Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Неизплатена отпуска след уволнение!

Препоръчан отговор

Неизплатена отпуска след незаконно уволнение!

Мнениеот adyady » 25 Дек 2020 12:40 pm

Уволниха ме от работа и не ми изплатиха годишната отпуска какво да правя по Кодекса на труда?

Искам да ми се плати неизползваната годишна платена отпуска!
В трудовата книжка пише това:

06.12 01.01 чл. 119
2017г. 2018г. от КТ

01.01 01.09 чл. 119
2018г. 2019г. от КТ

01.09. 01.03. чл. 119
2019г. 2020г. от КТ

01.03 10.06. чл. 326
2020г. 2020г. чл. 225 и 335 от КТ

Какво се прави?
Интересува ме дали да им кажа да видят защо не са ми платили отпуската която не съм ползвал
или трябва да поддам иск за:

( обещетението за неизползван годишен отпуск по чл. 224 http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... zplashtane )

или това

Ползване на платен годишен отпуск за текущата и предходни години ( http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... dni-godini )

...става въпрос че от датата на уволнението не са ми изплатили годишния платен отпуск освен това смятам че съм уволнен незаконно!
adyady
Нов потребител

•  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На правилното място сте писали - https://www.lex.bg/forum/

Ще отговори все някой, изчакайте ден-два. Отделно, че са празници.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, НЕ си използвал отпуск, следователно си работил, получил си заплата за което...
Нещо не мога да стопля при това положение какви претенции можеп да имаш изобщо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Bubbles написа:

Добре де, НЕ си използвал отпуск, следователно си работил, получил си заплата за което...

Платената отпуска са по един ден и половина за 12 месеца! Отпуската е по ден и половина на месец, което е пълна годишна отпуска. 

И тя не е инзползвана когато не съм я взел за да си почивам,
то трябва да ми се изплати дали ще почивам или не, няма значение.
Освен това при уволнение трябва да има обещетение.
Не знам не съм адвокат търся някой с опит който се е срещал с решение на проблема! 

Следователно има грешка защото отпуската ако наистина е платена то е доказуемо това при проверка на счетовотството там, Това означава, че трябва да ми бъде платен годишния отпуск и една месечна "заплатата с месец назад" + обещетение за това, че оставам без работа и обещетение за безработица което обикновенно е в бюрото по труда. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо пишеш в софтуерен форум?...

Отивай в Инспекцията по труда, там ще ти обяснят какво трябва да се направи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, motokartruck написа:

Платената отпуска са по един ден и половина за 12 месеца! Отпуската е по ден и половина на месец, което е пълна годишна отпуска. 

Не знам не съм адвокат търся някой с опит който се е срещал с решение на проблема! 

Ти ако си се подписал на уволнението може и една студена вода да пиеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, motokartruck написа:

Следователно има грешка защото отпуската ако наистина е платена то е доказуемо това при проверка на счетовотството там, Това означава, че трябва да ми бъде платен годишния отпуск и една месечна "заплатата с месец назад" + обещетение за това, че оставам без работа и обещетение за безработица което обикновенно е в бюрото по труда.  

Нямам претенций само не съм сигурен дали да подам жалба в полицията или да Иск в съда? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, motokartruck написа:

Значи хем получаваш заплата затова че си работил през дадения период, хем трябва да ти се плати че НЕ си почивал?
Това сериозно ли го има като закон в татковината?:cantbelieve:

Редактирано от Bubbles (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Bubbles написа:

Значи хем получаваш заплата затова че си работил пре дадения период, хем трябва да ти се плати че НЕ си почивал?
Това сериозно ли го има като закон в татковината? :cantbelieve:

Не знам. Не, когато си работил през дадения период вместо да почиваш 20 дни няма значение това е по договаряне дали ще си взема отпуската като почивни дни или ще работя вместо да почивам за да мога да взема и заплата за още 20 дни вместо да почивам 20 дена. :D

Примерно ако имам отпуска 20 дни с шефа се разбираме да ми се плати отпуската без да отсъствам от работа и така печеля още повече! Примерно ако имам отпуска която е 425лв. от:     10ти-декември 2020г.  то на 01.01.2021г.  на 01.01,2021г. заплатата ако ми е 900лв. вместо да е 900лв. ще се добавят парите от отпуската и ще станат 900+425лв. значи общо 1325лв. това е само за един месец от годината останалите 11 месеца са си по 900лв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На 12 години ли си че питаш?
По темата - https://accountingnews.bg/%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%BE%D1%82%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA-%D1%81%D1%8A%D0%B3%D0%BB-%D1%87%D0%BB-224-%D0%BA%D1%82-280.html
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, locke написа:

Утре правя 10 и половина, тати ша ми подари колело BMX.

Ти сериозно ли не хващаш това какъв абсурд е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Bubbles написа:

Значи хем получаваш заплата затова че си работил през дадения период, хем трябва да ти се плати че НЕ си почивал?
Това сериозно ли го има като закон в татковината?:cantbelieve:

И да, и не.

За изработения период, за който си взимал заплата, ти се полага и платен отпуск. Сумарно - 20 дена на година, ако не е договорено нещо друго.

Обаче, ако през този период не си успял да го вземеш, следват разни неща. По принцип, ако продължиш работа и следващата година, трябва работодателят да ти даде и този отпуск, който не си успял да вземеш. С разни условия, които в случая не ни касаят.

Обаче, при прекъсване на трудовото правоотношение, работодателят е длъжен да изплати невзетия и полагаем отпуск. По закон.

Ако работодателят не спази закона, работникът има право да отнесе случая към Инспекция по труда. Има право и да съди работодателя, като съдебните дела са безплатни за ищеца.

Така е в татковината.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пишеш неадекватни неща. Прочети закона
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновенно до края на годината винаги или се изплаща отпуската или се взимат почивните дни. 
Освен това отпуската всеки може да си я използва когато реши за добре! Може да се вземе 4 пъти по 5 дни за 4 месеца или всичките 20 дена поредни за един месец!  

Първия месец може да съм в Дубай за 5 дена 
Втория месец може да съм в Зоологическата градина и в София ленд за 5 дена

Третия и четвъртия може да съм в Бургас за 10 дена   

20 дни отпуска са на година.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, motokartruck написа:

Примерно ако имам отпуска 20 дни с шефа се разбираме да ми се плати отпуската без да отсъствам от работа и така печеля още повече! Примерно ако имам отпуска която е 425лв. от:     10ти-декември 2020г.  то на 01.01.2021г.  на 01.01,2021г. заплатата ако ми е 900лв. вместо да е 900лв. ще се добавят парите от отпуската и ще станат 900+425лв. значи общо 1325лв. това е само за един месец от годината останалите 11 месеца са си по 900лв.

Това е незаконно.

Едно време можеше да се прави, но вече го махнаха, с поправка в КТ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, locke написа:
преди 28 минути, Bubbles написа:

Пишеш неадекватни неща. Прочети закона

Кое му е неадекватното? Получаваш пари за един период, а после искаш пари за същия период понеже не си почивал.

Да прочетох го този закон, смешен е, затова в кочината нема бъдеше.

Редактирано от Bubbles (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Bubbles написа:

Получаваш пари за един период, а после искаш пари за същия период понеже не си почивал.

Пари имаш право да искаш само ако напускаш или те уволняват, и няма как вече да си ползваш невзетата отпуска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Bubbles написа:

Кое му е неадекватното? Получаваш пари за един период, а после искаш пари за същия период понеже не си почивал.

Да прочетох го този закон, смешен е, затова в кочината нема бъдеше.

Не, това е защото не е платена, а не защото е платена. Като е платена няма да я искам ако не е платена питам защо не е платена.
Когато всичко е платено няма смисъл да се иска да се плати пак.  

Стават и грешки случва се  на всеки стига да си ги признае и да си ги поправи.

току-що, RudeBoy написа:

Това е незаконно.

Едно време можеше да се прави, но вече го махнаха, с поправка в КТ.

От коя година е променено? При мен беше така, не почивам плаща ми се отпуската без да почивам! 
Случвало ми се е да ползвам и един месец неплатена отпуска обаче неплатената отпуска пак е по договаряне. 
Може и да е по малко ама ми беше писнало нещо и ми дадоха месец неплатена, дреме ти. :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, motokartruck написа:

От коя година е променено? При мен беше така, не почивам плаща ми се отпуската без да почивам! 

Кодекс на труда:

Чл. 178. Забранява се компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди години 3 месеца замествах титуляр на работното му място(счупил си крака). В трудовия договор пишеше, че заемам длъжността до завръщане на титуляра. След като титуляра с завърна си получих съответните документи за освобождаване и полагащите ми се дни платен годишен отпуск ми бяха заплатени. Таке а по закон. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, A.com написа:

Преди години 3 месеца замествах титуляр на работното му място(счупил си крака). В трудовия договор пишеше, че заемам длъжността до завръщане на титуляра. След като титуляра с завърна си получих съответните документи за освобождаване и полагащите ми се дни платен годишен отпуск ми бяха заплатени. Таке а по закон. 

Taka e! Обаче ако бяха 6 месеца.. щеше да вземеш и още една заплата след напускането! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Aumi написа:

А защо те уволниха?

преди 1 час, Aumi написа:

А защо те уволниха?

01.03 10.06. чл. 326
2020г. 2020г. чл. 225 и 335 от КТ 

Това едното е датата на прекратяването не знам кога точно ми беше последния ден не помня такива неща за това са жените 
те знаят точни дати други такива подробности и неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, motokartruck написа:

Това едното е датата на прекратяването не знам кога точно ми беше последния ден не помня такива неща за това са жените 
те знаят точни дати други такива подробности и неща.

Не питах за дати, а защо?

Каква е причината да те уволнят?

преди 9 часа, Aumi написа:
Цитат

А защо те уволниха?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А защо те уволниха?

Да се надяваме че човека не е извършил убийство на работното място. Това че е уволнен, не значи че е направил нещо лошо. Имах колежка, която имаше проблеми с крака след падане, от което беше взела много дълъг болничен. Може и да беше стигнала лимита за година. Върна се на работа, но и се налагаше пак да отсъства. Тъй като я бяха намразили заради това и никой не желаеше да я обучава в новите промени, я освободиха за несправяне с работата.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване