Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на голям хард диск

Препоръчан отговор

Здравейте,искам да попитам за хард диск WD кой цвят е най-подходящ за домашна употреба.Става дума за сваляне на торенти,гледане на филми.Цветови разлики на твърдите дискове на Western Digital.Избрал съм размер от 16-18 терабайта.Компютъра е почти непрекъснато пуснат.Другите,който ми харесват са Сигеит.От тях кой е подходящ за същата цел. Може и вътрешен и външен.Благодаря предварително.

16TB (16000GB) Synology HAT5300 какво ми е мнението за тези дискове

western-digital/gold-3-5-16tb-wd161kryz
18TB-Elements-Desktop-External-Drive

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вземай този с най-голямата гаранция (поне 5 години )и това е. Другото е на късмет общо-взето. Ако е на по-бавни обороти (5400), шанса да изкара повече е по-голям уж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че ти трябва чак толкова голям размер?

Какъв е бюджета ти?

Сваляне на торенти и гледане на филми - звучи елементарно и неангажиращо, но ако имаш за споделяне едн 10TB ... с голям интерес ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, СТАИЛЪР написа:

Здравейте,искам да попитам за хард диск WD кой цвят е най-подходящ за домашна употреба.Става дума за сваляне на торенти,гледане на филми.Цветови разлики на твърдите дискове на Western Digital.Избрал съм размер от 16-18 терабайта.Компютъра е почти непрекъснато пуснат.Другите,който ми харесват са Сигеит.От тях кой е подходящ за същата цел. Може и вътрешен и външен.Благодаря предварително.

ВД за теб е най-добре CMR червен или червен Про.

преди 10 часа, Raze написа:

Вземай този с най-голямата гаранция (поне 5 години )и това е. Другото е на късмет общо-взето. Ако е на по-бавни обороти (5400), шанса да изкара повече е по-голям уж.

Е-е кое е на късмет и къде ги четете тез глупости за 5400 да изкара по-дълго, това е от поредицата ти бисери 12700 не може без водно и в хардуер форума 11400 260 вата при стрес тест, не стресово над 200 вата 😂. Запри се малко с неадекватните коментари човек.

Прегледай скъпите дискове за работни станции и сървъри коиса 5400. Няма нужда да пишеш във всяка тема като някое гуру, щот повечето е за кофата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, kopkaa написа:

ВД за теб е най-добре CMR червен или червен Про.

Е-е кое е на късмет и къде ги четете тез глупости за 5400 да изкара по-дълго, това е от поредицата ти бисери 12700 не може без водно и в хардуер форума 11400 260 вата при стрес тест, не стресово над 200 вата 😂. Запри се малко с неадекватните коментари човек.

Прегледай скъпите дискове за работни станции и сървъри коиса 5400. Няма нужда да пишеш във всяка тема като някое гуру, щот повечето е за кофата.

Хайде ти чети малко подобни разсъждения и мисли!

hard drive - Does a 5400rpm HDD have a longer lifetime than 7200rpm? - Super User

Затова съм написал едно 'уж' в началото, всяка техника е на късмет, минали са достатъчно неща през ръцете ми за да го казвам!

Цитат
  • All things being equal (meaning same type of materials, same build techniques, same everything), a 7200 RPM drive would necessarily fail sooner than a 5400 one. After all the internals would be subject to a larger amount of stress and heat. It's pure physics. But because faster drives are built from stronger materials and built using newer and better techniques, it is safe to assume they will have a similar (or better) lifetime to their slower brothers.

5400 vs 7200 rpm hard drives, which ones last longer? - Hardware Discussion - Prodjex

За гледане на филми са без значение оборотите на диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Raze написа:

Хайде ти чети малко подобни разсъждения и мисли!

hard drive - Does a 5400rpm HDD have a longer lifetime than 7200rpm? - Super User

Затова съм написал едно 'уж' в началото, всяка техника е на късмет, минали са достатъчно неща през ръцете ми за да го казвам!

5400 vs 7200 rpm hard drives, which ones last longer? - Hardware Discussion - Prodjex

За гледане на филми са без значение оборотите на диска.

Какво да чета човек, всичкото е никакво, даваш първи резултати от гугъл или някакви измислени сайтове с въпроси и отговори. Best CPU Coolers LGA 1700 пишеш и даваш първи резултат. Ти цитираш Quora за хардуер човек какво да кажа повече. И клипове от Ютуб които повечето не знаеш леджит ли са. Информирай се от реномирани издания и организации, има много смет, която може да се прочете в интернет. Дал си и някъв форум с 5 мнения от 2012, сериозно ли.

Казвамти, прочети повечето скъпи хардове колко обороти са реални модели, реални характеристи, устойчивост има в Backblaze. Ако искаш излагация имаш поле за още изява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, СТАИЛЪР написа:

Gold не ти препоръчвам. Един познат си взе и много грееше и го върна. Смени го за HDD Server TOSHIBA.

https://www.pro-bg.com/product/HDD/TOSHIBA-MG06ACA800E-HDD-Server-TOSHIBA-35-8TB-256MB-7200-RPM-S----kupete-ot----PRO-BG----_251554.html

Не че X300 са лоши и те, но и тази серия са шумни и топли.

Ако ще е WD, вместо Gold ако имаш парите по-добре се насочи към HGST Ultrastar да речем. Аз използвам такъв и за storage и за работа с видеофайлове и за игри дори и е пушка. Сравнително тих и температурите са прилични.

https://www.pro-bg.com/product/HDD/HGST-HUS728T8TALE6L4-HDD-Server-WDHGST-Ultrastar-7K8-35vv-8TB-----kupete-ot----PRO-BG----_203883.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Копка, не е ясно кога е била първата ти копка, но си много зле, браточка, нищо не разбираш!

Дисковете на работните станции са за работа, капиш? За сървъри са тези, които са бързи и ще изкарат най-дълго ако не ги спираш никога.

Българският геймАр цяла ден ръга копчето, то заспи, то събуди се, то дал дан го изклуча, че ша излизам по гезмето...

В случая става дума за Storage! Виж в речника...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, СТАИЛЪР написа:

Компютъра е почти непрекъснато пуснат.

преди 6 минути, JKirilov написа:

ще изкарат най-дълго ако не ги спираш никога.

преди 18 часа, СТАИЛЪР написа:

Става дума за сваляне на торенти

преди 6 минути, JKirilov написа:

В случая става дума за Storage!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То аз много добре чета, но човекът, както обикновено, не знае какво иска! 16ТБ да се въртят непрекъснато е смешно и глупаво. Аз пък изобщо не спирам компа, но нямам въртящи дискове...

Явно 5 г. гаранция е най-добрия съвет. А след години, когато научи че има едни SSD-та...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако наистина има едни 10+TB за споделяне?

Аз затова попитах какво точно означава и дали наистина му трябват 16, че дори и 18TB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питащият не е споменал цена за бройка. Изхождайки от това му предлагам много добро решение:  https://vytreshen-ssd-hard-disk.pazaruvaj.com/western-digital/ultrastar-dc-sn840-2-5-15-36tb-m-2-pcie-wus4ba1a1dsp3x-0ts1881-p650644647/

Добра гаранция, добър диск, добър обем памет - какво още му трябва на човек? Една или две бройки и си решава проблемите, дори и с...торентите.Не се върти нищо и ще му остане да си направи и компа да не вдига шум , за да не го дразни. Но ще си има 15 или 30 терабайта за дълги години.

https://vytreshen-ssd-hard-disk.pazaruvaj.com/samsung/pm1733-2-5-15-36tb-u-2-pcie-nvme-mzwlj15thala-00007-p600923886/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Това е сървърен диск и е с U.2 PCIe 3.1 x4 (NVMe) интерфейс, не става на стандартни дъна.

Ако има пари за дискове, нищо не го бърка да си купи НЕСТАНДАРТНО дъно за компютъра. Иначе, това което си написал в поста си го знаят и децата, но мерси че ме светна!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, JKirilov написа:

Копка, не е ясно кога е била първата ти копка, но си много зле, браточка, нищо не разбираш!

Дисковете на работните станции са за работа, капиш? За сървъри са тези, които са бързи и ще изкарат най-дълго ако не ги спираш никога.

Българският геймАр цяла ден ръга копчето, то заспи, то събуди се, то дал дан го изклуча, че ша излизам по гезмето...

В случая става дума за Storage! Виж в речника...

Сус па и ти казах му да види всякакви съвременни дискове висок клас дали са 5400 или 7200 по принцип ! Кат си прочел темата наполовина де идваш да сереш аз поне съм предложил нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Копкич, пак не си разбрал -

преди 11 часа, kopkaa написа:

всякакви съвременни дискове висок клас

означава всичко друго, само не и по-надеждни, защото това се разбира чак след 5-10 години, капиш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

Копкич, пак не си разбрал -

означава всичко друго, само не и по-надеждни, защото това се разбира чак след 5-10 години, капиш?

Напротив. Точно по-надеждни означава. Затова са и по-скъпи. Поне на хартия имат по-добри показатели и повече часове (MTBF ) преди да "умрат", по-голяма гаранция, повече компоненти за засичане и отстраняване на грешки, по-издръжливи на вибрации и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, [email protected] написа:

Интересно, не знаех че има хардове с по повече от 7200 RPM, още по-малко пък и чак до 15K...

Това е от много време ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Да взима препоръчаните му по-горе дискове с 5г. гаранция.

Но ... 16000GB ми се струват наистина - много! При добра кодировка ~2GB/филм това са почти 10000 филма! Не ми се струва сериозно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dimy написа:

Да взима препоръчаните му по-горе дискове с 5г. гаранция.

Но ... 16000GB ми се струват наистина - много! При добра кодировка ~2GB/филм това са почти 10000 филма! Не ми се струва сериозно.

2 GB за филми, ако ги гледаш на телефон , таблет.

Ако, искаш качествена картина (4K HDR) и добър звук (Dolby Atmos, DTS X, Dolby TrueHD) филмите са над 20 GB до 50-100 GB на филм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Mr. ?? написа:

2 GB за филми, ако ги гледаш на телефон , таблет.

Ако, искаш качествена картина (4K HDR) и добър звук (Dolby Atmos, DTS X, Dolby TrueHD) филмите са над 20 GB до 50-100 GB на филм.

Тук малко сбърка.  Ето  ти един филм, който е съвсем добре като характеристики (1080р - FullHD) и може да се гледа на всякакъв телевизор и е само 1,96GB. Пак там - 4К HDR са много малко, пък и такива телевизори не са много.

Е, дори и всичките 16000GB да се напълнят само с 4K HDR, това пак са 800 филма. Общо - в Зелката и Гъзмундата няма и 100-200 броя такива. Пък и никой не ги търси. Всеки си пести коефициента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, dimy написа:

Тук малко сбърка.  Ето  ти един филм, който е съвсем добре като характеристики (1080р - FullHD) и може да се гледа на всякакъв телевизор и е само 1,96GB. Пак там - 4К HDR са много малко, пък и такива телевизори не са много.

Е, дори и всичките 16000GB да се напълнят само с 4K HDR, това пак са 800 филма. Общо - в Зелката и Гъзмундата няма и 100-200 броя такива. Пък и никой не ги търси. Всеки си пести коефициента.

Хич не се е объркал. Един размер и качество не се определят само от резолюцията, кодека и т.н. Има си битрейт и други характеристики. Убеден съм, че този ще е с нисък битрейт. А и мястото никога не стига. Все ще намери човек с какво да го напълни, Проблема в случая е бекъпа. Трудно се прави бекъп на голям диск, а като замине същия и се губи доста информация. Аз лично предпочитам да ползвам например 2x6 TB вместо един 12 TB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Хич не се е объркал. Един размер и качество не се определят само от резолюцията, кодека и т.н. Има си битрейт и други характеристики. Убеден съм, че този ще е с нисък битрейт. А и мястото никога не стига. Все ще намери човек с какво да го напълни, Проблема в случая е бекъпа. Трудно се прави бекъп на голям диск, а като замине същия и се губи доста информация. Аз лично предпочитам да ползвам например 2x6 TB вместо един 12 TB.

Ок. Но да повторя - 4K HDR в двата тракера общо са не повече от 200бр. И никой не ги сийдва. И питащия няма смисъл да тегли и сийдва такива.
А така или иначе - като почне да се занимава с по-малки по големина - бройката ще хвръкне към много хиляди.

Е, кеф цена няма - щом го влече да дава хилядарка и повече - да взема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...