Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

СПЕШНО - Премахване на вируси от BIOS: Каква програма да използвам за създаване на bootable външен носител, ако начина, който използвам за преинсталиране на BIOS-а не е правилен?

Препоръчан отговор

Искам да преинсталирам BIOS-а. Смятам, че е заразен, затова искам да го преинсталирам.

Ако следния метод е погрешен, може ли да ми препоръчате програма, с която да направя bootable drive, външен носител, през който да преинсталирам BIOS-а.

Ето кой метод използвам в момента:

Влизам тук: https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/8047?b=1

И тегля най-горното:

56ZED7E.png?1

Проблема е, че изтегленият архив съдържа изпълним файл, но не и .iso файл, който мога да интегрирам във флашката, след като я направя bootable с Rufus:

OVIQvEj.png?1

Като опитам, получавам ето това съобщение:

7Q5PXvN.png?1

(БЕЛЕЖКА: Пробвах да направя bootable медия и след като разархивирах файла, но пак получих същото съобщение.)

Което е разбираемо, тъй като Rufus може да използва само .iso файлове за създаване на стартиращи (bootable) флашки.

Ако стартирам изпълнимия файл, ще се случи следното:

Зарежда следното:

mRMliNE.jpg?1

След това, компютъра се рестартира, и се показва следното съобщение:

m06tymE.jpg

След това, EC ROM Flash Utility започва да инсталира новия BIOS, като всеки ред се зарежда един по един:

0NGEeXv.png?1

Искам да знам дали това е правилния начин за преинсталиране на БИОС-а и гарантирането на заличаване на зловреден софтуер, който е заразил БИОС-а. Някои казват да, други - не. Казват, че трябвало reflash-ването да се извърши от външен носител, а не от изтеглен изпълним файл. Ако това е вярно, може ли някой да ми обясни как да направя преинсталацията от външен носител, след като официалния източник ми предоставя само .exe файл, но не и .iso файл, с който мога да направя флашката bootable като използвам Rufus?

Основната ми цел е премахване на зловреден софтуер, като rootkit и bootkit. Имам съмнения, че е наличен, но не знам как да проверя. Не намирам начин да сравня checksum на инсталирания БИОС с checksum стойността, предоставена от производителя, за да проверя дали и двете стойности са еднакви, което би означавало, че инсталирания БИОС не е компрометиран (ако са еднакви).

Ако нищо от гореописаното не може да помогне, тогава бихте ли ми обяснили как да export-на BIOS кода, за да може ръчно да го сравня с оригиналния код? Идеята тук е да отворя оригиналния код и кода на моя BIOS, за да ги сравня и да видя дали моя БИОС код се отличава от оригиналния код.

Друг вариант е кода да се export-не във формата на файл, който да се сканира за вируси - или автоматично да се проверят checksum стойностите и да се разбере дали е автентичен.

Да добавя още малко детайли...

Използвах някои инструменти, като всички показват, че е чисто. Следната програма показва, че всичко е чисто:

WVkKNd2.png?1

В "Report" няма нищо, отваря се празна (бяла) страница.

В "Details" всичко е "ok", според програмата - има описани обекти, които са сканирани - срещу всеки от тях е изписано "ok".

Вече знаете какъв начин използвах за преинсталация на БИОС-а. Бил искал да ми бъде обяснено дали това е правилния начин или не. Ако не е правилния начин, тогава как правилно да преинсталирам БИОС-а, за да се заличат потенциалните bootkit заплахи?

Каква програма да използвам за да сложа медията във флашка, и да я заредя от Boot Manager (F12) преди да зареди операционната система?

Моля, помогнете ми да преинсталирам БИОС-а, за да съм сигурен, че е чист и няма никакви заплахи - много ми е важно. Ако работата беше ала-бала, нямаше да си играя да пускам теми и да задавам въпроси...

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 98
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Популярни дни

преди 1 минута, B-boy/StyLe/ написа:

Номер 5. Още 5...мда... :lol6:

Не всички 5 са еднакви, вече това го обясних. Сегашната тема съдържа подробности и детайли, които да помогнат на хората, които ще се опитат да ми помогнат, да разберат проблема по-добре и да предложат по-добра помощ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, цър-вул написа:

Някой станал брояч... 😈

Само че вместо да броя овце, ще броя темите на Мазнислав. Трябва да минава времето все пак. :giggle1:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Остави го биос-а на компютъра, виж своя собствен биос да ли не дава грешки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Заразен ти е мозъка! Него трябва да преинсталираш! Ползвай си машината и не се занимавай с глупости!!!

Мозъка ми е наред - малко е параноичен, но е наред! :) 

Защо мислиш, че опитите ми да разбера дали БИОС-а ми е чист, са глупости? Аз използвах компютъра за посещаване на съмнителни сайтове, от които свалях съмнителни файлове, като много от тях бяха заразени с вируси. Вирусите бяха премахнати от Windows Defender и преинсталиране на ОС-а, но как мога да знам дали не е имало и BIOS вируси, които не могат да бъдат засечени и изтрити от стандартните програми за сигурност, които сканират само запаметяващото устройство?

преди 2 минути, цър-вул написа:

Някой станал брояч... 😈
Не се гаси туй що не га́сне

преди 1 минута, B-boy/StyLe/ написа:

Само че вместо да броя овце, ще броя темите на Мазнислав. Трябва да минава времето все пак. :giggle1:

току-що, S197 написа:

Остави го биос-а на компютъра, виж своя собствен биос да ли не дава грешки.

Наложително ли е да пускате подигравателни отговори? Защо вместо това, не вземете да ми помогнете, ако имате желние да го направите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, FatMan9 написа:

Защо мислиш, че опитите ми да разбера дали БИОС-а ми е чист, са глупости? Аз използвах компютъра за посещаване на съмнителни сайтове, от които свалях съмнителни файлове, като много от тях бяха заразени с вируси. Вирусите бяха премахнати от Windows Defender и преинсталиране на ОС-а, но как мога да знам дали не е имало и BIOS вируси, които не могат да бъдат засечени и изтрити от стандартните програми за сигурност, които сканират само запаметяващото устройство?

Наложително ли е да пускате подигравателни отговори? Защо вместо това, не вземете да ми помогнете, ако имате желние да го направите?

Напълно съм сериозен, сър!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, FatMan9 написа:

Ем като не разбираш, да си внимавал къде си си ръгал гегата.  Има една поговорка "Да бе мирно седяло, не бе чудо видяло". За тестове се изисква предварително подготвена среда, а не юруш на маслините, барабар Петко с мъжете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, FatMan9 написа:

Защо

ами, така си си послал...още от предходния си профил. Само не влизай в обяснителен режим как това ти е единственият профил тук, във форума

преди 17 минути, FatMan9 написа:

Проблема е, че изтегленият архив съдържа изпълним файл, но не и .iso файл, който мога да интегрирам във флашката, след като я направя bootable с Rufus:

А чете ли инструкциите на Acer за флашване на BIOS? Или понеже си експерт, тръгна с рогите напред?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, FatMan9 написа:

Искам да преинсталирам BIOS-а. Смятам, че е заразен, затова искам да го преинсталирам.

Ако следния метод е погрешен, може ли да ми препоръчате програма, с която да направя bootable drive, външен носител, през който да преинсталирам BIOS-а.

Ето кой метод използвам в момента:

Влизам тук: https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/8047?b=1

И тегля най-горното:

56ZED7E.png?1

OVIQvEj.png?1

Като опитам, получавам ето това съобщение:

7Q5PXvN.png?1

(БЕЛЕЖКА: Пробвах да направя bootable медия и след като разархивирах файла, но пак получих същото съобщение.)

Което е разбираемо, тъй като Rufus може да използва само .iso файлове за създаване на стартиращи (bootable) флашки.

Ако стартирам изпълнимия файл, ще се случи следното:

Зарежда следното:

mRMliNE.jpg?1

След това, компютъра се рестартира, и се показва следното съобщение:

m06tymE.jpg

След това, EC ROM Flash Utility започва да инсталира новия BIOS, като всеки ред се зарежда един по един:

0NGEeXv.png?1

Искам да знам дали това е правилния начин за преинсталиране на БИОС-а и гарантирането на заличаване на зловреден софтуер, който е заразил БИОС-а. Някои казват да, други - не. Казват, че трябвало reflash-ването да се извърши от външен носител, а не от изтеглен изпълним файл. Ако това е вярно, може ли някой да ми обясни как да направя преинсталацията от външен носител, след като официалния източник ми предоставя само .exe файл, но не и .iso файл, с който мога да направя флашката bootable като използвам Rufus?

Основната ми цел е премахване на зловреден софтуер, като rootkit и bootkit. Имам съмнения, че е наличен, но не знам как да проверя. Не намирам начин да сравня checksum на инсталирания БИОС с checksum стойността, предоставена от производителя, за да проверя дали и двете стойности са еднакви, което би означавало, че инсталирания БИОС не е компрометиран (ако са еднакви).

Ако нищо от гореописаното не може да помогне, тогава бихте ли ми обяснили как да export-на BIOS кода, за да може ръчно да го сравня с оригиналния код? Идеята тук е да отворя оригиналния код и кода на моя BIOS, за да ги сравня и да видя дали моя БИОС код се отличава от оригиналния код.

Друг вариант е кода да се export-не във формата на файл, който да се сканира за вируси - или автоматично да се проверят checksum стойностите и да се разбере дали е автентичен.

Да добавя още малко детайли...

Използвах някои инструменти, като всички показват, че е чисто. Следната програма показва, че всичко е чисто:

WVkKNd2.png?1

В "Report" няма нищо, отваря се празна (бяла) страница.

В "Details" всичко е "ok", според програмата - има описани обекти, които са сканирани - срещу всеки от тях е изписано "ok".

Вече знаете какъв начин използвах за преинсталация на БИОС-а. Бил искал да ми бъде обяснено дали това е правилния начин или не. Ако не е правилния начин, тогава как правилно да преинсталирам БИОС-а, за да се заличат потенциалните bootkit заплахи?

Каква програма да използвам за да сложа медията във флашка, и да я заредя от Boot Manager (F12) преди да зареди операционната система?

Моля, помогнете ми да преинсталирам БИОС-а, за да съм сигурен, че е чист и няма никакви заплахи - много ми е важно. Ако работата беше ала-бала, нямаше да си играя да пускам теми и да задавам въпроси...

Благодаря.

----------------

Абе Мазен, защо потребителското име на новия ти профил е Fatman? На английски фатман означава Тлъстак.

Трябвало е да се наречеш Oilyman9, или Greasyman9.

Усещам, че следващите ти теми, които ще пуснеш ще бъде поредица на тема "Къде да търся дънна платка, или сервиз за лаптопи с брикнат биос "

--------------

По темата:

Какви вируси в биоса те гонят?! 

Според теб производителите на биоси трева ли пасат, че не са предвидили защита срещу зловредно вмешателство?!

В общия случай, променени или софтуерно модифицирани биоси е много трудно, почти невъзможно да бъдат инсталирани, защото в дъната има редица защити които не позволяват дъното да приеме друг биос различен от заводския на производителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

офтопик

абе градски....

де ги намираш тези вируси бе?

де одиш...ко правиш?

от десетина години нямам инсталирана антивирусна....

ако чуя промяна в звука на вентилатора свалям MBAM,сканирам и го трия...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Номер 5. Още 5...мда... :lol6:

Остави го да си убие компютъра та дано миряса за 1-2 седмици, докато си купи нов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Остави го да си убие компютъра та дано миряса за 1-2 седмици, докато си купи нов.

Аз имам три компютъра, 2 телефона и един таблет. И да остана без едно устройство, все още ще имам други устройства, с които да се свързвам с интернет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, _nib_ написа:

офтопик

абе градски....

де ги намираш тези вируси бе?

де одиш...ко правиш?

от десетина години нямам инсталирана антивирусна....

ако чуя промяна в звука на вентилатора свалям MBAM,сканирам и го трия...

Посещавах сайтове, от които свалих файлове, които бяха заразени. Как мога да знам, че въпреки че вирусите бяха премахнати от Windows Defender, то не е имало BIOS вируси, които не могат да бъдат открити и премахнати от въпросната програма?

току-що, цър-вул написа:

за убниване

Какво?

преди 29 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Ем като не разбираш, да си внимавал къде си си ръгал гегата.  Има една поговорка "Да бе мирно седяло, не бе чудо видяло". За тестове се изисква предварително подготвена среда, а не юруш на маслините, барабар Петко с мъжете.

Може ли тогава да ми обясниш каква е тази "предварително подготвена среда"? Стартиране на анти-вирусна програма от флашка преди стартирането на операционната система ли имаш предвид? Нали по този начин опитвам да reflash-на БИОС-а - описал съм го в първия си пост.

преди 29 минути, цър-вул написа:

ами, така си си послал...още от предходния си профил. Само не влизай в обяснителен режим как това ти е единственият профил тук, във форума

А чете ли инструкциите на Acer за флашване на BIOS? Или понеже си експерт, тръгна с рогите напред?

В линка, който съм показал в първия си пост, няма предоставени инструкции, а само файл за сваляне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, FatMan9 написа:

Аз имам три компютъра, 2 телефона и един таблет. И да остана без едно устройство, все още ще имам други устройства, с които да се свързвам с интернет.

Е тъкмо като почнеш с едно направо убивай всичките. Отсега да знаеш, че също са заразени и за да не те заразят и теб, направо вземи един чук и бой докато спрат да мърдат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, FatMan9 написа:

Посещавах сайтове, от които свалих файлове, които бяха заразени. Как мога да знам, че въпреки че вирусите бяха премахнати от Windows Defender, то не е имало BIOS вируси, които не могат да бъдат открити и премахнати от въпросната програма?

Абе Мазен, ти ептен си изостанАл от действителността и от реалността с има-няма 15-17 години.

Тея твои биос-вируси са били на мода през далечната 2005-2007-ма година....:laughing5:

Я се опитай умишлено да си заразиш биоса с какъвто и да е вирус, и ако някога успееш да го направиш, го снимай, и ни покажи нагледно как става тоя номер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още когато пускаше теми с предишния си ник казах ли ти че на кали линукс ще забуксуваш ? казах ти казах ли ти че след това ще ти дойде мерака и биос да пипнеш и да умориш машинката ? казах ти. Е сега е време докато се чудиш още да станеш и да отидеш до църквата да се помолиш и да запалиш свщичка за лаптопа

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

Още когато пускаше теми с предишния си ник казах ли ти че на кали линукс ще забуксуваш ? казах ти казах ли ти че след това ще ти дойде мерака и биос да пипнеш и да умориш машинката ? казах ти. Е сега е време докато се чудиш още да станеш и да отидеш до църквата да се помолиш и да запалиш свщичка за лаптопа

То в църквата вече не останаха свещи! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Е може преди това да се отбие в магазин за всичко по 1лв и да запали

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, vlado1985 написа:

Е може преди това да се отбие в магазин за всичко по 1лв и да запали

Недей, че ще запали магазина. Ще каже, че и техния биос е заразен. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, gagodrago написа:

Абе Мазен, ти ептен си изостанАл от действителността и от реалността с има-няма 15-17 години.

Тея твои биос-вируси са били на мода през далечната 2005-2007-ма година....:laughing5:

Я се опитай умишлено да си заразиш биоса с какъвто и да е вирус, и ако някога успееш да го направиш, го снимай, и ни покажи нагледно как става тоя номер.

Кой ти каза, че в днешно време няма БИОС вируси? Напиши в Google 'bios virus" и ще видиш, че ще ти излезе информация.

преди 9 минути, vlado1985 написа:

Аз кали линукс не използвам - само Mint използвам и то на другия лаптоп.

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Защо не се държиш мало по-сериозно?

преди 48 минути, Емил Костов написа:

Е тъкмо като почнеш с едно направо убивай всичките. Отсега да знаеш, че също са заразени и за да не те заразят и теб, направо вземи един чук и бой докато спрат да мърдат.

Не е нужно да се държиш толкова несериозно. Просто имам проблем и пуснах тема, в която описвам проблема и търся помощ. Вместо да се гавриш с мен, защо не ми помогнеш? Знам, че можеш да го направиш и няма дат и коства усилия, тъй като разбираш от информационни технологии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, FatMan9 написа:

Кой ти каза, че в днешно време няма БИОС вируси? Напиши в Google 'bios virus" и ще видиш, че ще ти излезе информация.

Аз кали линукс не използвам - само Mint използвам и то на другия лаптоп.

Защо не се държиш мало по-сериозно?

При положение, че ти не се държиш сериозно и ръсиш глупости в поредната тема, как очакваш аз да се държа?! По принцип даже не ти обръщам и внимание. За мен ти си болен случай. Коментирам и вкарвам шега в коментарите, да не вземе някой друг, който чете във форума да вземе да ти повярва и да си направи беля на машината. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели