Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съмнение за проблем с видеокарта на лаптоп

Препоръчан отговор

Здравейте, имам питане относно един лаптоп (HP Presario CQ61-310EQ).

Лаптопа се включва, вентилатора завърта, и лед индикаторите мигат по веднъж на равни интервали, но картина няма. До колкото разбрах, това може би значи, че има проблем с процесора, въпреки, че ми се струва че видеокартата си е заминала.

Въпросът ми е, ако процесора е ок и проблемът е във видеото, дали е възможно, да зареди Windows-a, въпреки че на екрана не се вижда нищо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Каква е целта на занятието? Ако трябва да се спасяват данни, може просто да се извади диска и да се включи в друга машина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Избираш си едно кошче и изхвърляш лаптопа. От това нищо не става. Горещ процесор и видеокарта. Нещо се е разпоило. Ремонтът е безмислен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Като зареди OS - звук чуваш ли?

А сега?

Иначе ако имаш проблем по дънната платка > нов/друг лаптоп.

Точно за това питам... Когато го включа дали ако е заминала картата ще зареди операционната система? 

П.С. Току що опитах да го включа, като вързах едни колонки към него и усилих до край... Пуснах го, но нищо не се чува... Това значи ли, че има вероятност да е заминал процесора, а дъното да си е читаво, или е много относително? Ако има шанс да е оцеляло дъното, бих инвестирал в процесор втора ръка, колкото за проба :)

Целта е да разбера със сигурност кое е заминало, картата или процесора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, svetlio_7557 написа:

Вече пробвах... същата работа. 

Нищо не закачвай. Машината е умряла. Процесорът е печка и грее постоянно. Видеокартата също не е от студените. Просто имаме разпоен чип. Не си заслужава ремонт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При повредена видео  карта и при повреден процесор - външния монитор не ти върши никаква работа.

Лаптопа отварян ли е?

Без памет, с почистена контактна повържност на паметта - пробвано ли е?

Кога последно е почистван, какви температури държеше последно, как точно спря?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

При повредена видео  карта и при повреден процесор - външния монитор не ти върши никаква работа.

Лаптопа отварян ли е?

Този гробник винаги държи високи темепратури. Имал съм същия боклук, само че беше с Nvidia чипсет. При включване без натоварване темепратурите бяха 60 градуса. При натоварване отиваше всичко на 90 и няма спасение. Кара докато работи. Вярно, че са правени по-корави, но и те си имат живот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Просто ме интересува, дали видеокартата трябва да бъде изправна, за да се зареди операционната система? Ако някой е пробвал или знае, моля да сподели :)

П.С. До колкото разбирам и виждам, видеокартата не е интегрирана в процесора. Процесора е AMD Athlon II M300.

IMG_20200908_202332.jpg

преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

Лаптопа отварян ли е?

Знам че външния монитор не ми върши работа. Просто не съм сигурен ако е жив процесора, а картата скапана, дали няма да се чуе някакъв звук поне, като от зареждането на Windows примерно. Ако процесора си е заминал няма как да се стигне до зареждане на Windows, но ако картата е скапана, а процесора жив, това ще възпрепятства ли стигането до въпростният звук от зареждането на Windows?

Така като гледам са го отваряли, в момента също съм го отворил.

Пробвах с друга памет, на която почистих контактната повърхност преди да я поставя... Същата история.

Лаптопа го взех в това състояние. По думите на предишния собственик, просто се е изключил както работи.

Редактирано от svetlio_7557 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да запалиш една система ти трябва дъно, процесор, памет и видео - малко са настолните системи който могат да палят без никакво видео изобщо, а има голяма разлика между липса на видео и изгоряло видео.

При теб видео картата е част от северния мост, тоест покрай нея може и чипсета ти да се е споминал, тоест ти нямаш и дъно в глобалната картинка.

Най-лесно е да пробваш с паметите - имал съм подобел лаптоп с изгоряла една банка памет - беше обявен за мъртъв, но мисля, че все още се ползва само със здравата си памет.

Правилния начин е диагностика! С боб никога не е ставало.

Ако не пищи без памет и ако физически процесора изглежда здрав, няма неприятен мириз от него, не е физически наранен - аз залагам, че той работи.

Процесора със сигурност има термо защита и колкото и да е горещ трудно би умрял просто така при поставен охладител върху него и под OS. За мен чипсета и видеото са се споминали.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

За да запалиш една система ти трябва дъно, процесор, памет и видео - малко са настолните системи който могат да палят без никакво видео изобщо, а има голяма разлика между липса на видео и изгоряло видео.

При теб видео картата е част от северния мост, тоест покрай нея може и чипсета ти да се е споминал, тоест ти нямаш и дъно в глобалната картинка.

Най-лесно е да пробваш с паметите - имал съм подобел лаптоп с изгоряла една банка памет - беше обявен за мъртъв, но мисля, че все още се ползва само със здравата си памет.

Правилния начин е диагностика! С боб никога не е ставало.

Ето това ме интересуваше...

Благодаря! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, svetlio_7557 написа:

Ето това ме интересуваше...

Благодаря! 

Тази машина е умряла. Внимавай къде ще ходиш на дисгностика да не ти вземат парите. Проблемът не е в никаква рам. И да не се полъжеш на презапояване на елементи. Ще ти вземат само парите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако е пробван с работеща памет - ясно, че не е това.

Взема се което е здраво от машината или остава за донор на друга, но този стар модел шанса е много малък.

Аз лично такава машина не бих взел никога, не заради това, че е стара и бавна - просто повечето такива AMD+ATI конфигурации рядко оцеляват и то ако редовно се грижиш за тях и ги ползваш под никакво натоварване за по-малко време.

Също малко вероятно е да намериш такъв лаптоп със счупена матрица, но здраво дъно.

И дори да се случи всичко това - а какво ще го правиш този лаптоп реално?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Емил Костов написа:

Тази машина е умряла. Внимавай къде ще ходиш на дисгностика да не ти вземат парите. Проблемът не е в никаква рам. И да не се полъжеш на презапояване на елементи. Ще ти вземат само парите.

Наясно съм колега, все пак благодаря.

Лаптопа го взех почти за без пари за части, трябваха ми едната плочка рам и харда.

Просто исках да съм сигурен, че дъното е за в коша, преди да разпилея лаптопа. Пък и научих нещо ново, за което благодаря на всички които писаха по темата. :)

преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ако е пробван с работеща памет - ясно, че не е това.

Взема се което е здраво от машината или остава за донор на друга, но този стар модел шанса е много малък.

Аз лично такава машина не бих взел никога, не заради това, че е стара и бавна - просто повечето такива AMD+ATI конфигурации рядко оцеляват и то ако редовно се грижиш за тях и ги ползваш под никакво натоварване за по-малко време.

Също малко вероятно е да намериш такъв лаптоп със счупена матрица, но здраво дъно.

И дори да се случи всичко това - а какво ще го правиш този лаптоп реално?

Както вече казах, ще го ползвам за части. Просто исках да съм сигурен, че е геройски изпържен :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, svetlio_7557 написа:

Наясно съм колега, все пак благодаря.

Лаптопа го взех почти за без пари за части, трябваха ми едната плочка рам и харда.

Просто исках да съм сигурен, че дъното е за в коша, преди да разпилея лаптопа. Пък и научих нещо ново, за което благодаря на всички които писаха по темата. :)

То този лаптоп за нищо не става вече. Ноти си знаеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като си взел това което ти трябва, за да не го разпиляваш - го оставаш в това състояние и го пускаш за продажба като повреден.

Шанса е по-малък, но е много по-добре от това да го хвърлиш в битовия боклук.

Ако ти се занимава - преглеждаш матрица, адаптер с какви други модели лаптопи са съвместими и го пускаш като отделни позиции.

Идеата не е да направиш пари, а да дадеш 2-ри живот на тези компоненти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, plamen_petrov_80 написа:

След като си взел това което ти трябва, за да не го разпиляваш - го оставаш в това състояние и го пускаш за продажба като повреден.

Шанса е по-малък, но е много по-добре от това да го хвърлиш в битовия боклук.

Ако ти се занимава - преглеждаш матрица, адаптер с какви други модели лаптопи са съвместими и го пускаш като отделни позиции.

Идеата не е да направиш пари, а да дадеш 2-ри живот на тези компоненти.

Идеята е да си избия парите от останалите части, от които нямам нужда и в същото време някой да си отремонтира лаптопа. 

Има ли вероятност матрицата да е дала фира, заедно с чипсета и видеото?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принципно не, но от друга страна след като внезапно е спрял е отварян от други преди теб. Никой не знае какво и как са правили.

И ако не е тайна за колко взе лаптопа?

Предполагам от него си извадил една платка от 2GB DDR2 800Mhz и един 2,5" HDD 320GB/5400 оборота - евентуално здрав.

За сведение 320GB/7200 WD Black съм вземал преди година поне за 25 лв., а 250GB за 7 или беше за 9 лв. от фирма с гаранция, а 2х2GB DDR2/800 Samsung взех преди месец отново за 25 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, svetlio_7557 написа:

Идеята е да си избия парите от останалите части, от които нямам нужда и в същото време някой да си отремонтира лаптопа. 

Има ли вероятност матрицата да е дала фира, заедно с чипсета и видеото?

Части ли?? Този лаптоп не струва 1 стотинка. Ако си дал пари жеското си се набутал. Никакви части няма да може да продадеш. Това е супер морално остаряла машина, която дори и да работи в момента и да е здрава няма за какво да се използва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 година по-късно...

На лаптоп HP с  Win 8.1  {купен заедно с лаптопа през 2014 година}  от два дни  отказват възпроизвеждане плеърите при липса и на звук.   Онлайн клипове в ралични сайтове ту работят със звук и с картина, ту е блокирано възпроизвеждането им.   Странна работа. Температура 50 градуса по Целзий си е нормална. Обнових до дупка ползваната ОС с драйверите и с всичкия инсталиран софтуер.  Пак същата работа.    Win 10 се замислих да инсталирам, обаче ако имам проблем с видеокартата, пак ще е същото.   Всичко друго работи,  сърфирането е безпроблемно   Не мога  да гледам филми и клипове поради липса на картина и звук.  Сега пиша от същия лаптоп. Досега 7 години не ни е създавал никакви проблеми.   Какво ще ме посъветвате?   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С кои плеъри е тествано?

dxdiag - какво казва?

Стандартните звуци на OS чуват ли се? Mp3-ки?

За бърз тест може да се зареди всяка една Live OS с графична среда и да се пробва звук и картина.

Точни параметри на този конкретен лаптоп от 2014 година с марка HP?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, attj написа:

Обнових до дупка ползваната ОС с драйверите и с всичкия инсталиран софтуер. 

Грешка!

преди 26 минути, attj написа:

Какво ще ме посъветвате?   

Както и всички останали - флашка с Убунту!!!!!!!!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване