Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Има ли нещо нередно в това родителите да купуват първите коли на децата си?

jimmymcgill
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте!

Аз съм момче близко до пълнолетието и имам както любов към компютрите, така и към автомобилите. Наскоро нашите повдигнаха темата за първа кола и казаха, че ще ми купят такава, ако наистина имам желанието да шофирам. Не говорим изобщо за "супер яката бегачка", а за нормална кола от класа на Голф 4, на която да се науча да шофирам. Държа да отбележа, че аз съм от този тип деца, на които им е страшно неудобно да молят родителите си финансово за помощ и т.н. Та, според вас, нормално ли е родителите да купуват коли на децата си или е много голяма грешка? И към тези, които шофират лични автомобили - вие ли си купихте първия такъв или някой друг се погрижи за това?

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 56
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Започнал съм да работя всяко лято след 7ми клас, като в 11ти вече бях на договор 4 часов според това коя смяна съм. След казармата изкарах шофьорски курсове , теглих кредит и си купих кола! Хубаво е сам човек да се потруди за да цени това което има, защото когато е даром има подценяване от всякакъв аспект на нещата!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, jimmymcgill написа:

Здравейте!

Аз съм момче близко до пълнолетието и имам както любов към компютрите, така и към автомобилите. Наскоро нашите повдигнаха темата за първа кола и казаха, че ще ми купят такава, ако наистина имам желанието да шофирам. Не говорим изобщо за "супер яката бегачка", а за нормална кола от класа на Голф 4, на която да се науча да шофирам. Държа да отбележа, че аз съм от този тип деца, на които им е страшно неудобно да молят родителите си финансово за помощ и т.н. Та, според вас, нормално ли е родителите да купуват коли на децата си или е много голяма грешка? И към тези, които шофират лични автомобили - вие ли си купихте първия такъв или някой друг се погрижи за това?

Благодаря предварително!

Всичко е според зависи. За едни е нормално, за други не. Няма общ калъп.

преди 9 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Започнал съм да работя всяко лято след 7ми клас, като в 11ти вече бях на договор 4 часов според това коя смяна съм. След казармата изкарах шофьорски курсове , теглих кредит и си купих кола! Хубаво е сам човек да се потруди за да цени това което има, защото когато е даром има подценяване от всякакъв аспект на нещата!

Мога да кажа само едно БРАВО! Така трябва да бъде при всички! Тогава знаеш как да цениш това, което имаш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Само че в ония времена никой не гледаше на колко си, ако можеш нещо да правиш вземаха те и толкоз.
Днес 13-14 годишен и да иска не може да помирише работа законно,  глобите и изобщо последствията са сериозни най вече за работодателите, та сам можеш да се сетиш колко някой сам ще си сложи главата в торбата, заради някакъв пикльо.

Иначе съм съгласен, когато сам си изкарал това което имаш, го цениш много повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, Bubbles написа:

Днес 13-14 годишен и да иска не може да помирише работа законно

Верно? А тая декларация от родители, че са съгласни каква трябва да се явява?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Започнал съм да работя всяко лято след 7ми клас, ..........

И аз бях така, като родителите подписваха декларацията спомената по-долу в темата.Един месец разнасях щайги в Булгарплод.След това с парите на море докато свършат!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, цър-вул написа:

Верно? А тая декларация от родители, че са съгласни каква трябва да се явява?

Това по спомен е за непълнолетни, но не малолетни, т.е.  > 14 и < 18, т.е. на 13 няма да го бъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, jimmymcgill написа:

нормално ли е родителите да купуват коли на децата си

Нормално е! Но първо виж по време на курса дали става шофьор от тебе, защото от много хора не става!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, killchain написа:

Това по спомен е за непълнолетни, но не малолетни, т.е.  > 14 и < 18, т.е. на 13 няма да го бъде.

След 7ми клас рабтех , като сервитьор, готвач, барман, мияч и чистач,  всичкото това в едно през лятото. Декларация не ми е трябвало понеже ресторанта го държеше баща ми! Смятах обаче, че баща ми не оценява труда ми достатъчно и се самовъзнаграждавах. Това естествено доведе следващата година да почна работа в друга фирма в която се утвърдих с времето и в 11 клас вече бях на договор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://trud.bg/на-колко-години-мога-да-започна-работа/
10.10.2017

Цитат

Ако нямате навършени 14 години, тогава трудовият договор се сключва от вашия родител или настойник.

Т.е. при липса на ЛК, договорът го сключва вашият родител или настойник

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Започнах да бачкам още на като 8 годишен във фирмата на бащата. Той беше от първите отворил си частна фирма след 89г.  и от първите да продава на сергия плодове и зеленчуци извън района на пазара в града. Плащаше ми като на другите работници, и като закъснеех за бачкане ми биеше по два шамара и ме гонеше като куче. Много държеше на точноста. Мечтата ми беше черно металик бмв спорт купе. Сам си платих книжката, и сам си платих бмв-то. Като ходех всеки ден на по 20км с колело да мия тоалетни. Сам постигнах и всичко друго апартамен за 100 бона евро, почетен гражданин на кралство Нидерландия, в момента съм на път да ме квалифицират за супервайзер в една от най-богатите американски фармацевтични компании. Обачее хорската завист е опасна.Особенно българската. Особенно на българските лузъри. Кълнат те, само и само да зле като тях. Аз обаче напук вървя напред и нагоре.

преди 6 часа, JKirilov написа:

Нормално е! Но първо виж по време на курса дали става шофьор от тебе, защото от много хора не става!

Абе то и от теб не става, ама ти дадоха книжка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За мен е нормално родителите да помогнат, дори да я купят те, но за мен не е нормално те да избират колата, тъй като тя ще е на твое има т.е. твоя и ти занапред ще си я обгижваш. При мен така стана: търсихме кола до 3000 лв. по възможност дизелова, защото съм студент и ми трябваше нещо по-икономично. Само се консултирах с баща ми относно поддръжката на даден автомобил, и качеството на изработка и така се стигна до покупка. След време си взех моя кола със спестени пари от работа по морето, като продадох първата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Sinq Dinq написа:

За мен е нормално родителите да помогнат, дори да я купят те, но за мен не е нормално те да избират колата, тъй като тя ще е на твое има т.е. твоя и ти занапред ще си я обгижваш.

съгласен съм с теб! когато бащата на едно приятелче му помагаше за кола, условията му бяха да бъде до 90 коня, бензин, с евтина поддръжка, което доведе до покупката на chevrolet aveo, 1.4 94hp с газ (и то за 5к). Кола си е, но е много гадна :D 

Относно мен - и аз най-вероятно ще си търся дизелче (1.9 тди/2.0 hdi common-rail), най-вече защото съм с нестабилни доходи, а пък всички им знаем болежките на тези двигатели. Не вярвам баща ми да възрази, тъй като той не разбира толкова от коли, а неговите приятели майстори са си TDI фенове. Не че дизелът не е също скъп за поддръжка, но е по-добре от атмосферен бензин на тези коне като вървеж/динамика. Освен това с един ремап и дюзи мога да го направя още по-приятен за каране :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За такава кола 1,9 TDI е най-добрия вариант, ако може да няма турбо.

Но трябва да я тестваш внимателно с приятел, който има такава, защот идва зима!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.12.2021 г. в 17:49, jimmymcgill написа:

Та, според вас, нормално ли е родителите да купуват коли на децата си или е много голяма грешка?

Нито е задължително, нито е грешка.  Ако имат възможност, според мен, е редно. 

Но. Колата трябва да е съобразена с възможностите на шофьора. Както и известно време младия шофьор да кара само с придружител.  Според мен това е разумното поведение и би трябвало да е условие на един родител да купи кола на детето си. 

на 11.12.2021 г. в 19:44, JKirilov написа:

Може и да може 😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят син ще си я купи сам първата му кола след 3г и половина, като стане на 18г.
Без да му трябва да се унижава да мие чинии или тоалетни или каквото и да е друго.
Просто баща му е имал акъл да му подбере правилните баба и дядо белгийци, които му оставиха по завещание половин къща, продадена вече.
Те така се възпитават децата, да се ориентират правилно в живота.

А аз си карах двете Волги на баща ми, докато бях в София.
Возех си на екскурзии гъркиня, англичанки, чехкиня и белгийката ми.
Иначе в София с градския транспорт се стига до където трябва, не е зор за кола.

Първата ми собствена кола си я купих от заплатите тука в Белгия. Тя беше на 2г и на 60000 км японски дизел. Следващите коли вече ги купуваме чисто нови от магазина.

на 10.12.2021 г. в 1:43, Христофор_първи написа:

Започнах да бачкам още на като 8 годишен във фирмата на бащата. Той беше от първите отворил си частна фирма след 89г.  и от първите да продава на сергия плодове и зеленчуци извън района на пазара в града.

А ни будалкаш от години че бил директор на завод баща ти, пък той най-обикновен лузър зарзават продавал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам колко хора  на 18 г. могат да си купят сами кола. Ако не родителите, то кой да ти помогне?!? 

Редактирано от ostavime (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, ostavime написа:

Не знам колко хора  на 18 г. могат да си купят сами кола. Ако не родителите, то кой да ти помогне?!? 

Пита се в темата дали е редно ?  Аз лично бих помогнал с част от сумата, когато има стабилни доходи детето и най-вече има реална нужда от автомобил!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Пита се в темата дали е редно ?  Аз лично бих помогнал с част от сумата, когато има стабилни доходи детето и най-вече има реална нужда от автомобил!

Нещата са свързани. Второто изречение казва точно това. Ако не родителите, то кой друг да я купи?! С други думи - да, редно е да се помогне. 

Нужда сега може на момента може да няма, но спред мен да можеш да караш в днешно време е задължително. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ostavime написа:

Нещата са свързани. Второто изречение казва точно това. Ако не родителите, то кой друг да я купи?! С други думи - да, редно е да се помогне. 

Нужда сега може на момента може да няма, но спред мен да можеш да караш в днешно време е задължително. 

Може би трябваше по-добре да конкретизирам , че тази помощ макар и частична определено няма да я получи за възрастта за която се пита в темата "близко до пълнолетието" , особенно понеже в тази възраст "има реална нужда от автомобил"!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, ostavime написа:

Ще ти кажа ама само между нас да си остане.
Става жиголо за няколко месеца и 40 годишната лелка му подарява кола, защото е много доволна от услугите му. 
Така хем е придобил безценен опит със зряла дама, да си знае кога на каква скорост да ги подкарва глезените 18 годишни, хем не е мил чинии.

А може и дядо да купи кола на внучето или баба, ако е вдовица.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Белгиеца написа:

Ще ти кажа ама само между нас да си остане.
Става жиголо за няколко месеца и 40 годишната лелка му подарява кола, защото е много доволна от услугите му. 
Така хем е придобил безценен опит със зряла дама, да си знае кога на каква скорост да ги подкарва глезените 18 годишни, хем не е мил чинии.

А може и дядо да купи кола на внучето или баба, ако е вдовица.

За тебе знаем, ти си построил комунизма. Жената бачка, ти лежиш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 11.12.2021 г. в 19:44, JKirilov написа:

Но трябва да я тестваш внимателно с приятел, който има такава, защот идва зима!

Още няма произведена кола TDI (Turbocharged Direct Injection ) без турбо...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...