Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Уред, с който да управлявам през Wi-Fi включване и изключване на уреди

Препоръчан отговор

Има ли такъв уред, който да включа в контакта и да мога да контролирам през телефона кога да бъде включен и изключен? Примерно, вкъщи климатиците, робота ми прахосмукачка и разни други мога да командвам през телефона. Интересува ме дали има такъв уред, който да бодна в контакта и в него да включа примерно лампа, и да мога да я включвам и изключвам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пишеш в гугъл Смарт wifi контакт.Това е,което ти трябва.Примерно:Wifi контакт

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, ostavime написа:

Има ли такъв уред ...

Да!

Наскоро даже имаше тема ... ама не помня в кой форум беше!!!

image.jpeg.b861b5b056e94fdaa664fe530ea9d1c9.jpeg

преди 39 минути, Димитър 59 написа:

Пишеш в гугъл Смарт wifi контакт.Това е,което ти трябва.Примерно:Wifi контакт

Лично аз ... не бих използвал такова нещо. Имаш две контактни зони - преди и след „нещото“!

Предпочитам да има клеми, с винтове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, ostavime написа:

...

Има не морета, а океани. Големите играчи са два : Tuya и eWeLink. На база тяхно приложение идват "железата" произведени от големи и малки китайци. В твоя случай се загледай в Sonoff  - ( това е производител на wi-fi умни релета задвижвани от eWeLink ) .
Да, има и "българска" компания Shelly, която предлага идентични релета под свой бранд на много дървени цени.

Като пример Sonoff S26. Необходим е достъп до интернет, чрез домашен рутер. Инсталираш в телефона eWeLink, посочваш на Sonoff S26 парола на твоя рутер и готово. Приложението предлага он-лайн достъп до релето, таймери, графици, включително гласово командване чрез Google асистент. Тук говорим за дистанционно включване и изключване на електро-консуматор към градската мрежа.

За "климатиците, робота ми прахосмукачка" идва по-сложно. Изисква Smart-HUB, Binding и token, защото не искаш просто да му "включиш или изключиш тока", а да предадеш команда на съответното устройство - пусни еди-коя си програма.  Това е  бизнес на тренда и играчите са закрили достъп до своите продукти, за което манипулации стават след намеса на поялника и програмиране на Java/Python.

поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, ostavime написа:

Има ли такъв уред, който да включа в контакта и да мога да контролирам през телефона кога да бъде включен и изключен? Примерно, вкъщи климатиците, робота ми прахосмукачка и разни други мога да командвам през телефона. Интересува ме дали има такъв уред, който да бодна в контакта и в него да включа примерно лампа, и да мога да я включвам и изключвам. 

Не се бях замислял, харесва ми като идея. А за кой електроуред смяташ да го ползваш?

И нещо, което ме притеснява - възможно ли е контакта да откаже да изключи даден електроуред, защото това може да е предпоставка за инцидент?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, plmen88 написа:

Не се бях замислял, харесва ми като идея. А за кой електроуред смяташ да го ползваш?

И нещо, което ме притеснява - възможно ли е контакта да откаже да изключи даден електроуред, защото това може да е предпоставка за инцидент?

Това е интересна ситуация. Какво се случва, ако например спре интернета? Контакта ще продължи ли да бъде затворен или ще отвори?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, baitexpo написа:

Това е интересна ситуация. Какво се случва, ако например спре интернета? Контакта ще продължи ли да бъде затворен или ще отвори?

Какво значи - „да спре интернета“? На „червено“ ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, baitexpo написа:

Ako прекъсне интернета няма достъп до релето. Това е начина за управление на ниво персонален акаунт. Тъжното в първите стъпки на подобни джажди е, че  сървъра/облака за обслужване на заявки е в Китай и се усеща забавяне, често до 5 сек, което е дразнещо. Контактът се отваря или затваря според последната команда долетяла от приложението в телефона през китайския облак. Друг е въпроса с захранващото напрежение и настройките предлагат запазване на статуса или изключване до следващо включване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, plmen88 написа:

Ще го ползвам за лапма. Все едно си представи нощна лапма, която е включена в този контакт и мога да я контролирам дистанционно с телефона. Включвам я и я изключвам когато пожелая през телефона. 

преди 31 минути, Profruit написа:

Има не морета, а океани. Големите играчи са два : Tuya и eWeLink. На база тяхно приложение идват "железата" произведени от големи и малки китайци. В твоя случай се загледай в Sonoff  - ( това е производител на wi-fi умни релета задвижвани от eWeLink ) .
Да, има и "българска" компания Shelly, която предлага идентични релета под свой бранд на много дървени цени.

Като пример Sonoff S26. Необходим е достъп до интернет, чрез домашен рутер. Инсталираш в телефона eWeLink, посочваш на Sonoff S26 парола на твоя рутер и готово. Приложението предлага он-лайн достъп до релето, таймери, графици, включително гласово командване чрез Google асистент. Тук говорим за дистанционно включване и изключване на електро-консуматор към градската мрежа.

За "климатиците, робота ми прахосмукачка" идва по-сложно. Изисква Smart-HUB, Binding и token, защото не искаш просто да му "включиш или изключиш тока", а да предадеш команда на съответното устройство - пусни еди-коя си програма.  Това е  бизнес на тренда и играчите са закрили достъп до своите продукти, за което манипулации стават след намеса на поялника и програмиране на Java/Python.

поздрави!

Благодаря за препоръката на марка и модел. Ще ги разгледам. Ще избера нещо. 

Колкото до климатиците и робота ми, те имат вградена такава функция. Може би не се изразих правилно. Те са си ОК. iRobot и Mitsubishi си имат такава вградена функция. Командвам си ги през телефона. Тях не ги мисля. 🙂 На мен ми трябва за нещо много по-просто, както казах горе. 

Благодаря за препоръките. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да опиташ с Ардуино и сам да си напишеш такава програма

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ostavime написа:

Има ли такъв уред, който да включа в контакта и да мога да контролирам през телефона кога да бъде включен и изключен?

Естествено, че има. Взимаш си X10 и не се занимаваш с глупости (LM465 Plug-in Lamp Module) - примерно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Profruit написа:

Контактът се отваря или затваря според последната команда ...

Това се казва „модална команда“!

преди 1 час, ostavime написа:

Ще го ползвам за лапма. Все едно си представи нощна лапма, която е включена в този контакт и мога да я контролирам дистанционно с телефона. Включвам я и я изключвам когато пожелая през телефона.

Децка радост - шарени бонбонки!

По-добре помисли за нещо цялостно. Smart home, ама по твой дизайн.
Да следиш кои неща са включени, да следиш други параметри. Например - температурата на водата в бойлера, свети ли въпросната лампа или само е включена, но изгоряла ...
Да имаш вътрешен сървър - а не да „чакаш китайците“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Администратор

Който не чете статиите в Kaldata пита: 

https://www.kaldata.com/ревюта/switchbot-може-да-направи-всички-стари-устрой-363658.html

Имам ги повечето от тия в нас. Обади ми се ще ти обясня. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Kalin Karaboychev написа:

Който не чете статиите в Kaldata пита: 

https://www.kaldata.com/ревюта/switchbot-може-да-направи-всички-стари-устрой-363658.html

Имам ги повечето от тия в нас. Обади ми се ще ти обясня. 

Оф!!! Добре, че си Ти.
Че аз (и брат'чеда) ...

преди 2 часа, jhoro написа:

image.jpeg.b861b5b056e94fdaa664fe530ea9d1c9.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, jhoro написа:

Предпочитам да има клеми, с винтове

Има ги и в такъв вариант.

преди 6 часа, plmen88 написа:

И нещо, което ме притеснява - възможно ли е контакта да откаже да изключи даден електроуред

преди 6 часа, baitexpo написа:

. Какво се случва, ако например спре интернета? Контакта ще продължи ли да бъде затворен или ще отвори?

Контакта остава да работи,така както му е била зададена последната команда.Т.Е. ако е включен уреда и спре интернета,не можеш да го изключеш без интернет.

преди 6 часа, Profruit написа:

че  сървъра/облака за обслужване на заявки е в Китай и се усеща забавяне, често до 5 сек

WIFI контактите,които само включват и изключват,не бавят въобще.Имам такъв,за осветление,който пали без закъснение,все едно съм щракнал от обикновен ключ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, ostavime написа:

Примерно, вкъщи климатиците

Те не могат чрез спиране на захранването. Почти всички нови модели от последните години имат управление през Wi-FI.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, JKirilov написа:

А бе детска радост - славейче. Аз такива нужди не виждам, ама...

Абе ... аз ги „виждам“, ама не са ми приоритет!
Освен това - нивото е много ниско. Само ... „on - off“.

преди 9 часа, JKirilov написа:

И да вмъкна - не се казва да управлявам през Wi-Fi, а да управлявам по мрежата!

За коя „мрежа“ говориш? Глобалната (Интернет), разпределителната (за тока), рибарската ...

преди 7 часа, Димитър 59 написа:

Има ги и в такъв вариант.

Затова го написах. Имаше една дискусия - за „джиджавките“, дето се слагат в конзолната кутия на ключа/контактното гнездо, ама „ми се губи“!

преди 7 часа, Димитър 59 написа:

Контакта остава да работи,така както му е била зададена последната команда. Т.Е. ако е включен уреда и спре интернета,не можеш да го изключеш без интернет.

Нали писах - управлението е модално.
Вече ... ако има като телефоните „WiFi+“ - при липса на сигнал да изключва приемника (и консуматора) ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, adersa написа:

Първата и явно ще е последната тема , която виждам без грам спам и простотия от звездите на форума .

Недей така пък ти! Може да им ... хареса!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно не съм разбрал въпроса. Някой пак не е чел 404...

Мислех, че иска да "управлява" докато е на работа или примерно на Каваците. Ако е от в къщи, то само методът на Джетро Гибс върши работа! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Абе ... аз ги „виждам“, ама не са ми приоритет!
Освен това - нивото е много ниско. Само ... „on - off“.
...

Само ... „on - off“ остана в 2001г. Днес сме 2021г и промяната е неописуема за хора без въобръжение, и без знания.
Примери:

Консумацията ми на електроенергия от началото на месеца и от началото на деня:

енергия

Ток, текущо напрежение към момента на снимката, фактор мощност. Клас на точност +/-5%. И това го виждам от произволна точка на света с достъп до интернет. Следва прахосмукачката, която мога да включа и т.н. дистанционно.

робот

Статуси, отчети, грешки и прочие ала-бала. Интерфейсът е на английски, заради лаконичността на думите, но не е проблем да се преведе и на урду.
Ред е на усилвателя Onkyo нещо си. Освен „on - off“, мога да избера източник на сигнала, сила на звука и прочие.

онкио

Onkyo и Xiaomi предлагат апликация за телефон, но в моя те са изтрити с кеф. Идеята е един център, а не сто чукачки, да затлачат телефона. На Xiaomi сървърите са в Индия и Тайван и те станаха много тромави. Отделно задкулисно гризкат от батерията.  Да продължим ексурзията „on - off“.

сензори

Тук няма „on - off“. Тук няма wi-fi. Tова са zigbee-устройства и те са по-по-най. Вляво е датчик дим, същия пробан-бутан, същия CO, същия озон, същия CO2, същия размер на праха в въздуха.

В средата датчик наводнение. А в дясно е датчик контакт. На автора на този датчик, да му се издигне паметник по-висок от на Гагарин. Датчик контакт следи състояние на врати и прозорци - отворено-затворено, но с лекота се трансформират в неординарни датчици. Такъв датчик издава седнал ли е човек на тоалетната чиния. Или случай, когато условието бе да се следи състоянието на езика на ключалката. Заключена ли е вратата или отключена. С лекота се превръща в датчик наводнение. Поглед отвътре:

соноф

Батерия CR2032, контролер cc2530, печатна антена и датчик. Датчикът за наводнение застана на стража под пералнята. Туземец набил маркуча за мръсна вода 5 за 4 и в един момент той се изпразни на пода. Следим това събитие.

пералня

Под пералнята сухо. Ако някога се повтори следват сирена вкъщи + известие в щорката на телефона + off на клапана за входяща вода на пералнята.

Имам голяма баня и съответния й микроклимат:

вип

За гости или голямо семейство това е информативно и спестява неудобства.
Имам и лична баня:

малка

Датчик влажност и датчик присъствие следят входа и включват автоматично вентилатора, а го изключват 5мин по-късно след напускане. Банята има централно осветление и такова с адресни RGB-WW светодиоди. На последните задавам желан цветови фон за интимна обстановка. С пръстче по палитрата в реално време.

Kлимата зад стените на обителта ми и съответно градината.

градина

Сутринта полях лимоните по зададен таймер от 15мин. Отчети влажност, темп, налягане, но осветеността е приоритет в тази картина. Според нивата й съм задал сценарии как да се включва осветлението вкъщи. Не е проблем астротаймер или супер-точен GPS координатор. Въпрос на време най-вече, за да се напише сценария.

Всичко, което има инфрачервен пулт за ДУ отдавна е закачено към общата схема. И си ги разцъквам он-лайн.

ду

Уредба сони и микролаб около бюрото ми за радиоточка - на една ръка разстояние са, но вече не се изтягм, когато се налага да ги ръчкам.
Финал, пореден тестови сценарии. На заделен сървър тествам прищявки.

тест

Идеята е изхода на балкона да бъде интуитивна. Без цъкане на копчета или телефон, да се включва осветлението и обратно да се изключва. Въпроса е кой: лазерен датчик, микровълнов, PIR, инфрачервен, ултразвуков. Ако джоба позволява слагам присъствие и не се замислям, но цена от 140$ смущава мераклията.

Едва ли Марс ще бъде овладян скоро. Идея, която често се лансира. Не са измислени скафандри все още, които да защитят човека от адската радиация при прехода. Но течението "Умен дом" е като акостирало на Марс и то само ще става още по-велико приключение. И така ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Profruit написа:

Само ... „on - off“ остана в 2001г. Днес сме 2021г и промяната е неописуема за хора без въобръжение, и без знания.
Примери:

Консумацията ми на електроенергия от началото на месеца и от началото на деня:

енергия

Ток, текущо напрежение към момента на снимката, фактор мощност. Клас на точност +/-5%. И това го виждам от произволна точка на света с достъп до интернет. Следва прахосмукачката, която мога да включа и т.н. дистанционно.

робот

Статуси, отчети, грешки и прочие ала-бала. Интерфейсът е на английски, заради лаконичността на думите, но не е проблем да се преведе и на урду.
Ред е на усилвателя Onkyo нещо си. Освен „on - off“, мога да избера източник на сигнала, сила на звука и прочие.

онкио

Onkyo и Xiaomi предлагат апликация за телефон, но в моя те са изтрити с кеф. Идеята е един център, а не сто чукачки, да затлачат телефона. На Xiaomi сървърите са в Индия и Тайван и те станаха много тромави. Отделно задкулисно гризкат от батерията.  Да продължим ексурзията „on - off“.

сензори

Тук няма „on - off“. Тук няма wi-fi. Tова са zigbee-устройства и те са по-по-най. Вляво е датчик дим, същия пробан-бутан, същия CO, същия озон, същия CO2, същия размер на праха в въздуха.

В средата датчик наводнение. А в дясно е датчик контакт. На автора на този датчик, да му се издигне паметник по-висок от на Гагарин. Датчик контакт следи състояние на врати и прозорци - отворено-затворено, но с лекота се трансформират в неординарни датчици. Такъв датчик издава седнал ли е човек на тоалетната чиния. Или случай, когато условието бе да се следи състоянието на езика на ключалката. Заключена ли е вратата или отключена. С лекота се превръща в датчик наводнение. Поглед отвътре:

соноф

Батерия CR2032, контролер cc2530, печатна антена и датчик. Датчикът за наводнение застана на стража под пералнята. Туземец набил маркуча за мръсна вода 5 за 4 и в един момент той се изпразни на пода. Следим това събитие.

пералня

Под пералнята сухо. Ако някога се повтори следват сирена вкъщи + известие в щорката на телефона + off на клапана за входяща вода на пералнята.

Имам голяма баня и съответния й микроклимат:

вип

За гости или голямо семейство това е информативно и спестява неудобства.
Имам и лична баня:

малка

Датчик влажност и датчик присъствие следят входа и включват автоматично вентилатора, а го изключват 5мин по-късно след напускане. Банята има централно осветление и такова с адресни RGB-WW светодиоди. На последните задавам желан цветови фон за интимна обстановка. С пръстче по палитрата в реално време.

Kлимата зад стените на обителта ми и съответно градината.

градина

Сутринта полях лимоните по зададен таймер от 15мин. Отчети влажност, темп, налягане, но осветеността е приоритет в тази картина. Според нивата й съм задал сценарии как да се включва осветлението вкъщи. Не е проблем астротаймер или супер-точен GPS координатор. Въпрос на време най-вече, за да се напише сценария.

Всичко, което има инфрачервен пулт за ДУ отдавна е закачено към общата схема. И си ги разцъквам он-лайн.

ду

Уредба сони и микролаб около бюрото ми за радиоточка - на една ръка разстояние са, но вече не се изтягм, когато се налага да ги ръчкам.
Финал, пореден тестови сценарии. На заделен сървър тествам прищявки.

тест

Идеята е изхода на балкона да бъде интуитивна. Без цъкане на копчета или телефон, да се включва осветлението и обратно да се изключва. Въпроса е кой: лазерен датчик, микровълнов, PIR, инфрачервен, ултразвуков. Ако джоба позволява слагам присъствие и не се замислям, но цена от 140$ смущава мераклията.

Едва ли Марс ще бъде овладян скоро. Идея, която често се лансира. Не са измислени скафандри все още, които да защитят човека от адската радиация при прехода. Но течението "Умен дом" е като акостирало на Марс и то само ще става още по-велико приключение. И така ...

Статията ти е много хубава и добре написана. Радва ме и това, че си запален и ти се отдава всичко това. А другите, да си говорят кой каквото иска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно не съм разбрал въпроса. Някой пак не е чел 404...
Мислех, че иска да "управлява" докато е на работа или примерно на Каваците. Ако е от в къщи, то само методът на Джетро Гибс върши работа! [emoji6]

Не се ядосвай - че не си разбрал. И се чувстваш като „уиндсърфист” в Мрежата!

И така ...

Добре де! Ама не си мисли, че си „запалил Слънцето” - то си свети и без теб.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване