Премини към съдържанието
Fixt00l

Евробарометър: Българите са най-нещастните в ЕС

Препоръчан отговор

В България и Румъния едва всеки десети човек се чувства щастлив, като цели 55% от българите твърдят обратното, сочат данните

26.02.2007

Българите са най-нещастните граждани на ЕС, като дори съседите им румънци, с които заедно се присъединиха към европейското семейство, се определят като по-доволни от живота.

В България и Румъния едва всеки десети човек се чувства щастлив, като цели 55% от населението у нас твърдят обратното.

Това сочат резултатите на последното проучване на Евробарометър за европейската социална реалност. То е проведено през ноември и декември 2006 г., когато страната ни още не беше официално член на ЕС.

Като цяло европейците са щастливи хора,

излиза според данните. 87% от анкетираните жители на 25-те европейски държави м.г. са отговорили положително на въпроса.

Същевременно обаче проучването е установило, че "размерът" на щастието в 15-те стари страни членки е по-голям отколкото в новоприсъединилите се.

Оказва се, че най-щастливи са датчаните (49%), ирландците (46%) и холандците - 43%.

България е в дъното на класацията, като дори румънците са се определили като по-щастливи от нас.

Проучването на Евробарометър разглежда и степента на задоволеност от живота. Според социолозите тя се определя по 14 показателя, като например стандарта на живот, качеството на живот, удобствата, с които се ползват хората в даден регион, чувството за безопасност и доверие в работата или в пенсията и т.н.

Средно девет от 10 европейски граждани смятат дома си за задоволителен (92%), но що се отнася до работата и пенсиите, нивата започват да варират.

Същото се отнася и до нивото на жизнения стандарт. В страните от Северна Европа - скандинавските държави, Великобритания, цифрите са най-високи.

Най-ниски са в България, където според Евробарометър по-малко от половината граждани са доволни от тези два компонента.

Хората в Холандия, Дания, Белгия, Люксембург и Ирландия нареждат най-високо средата си на живот, докато българите са най-разочарованите от нея.

Според изследване на холандски учени от 2004 г. българите са сред хората, които се чувстват най-нещастни в света. Събратя по нещастие тогава се оказаха единствено беларусците.

ИЗТОЧНИК: news.netinfo.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Я ако има някой някога интервюиран да се обади.

Защото мен никога не са ме питали не само по тази, а и по другите теми които са обект на изследване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Еми,не се учудвам,аз подкрепям анкетата-вече и история нямаме,в училище не се учат Ботев и Вазов,заради нечии интереси angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Еми,не се учудвам,аз подкрепям анкетата-вече и история нямаме,в училище не се учат Ботев и Вазов,заради нечии интереси angry.gif

А това какво общо има с анкетата драги Фикстул :PИли за тебе доволен значи да знае историята :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А това какво общо има с анкетата драги Фикстул ;)Или за тебе доволен значи да знае историята :whist:

Да си се замислял, че на някои хора им прави впечатление преиначаването на историята? Сигурен съм че знаеш че много хора помнят някои неща свързани с робството , не от лични спомени , а от разказите и стихотворенията на Вазов и Ботев...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"стандарта на живот, качеството на живот, удобствата, с които се ползват хората в даден регион, чувството за безопасност и доверие в работата или в пенсията и т.н." -като се имат предвид показателите, надали някой може да каже, че е доволен. Освен ако не е от хората, които обичат да ловят риба в мътна вода. Лошото е, че не се очертава да мръднем напред в класацията. Питам се, ако всички започнем да вярваме, че живеем добре, дали ще променим нещата? :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нима Ботев и Вазов не се учат? Не знаех това sad.gif Тогава за какво спорим? Morfey_A печели. Не ми е мястото в тая турска провинция. Хващам шмайзера на рамо и ще се опитам да преплувам Дунава, не е чак толкова широк, преплувал съм подобно разстояние в морето край Варна :headphones: Не беше проблем да пообиколя втора буна зад мрежите, които не знам дали стоят още ;) Егати, а аз мислех, че живея още в България sad.gif Майко мила, родино мила... не се отнася за нас май sad.gif

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А това какво общо има с анкетата драги Фикстул ;)Или за тебе доволен значи да знае историята :headphones:

Моят скъп отровител....Не пропускаш да ми налееш отрова,нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ааааа..... Дунава кофти се преплува.... :headphones: Много е силно течението.... по-добре спести парички за самолетен билет... с теб съм!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Да си се замислял, че на някои хора им прави впечатление преиначаването на историята? Сигурен съм че знаеш че много хора помнят някои неща свързани с робството , не от лични спомени , а от разказите и стихотворенията на Вазов и Ботев...

Ако трябва да сме точни, а не поетични, не е било робство, а владичество.

П.П: Ботев и Вазов си се учат, че даже и в конспектите за кандидат-студентски изпити по литература ги има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм малък, не съм чел Ботев и Вазов и други неща, но ето мнението ми...

Ние нали се броим българи... Ами тогава държавата ни е такава, каквато си я направим!

Онези пенсионери само мрънчат, еди колко си им били ниски пенсиите! Ами колко - на нашето семейство месечния доход е под 900 лв. Един пенсионер, като не работи, какво иска - 200 лв пенсия - не е толкова малко... А за ония - дето пенсията им била 50 лева - дрън-дрън. 50 им е щото си купуват телевизори, хладилници и печки от най-новите, и после - ай, та олеле! А и мился, че през социализма всичко си е било е голяма Крадене, и нищо повече. Дядо е работил като минен директор или там някъкъв от висшите постове, и е взимал луди пари за времето. А не се е измъчил много сигурно... Е, сега иска пенсия 500 лева... Ами това повече от заплатата на татко ми... Който работи, все пак.

То живота си е тъкъв, какъвто си го направиш - какъвто народа, такава и държавата!

Ние не сме много богати, но ето! - тази година взехме нов хладилник, миналата нова пералня, а другата ще си вземем нов компютър.

Това е. Няма от какво да се оплачем.

тия от парламента - ми нали ние си ги избираме!? Какво се плачем... Ако работим много и добре, ще има пари. Ако не, както мнооого обичат - няма да има толкова пари, и ще се ограничават. но няма да гладуват. И за 200 лв месечно, че и за 100, че имаш доволно да ядеш. А за другите работи - щом ги нямаш, не ги заслужаваш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Нима Ботев и Вазов не се учат? Не знаех това sad.gif Тогава за какво спорим? Morfey_A печели. Не ми е мястото в тая турска провинция. Хващам шмайзера на рамо и ще се опитам да преплувам Дунава, не е чак толкова широк, преплувал съм подобно разстояние в морето край Варна :speak: Не беше проблем да пообиколя втора буна зад мрежите, които не знам дали стоят още :speak: Егати, а аз мислех, че живея още в България sad.gif Майко мила, родино мила... не се отнася за нас май sad.gif

Май не говориш преди да си проверил и разбрал,на това му се вика първосигнална реакция,лесно манипулируем си драги,не се обиждай но това показваш .

Темата е за анкетата,откъде на къде изведнъж се появи пост и връзка за историята?? Май някой си пише колкот да има нещо писано и да си излее комплексите тука,не че няма право,но поне да го прави в съответния раздел и тема,а не да подклажда нещо наново тука поне.

Моят скъп отровител....Не пропускаш да ми налееш отрова,нали?

Отрова,не драги,съжаление към тебе предимно. Мисля си че имаш проблеми,но не ги прехвърляй на другите ,решавай си ги сами :yanim: Иначе ме караш да се смея основно :wors:

maxim4o правилно каза,нещата в Бг са обърнати,едно време дето са крали,имат жилища ,имат и доходи от наеми и какво ли не, се правят на бедни,а бедните работещи плащат данъци като попове.Майка ми получава заплата малко над минималната например. Е как да са щастливи? Нормално е повечето хора да са нещастни. Когато едва връзват двата края,на какво да се радват,на това тегло ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Ако трябва да сме точни, а не поетични, не е било робство, а владичество.

П.П: Ботев и Вазов си се учат, че даже и в конспектите за кандидат-студентски изпити по литература ги има.

Хмм, ако трябва да сме точни а не поетични, както в товя случай, то си е било точно робство. Фикстоол точно това се опита да каже, а именно че някои неща от историята ни се приначават с една или с друга цел. Колкото до дядо Вазов, романът му " Под Игото " беше многократно спряган за спиране и изваждане от учебниците по литература с цел да се спре "насаждането на омраза към турците в България", до която води той. Сега стана ли ти по-ясно драга?

Май не говориш преди да си проверил и разбрал,на това му се вика първосигнална реакция,лесно манипулируем си драги,не се обиждай но това показваш .

Темата е за анкетата,откъде на къде изведнъж се появи пост и връзка за историята?? Май някой си пише колкот да има нещо писано и да си излее комплексите тука,не че няма право,но поне да го прави в съответния раздел и тема,а не да подклажда нещо наново тука поне.

Морфей, ти май пак не успя да доловиш чуждият сарказъм :yanim: и успя да докажеш колко добре ти се отдават безмислените Нападки към хората, които не споделят твоето мнение. Вземи се научи да бъдеш малко по-толерантен към хората с различно мнение от теб , драги :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

bilder, хората, които не се чувстват българи, няма да ни разберат защо не се чувстваме щастливи, когато част от историята на България от няколко години е табу или се преиначава. Пресен пример от тази сутрин: Новините по БТВ започнаха със щастливата новина, че на 3-ти март ще имаме честта да слушаме напудрената реч на другаря Седефчов по случай "...освобождението на България." Толкоз. Ама от кого - от марсианците ли, от Е-ОН ли -ни гъг, ни мък. Ако се напъна да го слушам, ще е единствено да му гледам сеира как се гърчи словестно само и само да не каже " от турско робство". Може и да ме озари щастието, знам ли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като гледам темата отива към изясняване на термина и значението на думата робство. За сравнение помислете над руските крепостни селяни и за българските чорбаджии по време на Османското владичество,после си спомнете какво сте учили като значение на термина робство,спомнете си древна Гърция,Рим,Египет. После минете над поетичните термини робство,и накрая пак ще си поговорим дали е било робство или владичество.

За историята,ами да,хора които си мислят че са учели всичко както си е,трудно можеш да им обясниш какво значи манипулация на общественото съзнание,какво значи изопачаване с някаква цел на информацията,какво значи едностранчиво гледане на нещата.

А лично аз ще ви кажа,да България е била покорена,била е заличена като държава за цели 500 години някъде защото е била слаба,защото времената са били такива. И ако някой си мисли че с това ще си вдигне самочуствието,с реваншистко и злобенческо мислене,ще сгреши.

Наскоро четох едно мнение на някакъв пубер в един друг форум,поста беше стар,още от изборите за президент. Та това лапе на 14 години,повтаряше като папагал само заучени фрази от предизборната кампания на Сидеров,и не можеше да обясни на нито един от питащите го,защо мисли че е така,как е разбрал еди кое си.

Та сега ви питам,като споменавате Иван Вазов,споменавате Ботев,които лично аз харесвам като личности,дали прекалено не се вживявате в изкривените тълкования на техните произведения. Нима сте живели с тях за да знаете точно какво им е било на душата за да го напишат,какво са чуствали,дали същото което някой мастит платен критик ни е втълпявал посредством училището от малки.

Задайте си малко въпроси,и стига сте говорили като всичко знаещи,и всичко видели лично.

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Аз съм малък, не съм чел Ботев и Вазов и други неща, но ето мнението ми...

Ние нали се броим българи... Ами тогава държавата ни е такава, каквато си я направим!

Онези пенсионери само мрънчат, еди колко си им били ниски пенсиите! Ами колко - на нашето семейство месечния доход е под 900 лв. Един пенсионер, като не работи, какво иска - 200 лв пенсия - не е толкова малко... А за ония - дето пенсията им била 50 лева - дрън-дрън. 50 им е щото си купуват телевизори, хладилници и печки от най-новите, и после - ай, та олеле! А и мился, че през социализма всичко си е било е голяма Крадене, и нищо повече. Дядо е работил като минен директор или там някъкъв от висшите постове, и е взимал луди пари за времето. А не се е измъчил много сигурно...

Личи ти че си малък, още много неща от живота не си разбрал.... Браво на вашето семейство, че има толкова висок месечен доход. Знаеш, ли колко малко са четиричленните семейства, в чийто бюджет влиза тази сума? Вероятно не знаеш. Аз по цял ден съм заобиколена от такива хора. И това не са хора от малцинствата! Мъжът е строител, а жената работи в шивашки цех и не взимат повече от 600лв. Дори и тези са им много. Вярно, че в България, за нормално съществуване трудно може да се говори, при тези ниските заплати, но увеличение трудно може да дойде. И как искаш българина да е щастлив.

Мнението ти относно пенсионерите, крайно ме разочарова! Какво означава - "Един пенсионер, като не работи, какво иска - 200 лв пенсия" - Ами защо да не иска. Че този човек се е блъскал 40 години и когато му е дошло времето да си почива - да се подиграват по този начин с него. И аз искам дядо ми и баба ми да вземат такива пенсии, за да не им се налага, както е в момента на 70 и отгоре години, да работят! Защото, приятелю не всички през комунизма са били като дядо ти, на високи постове, с високи заплати и с възможност за големи кражби.

Мен ме осигурават на това, което получавам, а то е доста над средната заплата за страната. И като си получа фиша, свят ми се завива като си видя удръжките. Ако доживея до пенсиониране, аз в никакъв случай не искам да получавам 150лв пенсия, която ще бъде с 10лв повече от този, който се е осигурявал на минималната заплата. На мен повече от една минимална заплата всеки месец заминава към пенсионния фонд, ама надали ще получавам такава пенсия. Подкрепям ги пенсионерити и ги разбирам. А ти преди да стигнеш до тяхното дередже, кради повече, че да са ти по-сладки старините. .... Искам да ти кажа, че са малко пенсионерите, които си купуват телевизори и хладилници. От къде при тях толкова пари? Те си дават половина от пенсиите на внуците, които са такива като теб - неблагодарни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хм, да, може да се каже, че съм неблагодарен, хммм...

Баба и дядо/едните, които си купуваха хладилниците/за рождения ми ден даде 5 лв. на семейството. Е 200: 5 = 1/40 от пенсията. А дядо взе интернет АДСЛ за него по-скъп от нашия, като дори не може да го използва! Баба даде 100 лева за да си подобрят компютъра. Дам, много неблагодарен съм, аха.

Другите баба и дядо са по-добри, но за тях не говоря.

П.П. 900 лв за 3членно семейство... а и не винаги са точно 900, на родителите ми удържат от заплатата! А за краденето - ясно, който могъл е крал, който не - с пръст в уста ще гледа.

П.П.П. Според мене който може да работи и него мързи, и в българия може да си живее добре - дори много добре...

Мисля и, че може да се краде, но умерено. Върно, някой хора и в повече го правят, но... си живеят добре. Нали това е целта.

Редактирано от maxim4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Като гледам темата отива към изясняване на термина и значението на думата робство. За сравнение помислете над руските крепостни селяни и за българските чорбаджии по време на Османското владичество,после си спомнете какво сте учили като значение на термина робство,спомнете си древна Гърция,Рим,Египет. После минете над поетичните термини робство,и накрая пак ще си поговорим дали е било робство или владичество.

За историята,ами да,хора които си мислят че са учели всичко както си е,трудно можеш да им обясниш какво значи манипулация на общественото съзнание,какво значи изопачаване с някаква цел на информацията,какво значи едностранчиво гледане на нещата.

А лично аз ще ви кажа,да България е била покорена,била е заличена като държава за цели 500 години някъде защото е била слаба,защото времената са били такива. И ако някой си мисли че с това ще си вдигне самочуствието,с реваншистко и злобенческо мислене,ще сгреши.

Наскоро четох едно мнение на някакъв пубер в един друг форум,поста беше стар,още от изборите за президент. Та това лапе на 14 години,повтаряше като папагал само заучени фрази от предизборната кампания на Сидеров,и не можеше да обясни на нито един от питащите го,защо мисли че е така,как е разбрал еди кое си.

Та сега ви питам,като споменавате Иван Вазов,споменавате Ботев,които лично аз харесвам като личности,дали прекалено не се вживявате в изкривените тълкования на техните произведения. Нима сте живели с тях за да знаете точно какво им е било на душата за да го напишат,какво са чуствали,дали същото което някой мастит платен критик ни е втълпявал посредством училището от малки.

Задайте си малко въпроси,и стига сте говорили като всичко знаещи,и всичко видели лично.

Тръпнем в очакване друг пубер да ни осветли какво точно ще празнуваме на 3-ти март. После имам процедурно предложение: Да гласуваме за преименуване на "Под игото" на "Под владичеството". Може направо са стане "Под". Съкратено от подлога angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Тръпнем в очакване друг пубер да ни осветли какво точно ще празнуваме на 3-ти март. После имам процедурно предложение: Да гласуваме за преименуване на "Под игото" на "Под владичеството". Може направо са стане "Под". Съкратено от подлога angry.gif

:P

Приятел,май много фантастики четеш,или много страхове имаш :rolleyes:. Никога не съм искал да се преименува нищо. "Под игото" е хубава книга,какво е виновна тя ,че някой си решил да се възползва от думата робство за да характеризира цял един период от историята. А Вазов като автор има право на своя изказ,и никой не бива да се сърди на това. Но историците които втълпяваха това че Османското владичество е робство,системата която втълпяваше че това е робство,те са виновните,не Иван Вазов,нито Ботев,нито някой друг от великите революционери дали живота си за България :angel19:

Така че помисли преди да пишеш такива глупави предложения за преименоване на художествено -исторически творби,и особено да ми ги вменяваш все едно аз съм го казал :angel19:

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    :wors:

Приятел,май много фантастики четеш,или много страхове имаш :). Никога не съм искал да се преименува нищо. "Под игото" е хубава книга,какво е виновна тя ,че някой си решил да се възползва от думата робство за да характеризира цял един период от историята. А Вазов като автор има право на своя изказ,и никой не бива да се сърди на това. Но историците които втълпяваха това че Османското владичество е робство,системата която втълпяваше че това е робство,те са виновните,не Иван Вазов,нито Ботев,нито някой друг от великите революционери дали живота си за България :wors:

Така че помисли преди да пишеш такива глупави предложения за преименоване на художествено -исторически творби,и особено да ми ги вменяваш все едно аз съм го казал :)

Защото си е било робство.

Защо се правиш, че не разбираш за какво се говори ?

Великите революционери за какво тогава са дали живота си ? За да освободят родината си от робство.

За робството не са виновни историците, а тези които са поробили народа ни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    :wors:

Приятел,май много фантастики четеш,или много страхове имаш :). Никога не съм искал да се преименува нищо. "Под игото" е хубава книга,какво е виновна тя ,че някой си решил да се възползва от думата робство за да характеризира цял един период от историята. А Вазов като автор има право на своя изказ,и никой не бива да се сърди на това. Но историците които втълпяваха това че Османското владичество е робство,системата която втълпяваше че това е робство,те са виновните,не Иван Вазов,нито Ботев,нито някой друг от великите революционери дали живота си за България :wors:

Така че помисли преди да пишеш такива глупави предложения за преименоване на художествено -исторически творби,и особено да ми ги вменяваш все едно аз съм го казал :)

Не съм имал предвид теб, но щом си се познал... Благодаря, че ни разясни какво точно е имал предвид Вазов като е търсил синоним на "владичеството" и взел че се спрял на "игото". Сбъркал, човека, какво да го правиш, нямало кой да му отвори очите. Добре че ние сме с повече късмет в това отношение. Ето тук си идваме на темата - вече съм щастлив. Дай сега посмъртно да отвориш очите на Ботев и Левски, че и те много бъркат синонимите, завалиите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Ааааа..... Дунава кофти се преплува.... :yanim: Много е силно течението.... по-добре спести парички за самолетен билет... с теб съм!

Еееее, в самолета няма ме пуснат с шмайзера ;)

Morfey_A, пошегувах се само, а ти веднага почна ;) То и темата не е за това. Понеже сега препрочитам нещо от Вазов и Ботев, та за това се включих. И ми е странно, че не се учат. А Захари Стоянов учи ли се, някой да ми каже? То от него период има ли някой, който не е писал за робство, иго или както го разбирате? А за да не си помислят нещо за Ботев младите, които не са го учили ето няколко стиха от любимото ми стихотворение:

"Моята молитва"

"Благословен бог наш..."

О, мой боже, правий боже!

Не ти, що си в небесата,

а ти, що си в мене, боже -

мен в сърцето и в душата...

Не ти, комуто се кланят

калугери и попове

и комуто свещи палят

православните скотове;

не ти, който си направил

от кал мъжът и жената,

а човекът си оставил

роб да бъде на земята;

не ти, който си помазал

царе, папи, патриарси,

а в неволя си зарязал

мойте братя сиромаси;

не ти, който учиш робът

да търпи и да се моли

и храниш го дор до гробът

само със надежди голи;

не ти, боже на лъжците,

на безчестните тирани,

не ти, идол на глупците,

на човешките душмани!

А ти, боже, на разумът,

защитниче на робите,

на когото щат празнуват

денят скоро народите!

Вдъхни секиму, о, боже!

любов жива за свобода -

да се бори кой как може

с душманите на народа.

Подкрепи и мен ръката,

та кога въстане робът,

в редовете на борбата

да си найда и аз гробът!

Не оставяй да изстине

буйно сърце на чужбина,

и гласът ми да премине

тихо като през пустиня!...

Та за пенсиите сега. Малки са! И в кого трябва да търсим вината? Казвате, че заплатите ни били малки. Да, вашите са малки, моята не ми стига, но плащам над 400 лева осигуровки, а шефа ми колко плаща? Ето, за коледа си направи подарък Мерцедес 450 GL за 240 000 лева. Баща му, асъл шефа Ауди S8 специално изпълнение 10 цилиндров мотор от Мазерати. Цена... неизвестна, но предполагайте. Всяка година си вземат по нещо ново. както и да е. Ами според вас колко печелят те, за да си позволят тоя лукс, а и само това ли е? С осигуровките, които трябва да платят ще изкарат пенсиите на 1000 пенсионера по груби изчисленияс 200 лева пенсии. Дори и да не е точно така, не бива пенсиите на пенсионерите да се обвързват със средната заплата за страната, а да се види колко пари се пестят от далавери( Да кажем Вальо топлото!) Тия милиончета за колко пенсионери ще стигнат? Ами дайте да видим и " именийцата" на Доган и други подобни бабаити. И там ще има за още няколко хиляди пенсионери. Всъщност голяма част от парите, които са взети като данъци ги има, но се трупа на никого ненужен в момента държавен резерв от милиарди левове! За какво ни е в момента тоя резерв след като сме в борд, а и еврото ще приемаме? Нима с резерва ще подкрепяме еврото на европейците? Далеч съм много още от пенсия, ако я достигна изобщо, но и пенсиионерите плащат като нас сметки за ток, парно, вода... Имат и внуци.Както каза maxim4o нали и на внуците трябва да дадат нещо. Ами ако са 5 или 10 внука? и 5 лева са много даже! А знаете ли, че най-евтиния ковчег е над 400 лева? Едно погребение излиза над 600 лева и то най обикновено! Ето, баба ми, бог да я прости, почина есента и беше събрала 300 лева, ама отде да знае жената, че и за ковчег няма да стигнат! Ами това са 6 неини пенсии. А с какво ще се живее? Някой може ли да изкара месеца със 100 лева пенсия? Жената се топлеше с акумулираща печка, която и гълташе половината пенсия и пак беше студено! За какво говорим тогава? Какви са тия пенсии? Слушах преди няколко години, едни пенсионери, работили в Германия и оплакващи се, че им намалили пенсиите от 2200 на 1800 марки! Абе тия намерили за какво да си чешат езиците. Нима те са нещо повече от нашите пенсионери? Нали и те са българи! Да, пенсионерите са повече от работещите, но и приходите в държавната хазна са доста по-големи от парите, необходими за пенсии. Ама кво ги интересува депутатите. Те и без пенсии достатъчно са се налапали да живеят още 100 години отгоре!

Затова напоследък се замислям за шмайзера, щото много кротички овце станахме всички! Ето, в Румъния сега работниците в заводите на прехвалената Дачия по БТВ ще правят стачка, защото искат 25 % увеличение на заплатите, а не 18.6, както предлагат френските им душмани от Рено! Ами как няма да искат , като средната им заплата и при тях е 250 евро! Тия се циганят за 40 лева, а искат да завладяват света с Дачии! Затова и ще се преобръщат тия каруци, набедени за коли!

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А Вазов като автор има право на своя изказ,и никой не бива да се сърди на това. Но историците които втълпяваха това че Османското владичество е робство,системата която втълпяваше че това е робство,те са виновните,не Иван Вазов,нито Ботев,нито някой друг от великите революционери дали живота си за България ;)

:yanim:

Не мога да разбера...Как нямаш поне малко срам да го напишеш това? Най-малкото заради произхода си, или пък заради това което си, ти трябва не да оспорваш историческите уроци , а да преклониш глава пред милионите избити и загинали хора през тези 500 години. Ти за мен вече си непоправим и такива хора като теб които говорят такива простотии трябва да бъдат съдени по закон, но разбирасе ти пред хора никога не би казал подобно нещо , защото тук ти просто избиваш комплекси.

Ето един малка част от едно от любимите ми произведения на Вазов:

Храмът беше пълен с деца и невести,

с въстаници бодри и бащи злочести,

които борбата в тез зидове сбра.

Участта си всякой вече я разбра.

Врагът от три деня наоколо храма

гърмеше отчаян. Ни страх, ни измама,

ни бой, ни закани нямаха успех.

Борците държаха и никой от тех

за сдаване срамно уста не отвори

и лицето първи да си опозори.

Оградата беше прилична на пещ

задушена, пълна със въздух горещ

и със дим барутен. Свирепият глад

издаваше вече своя вик познат.

Децата пищяха уплашени, бледни

пред майки убити и трупове ледни.

Борбата кипеше отвътре, отвън,.

Във всички очи пламтеше огън.

Болнави и здрави, богати, сюрмаси,

русите главички и белите власи

зимаха участье в последния бой.

Майката мълвеше:"Чедо, Не се бой!"

и даваше сину напълнена пушка;

и старата баба, що едвам се люшка,

носеше куршуми в свойта пола,

и мъжът, учуден, имаше крила:

отзади, до него, жена му любима

гледаше азлъкът пупал дали има.

Децата пищяха като за пръв път

чеваха гърмежи и гледаха кръв.

и боят кипеше отвътре, отвън.

Много борци хладни спяха вечен сън,

и димът беше гъстък, и смъртта не беше

ни грозна, ни страшна, и кръвта шуртеше

из женски гърди наместо млеко.

Лудост бе пламнала във всяко око.

Старците търчаха с ярост на лице

и търесеха пушки с трепетни ръце...

Отвън враговете диви, побеснели

сган башибозуци храма налетели -

фучаха, гърмяха, надаваха рев

и падаха мъртви във немощен гнев.

Главатарят техен, с кръв топла оквасен,

на таз жътва дива гледаше безгласен,

и страхът неволно обзе му духът

пред тез раи слаби, що сееха смърт,

и вместо молби, плач пукаха куршуми.

И ако обичаш занапред се въздържай от такива позорни коментари, защото се излгаш и се показваш като много неграмотен чоек

И за по-неосведомените , думата Владичество има следните синоними: господство, власт, надмощие, мощ, управление, господство, контрол, иго, робство , ярем. А да, да ви попитам , теб останалите хора, които твърдят ,че видиш ли не било робство- какво е значението на думата "гяур"? Или на думата "рая" ? Интересно ми е как ли ще ми отговориш на този въпрос.

ПС. Спирам вече с оффтопика.

Редактирано от AXL (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.