Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Усилвател Technics - свети, но не свири?

Препоръчан отговор

Здравейте форумци,

Честита нова година на всички!

Имам един лаишки въпрос - преди малко спря да работи усилвателя. Свети, но нищо не излиза като звук. Изключих го, включих го пак. Обикновено като го включа минават няколко секунди и се чува едно "цък" и започва да свири. Сега това цък го няма. Пробвах няколко пъти.

Та въпросът ми е, понеже е стар, да го нося ли на ремонт или да гледам за нов?

Благодаря ви!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, tripatimeri написа:

Здравейте форумци,

Честита нова година на всички!

Имам един лаишки въпрос - преди малко спря да работи усилвателя. Свети, но нищо не излиза като звук. Изключих го, включих го пак. Обикновено като го включа минават няколко секунди и се чува едно "цък" и започва да свири. Сега това цък го няма. Пробвах няколко пъти.

Та въпросът ми е, понеже е стар, да го нося ли на ремонт или да гледам за нов?

Благодаря ви!

Не сте написал модела на усилвателя, а за нас е важен. Какво бихте направил в къщи! Откачате го от мрежата (230 волта) и сваляте горният капак. Единственото нещо, което можете да проверите в къщи е предпазителите.  Всичките, един по един като всеки си отиде на мястото, ако е здрав. "Цъкането" е от релето на защитата на крайното стъпало. Обикновено се включва и се чува след 4-5 секунди. При положение, че не чувате цъкането, няма и да има звук от колоните. Ремонта е лесен и ако ви поискат 20-25 лева или по малко, спокойно можете да не си купувате друг. Това е с няколко приказки. Бих погледнал електрическата му схема, ако в следващият си коментар напишете точният модел на усилвателя, който е изписан  на задната стана на изделието.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SU-810

Отворих, но предпазител има само на пауър бутона. Без него не светва при включване. Доста семпло е всичко вътре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, tripatimeri написа:

SU-810

Отворих, но предпазител има само на пауър бутона. Без него не светва при включване. Доста семпло е всичко вътре.

Занеси го на човек, който разбира. Ако е предпазителят на захванването нищо няма да светне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Емил Костов написа:

Занеси го на човек, който разбира. Ако е предпазителят на захванването нищо няма да светне.

светва си, но не се чува "цък" и не почва да свири :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички положения трябва да се прегледа от сервизен специалист във вашият случай, след като разгледах схемата. Дефекта лесно ще се установи след като се премери потенциала от крайното стпало към релето за комутация(включване и изключване на колоните) Ако последното е по вече от 200 -300 миливолта(право напрежение), то интегралната схема на крайното стъпало която е  SV13203   трябва да се замени с нова но цената вече няма да бъде такава, каквато съм написал а много по вече. Съветвам ви да вземете решение за сервиз или не - без да го пипате по вече. А в самия сервиз сам ще прецените дали ви е изгодно или не

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, tripatimeri написа:

светва си, но не се чува "цък" и не почва да свири :)

Изгоряло крайно стъпало SVI3203, консултирайте се със сервиз за ремонт като стойност ,но мисля че няма да ви хареса цената .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, -Fu- написа:

Изгоряло крайно стъпало SVI3203, консултирайте се със сервиз за ремонт като стойност ,но мисля че няма да ви хареса цената .

Това исках да добавя но ти вече го направи. Евентуално в София може да има от този тип схеми и последната ще е над 50 лева. Като се добави и труд...става нещо неизгодно.

Ето и документацията на усилвателя:   https://usermanual.wiki/Document/TechnicsSU810ServiceManual.433728961

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Kolev71 написа:

Това исках да добавя но ти вече го направи. Евентуално в София може да има от този тип схеми и последната ще е над 50 лева. Като се добави и труд...става нещо неизгодно.

Добър вечер Колев писали сме заедно и се дублираха постовете ни.  В Пан го има 69лв SVI3203, не мисля че е изгоден ремонта .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, -Fu- написа:

Добър вечер Колев писали сме заедно и се дублираха постовете ни.  В Пан го има 79лв SVI3203, не мисля че е изгоден ремонта . 

Добър вечер и на теб и на питащият. За около 120 - 150 лева може да си вземе съвсем приличен усилвател.

Предложение:   https://audiozavar.com/category/1-усилватели/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички. Явно е 69 лева най-евтиния реплейсмънт чип, което го прави наистина неизгодно решение откъм цена/време.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Kolev71 написа:

Добър вечер и на теб и на питащият. За около 120 - 150 лева може да си вземе съвсем приличен усилвател.

Абсолютно, или по висок клас на Technics ,ако е свикнал със звученето което за SU серията е доста приятно и топло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, tripatimeri написа:

да го нося ли на ремонт

Да. Стар и качествен материал не се изхвърля. Новите китайски боклуци не стават за нищо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прощавайте, че се намесвам, но този дефект е елементарно лесен за отстраняване. Точно с това се занимавам. В някой от изходите на крайното стъпало поради дефект се е появило напрежение + или -  спрямо средната точка (когато е с двуполярно захранване) и релейната защита за тон-колоните сработва, като не разрешава включването им към изходите на крайното стъпало. Не е задължително инт. схема да е изгоряла, може да е с нарушен постояннотоков режим. Занеси го на специалист, и може да ти се размине купуването на нов, а и смяната с нова инт. схема не винаги е за предпочитане, ако китайско производство. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз с това се занимавам, то тук се наблюдават една камара дървени философи. Без да разбират нищо почват да дават идеи за "направи си сам" и ТНТМ. При това е ясно че питащият нищо не разбира, няма дори прост мултицет и дори и сам си признава това.. И понежа са върли компютърджии си мислят само за "бременни" кондензатори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, herkules2 написа:

В някой от изходите на крайното стъпало поради дефект се е появило напрежение + или -  спрямо средната точка

Аз точно това си мисля, че е станало, щото много сме го мъчили тоз усилвател и никога не е давал отклонения, а сега освен основните колони са включени и едни сателитчета към тях и на едното са му оголени кабелите и е много вероятно да са окъсили.

преди 1 минута, Филипов написа:

И аз с това се занимавам, то тук се наблюдават една камара дървени философи. Без да разбират нищо почват да дават идеи за "направи си сам" и ТНТМ. При това е ясно че питащият нищо не разбира, няма дори прост мултицет и дори и сам си признава това.. И понежа са върли компютърджии си мислят само за "бременни" кондензатори.

имам си прост жълт мултицет, моля : )

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, tripatimeri написа:

Аз точно това си мисля, че е станало, щото много сме го мъчили тоз усилвател и никога не е давал отклонения, а сега освен основните колони са включени и едни сателитчета към тях и на едното са му оголени кабелите и е много вероятно да са окъсили.

Това е вандалско отношение към усилвател така, че на пазара за нов и следващия път не му накачай колонки колкото може да видиш какво може да се случи. Това е много издръжлив на бой домашен усилвател. Случвало ми се е когато такъв усилвател не е ползван дълго време да не включва и проблема се оказва във входната част/селекторите за различните входове/, но при тебе проблема е в крайното стъпало. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Филипов написа:

То като се видят "бременни кондензатори" тогава баба и дядо може да прави ремонти. Ами ако кондензаторите не са надути и пак са изфирясали и без капацитет, тогава какво? Как ще ги открият без капацитетмер? Аз мога и знам как, но за другите не съм сигурен. Значи питащият дори и да не разбира, трябва поне да знае какво иска, за да му се обясни. Самото питане е неясно и няма как да получи адекватен отговор. За това получава различни мнения.

преди 25 минути, AGD написа:

Това е вандалско отношение към усилвател така, че на пазара за нов и следващия път не му накачай колонки колкото може да видиш какво може да се случи. Това е много издръжлив на бой домашен усилвател. Случвало ми се е когато такъв усилвател не е ползван дълго време да не включва и проблема се оказва във входната част/селекторите за различните входове/, но при тебе проблема е в крайното стъпало. 

Така е, вандалско е отношението, защото не се знаят елементарни неща. Ако се спази импеданса на изхода и мощността на говорителите общо надвишава два пъти мощността на усилвателя няма да има проблем. Три пъти идва за ремонт при мен усилвател с един и същи дефект. Ремонтите след първия бяха за моя сметка. Ядосах се и отидох в дома на мургавия приятел и картинката се изясни. Човекът наредил като наденица 14 малки и големи говорителчета различни по мощност и с различен импеданс, и пускал музика до съседната къща. На всичко отгоре натоварил само единия канал. Прав си и за дефектите във входните вериги. Когато усилвателят не е ползван дълго време, механичните превключватели клеясвят, а потенциометрите шумят поради нарушен контакт между плъзгача и графитния слой.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам за какво толкова ги мъчите тези усилватели. При правилно подбрани и напаснати усилвател и колони - по мощност, импеданс и чувствителност на колоните, никога няма и да си помислиш да надуеш "волумето на маххх". Освен ако не се опитваш да озвучиш мегдана примерно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към пусналият темата:

Приятелю!

Питането трябваше да започнете с ето тези ваши думи:"...а сега освен основните колони са включени и едни сателитчета към тях и на едното са му оголени кабелите и е много вероятно да са окъсили." От този момент нататък щеше да е много лесно на всеки един от отговарящите да ви даде напътствие за да не се получават конфузни ситуации като тези , написани от Филипов:

"...то тук се наблюдават една камара дървени философи. Без да разбират нищо почват да дават идеи за "направи си сам" и ТНТМ"

Филипов! Изразявай мненията си, като посочваш винаги кои са философите в даден пост. Така, както правя аз. Като работиш в сервиз, според теб излиза, че само твоето мнение е правилно. Не еднократно съм забелязвал това, та даже съм го споделял преди години с теб - на лично. И последно:  "И понежа са върли компютърджии си мислят само за "бременни" кондензатори." В темата, от първият до последният пост не е ставало въпрос за кондензатори, още по вече за "бременни" - надути такива. Питащият затова е пуснал тема, Ако са му ясни нещата, нямаше нито да пита нито да си купува...мултицет.

Към Herkules:

Колега! "Не е задължително инт. схема да е изгоряла, може да е с нарушен постояннотоков режим" Не е задължително, да, но типът IS на усилвателя е такава, че не се отнася за нея и за многоооооооооо други. Този тип IS няма 100% аналог за замяна, още повече че изделието по компоненти е правено с такива, които не са известни на много хора от Вас, включително и на Филипов!

AGD - Както винаги - точен , ясен и конкретен.

Често съм казвал, че аудиотехниката и по точно нейният сервиз, не са по силите на много хора, ама Вие не вярвате.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Kolev71 написа:

Питането трябваше да започнете с ето тези ваши думи

уви, това го установих след като тръгнах да изследвам причините.

а иначе: омовете са същите, а колонките са много малки и са само за пред екрана за гледане на филми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване