на продавача при евикция (отстраняване на купувача)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, jhoro написа:

Ето ви една тема (подобни има много) за четене (домашно)!

Отговорност на продавача при евикция (отстраняване на купувача)

В линка пише нещо в първото изречение, че е за недвижими имоти. Няма да ставам адвокат от САК.

Да предположим, че сделката е минала през нотариус.

Не зная  дали е бил длъжен, но нотариуса не е направил проверката за откраднат или издирван автомобил.

Въпросът е защо полицията не си прави трудът да провери автокъщата.

joro  ти като адвокат с едно дело изучи ли децата, па и внуците да издържаш?  От един виц за адвокати. Нищо лично. Ако можеш отговори с едно изречение. Не давай Линкове към сайтове на адвокатски кантори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, bdenkov написа:

В линка пише нещо в първото изречение ...

Ми прочети и другите изречения бре!

И не - не съм адвокат! Говорех по-конкретно за:

Цитат

Въпреки това правилата за евикция могат да намерят приложение и за хипотезите за движими вещи в редица случаи: напр. ако вещта е била открадната или изгубена, или ако не е била предадена на купувача, или ако купувачът е бил недобросъвестен - при тези хипотези режимът на евикцията се прилага независимо от чл. 78 ЗС.

Ако вещта принадлежи изцяло на трето лице и купувачът не е знаел, че купува чужда вещ, той може да развали договора и то целия договор по реда на чл.87. В този случай продавачът е длъжен да върне на купувача платената цена и да му заплати разноските по договора, както и необходимите и полезни разноски за вещта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В повечето случаи тези простотии се случват след няколко месеца и желанието на новия собственик да излезе извън страната. Тогава граничарите го проверяват през системата и ядец - колата била открадната от някъде (застрахователна измама). Тъпото е, че ти развалят почивката и следващите месеци. По принцип и доколкото съм запознат в КАТ имат такава услуга за около 35 кинта да ти проверят автомобила за тежести преди покупката. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че той човека си има доказателство , че не  я е откраднал а си я е купил от автокъщата. То по същата логика отивам в оръжеен магазин купувам чисто ново оръжие. Спира ме полицията на пътя я оръжие я серийния номер охо ма то ние разследваме убийство с това оръжие е извършено убийството айде в затвора. Смотана работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, bdenkov написа:

Не зная дали е участвал нотариус

Не участва нотариус.При внос на МПС, да речем чрез автокъща, купувача е пръв собственик на територията на РБ.Съответно няма подлежаща на изповядване сделка пред нашите власти.

Ако автомобила е краден купувача не може да го регистрира.Полицията няма как да разследва автокъща за престъпление извършено в чужбина.Липсва и юрисдикция, а и възможности.   

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, badr написа:

Не участва нотариус.При внос на МПС, да речем чрез автокъща, купувача е пръв собственик ...

Да - няма нотариус!
Може и без автокъща!
Купувал съм автомобили с наполовина попълнен договор за покупко-продажба! Просто попълвам моите данни и всичко е точно“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, jhoro написа:

и всичко е точно...

...снощи правих кекс! ;)

Няма нужда от нотариус, така е. А че всеки може да си провери VIN-a е въпрос на желание. От друга страна 30-те лева в КАТ не са много, но предполагам са свързани с гигантска опашка и часове чакане!

Интересно е и друго, къде му е транзитния номер? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, JKirilov написа:

Интересно е и друго, къде му е транзитния номер?

Ами ако е докарана с автовоз?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много авто къщи издават фактури на занижена стойност.

Например: Купуваш от автокъща кола за 10 бона, а в фактурата от автокъщата пише три бона.

Не купувачи са опитни.

Нещо, като бастуна на бабата.

Нещо, като чадърът на Майкал Джексан в багажника.

Заваряват рогове.

Поправят катастрофирали автомобили.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, nickolaycho написа:

Ами ако е докарана с автовоз?

Тогава транзитния номер се взема от българския КАТ!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Измамни схеми бол. Давал съм много примери с руски клипчета.

На мен като не ми харесаха офертите на тукашните автоизмамници (а ги познавам из мое село) отидох и си купих моята от Мюнхен. Нямам проблеми. Тукашни транзитни номера не съм взимал, карах с германските 2 седмици. Подахох документите в КАТ, те провериха или изчакаха да мине малко време, в последния ден минах митница Свищов и в КАТ да си взема големия талон.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.08.2020 г. в 21:06, JKirilov написа:

Тогава транзитния номер се взема от българския КАТ!

А ако автовозът я докара пред БЪЛГАРСКИЯ К А Т?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Филипов написа:

... купих моята от Мюнхен. ... в последния ден минах митница Свищов и в КАТ да си взема големия талон.

Ти си карал с немските номера 2 седмици - аз карам по 1-2 месеца. Според валидността!

Но защо „Митница“??? Това е Вътреобщностно придобиване за собствени потребности - няма ДДС, няма мито! Извършва се само регистрация на автомобила в КАТ.

преди 3 минути, nickolaycho написа:

А ако автовозът я докара пред БЪЛГАРСКИЯ К А Т?!

Точно там трябва да я докара - същия или друг репатратор. Не може да стигне до КАТ „на собствен ход“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двамата хал хабер си нямате! ;)

Автовозът ги изсипва в двора на автокъщата. А тя, ако е истинска, вече има 5-6 постоянни транзитни номера, важащи за всички коли, но с попълване на пътен лист!

Нали ще искаш поне 1 км да покараш преди да броиш 800 лева?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, JKirilov написа:

И двамата хал хабер си нямате! ;)

Автовозът ги изсипва в двора на автокъщата. А тя, ако е истинска, вече има 5-6 постоянни транзитни номера, важащи за всички коли, но с попълване на пътен лист!

Нали ще искаш поне 1 км да покараш преди да броиш 800 лева?

Ти, като много разбираш - поне виждал ли си „български транзитен номер“? Или някакъв друг?

Ето ти пример - R9CMJ4BOf7VtmAyWlE4HlmO0mCs5iHxfHQThIihdTpe6K0EXsTrnagrL-wWyldmBn5OTTOWnDDtiNRPM-3GK_s21pRhxq0uVOUYPNiDzkiAgJhCxkHHCrnMWcxPzixI14EnnCX7ufsQSrrvnB0tY9USeuy84wa71LVpVikj5EqBp81gQ1MbhQpRtpnAlq-EvmirEfUir_4m2aFJn-Klkeu0cfe7ipoFycWIiwkUZUM2_RMfU2DnUXfn36Bt5_vpX8WDc0gGWBE6zz4aBFXQJRYJt7pU3d5lsZSZXVCKl93Pc5OxWRJQHfZIir3K-Bq0x44NAygFWgv5vRMHap6XJjpMDmHvNAEH-XEfh-VlADxi6WISQJYfjeK5sH-veVxeP5HbmLqLVba85Wz1gOQoqkG61ZRJLQfZEnU7HuEZ76EJnoIAjRJwJepD6_-I7crRReBzkrctHUY910hMuwqhsKNH0xNsSM_U-MhILoh9iJp5K0PCpT6SXKUfFRlq-UUL1zrI7rgSsjowuscbvGt8mb2jFhldavF-pupWq0yG8EkmEq0w09xarfCxVGgQs4HRNZ4eY5NPm18uGJrcVvRIfoz6vn82EF-Wbu3CgZN5uM6E0EQ3TtQncix4eJIIxe6PEMm9XSGkhUEXnOYbwED9zxi6xBCrrSJAaH5w8a47MTtfv3VEPFIQjhPcOq9510w=w283-h93-no?authuser=0

Обърни внимание на червената лента вдясно - отгоре е месеца, а отдолу - годината на валидност! При изтичане на този срок - номерата се връщат и унищожават! Всеки комплект (два номера) се издава за конкретен автомобил.

Каква е тази глупост - „постоянни транзитни номера“???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До преди три седмици и аз не го знаех. Дали е врътка или скорошно изменение на закона - не знам и не ме интересува. Но можем да хванем бас! ;)

С такъв номер си пробвах колата преди да я купя! Може да не се казва транзитен, а временен, но е така, гаранция!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
До преди три седмици и аз не го знаех. Дали е врътка или скорошно изменение на закона - не знам и не ме интересува. Но можем да хванем бас!
С такъв номер си пробвах колата преди да я купя! Може да не се казва транзитен, а временен, но е така, гаранция!
Ето - да четеш!
Предоставяне на временни табели с регистрационен номер на лица - търговци (по смисъла на Търговския закон).
Това е,само за търговците.
На лице - търговец по смисъла на Търговския закон, извършващо внос и продажба на превозни средства, се предоставят временни табели с регистрационен номер със срок от една година. Временните табели с регистрационен номер се предоставят за ползване при управление на моторно превозно средство на територията на страната за тестване, придвижване до съответните органи на държавната администрация, до сервиз, от един търговски обект до друг и до официално обявено изложение.
Временният регистрационен номер за автомобили и ремаркета се състои от шестцифрена комбинация на числата от 0 до 9, симетрично разделени с буквата "В" в средата. Временният регистрационен номер, предназначен за МПС от категория L, се състои от петцифрена комбинация на числата от 0 до 9, разделени с буквата "В". В крайната дясна част е обозначена годината на валидност на червен фон.
Заявителят трябва да разполага със собствен или нает търговски обект.
За всеки комплект временни табели с регистрационен номер отдел/сектор "Пътна полиция" при СДВР/ОДМВР издава разрешение за временно движение.

Другото е
Издаване на транзитен регистрационен номер на превозно средство
След изтичане срока на транзитната регистрация издадените табели с транзитен регистрационен номер не могат да се използват.
След изтичане срока на транзитната регистрация по искане на собственика може да бъдат издадени нови табели с транзитен регистрационен номер, но в този случай превозното средство трябва да се представи за идентификация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

E, aз какво ти говоря? :angry:

От къде ще си купиш кола, ако не от търговец?

Изводът е прост - искаш да си купиш кола, няма номера, искаш временен/транзитен за да я пробваш - амииии, то няма... Казвш Тенкю баба и си отиваш, това е смисъла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

E, aз какво ти говоря? :angry:
От къде ще си купиш кола, ако не от търговец?

Остава да кажеш, че само автокъщите продават автмобили „втора ръка”?
Купил съм няколко автомобила и нито един - от джамбазите.
Да - пак човек ги кара, но той е записан като „превозвач”. Колата е с теанзитни немски, холандски или други номера, а договора - попълнен само от продавача. Следва допопълване, легализация и в КАТ.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване