Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Много ми е бавен лаптопа - характеристики:

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Имам проблем който много ме мъчи. Използвам лаптопа си за работа предимно в интернет пространството. 

Използвам 2 браузъра като всеки от тях има отворени средно над 5 таба(10-12 таба в Chrome и 4-5 в MS Edge) + инкогнито прозорци. За жалост е много бавен при толкова много отворени табове. Трябва ми да е в пъти по-бърз. 

Моделът на лаптопа ми е : Lenovo G50-80 80L0.

Процесор: Intel Core(TM) i3-4005U [email protected] 1.70GHz 1.70GHz

RAM памет: 8 ГБ

Windows 10 Pro

Със SSD съм 250 GB.

image.png.e07a964b41f93debcd800751b98022c2.png

Скрийншот от Диспечер на задачите за натоваряемостта му при отворени Chrome(10 таба),Viber, Adobe Photoshop.

Въпросът ми е какво трябва да увелича по-хардуера на лаптопа ми за да стане в пъти по-бърз?
Наближава черен петък и съм решил да го направя машинка.

Какво ще ме посъветвате? Рамта ли да си увелича и с колко? И дали само тя ще е достъчна или ще трябва и нов процесор?

Благодаря, Ви предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, itiazokay написа:

Трябва ми да е в пъти по-бърз

тогава си купуваш по-съвременна и мощна машина. От това, което си показал, процесора работи на доста ниска честота, не е ясно дали не прегрява и тротълва, както и не става ясно дали диска е SSD или бавен механичен. Все пак това е бюджетен лаптоп, така че ако искаш по-мощен - купуваш нов. На този няма как да му смениш процесора, а добавянето на памет с нищо няма да помогне. По-скоро виж температурите под товар какви са и ако прегрява - на първо време основно почистване и смяна на термопастата, евентуално след това и преинсталация на ОС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Raze написа:

дали диска е SSD или бавен механичен

преди 53 минути, itiazokay написа:

Със SSD съм 250 GB.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали е от машината (хардуер) или интернет-връзката???

Каза се

преди 1 час, itiazokay написа:

Използвам лаптопа си за работа предимно в интернет пространството.

При толкова табове (сайтове) - бавното зареждане ще забави и най-бързата машина!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дръпни ето това нещо и дай снимка с информацията от него да видим температурите и т.н. моля : https://www.ccleaner.com/speccy

Съгласен съм с останалите че процесора ти не е първа хубост, но като за начало отърви се от глупавия хром, това нещо товари машината зверски, само се загледай колко негови процеса имаш в диспечера на задачите и кой колко лапа.
Сложи си например нещо от тези :

https://torchbrowser.com
https://vivaldi.com/download
https://mypal-browser.org
Или нещо по твой избор но не тая ламя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То не е ясно дали тези табова са отворени или се отварят в момента и забавят работата на машината като цяло, но от това, което се вижда от task manager, единствено честотата на процесора е ниска, друг проблем не виждам, както и сериозно натоварване на някой от компонентите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Raze написа:

То не е ясно, дали тези табова са отворени или се отварят в момента ...

Да, но ...
Даже и да си стоят отворени постоянно - ако връзката е към динамичен, а не статичен сайт - пак ще консумира нет-ресурс. При динамичното генериране.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, itiazokay написа:

Здравейте, 

Въпросът ми е какво трябва да увелича по-хардуера на лаптопа ми за да стане в пъти по-бърз?

Здрасти

чалъмът е да внимаваш какво купуваш предварително.
От магаре кон не става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай първо да включиш замразяването на разделите (табовете):
В адресната лента постави:

chrome://flags/#proactive-tab-freeze

и натисни Enter. Активирай Tab Freeze с някоя от опциите по избор (тестваш всяка от тях да ти допадне функционалността й):

Google-Chrome-Tab-Freezing.png

Легенда:

Enabled - enable it with defaults
No unfreeze - Chrome won't restore tabs in memory
Unfreeze 10 seconds every 15 minutes - Chrome will reload your frozen tabs in memory and keep them for 10 seconds every 15 minutes

Рестартирай браузъра:
Google-Chrome-Relaunch-Button.png

Изключи автоматичното управление на виртуалната памет, отметни размер по избор и задай 1535-1535МБ:
virtual-memory-windows-10.jpg?itok=aafcq

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той Хрома си папка рамец като не виждал, нормално да имаш проблеми, а на всичко отгоре и втори браузер си отворил... ЗАЩО, ЗАЩО??? Кажи сега, че имаш и две антивирусни за да е пълен купона.

PS: Като свършиш с четенето или гледането на някой сайт, затваряш с малкото "х", за да махнеш таб-а и да освободиш рамец. Никога не съм разбирал хората отворили по 20-30 таба... А.. то имало и отворен фотошоп..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей …
Като сте казали Chrome не става, та все това повтаряте.
Ползвам и Chrome, и Firefox, и Opera, а преди време - и Chromium.
Най съм доволен от Chrome. Най-леко работи.
Но - ако го „затворя” с 10 таба - при следващото стартиране, бая изчаквам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, itiazokay написа:

Наближава черен петък и съм решил да го направя машинка.

Смени го с друга машинка - с този процесор...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мене на 16гб рам и и7 -ца процесор и 512гб ссд ми влачи win10.. кво остава да говорим за 4гб рам.. затва си качих win7 и чиста ми работа.. такаче кой кво ще да ми говори но седмицата си е класика!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност 10 е много по-кадърно написан откъм управление на хардуера. Проблемът е, че покрай полезната сърцевина са наблъскани един куп телеметрични и диагностични процеси и разни приложения, които повечето хора въобще не се и замислят да ползват, та ако нямаш пъргав склад и многоядрен мозък - леща. Това е единственото предимство на 7 пред 10 - 7 е операционна система, 10 е система за събиране на информация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Djoni Ivanov написа:

мене на 16гб рам и и7 -ца процесор и 512гб ссд ми влачи win10..

Опира и до задклавиатурно устройство...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен "забавянето" е в следствие на връзката с мрежата. Не виждам мрежовото натоварване, а така също натоварването на процесора е дадено за изключително кратък период. До колкото виждам паметта е на 72%. Там може да се "пипне" въпросния хардуер. 

По-горе наблегнаха на 'хигиената" по отношение на хардуера, аз само ще допълня, че същото се отнася и за софтуера. Всеки браузър си има вид настройки с които се грижи са "чистотата" в него. Може би там трябва да се положат вид дейности, за да се подобри работата на машинката. 

п.п. Най-лесния вариант ти бе споделено: Смяна на машинката с друга. Това обаче не ще доведе до правилния начин на ползване на дадена машина. 

Успех! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много приказки, ама колкото да се пълни темата!

Нека разгледаме цялата верига:

• ЗКУ - много често създава проблеми, но в случая ... само наблюдава;
  • хардуер при ЗКУ. Дали деск-, лап-топ, телефон, таблет или нещо друго - няма значение;
  • софтуер, във хардуера. Много оплют, ама недоказано;

Оттук тръгваме „По жицата“ (както по Елин Пелин)

• „вътрешна част“ - рутер, модем, суич (ако има такива), кабели или WiFi ...;
  • „външнна част“ - пак кабели, на доставчика, други рутери, суичове ...
  • разни рехвърляния - по IP, по MAC ... или McDonald’s;

... и стигаме „оттатък“!

• някакъв сървър, на който е хостван домейн, в който е даден сайт;
  • на този сайт е страницата, която искаме да видим;
  • да, ама ... в съдържанието ѝ има „шантав“ скрипт, който само „си чеше табовете“ и се „прави на две и половина“ ...
  • но пък вика - „Чеки малко, ей ся ида!“

В резултат на това поведение (или на подобно - на друг елемент от веригата) - всичко „УВИСВА“.
Но USER-а гледа - „като Дядо Йоцо“ - и си казва: „Тоа моа комп и тоа моа браузър ... голЕми дървета!“

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Благодаря на всички за помоща!

Реших да пробвам да увелича РАМ паметта за да видим дали ще има подобрение.

Проверих с програмтака CPU-Z и видях, че и двата ми слота за рамта са заети с по 4гб рам(прикачам снимки).image.png.41be446cc6fc036005c00460e4d2a85d.pngimage.png.ab46e64ecdb6867a47283e68c1dda44e.png

Та въпросът ми е, сега ако искам да си увелича рамтта, мога ли да заменя рамта от единия слот с 8 гб а на другия слот да си остане тази с 4 гб и да имам 12 гб рам? Или и на двата слота трябва да е равна рамта?  Има ли някакъв максимум самият лаптоп, за това колко рам може да поддържа?Бих сложил 16 гб общо.

Ще се радвам да ме насочите долу горе какво трябва да проверя преди да я закупя, че съм малко слаб в частта с хардуера.

Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че ще има ефект.

Да, може да бъдат две различни по обем памети, но трябва да провериш колко е максималния обем на паметта поддържан от твоя лаптоп.

Добре е да се тества на самия лаптоп преди да я платите окончателно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да сложиш един модул 8GB, но трябва да е DDR3L!!! стр.28

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g_z_50_series_hmm.pdf

Цитат

Standard memory • DDR3L, SODIMM × 1 / SODIMM × 2 (max 8 GB / 16 GB)

А най-добре е да се напънеш и да сложиш 2 модула по 8GB DDR3L 1600

https://www.olx.bg/ad/samsung-8gb-ddr3l-1600mhz-laptop-ram-CID632-ID8eEbf.html#bab603b920

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.11.2020 г. в 0:45, adersa написа:

Я дай  един  тест на нет скоростта да изключим  , че проблема може да е от интернета .

image.png.c6a16ec2ddb42b7e15c20c78dd8cc62b.png

Заповядайте

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване