Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

ХИПОКРАТОВАТА КЛЕТВА

В името на Аполон - лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.

На учителя, който ме е учил да лекувам ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще.

Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината, като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.

Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само, за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.

Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.

Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава.

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

ЗАКЛЕХ СЕ!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Интересно.Не бях я чувал/прочитал до сега.Но доста наши доктори не я спазват. :ph34r:

Редактирано от electric (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Интересно.Не бях я чувал/прочитал до сега.Но доста наши доктори не я спазват. :ph34r:

Като не спазват обещанието си:

Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава.

и последното:

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

Не ги винете-те толкова си знаят и могат.

Тук е ролята на някой,който да следи и да накзава за незнанието :P Такъв орган в България все още няма!

Имаше но по соц-време.Сега,след 1989 просто никой не упражнява никакъв контрол-и заради това сме на това дередже!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Странно,в нея не пише нищо от това което правят докторите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Док, това като вземете дипломата ли го каканижете или когато започнете работа? Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Док, това като вземете дипломата ли го каканижете или когато започнете работа? Публикувано изображение

При взимане на дипломите е (ако не се лъжа).

Връчва на всеки дипломирал се лекар заедно с дипломата - та тогава го "каканижат" Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

При взимане на дипломите е (ако не се лъжа).

Връчва на всеки дипломирал се лекар заедно с дипломата - та тогава го "каканижат" Публикувано изображение

Мда Публикувано изображение Но се заклеваш преди да си вземеш дипломата-това е церемония-за да получиш диплома-трябва да се закълнеш Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мда Публикувано изображение Но се заклеваш преди да си вземеш дипломата-това е церемония-за да получиш диплома-трябва да се закълнеш Публикувано изображение

Мда, именно;)

Това забравих да го спомена Публикувано изображение

Какво знаеш ти - на мене 3-тото ми висше образование е по медицина Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво знаеш ти - на мене 3-тото ми висше образование е по медицина Публикувано изображение

народна медицина :)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм я чела, но ми се ще лекарите като не знаят как да помогнат , поне да не вредят. И като виждат ,че не могат да се справят , да се консултират с друг лекар , или да пратят пациента при друг специалист. И за зъболекарите същото си мисля. Ей сега прочетох нещо за обясненията.На мен пък нещо хич не ми обясняват и се държат като че ли знам кое какво е. Последния път ми дава листче и ми казва отивай на втория етаж. Ама в кой кабинет, и за какво изследване???

Редактирано от foty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм я чела, но ми се ще лекарите като не знаят как да помогнат , поне да не вредят. И като виждат ,че не могат да се справят , да се консултират с друг лекар , или да пратят пациента при друг специалист. И за зъболекарите същото си мисля.

Амио прочети я де Публикувано изображение В първия пост си е тя-без промени.

Просто я прочети.

Темата е заради това-да се прочете,преди да се изказва мнение :yanim:

p.s.зъболекарите не полагат хипократова клетва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само, за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби." - някой спазва ли го? А ТРЯБВА ЛИ? "На учителя, който ме е учил да лекувам ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще." - преподавателите след завършил поне един випуск могат спокойно да се пенсионират, имат уредено до гроб бъдеще.

Редактирано от prwvu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

То ако нужния морал за практикуване на лекарската професия се получаваше с казването на една клетва... Но и по времето когато е била измислена не им е било много лесно на лекарите.Нито на пациентите :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

МНОГО ЛИ СА НЕДОВИЖДАЩИТЕ-

На учителя, който ме е учил да лекувам ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще.

Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината, като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.

ТОВА Е КЛЕТВА КЪМ СЪСЛОВИЕТО! Не към обществото и или към Социалистическата Държава, както беше преди!

Втората част дисkутира МОРАЛА.Там думата "Гратис" не фигурира.

Това е първият устав на лекарското общество! С нищо не касае лайците!

Редактирано от nochero (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Лаици са тези,които смятат,че Хипократовата клетва е за съсловието, а не обърната към пациента.За мен този,който я произнася,а не я спазва не трябва да практикува хуманна професия-лекар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Лаици са тези,които смятат,че Хипократовата клетва е за съсловието,

а не обърната към пациента.За мен този,който я произнася,а не я спазва

не трябва да практикува хуманна професия-лекар.

И може ли да се аргументираш? Защото явно не си я прочела добре.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А това,клетва към съсловието ли е: Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща. Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо. Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само, за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби. Това към кого е отправено,към съсловието, но включващо пациента.

Редактирано от smirena (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много ясно ;) та работа не лекаря е свързана с болния човек, не с апаратурата и бумащината.С болния Човек.

Тази клетва заляга в дисциплината деонтология, която за жалост е малко застъпена в учебните програми в България.А трябва да и се обръща повече внимание.

smirena, засичам твои постове и в други теми, свързани с медицината и състоянието и в България.Вссякога ти се аргументираш с Хипократовата клетва.прочети я още един път внимателно, и след това се замисли, за какво всъщност идва дума :P

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами знаеш, ли не навсякъде се аргументирам с хипократовата клетва. Разсъжденията идват от действителността.Имам много приятели лекари и както се казва черпя от извора.Чета внимателно, благодаря за напомнянето. И ти чети внимателно,само в този пост се позовавам на Хипократовата клетва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да ви кажа само че и стоматолозите се заклеват,защото и те носят титлата Доктор пред името си.Клетвата се чете на самото дипломиране от един или двама от студентите,а другите повтарят след тях.Много е тържествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да ви кажа само че и стоматолозите се заклеват,защото и те носят титлата Доктор пред името си.Клетвата се чете на самото дипломиране от един или двама от студентите,а другите повтарят след тях.Много е тържествено.

Верно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз се чудя защото въобще тази клетва се дава от лекарите. В голямата си част те отдавна многократно са я нарушавали. Но инче клетва има ейййй живот ли бе да го опишеш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Док, не е ли време клетвата малко да се осъвремени? Все пак са минали доста векове от написването й. Смисълът, естествено, не трябва да се променя. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.