Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Заслужава ли си да изчакам да паднат цените на компютърните компоненти?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Обмислям да направя конфигурация с Ryzen 5800x и DDR4 RAM Памет.

Тъй като скоро се очаква да излезе новата генерация Ryzen 6000, която ще работи с DDR5 и вече Intel пуснаха 12-тата си генерация, заслужава ли си да изчакам още няколко месеца за да паднат цените на старите компоненти и съответно на процесора, който искам да взема? Изобщо дали ще паднат цените? И да паднат цените в чужбина, то реално дали цените ще паднат и в България?

Реално мисля да правя конфигурация за около 2000 - 2300 лв. И ако чакането да паднат цените ще се отрази в това да платя само около 200лв. по-малко, то за мен не си заслужава и бих си го взел веднага.

По-принцип нямам нужда веднага от нов компютър, мога да изчакам. Обаче моят 8 годишен компютър вече ми се струва бавничък и ми е тегаво да го ползвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цените на видеокартите не чакай да паднат скоро. Относно другите компоненти, нищо не се знае, за момента цените са нагоре. А и новите генерации на АМД дори още не са обявени. Така че, ако си решил, вземаш каквото има в момента и според бюджета. Дори и да излязат нови неща, цените им ще са доста високи, а и не се знае на по-старите дали и кога ще паднат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо си се объркал, това което излиза скоро е рефреш на 5000 серия. 6000 излиза края на 2022. В началото на месеца имаше новина, че в някои магазини в САЩ им намалиха цената с излизането на 12-то поколение интел, ама само до там си остана май. От Германия можеш да вземеш процесора за 350 евро в момента. По-ниска цена от 300, едва ли ще видиш и след година, ама като гледам в цяла Европа се почна пак с локдауни, та може и да хвръкнат цените нагоре, може и да не. 

Лично мнение, евентуалното намаление не си струва евентуалния риск, така че се мятай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж какво ползваш сега и кое колко се натоварва - тоес от къде идва забавянето. Виж дали има компоненти които може да ползваш в новата система - кутия, диск, видео карта - защото избрания от теб процесор няма, а видео картите са добри пари и ги няма налични. Не е казано и за какво точно ще се ползва новата система и какво се гони, обмисли го добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, plamen_petrov_80 написа:

Виж какво ползваш сега и кое колко се натоварва - тоес от къде идва забавянето. Виж дали има компоненти които може да ползваш в новата система - кутия, диск, видео карта - защото избрания от теб процесор няма, а видео картите са добри пари и ги няма налични. Не е казано и за какво точно ще се ползва новата система и какво се гони, обмисли го добре.

Да, плана ми е да закупя всичко без видео карта, и да си ползвам GTX 760-ката, която е на компютра ми в момента, тъй като ми е достатъчна за игрите, които си цъкам. Компютъра като цяло не го натоварвам много, просто I5-3570k вече си казва годинките и като кодя, компилирането и IDE-то, което ползвам вървят значително по-добре на работният ми лаптоп от колкото на моя компютър. Отделно много ползвам една технология наречена Docker и яде RAM много, а в момента съм с 8GB DDR3 на личният ми компютър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С тоя бюджет, ако смяташ да правиш конфигурация за нови и тежки игри, по-добре се откажи. Само процесора който си харесал ти е 750-800лв., а входно ниво видеокарта за игри започва от 1200лв. нагоре. Друг е въпроса, че въпросния процесор ще бъде спъван от видеокарти като 1660Ti/Super, 2060, които са с цени около 1400-1600лв. а какво остава за дъртата 760-ка...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Joss Bomon написа:

С тоя бюджет, ако смяташ да правиш конфигурация за нови и тежки игри, по-добре се откажи. Само процесора който си харесал ти е 750-800лв., а входно ниво видеокарта за игри започва от 1200лв. нагоре. Друг е въпроса, че въпросния процесор ще бъде спъван от видеокарти като 1660Ti/Super, 2060, които са с цени около 1300-1500лв. а какво остава за дъртата 760-ка...

Искам този процесор за добра производителност за работа, ще ползвам видео картата от старият си компютър. Цъкам леки стари игри.

Та да разбирам, че сте на мнение  да взимам нещата сега? Може би си заслужавам да изчакам до излизане на Refresh-a на Ryzen 5000 с 3D V-Cache и ако е на същите пари, като сегашните Ryzen 5000 да си закупя рефрешнатата версия, понеже се говори за по-добра производително от сорта на 15-20% повече в сравнение със сегашните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да добавиш още RAM към текущата ти конфигурация и да смениш процесора с 4/8, но реално няма особено смисъл да влагаш пари в стара техника. Най-добре някой 8/10+ ядрен процесор + дъно + 32+ GB RAM памет, SSD, захранване и кутия - бюджета ще стигне.

Примерно нещо такова, вече дали искаш толкова ядра за процесора, дали ще ти е нужно толкова мощно захранване (ако ще вземаш по-нататък видеокарта - най-вероятно да) и кутията си избери каквато ти харесва. Както може да добавиш и допълнително охлаждане за процесора.

Количка: AMD CPU Ryzen 9 5900X 4.8GHz 70MB box AM4, MSI AMD Ryzen MPG X570 GAMING PLUS AM4, G.SKILL DDR4 2x16GB 3000MHz Aegis F4-3000C16D-32GISB, продукти и цени. (nikem-bg.net)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих се спрял на Ryzen 7 5700G, вместо 5800Х. Вграденото видео е най-доброто до момента и щом игрите не са приоритет, можеш да се възползваш от него. Нужни са двуканална бърза памет /поне на 3600/ и едно бързо NVMe. Пиковата консумация е под 80 вата и можеш да минеш със стоков охладител и нескъпо захранване, докато за 5800Х е добре да помисли за друг охладител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи за какво се ползва докера и как се конфигурира. Ползва толкова RAM, колкото му кажеш. Относно процесора, 5700G наистина си е доста добра оферта, недостатък е, че поддържа само с PCI-E 3.0. Иначе 5900x е най-добрия вариант и като съотношение на цена/производителност/брой ядра, а бюджета го позволява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Raze написа:

Иначе 5900x е най-добрия вариант и като съотношение на цена/производителност/брой ядра, а бюджета го позволява.

Нее 12700К

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, MAdZh4R написа:

Нее 12700К

Да, и той става :) , само че там приготви 400+ лева за дъно и поне водно охлаждане. Между другото и охлаждания трудно се намират за този сокет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Raze написа:

недостатък е, че поддържа само с PCI-E 3.0.

Не бих казал, че 4.0 с неговите процент - процент и половина "предимства" е нещо вдъхновяващо... още повече, че за да се възползва от него отива на видеокарти с двойно по-голям бюджет от целия му за конфигурация + водно охлаждане и над киловатово марково захранване... /предполагам следиш какво се случва с високия клас на 3*** картите и "уж достатъчните" захранвания/.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

5800X e по бърз процесор сравнен със 5700G:

Ryzen 7 5700G vs 5800X - The Truth

Ако си решил да се "мяташ" на 5800X (8 cores per die  дизайн),  за него задължително с добро охлаждане (за препоръчване дори и водно)

Защото, ако се натоварва продължително при високи проценти, вдига доста повече температури, отколкото 5900X, или 5950X.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Raze написа:

поне водно охлаждане

Хахахахахахаа за 12700К ли хахахахах

За райзените вече като за мъртъвци само добро или нищо. Райзен 5000 R.I.P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Mr. ?? написа:

5800X e по бърз процесор сравнен със 5700G:

Ryzen 7 5700G vs 5800X - The Truth

Добро утро!

Някой да е твърдял обратното ?!  Май ти е трудно да "стоплиш" защо съм му го предложил, но нищо, има време...

И охлаждането вече е коментирано, но... ти пак си кажи, че оценката ти е решаваща все пак...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Joss Bomon написа:

Добро утро!

Някой да е твърдял обратното ?!  Май ти е трудно да "стоплиш" защо съм му го предложил, но нищо, има време...

И охлаждането вече е коментирано, но... ти пак си кажи, че оценката ти е решаваща все пак...

Защото е по хладен и не му е нужно и афтермаркет охлаждане. Пък може и и старата видеокарта да премахне от PC build-a.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, MAdZh4R написа:

Хахахахахахаа за 12700К ли хахахахах

За райзените вече като за мъртъвци само добро или нищо. Райзен 5000 R.I.P

Покажи ми с какво ще охладиш 190 вата процесор?

Intel Core i712700K Processor 25M Cache up to 5.00 GHz Product Specifications

Цитат

Maximum Turbo Power 190 W

И то без клок на отключения процесор? Хайде спри с простотиите!

преди 6 минути, Mr. ?? написа:

Защото е по хладен и не му е нужно и афтермаркет охлаждане. Пък може и и старата видеокарта да премахне от PC build-a.

И защо да го прави? Неговата GTX 760 е много по-мощна от вградената в 5700G vega 8.

преди 43 минути, Joss Bomon написа:

Не бих казал, че 4.0 с неговите процент - процент и половина "предимства" е нещо вдъхновяващо... още повече, че за да се възползва от него отива на видеокарти с двойно по-голям бюджет от целия му за конфигурация + водно охлаждане и над киловатово марково захранване... /предполагам следиш какво се случва с високия клас на 3*** картите и "уж достатъчните" захранвания/.

Това го дадох като разлика, той сам да си преценява. Аз също съм с RTX 3070 и нямам проблеми с захранването - от подписа - Gold Thermaltake Smart DPS G750W

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, идеята е по-напред във времето да се вземе и видео карта. Реално избрах 5800х, защото уж е доста добър процесор съотношение цена и производителност за wat, но ако грее доста повече от 5700G, може би бих се спрял на 5700G. Все пак основно ще се коди на тая машина, не ми трябва върха на процесорите, като 5900х, защото ми се струва overkill, не мисля, че някога ще го натоваря толкова много.

Intel core 12000 серията не ми харесва, много wat-ове иска процесора, ще грее доста, иначе знам, че в момента бие Ryzen-a.

като казаха 2000 - 2300лв. предпочитам да падна от цената ако е възможно, вместо да се качва, за по-добри захранвания и охлаждание. Все пак мисля да взема охлаждане за процесор, а да не се ползва стоковото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

5700G е доста добра оферта, даже се замислям да сменя моя 1600 AF, но за момента ми върши перфектна работа и не мога да намеря причина за смяната :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Raze написа:

Покажи ми с какво ще охладиш 190 вата процесор?

Intel Core i712700K Processor 25M Cache up to 5.00 GHz Product Specifications

И то без клок на отключения процесор? Хайде спри с простотиите!

И защо да го прави? Неговата GTX 760 е много по-мощна от вградената в 5700G vega 8.

Това го дадох като разлика, той сам да си преценява. Аз също съм с RTX 3070 и нямам проблеми с захранването - от подписа - Gold Thermaltake Smart DPS G750W

ХАХАХАХХАХА стегни се пич много тестове пуснаха хората и не само 12700К и 12900К има на въздух ! Да за и9 по добре е с водно на за и7 е идеално за въздух с една добра Ноктуа. 190 В те имат рейтинг доста повече!

Събуди се от зимен сън.

Кажете истината на Nerdy че за температура най проблемния процесор е 5800Х да си знае човека какво да очаква от вас. Амд фенчета

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е, 5800Х е горещ процесор, затова съм му предложил 5900Х, ако си видял изобщо. А и както казах, за новия интелски сокет трудно се намират охладители още.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, MAdZh4R написа:

ХАХАХАХХАХА стегни се пич много тестове пуснаха хората и не само 12700К и 12900К има на въздух ! Да за и9 по добре е с водно на за и7 е идеално за въздух с една добра Ноктуа. 190 В те имат рейтинг доста повече!

Събуди се от зимен сън.

Ти да не си на 10 години ? Начина по който пишеш е доста странен . Хубаво му предлагаш 12700 К , но там качествените дънни платки са над 920 лева . Да не споменавам ,че е по-удачно да се купи рам памет ддр 5 . Първо почти никъде нямат налични китове при търговците ,второ и цената и е " великолепна " . Тоест, дотук само процесор , дъно и рам ще надвишат посочения бюджет. После добави и сравнително прилично охлаждане Ноктуа , което е още 180 -220 лева ( NH D 15 Chromax black или NH U 12 A Chromax black )  и ако се купува нов качествен захранващ модул и кутия цената е става много над посочената сума .  :cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...