Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Аудио система за домашно кино

Препоръчан отговор

Здравейте,
Ще се нанасям в апартамент, където хората преди време са правили ремонт и са пуснали кабели в стените и са оставили 4 сателитчета (Pioneer, нямам идея какъв модел, но старички най-вероятно). Четирите кабела излизат на секцията където ще е телевизора. 
Имате ли предложения, как да доокомплектовам  нещата? Център и буфер да стане 5.1? Конкретни предложения какво мога да закупя?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

To това е най-лесната работа, но:

1. Бюджет?

2. Какво е разположение на тези

преди 1 час, Kiril Sharkov написа:

4 сателитчета

???

По-вероятно е резултатът да не е много добър...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Kiril Sharkov написа:

Четирите кабела излизат на секцията където ще е телевизора.

Понеже няма данни за модела на тези сателити,не може да се отговори точно.Телевизора ли е целта да пуснеш през тези сателити?Ако е това,купуваш си една система 5.1 и пробваш дали тези сателити ще свирнат по-добре с нея.Ако са по зле от купените,ги махаш и използваш само прекараните кабели.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Kiril Sharkov написа:

Здравейте,
Ще се нанасям в апартамент, където хората преди време са правили ремонт и са пуснали кабели в стените и са оставили 4 сателитчета (Pioneer, нямам идея какъв модел, но старички най-вероятно). Четирите кабела излизат на секцията където ще е телевизора. 

Снимка няма да е излишна след като не се знае модел. Импеданса им също е важен фактор който може да разберете със замерване с мултицет. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, JKirilov написа:

To това е най-лесната работа, но:

1. Бюджет?

2. Какво е разположение на тези

???

По-вероятно е резултатът да не е много добър...

Здравейте на всички,

Разположението е в четирите края на стаята общо взето.
Нямам снимка в момента, но са си малки колонки, видно стари от 5.1 система най-вероятно, но нямам идея къде са ѝ другите части, само видях че зад телевизора излизат 4 кабела.
Целта ще е сорса на звука да е Телевизора (Тепърва ще се избира и той) (или евнтуално смартбокс закачен за ТВ, но първоначално ТВ)

Какво ви е мнението за саундбаровете, заслужава ли си да се вкара и саундбар (един вид за център) в схемата + буфер (бас)?

Не гоня кино изживяване, но така и така ги има кабелите, винаги би било по-добре отколкото с тия колонки отколкото само звука на ТВ-то.

Никога не съм се интересувал сериозно от аудио системите и не съм много в час, та и затова се допитвам до хора с опит. Извинявайте, ако някои неща звучат налудничаво.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предсатвях си го централно под телевизора и по този начин да стане реално 5.1, макар че не знам дали саундбара може да бъде моно само за ценралния канал? Доколкото знам имат по няколко говорителя и са си стерео.
Но да, идеята ми е 5.1 система да се получи с 4-те колонки на стените и бар и бас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, JKirilov написа:

Саундбарът е хубаво нещо, но когато е скъп! ;)

Не е ясно и как ще го разположиш?

То хубаво когато е скъп , Но при 800 лв. - на горе. за Soundbar е неоправдано вискока цена. Която едва ли си заслужава сравнена с усилвател + два букшелф-а

Най добрият вариант за соундбар (макар че не ги предпочитам)  е в златната среда 500-600 лв не повече. Ако човека и желае само да го свърже и готово. Това е основното предимство, на с-баровете.

Към автора бюджет и марка на въпросните ОТ (тонколонки), както и снимка на кабелите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Kiril Sharkov написа:

Предсатвях си го централно под телевизора

Тогава вибрациите му ще почнат да влияят на ТВ, а да е във въздуха е малко трудно. Вариант е на стената, под или над ТВ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към автора на темата:

Кириле, за какво ти е 5.1 канална система, след като нямаш източник на такъв звук? Телевизорът е просто стерео.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, RudeBoy написа:

Към автора на темата:

Кириле, за какво ти е 5.1 канална система, след като нямаш източник на такъв звук? Телевизорът е просто стерео.

Телевизията е стерео, но аз мисля да си стриймвам филми по DLNA (или евентуално от смартбокс и външен хард, опции много), което би трябвало да си ги плейва както трябва, ако има съответното озвучение на телевизора. Или бъркам?

преди 2 часа, JKirilov написа:

Тогава вибрациите му ще почнат да влияят на ТВ, а да е във въздуха е малко трудно. Вариант е на стената, под или над ТВ.

тогава може и да не е добро решение саундбара. Заради такива идеи търся помощ сега :) Мисля, че е възможно да го закача на стената над ТВ евентуално, но тряба да преценя дали ще го позволи разположението, защото мисля да вземам 65" и нагоре телевизор, та да не се окаже зад него. Или освен ако се сложи високо дали би било окей? примерно метър над телевизора?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Kiril Sharkov написа:

аз мисля да си стриймвам филми по DLNA (или евентуално от смартбокс и външен хард, опции много)

Аз не те питам точно това. Тези филми, дето ще ги стриймваш - те с 5.1-канален звук ли са? И ако са - имаш ли устройство, което да декодира този 5.1 канален звук, да го раздели на "предни ляв/десен", "задни ляв/десен", :"център" и "бас", да го усили, и да подаде всеки канал през отделен изход към съответното озвучително тяло?

Или си мислиш - слагаш телевизора, връзваш някакси кабелите, пускаш филма, и всичко се случва от само себе си?...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, RudeBoy написа:

Аз не те питам точно това. Тези филми, дето ще ги стриймваш - те с 5.1-канален звук ли са? И ако са - имаш ли устройство, което да декодира този 5.1 канален звук, да го раздели на "предни ляв/десен", "задни ляв/десен", :"център" и "бас", да го усили, и да подаде всеки канал през отделен изход към съответното озвучително тяло?

Или си мислиш - слагаш телевизора, връзваш някакси кабелите, пускаш филма, и всичко се случва от само себе си?...

Нали за това отворих темата за съвети как да допълня сетъп-а от 4 колони, пределно ми е ясно, че не мога да ги закача в телевизора. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е нали затова те питам - за да мога да ти дам някакви насоки ...

Ако ще пускаш стерео звук, цялата работа е безсмислена. По-добре си вземи някаква стерео озвучителна система, ще ти излезе по-евтино, а звукът няма да е по-лош. А ако се надяваш, че ще купиш център и бас, и по някакъв начин ще разделиш 2-канален звук между тях и 4-те говорителя, и ще слушаш нещо по-добро - дълбоко се лъжеш. Виж, вече ако си навит да си намираш само филми с 5.1 канала, заслужава си да вложиш средства в по-качествено оборудване. Но няма да е евтино.

А конкретни предложения не могат да се дават никакви, докато не ни кажеш параметрите на това, с което разполагаш в момента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кирчо, принципът е следния - купува се качествен съвременен рисийвър. Не от най-качествените, че тогава трябва да продадеш апартамента. ;)

Всички източници се включват в него - компютри, таблети, блурей плейъри... А бе - всичко. И съответно N на брой тонколони, евентуално се гледа дали има вграден усилвател за събууфъра, ако няма се взема активен такъв. И изходът му HDMI се подава на телевизора. Толкоз!

Съвсем конкретно аз, понеже нямам грам желание и възможност за 5.1, 7.2, 9.2 и т.н. използвам оптичния изход на ТВ към оптичния вход на рисийвъра и имам само две колони край ТВ. Т.е. направил съм го обратно, но ми е достатъчно! Стерео. На моменти добавям съба...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, JKirilov написа:

Кирчо, принципът е следния - купува се качествен съвременен рисийвър

И ако тонколоните са 3 ома какво се случва? Масово в евтините системи за домашно кино се позват тонколони с нисък импреданс, а ние още не знаем какви са тези 4 тонколони? 

преди 8 часа, JKirilov написа:

На моменти добавям съба...

Съба, що е то? 

преди 11 часа, Kiril Sharkov написа:

да допълня сетъп-а от 4 колони

Които не знаем какви са за да се даде някаква насока? Най малко с какъв импеданс са 3,4,6,8 ома, защото има значение. 

преди 12 часа, Kiril Sharkov написа:

тогава може и да не е добро решение саундбара. 

Саундбар е решение, но няма да може да се свържат наличните тонколони и ще бъде 2.1 звука. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, FusE написа:

И ако тонколоните са 3 ома какво се случва? Масово в евтините системи за домашно кино се позват тонколони с нисък импреданс, а ние още не знаем какви са тези 4 тонколони? 

Съба, що е то? 

Които не знаем какви са за да се даде някаква насока? Най малко с какъв импеданс са 3,4,6,8 ома, защото има значение. 

Саундбар е решение, но няма да може да се свържат наличните тонколони и ще бъде 2.1 звука. 

Окей, мерси много на всички, като се нанеса и разбера какви са колонките точно, ще продължим разговора :) 
Няма смисъл сега да дълбаем в тази насока.

За момента, ако няма има идеи може да предложи конкретно с модели какво мога да взема евентуално, ако реша да заменя тези колони и просто да ползвам кабелите, които така и така са прилежно скрити в стената :)
Бюджет 500-1000лв макс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Kiril Sharkov написа:

Бюджет 500-1000лв макс.

Саундабар по избор се вписва в този бюджет, за тонколони и ресивър нови е малък бюджета. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Kiril Sharkov написа:

За момента, ако няма има идеи може да предложи конкретно с модели какво мога да взема евентуално, ако реша да заменя тези колони и просто да ползвам кабелите, които така и така са прилежно скрити в стената :)
Бюджет 500-1000лв макс.

Е ти пак - "какво да взема" ... Нали ти казах? Първо ни трябват параметрите на колоните. Най-малкото мощност и импеданс, или точните модели. Може да са някои качествени, да ги използваш, и само да купиш усилвател и бас. А може и да са боклуци (може даже да са автомобилни говорители, имаше наскоро подобна тема), и да не стават за нищо. В такъв случай, ако са добре вградени, може да не си заслужава да къртиш, за да ги вадиш и сменяш, а да минеш само с някоя качествена 2.1 система. Въобще - много "ако"-та. 

Но докато не кажеш с какво точно разполагаш, няма как да ти се дадат конкретни предложения.

ПП. Оп, моя грешка. Сега видях, че само кабелите са вградени. Нищо, това прави нещата още по-лесни. Поне можеш да обърнеш колоната, и да видиш модела на етикета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да, бюджета не стига за AV ресийвър и пасивни тонколони. 

Ако не е тайна колко кв м. е стаята в която ще монтираш аудио системата?Защото, ако е сравнително голяма ще един саундбар няма да е достатъчен да е озвучи подобаващо. 

Например, ТВ се гледа от 5, 6 метра. Просто няма малките тонколонки, да изкарат добро звуково налягане SPL. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎13‎.‎8‎.‎2020‎ г. в 16:53, JKirilov написа:

Даже от 10 метра се гледа! :)

21 инча става ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето обект на темата е въпросът: "Какъв балтон да си пришия към това копче?"

Имало някакви жици в стената. Въпросът бил какви свирки да се закачат към тях. При така зададен въпрос отговорът е: "Каквито и да са."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване