Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

нов SSD да се отличава драстично от обявения обем?

Препоръчан отговор

Здравейте. Преди няколко месеца си купих SSD WD за лаптоп от Технополис, обявено като 256ГБ. Не съм го инсталирал аз, дадох го на друг човек (баща на приятел). Още като го получих на другия ден забелязах, че системата отчита доста по-малко от 256ГБ но тогава си имах много други ядове и така и не се занимах да потърся обяснение. Наскоро преинсталирах Уин-а и след като премахнах всички дялове, изтрих го Clean с Diskpart,  се потвърди - 223ГБ:

IMG_20210503_192641.jpg.e10738fda92d89c93c151a5183eee832.jpg

Проверих за лоши сектори и пр. с Chkdsk - не откри никакви проблеми.

Според вас на какво може да се дължи това, възможен ли е друг вариант освен човекът да го е подменил със стар, похабен диск (или някой продавач в магазина)? На някой случвало ли му се е подобно нещо?

• Ха-ха 2
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Този написа:

обявено като 256ГБ

това е в десетична бройна система

преди 14 минути, Този написа:

изтрих го Clean с Diskpart,  се потвърди - 223ГБ

компа ти работи с двоична...2 на степен Х

• Харесване 3
  • Еха 1
  • Ха-ха 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, дръндю написа:

„- Дай 1000 лева назаем.
- А бе айде да ги закръглим на 1024!“

Пп. Я да сметнем:
223,6 GB = 228 966,4 MB = 234 461 593,6 KB = 240 088 671 846 Байта

Пак не са 256 000 000 000???

• Харесване 1
  • Ха-ха 2
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, дръндю написа:

Тогава защо моя, който се води 250GB а реално е 232.88GB e по-голям от неговия, който е представен за 256GB пък реално е 223.6GB?

• Харесване 2
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Напълно нормално. Можето SSD е 128 Gb, а показва 111. ( бягат тия гигабайти и това си е)

току-що, baitexpo написа:

Тогава защо моя, който се води 250GB а реално е 232.88GB e по-голям от неговия, който е представен за 256GB пък реално е 223.6GB?

Да кажем, че така ги вижда машината. Ето ти една статия по въпроса

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесване 1
  • Ха-ха 3
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Напълно нормално. Можето SSD е 128 Gb, а показва 111. ( бягат тия гигабайти и това си е)

Дръж ...

• Харесване 2
  • Ха-ха 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, NEVADA написа:

Опитай с тази програма, в диска всичко се записва, няма как да се скрие какво е ставало преди.

111.jpg

Точно тази програма ... не ползвам, но ето как е при мен.

image.png.8e4ebefdb230edaf2de9642228a7ffa5.png

Същото SSD.

• Харесване 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те WD почти нямат дискове с обем 256гб,най-вероятно са му дали диск с обем 240гб ,защото дори 250гб "чисто" излизат 232.89гб , както са писали по-горе......................получил е това най-вероятно:Western Digital Green 2.5 240GB SATA3 (WDS240G2G0A) SSD хард дискове Цени, оферти и мнения, списък с магазини, евтино Western Digital Green 2.5 240GB SATA3 (WDS240G2G0A) (pazaruvaj.com)

• Харесване 6
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Техноса му продали "256GB" ssd ама WD нямат такова, Green e 240GB, a Blue e 250GB

(изпреварил си ме докато проверявах дали все пак нямат някой модел с 256ГБ)

• Харесване 6
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ined написа:

Техноса му продали "256GB" ssd ама WD нямат такова, Green e 240GB, a Blue e 250GB

Един шоп си купил сапун - вместо кашкавал и казал:
- Пени се, не пени - че го ям. Пари съм давал!

• Харесване 1
  • Ха-ха 3
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ined написа:

Дето се вика битият бит......................но дори и да не разбираш много,не виждам как могат да те излъжат,като на продукта с големи букви пише какъв обем е,трябва да си голяма шматка.............:))

• Харесване 2
  • Любов 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

„- Дай 1000 лева назаем.
- А бе айде да ги закръглим на 1024!“

Пп. Я да сметнем:
223,6 GB = 228 966,4 MB = 234 461 593,6 KB = 240 088 671 846 Байта

Пак не са 256 000 000 000???

не съм ги смятал ве
просто му дадох инфо, че от производителя информацията е в десетична бройна система

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
  • Харесване 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дето се вика битият бит … трябва да си голяма шматка …

Има и по-големи!

… на продукта с големи букви пише …

На някои врати пише „Жени!Мъже”, а като отвориш … тоалетна.
Затова - на писано не вярвам!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тогава капитана е казал

на 25.10.2008 г. в 22:31, capnemo написа:

... и дано спрат подобен тип въпроси ;)

А дано, ама ... надали!

Попадна ми инфо от този сайт

Цитат

Друг важен момент е, че обема на твърдите дискове се изчислява на байт, като 1Kb = 1024b; 1MB = 1024KB, 1GB = 1024MB, и именно поради тази причина, диск с обем 1 000 000 000B, който по спецификации е 1TB, всъщност се разпознава като 930GB, а не 1000GB ((1 000 000 000/1024)/1024) и т.н.
Това е така за всеки твърд диск (500GB HDD се разпознава като 465GB) без значение от марката и модела, не само при нас, но навсякъде.

• Харесване 2
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е по темата, но позната си е купила нов лаптоп с инсталиран win 10 в началото на 2020 г. от средно голяма верига магазини за електроника, който нещо започнал да забива след 3-4 месеца работа. Погледнах в мениджъра на програми и установих, че първите програми и ОС са инсталирани в далечната 2018 г.

Тааа по темата - кой знае кой го е върнал този диск и какво е имало на него.?

Поздрави!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, chasovnik написа:

Не е по темата, но позната си е купила нов лаптоп с инсталиран win 10 в началото на 2020 г. от средно голяма верига магазини за електроника, който нещо започнал да забива след 3-4 месеца работа. Погледнах в мениджъра на програми и установих, че първите програми и ОС са инсталирани в далечната 2018 г.

Тааа по темата - кой знае кой го е върнал този диск и какво е имало на него.?

Поздрави!!!

Това кога е закупен даден лаптоп от магазина не означава нищо!

Виж конкретния модел на лаптопа, виж дали има tag и какво пише в сайта на производителя за него, виж от коя дата е биоса (ако не е подменян), виж какво пише на кашона на лаптопа (може да го има и на дъното на лаптопа) коя година и месец е асемблиран.

• Харесване 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Това кога е закупен даден лаптоп от магазина не означава нищо!

Виж конкретния модел на лаптопа, виж дали има tag и какво пише в сайта на производителя за него, виж от коя дата е биоса (ако не е подменян), виж какво пише на кашона на лаптопа (може да го има и на дъното на лаптопа) коя година и месец е асемблиран.

Да не размиваме темата за размера на ССД, но не е нормално да продават продукти за нови, а те на 2.5-3 години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, chasovnik написа:

Да не размиваме темата за размера на ССД, но не е нормално да продават продукти за нови, а те на 2.5-3 години.

Правиш ли разлика между: нов (тоест не употребяван продукт), нов модел (тоест актуален, сега излязал на пазара - което не е гаранция, че вътре е с последно поколение компоненти) и наистина актуален продукт?

Също така мислиш ли, че някой сяда и инсталира ОС-а на всеки лаптоп излязал от завода - да китайците са много на брой, но все пак ...

Има си един имидж който предварително се разхвърля на дисковете - има шанс един модел който се произвежда от известно време да има image от ерата на началото на модела, независимо, че хардуера сега излиза топъл от завода - ако е еднакав няма значение. Спомни си драйверите по дисковете за хардуера - защо никога не са най-новите, а понякога са на години? Няма всеки ден да пишат нови дискове я.

• Харесване 3
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От цялата тема разбрахме - всичко е въпрос на „гледна точка“. Обема - според производителя/търговеца и според клиента.

То и моят автомобил го пишат „Обем на двигателя - 2,2 литра“, а всъщност е „2165 куб.см.“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда ССД-то на моя лаптоп, погледнат с три различни програми. Разликата ,според мен, може да се обясни с две неща-ССД имат запазена територия за сервизни записи. Това, което показват програмите за контрол на дискове, е взето от там. Допускам, че има и част от обема, запазен за поправка на повредени сектори. Между другото, това 500/465 доста  съответства на 250/223 гб.

235.PNG

236.PNG

237.PNG

• Харесване 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от qdikyp
      SSD
      Liteon LCS 128GB 2.5" сата - 30лв.
      2x Liteon LCS 128GB M.2 сата - 30лв./бр.
      Нещата се намират в Перник и София, предпочитам лично предаване, за страната става и с куриери.
      За повече информация 0895 222 132 - Марио
      или [email protected]
    • от vankata03
      Здравейте, както заглавието гласи бях измамен в olx. Става дума за компютърна часто и по-точно видеокарта. Видях една rx 580 8gb на добра цена и я поръчах. Продавача ми изпрати снимки на gpu-z. Всичко мина точно там. Отидох в еконта и я прегледах всичко изглеждаше както в обявата. Прибрах се вкъщи, сложих я в компютъра и излезе като rx 570 4gb. Потърсих малко и разбрах че картите изглеждат абсолютно еднакви на външен вид, но всъщност самите платки са различни. Единствения начин да се разбере модела на картата е по серийния номер или като я включа в компютър. Само че лепенките със серииния номер ги нямаше и това не ме накара да се замисля, защото незнаех, дори че трябва да има лепенки със модела по нея. Погледнах в olx и видях че е сменил описанието на обявата от rx 580 8gb на rx 570 4gb. Звъня му и невдига. Какво мога да направя и има ли начин да си върна парите?
    • от Славчо Хаджийски
      Здравейте, приятели! Както разбрахте аз замених хард диска на Elitebook 6930p със SSD и машината работи чудесно, има подобрения, чете от USB флашки и пр. Когато обаче реших да запиша ново iso на флашка, въпреки че съответния софтуер илюстрира записа на прозорчето и накрая изписва, че всичко е ОК, оказва се, че на флашката няма никой. След като пробвах на няколко флашки и се убедих, че вината не е в тях, се опитах да запиша на DVD. Инсталаторът (пробвах и с Brazero при Mint и със вградения в MX Linux, MX инструмент) казва няма DVD в устройството на 3 броя чистак нови дивидита. Като поставя DVD със запис, машината чете от диска, но с програма за запис не го намира. Да не би приятели, на харда да е имало някакви драйвери, които вече липсват, естествено, защото липсва и харда.
      Моля, ако някой има желание и знания да ми помогне. Благодаря, предварително! Пазете се, и когато се ваксинирате, не спирайте да пазите другите, защото казаха, че ваксиниран дори с втора ваксина разнася заразата до 2-3 седмици. Мен това ме шокира.

• от nedqlkow
      Здравейте колеги,
      тъй като съм сравнително нов в използването на SSD, имам един вероятно елементарен въпрос, чийто отговор не знам. Използвам SSD с общ размер 240 GB, разделено на 2 партишъна, съответно един с приблизителен размер 80 G, който е системен и още един с приблизителен размер около 130 GB, който използвам за инсталиране на игри в общия случай. Въпросът ми се състои в следното:
      В интернет намирам информация, че за правилната работа на един SSD диск, следва да се предвидят поне 20% от неговия общ капацитет, които да бъдат незапълнени. В моя случай, от първият партишън имам свободни около 40GB, а от втория - 10, или грубо около 50 общо за двата, което имайки предвид общия размер от 240GB, се равнява на малко над 20%. Това, което се чудя е дали сметките ми са правилни? Тоест, дали следва незапълнен да бъде 20% от общия капацитет на SSD-то, независимо на колко части е разделено то или следва да има 20% незапълнени от всеки създаден партишън?
      Надявам се, че съм успял да обясня какво ме интересува.
    • от Славчо Хаджийски
      Здравейте приятели, специалисти! ЧНГ!
      Попадна ми SSD, което пасва идеално на мястото на хард диска и мисля да го инсталирам, за да съживи малко моя стар(почти колкото мен) лаптоп EliteBook 6930p. Но имам два проблема: единият е, че никога не съм знаел паролата за BIOS, а вече не се поддържа моя лаптоп и не мога да я получа от сайта на ХР! Значи не мога да вляза в BIOS и да го настроя да се обръща първо към SSD, макар че няма да има вече хард диск. Вторият проблем е, че не зная точно как да извърша тази настройка. Опитвах физическия метод-с изключване на батерията за BIOS, пробвах случайни пароли, търсих софтуер за тази цел, мо уви , не се справих.
      Моля, помогнете!
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване