Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгорял кондензатор и процесор на захранването.

Ndishev
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте на всички. 

Имам едно питане относно дънна платка на HP Pavilion x360. 

Проблема вече е ясен, че са изгорели кондензатори и процесора на захранването. 

Явно лаптопа е работил на магия. Понеже след почистване и смяна на термо паста, просто не запали повече. Завърта перката и до там. 

Снимал съм изгорелите компуненти и самата дънна платка. 

Въпроса ми е дали някой в София може да ги подмени на разумна цена.  Страх ме е да рискувам и да го направя аз. 

Благодаря Ви предварително. Моля коментирайте или ми пишете на лично телефон за връзка. 

Платка

Платка 2

Изгоряло

Изгоряло 2

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 102
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Смяна на дъно и процесор, а дали си заслужава вече е друг въпрос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опит за смяна на SMD кондензатор е правен с неподходащ поялник от което е увреден елемента ,вижда се голямо количество колофон около тях също. 

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Смяна на дъно и процесор, а дали си заслужава вече е друг въпрос.

Решението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

""Въпроса ми е дали някой в София може да ги подмени на разумна цена.  Страх ме е да рискувам и да го направя аз. ""

В София има много сервизи, които могат да Ви подменят дефектните елементи на посочената платка. разбира се, че ще е на цена, която Те ви предложат. Но едва ли биха се съгласили, след като погледнат платката, защото няма да са сигурни дали само с това ще мине, а ще има и други причини за дефекта. По второто Ви изречение:

След като се е стигнало до това положение заради почистване и смяна на пастата на процесора Вие можете ли да дадете уверен отговор на въпроса, че с подмяна на тези елементи, всичко ще е наред? Уверен съм , че не можете. Къде е подмяната на пастата? Върху процесора. Как и по какъв начин са се повредили тези елементи, които нямат нищо общо с процесора? Все въпроси, на които едва ли можете да отговорите, защото трябва да казвате кой и с какво се е намесил за появата на повредата.

Решението е едно - смяна на платката с нова, за да не поемате още по вече разходи за ремонта на тази платка. Ако не беше ви страх, щяхте ли да се опитате да оправите повредата? То по тази логика излиза, че спокойно можете да правите и операции, наместо хирурга. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, AAUUXX написа:

Опит за смяна на SMD кондензатор е правен с неподходащ поялник от което е увреден елемента ,вижда се голямо количество колофон около тях също. 

Решението.

преди 50 минути, Kolev72 написа:

""Въпроса ми е дали някой в София може да ги подмени на разумна цена.  Страх ме е да рискувам и да го направя аз. ""

В София има много сервизи, които могат да Ви подменят дефектните елементи на посочената платка. разбира се, че ще е на цена, която Те ви предложат. Но едва ли биха се съгласили, след като погледнат платката, защото няма да са сигурни дали само с това ще мине, а ще има и други причини за дефекта. По второто Ви изречение:

След като се е стигнало до това положение заради почистване и смяна на пастата на процесора Вие можете ли да дадете уверен отговор на въпроса, че с подмяна на тези елементи, всичко ще е наред? Уверен съм , че не можете. Къде е подмяната на пастата? Върху процесора. Как и по какъв начин са се повредили тези елементи, които нямат нищо общо с процесора? Все въпроси, на които едва ли можете да отговорите, защото трябва да казвате кой и с какво се е намесил за появата на повредата.

Решението е едно - смяна на платката с нова, за да не поемате още по вече разходи за ремонта на тази платка. Ако не беше ви страх, щяхте ли да се опитате да оправите повредата? То по тази логика излиза, че спокойно можете да правите и операции, наместо хирурга. 

Лаптопа беше в сервиз за диагностика. Хората бяха така скромни да ми поискат 200лв за ремонт. Казаха ми само, че има изгорял кондензатор. И че се сменя от професионалисти и за това цената е такава. Това ми се стори много висока цена и отказах ремонта. 

Лаптопа го купих втора употреба. Отворих го съвсем внимателно само за да го почистя и сменя термо паста. И затворих отново внимателно. Възможно е да е бил временно закрепен. 

От сервиза казаха, че са били сменили компунентите и работил перфектно. Но това е без мое знание и съгласие и казах, че не мога да платя тази цена. Следователно са върнали старите компуненти. 

Не ме разбирайте погрешно. Просто дадох 350лв за този лаптоп и не искам да инвестирам повече пари. Или поне с нещо на по разумна цена. 

А до проблема просто не знам как се е стигнало. Техника от сервиза ми каза, че най вероятно е бил стартиран без охлаждането. Но аз го пуснах след като го затворих и охлаждането веднага тръгна. И въртеше но нямаше образ и caps look мигаше.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Ndishev написа:

Лаптопа беше в сервиз за диагностика. Хората бяха така скромни да ми поискат 200лв за ремонт. Казаха ми само, че има изгорял кондензатор. И че се сменя от професионалисти и за това цената е такава. Това ми се стори много висока цена и отказах ремонта. 

Лаптопа го купих втора употреба. Отворих го съвсем внимателно само за да го почистя и сменя термо паста. И затворих отново внимателно. Възможно е да е бил временно закрепен. 

От сервиза казаха, че са били сменили компунентите и работил перфектно. Но това е без мое знание и съгласие и казах, че не мога да платя тази цена. Следователно са върнали старите компуненти. 

Не ме разбирайте погрешно. Просто дадох 350лв за този лаптоп и не искам да инвестирам повече пари. Или поне с нещо на по разумна цена. 

А до проблема просто не знам как се е стигнало. Техника от сервиза ми каза, че най вероятно е бил стартиран без охлаждането. Но аз го пуснах след като го затворих и охлаждането веднага тръгна. И въртеше но нямаше образ и caps look мигаше.

Хайде сега професионалистът от сервиза да си плати за това, че се е осрал. И ми е много интересно как ще пуснеш лаптопа без охлаждането.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Ndishev написа:

Каквато и да е причината за този проблем ,решението е както вече писахме по горе. Може да бъде сменен дефектния елемент ,но кой ще даде гаранция ,че е само той дефектен. Себестойността на тези кондензатори е символична.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Емил Костов написа:

Хайде сега професионалистът от сервиза да си плати за това, че се е осрал. И ми е много интересно как ще пуснеш лаптопа без охлаждането.

Лаптопа работи по 5-6 часа 3 дена без да го спра и нямаше никакъв проблем. Не е първият който отварям, но много внимавам. Но не съм сигурен, че съм го занесъл с този проблем. Както написа AAAUUXX може да е правен с неподходящ поялник. И наистина да има голямо количество колофон. 

Мене ме притесни, че ми искат голяма сума. И не искаха да ми кажат какъв е проблема на лаптопа. 

А този сервиз ще гледа да си измие ръцете с всичко. Това се вижда по арогантното отношение. Но в краен случай ще направя друга диагностика. В протокола от този сервиз пише “ Изгорял кондензатор и изгорял процесор на захранването. 

преди 25 минути, AAUUXX написа:

Каквато и да е причината за този проблем ,решението е както вече писахме по горе. Може да бъде сменен дефектния елемент ,но кой ще даде гаранция ,че е само той дефектен. Себестойността на тези кондензатори е символична.

Все пак предпочитам да се смени. А после да работи ден, два а може и година. Но ако може да се закрепи, все пак да не ме е много яд. 

А за дънна платка ще търся. Но дали ще намеря не се знае. Ако намеря дъно на разумна цена бих го взел. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Ndishev написа:

Все пак предпочитам да се смени. 

Сменете сервиза да направят диагностика ,ако е само този кондензатор дефектен цената ще е символична на ремонта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Внимавай много като търсиш дънна платка втора употреба на каква ще попаднеш - има много такива със знайни и незнайни проблеми и дефекти, които са закрепени да изкарат определено време или колкото да се види при проба че уж работи и след това или напълно отказват и спират да работят или почват други проблеми с тях

Имай си го като едно на ум - лично мнение!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От снимката се вижда че изгирелия SMD елемент е дал фира. И човека който се е правил на майстор вероятно е използвал поялник и си е мислил, че така ще му се получи, номера и лаптопа ще заработи ще заработи ама на куково лято SMD елементите не се нагряват и запояват с поялник. А със топъл въздух като преди да се сложи SMD елемента се почиства внимателно площадката където се слага елемента старата спойка се почиства като за целта се използва ширмовка. И със загрят поялник се минава върху старата спойка и се почиства, след което се минава, със спирт за да се почисти и при, поставянето на SMD елемента се поставя калай на спойките. Някой използват и калаева паста и като се постави SMD елемента се нагрява с топъл въздух за да се разтече калая по спойките. Но ако трябва да съм честен ремонта ще ти излезне златен на почти половината цена колкото струва лаптопа и после колко време ще изкара божа работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, vlado1985 написа:

SMD елементите не се нагряват и запояват с поялник. 

За този елемент може да се използва поялник.

Screenshot_2022-08-17-22-39-43-443.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чаша студена вода с уран за абоната

Пускай го на части и следващия път си купи или нов с гаранция, или реновиран с гаранция от проверена фирма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, AAUUXX написа:

За този елемент може да се използва поялник.

Screenshot_2022-08-17-22-39-43-443.jpeg

Да за този елемент и събратята му може да се използва поялник но много зависи кой и как пипа и да ли му трептат ръчичките. А за изършването, на такава операция с поялник, на тези нежни SMD елементи се иска спокойно пипане без шашкане. И да не трепери ръчичка а човека който е пипал с поялник сигурно е бил новообранец и са му връчили таз задача та даже все едно е прегризал SMD елемента така поне се вижда де на снимката грозно стопен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един човек или може да работи със поялник или не може, какви са тези лекции за треперещи ръце и лесна смяна ама то па се оказа трудна и съвсем объркващо стана.

преди 4 часа, Ndishev написа:

Явно лаптопа е работил на магия. Понеже след почистване и смяна на термо паста, просто не запали повече. Завърта перката и до там.

Ето го главният проблем!

Ако попитам за причината за тази операция няма да ми се отговори коректно. Пак ще се започне със това как изглеждала и всичките останали причини които нямат нищо основателно за тази интервенция.

преди 3 часа, Ndishev написа:

Лаптопа го купих втора употреба. Отворих го съвсем внимателно само за да го почистя и сменя термо паста. И затворих отново внимателно.

И след това, упссссс!

преди 3 часа, Ndishev написа:

Ами ще инвестираш ако искаш да заработи отново.

преди 2 часа, Ndishev написа:

Лаптопа работи по 5-6 часа 3 дена без да го спра и нямаше никакъв проблем.

И ти реши да го поправиш, правилно си постъпил като си решил да го отваряш.

П.П. Най-добре му смени пастата, може и да тръгне след това!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vlado1985 написа:

От снимката се вижда че изгирелия SMD елемент е дал фира. И човека който се е правил на майстор вероятно е използвал поялник и си е мислил, че така ще му се получи, номера и лаптопа ще заработи ще заработи ама на куково лято SMD елементите не се нагряват и запояват с поялник. 

Точно с обикновен поялник съм разпоявал и запоявал SMD кондензатори. Топиш капчица, слагаш и загряваш отгоре и леко го бутваш като се стопи тинола и готово.
Запояването на новия става още по-лесно. Но се иска човек да е умел с поялника. Имам и станция с топъл въздух, но я вадя за по-сериозни неща.
Който обаче иска 200лв и нагоре за смяна на 1 брой SMD кондензатор - пробва се дали от другата страна седи достатъчно голям балък, който да ги даде.
А относно кондензаторите - последно сменях няколко такива на една платчица.
Бяха толкова ситни, че дори с идеално зрение без лупа човек би имал сериозни трудности да ги види.
SMD елементи с над 3-4 крака - голям зор с поялник обаче. Там станцията е незаменим помощник.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, AAUUXX написа:

Сменете сервиза да направят диагностика ,ако е само този кондензатор дефектен цената ще е символична на ремонта.

В няколко сервиза исках да ми сменят само този компонент. И дори да не тръгна им казах, че няма да търся отговорност. Само 2 сервиза се сагласиха. Единият ми поиска 90 а другият 100лв. 

преди 12 часа, grizly написа:

Внимавай много като търсиш дънна платка втора употреба на каква ще попаднеш - има много такива със знайни и незнайни проблеми и дефекти, които са закрепени да изкарат определено време или колкото да се види при проба че уж работи и след това или напълно отказват и спират да работят или почват други проблеми с тях

Имай си го като едно на ум - лично мнение!

За момента първо ще пробвам с ремонт. Ако не помогне ще разгледам за платки. Проблема е че този лаптоп не е никак масов модел. И дори не знам дали ще успея да намеря. Също така и този не знам с каква платка съм го взел. Може да е бил временно закрепен.

преди 10 часа, 0000000 написа:

П.П. Най-добре му смени пастата, може и да тръгне след това

Това иронично ли го казвате ? 

преди 10 часа, 0000000 написа:

И ти реши да го поправиш, правилно си постъпил като си решил да го отваряш.

Вентилатора работеше по шумно. Също така усещах леко загряване от долната страна. Исках да го почистя и да сменя термо пастата. Все пак и не знаех от вътре в какво състояние е. Все пак беше изключително чист. Освен, че на перката имаше боклук който препише на оборотите. 

преди 11 часа, Joss Bomon написа:

Чаша студена вода с уран за абоната

Пускай го на части и следващия път си купи или нов с гаранция, или реновиран с гаранция от проверена фирма.

Много "обнадеждаващо"

А за части е трудно. Не е никак масов модел. Единствено може да се пуснат за продажба 2х8гб. ДДР3л и 256гб ССД. 

преди 10 часа, jtaggerx написа:

Който обаче иска 200лв и нагоре за смяна на 1 брой SMD кондензатор - пробва се дали от другата страна седи достатъчно голям балък, който да ги даде.

А бихте ли ми казали каква би трябвало да е нормалната цена ? Ако предположим, че само 1 е задал багажа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Ndishev написа:

А бихте ли ми казали каква би трябвало да е нормалната цена ? Ако предположим, че само 1 е задал багажа.

Ако трябва да се разглобява целия, за да се достигне - 60лв примерно. Зависи в кой град ще го ремонтират. За 200 сменят BGA чипове. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jtaggerx написа:

Ако трябва да се разглобява целия, за да се достигне - 60лв примерно. Зависи в кой град ще го ремонтират. За 200 сменят BGA чипове. 

В София намерих една фирма Adminbg. Казаха ми да им занеса платката и за 5лв ще сменят проблемният кондензатор. Все пак ще им кажа да сменят и 3те. И ще попитам за този процесор на захранването дали е нужно да се подменя. Аз лично виждам да има леко разтопено само по корубата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Ndishev написа:

В София намерих една фирма Adminbg. Казаха ми да им занеса платката и за 5лв ще сменят проблемният кондензатор. Все пак ще им кажа да сменят и 3те. И ще попитам за този процесор на захранването дали е нужно да се подменя. Аз лично виждам да има леко разтопено само по корубата. 

Цената е нормална за смяна на този елемент ,да погледнат чипа ,виждам два крака запоени заедно ,ако не е по схема да ги разпоят ,многото колофон около него ме кара да мисля че е правен опит за разпояване или смяна на същия.

Screenshot_2022-08-18-12-25-57-243~2.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, AAUUXX написа:

Цената е нормална за смяна на този елемент ,да погледнат чипа ,виждам два крака запоени заедно ,ако не е по схема да ги разпоят ,многото колофон около него ме кара да мисля че е правен опит за разпояване или смяна на същия.

Screenshot_2022-08-18-12-25-57-243~2.jpeg

Правилно. Правен е опит и не е запоен правилно и е разместен. Това е грешка на сервиза който ми искаше 200лв. Не знам дали нарочно или от некомпетентност. 

Все пак за наместване на процесора, смяна на 3те кондензатора и почистване на мястото ще струва 15лв. Та хората мисля, че си заслужават бакшиш. До краят на деня трябва да е готово. 

Все пак ще пиша след като взема платката и зглобя лаптопа. Надявам се да тръгне и всичко да е ок. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Ndishev написа:

ще струва 15лв.

Не е за вярване, че някой работи на такива цени и храни семейство...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Joss Bomon написа:

Кондензатора като себестойност е под 50ст, а смяната става за минута.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Joss Bomon написа:

за да си запази клиенталата какъв друг избор има ?

преди 23 минути, Ndishev написа:

Това е грешка на сервиза който ми искаше 200лв. Не знам дали нарочно или от некомпетентност. 

иска да те пробва за канарче при застроховките е същата работа отиваш в офис казва ти оферта 280 лв после пробваш в друг офис и ти казват 220 лв .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...