Премини към съдържанието
wrathchild

Некачествени стъкла за очила! Бъдете внимателни!

Препоръчан отговор

Здравейте!

Защо пиша настоящето? Правя го с цел да спестя ядове и загуби на средства на хора като мен ползващи постоянно очила. Накратко за какво става въпрос.

Миналата година (2007 г.) закупих поредния си чифт очила и първия такъв със стъкла от органичен материал. Изискванията ми бяха стъклата да са фотохроматични (фотосолар) да имат антирефлексно и хидрофобно покритие, както и да са т.н. изтънени стъкла. В оптиката ми предложиха стъкла на фирмата MASKA. По техните думи това са стъкла производство на американска фирма (САЩ) с швейцарска заготовка. Мога да кажа, че останах много доволен от изработката и качественото центриране. Задоволството от така изработените ми очила обаче не продължи дълго. След няколко месеца (ноември-декември 2007 г.) забелязах драскотини по лявото стъкло. Постепенно тези драскотини се превърнаха в мрежа, а към момента вече липсват цели области от т.н. антирефлексно покритие. След посещение в оптиката логичен отговор за причината за падането на покритието не получих. Според тях причина би била излагането на очилата на висока температура (над 40 градуса, даден ми бе пример за поставяне върху жабката в кола) или неправилно бърсане на стъклата. Аз нямам дори шофьорска книжка, камо ли кола и как така само на едното стъкло му пада покритие, а на другото му няма нищо. Нали се експлоатират по един и същ начин. Очилата ги свалям само когато спя. Нося очила от 5-ти клас и съм добре запознат как да ги поддържам. В момента съм в ситуацията спешно да си закупя нови стъкла и си направих труда да проверя що за фирми са тези които се предлагат към момента в оптиките в България. Това, което открих ме изненада и не съвсем. Оказа се, че както в много други сфери така и в отптичните магазини вече се предлагат т.н. „ментета”. След направената от мен проверка открих, че фирма MASKA не съществува. Според мненията на сайтове специализирани в тази област Швейцария не произвежда стъкла за очила и това най-вероятно са китайски стъкла. Натъкнах се на един интересен български сайт: http://www.maska.bg/ ;) Обърнете внимание и на марката SWISSCOAT с уеб сайт . Забележете какъв е адреса на фирмата и къде се хоства сайта :wors:

Затова моля ви преди да поръчате вашите очила проверете дали фирмата, която ги произвежда съществува.

За да ви спестя труда да търсите в интернет ще напиша марките стъкла, за които може да сте сигурни в качествата им. Това са стъкла на фирмите: ZEISS, ESSILOR, RODENSTOCK, SEIKO и HOYA. Не лоши стъкла са и тези производство на испанската фирма INDO. Лошото при всички тях е че са доста скъпи, но имали нещо по ценно от зрението?

Желая ви успех в избора! И моля не правете моята грешка, преди да купите нещо проверете в интернет, чичко Гугъл е затова.

Имайте в предвид, че стъклата на ZEISS и ESSILOR са с специална маркировка и ако тя липсва, НЕ ГИ КУПУВАЙТЕ!!!

Ето и снимкa на опаковката от въпросните стъкла MASKA :wors:

http://img299.imageshack.us/img299/8765/ma...front001wo2.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре си направил като си решил да споделиш горчивия си опит с нас.Бих искала да добавя обаче още една гарантирано качествена фирма.Аз също нося очила и лещи от доста време и компромис с качеството не правя.Последните ми очила са от преди няколко месеца и са най-доброто на пазара.Изработват се в Германия и затова се чака около 20 дни.Та фирмата е Rupp und hubrach brillenglas,а ето и сайта им цък .При получаване на очилата ти дават и карта,на която са изписани диоптрите.Ето как изглеждат стъклата и картата.

today012wx5.jpg

today011qu3.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Маска и Swisscoat и ги намирам перфектно решение за парите които сам дал. Винаги ги препоръчвам на приятели и познати защото са с добро качество за парите си.

Драскотини и напуквания по стълата си нямам.

Винаги ги почиствам с вода и сапун ( т.е. никога на сухо в дрехите), и внимавам да не ги излагам на висока температура. Просто ако се грижим за нещата си ще ги ползваме по-дълго.

Така че като цяло ми се струва че автора на темата е в бизнеса със стъкла за очила и е решил да омаскари конкурента си в случая вносителя на Маска и Swisscoat.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да си поръчаме очила е добре да се консултираме с офталмолога.

Обикновено те работят с оптики в които материалите са качествени.

Такива с антирефлексно покритие и изтънени се поръчват от Австрия и по мое наблюдение са с много добро качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох темата с интерес и ако може бих внесъл малко уточнения (работя в тази сфера):

1. Стъклата с марка MASKA не са нито швейцарски, нито американски - имат откровено източноазиатски произход но са брандирани с марката на самата фирма - вносител в България. В никакъв случай не са лоши, особено за цената си и екстрите (в случая фотосолар с антирефлекс, твърдо покритие и голям коефициент на пречупване/изтъняване). Преди време имаше една серия стъкла, на която падаше твърдото покритие (заедно с антирефлекса) и вносителя сменяше стъклата без коментар.

2. SWISSCOAT (www.swisscoat.com) са производител от Хонг Конг с отлично качество на продуктите и сравнително ниски цени... Те нямат ищо общо със MASKA Lens.

3. Не съм съгласен, че за да са качествени едни стъкла те трябва да струват 500 - 600 лв или $.; 628 лв е цената по каталог на възможно най-скъпите еднофокусни стъкла (ESSILOR) с фотосоларен ефект, най-висок коефициент на пречупване, антирефлекс и суперхидрофобно покритие. Качествен фотосолар със същите екстри но без изтъняването (Natural Indochromic Superin на INDO) има на склад в България за 80 лв/брой. Стъклата с фотосоларен ефект и антирефлекс на ZEISS без изтъняване са около 120 лв/брой).

- wrathchild, в оптиката където си направил очилата си би трябвало да ти сменят стъклата... Ако ти отказват - свържи се с ръководството им, доколкото знам имат телефон на потребителя, а и в сайта им има форма за обратна връзка. Иначе поздравления за темата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

wrathchild запознай с твоя проблем тв шоуто "Господари на ефира" мисля че се сещаш за кво ти говоря :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Майка ми работи в банка и от там дадоха пари на всички да си направят очила. С няколко нейни колежки си направиха с еднакви стъкла и не оцелиха с тия Маска. Но за парите, които им се полагаха не можело други. А доколкото знам не бяха много евтини. Надраскаха се много бързо и отказаха рекламация в оптиката, защото и вносителя не я поемал. Принудиха се в крайна сметка сами да дават пари за нови стъкла. Не знам какви точно са на другите колежки новите, но майка ми си избра някакви испански, които се самопочистват (все си представям, че имат чистачки :-)

Добре, че нося лещи и ви нямам проблемите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен. Хубава тема сте подхванали. Ще споделя и моето опарване. Само че аз изгорях с „италиански” стъкла. Имам диоптри, без които не мога да шофирам, а исках и да са слънчеви очила едновременно. Препоръчаха ми въпросните „италиански” стъкла с още някакви допълнителни защити. Добре обаче за около месец не само, че защитите започнаха да се пропукват, а ми пречеха да виждам каквото и да било. Реших преди да се върна в оптиката да проуча в друга и се оказа, че „италианските” стъкла са български на някаква фирма Дио. Не разбрах дали в оптиката не са наясно какво продават и от къде идват лъжите, но ми смениха стъклата с доплащане разбира се за моя сметка. От сегашните съм доволен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз така и не разбрах какви стъкла ми сложиха за последно,но дадох по 25лв на стъкло за астегматизъм с антирефлескно покритие.Иначе рамките са на SOLANO и съм много доволен от тях.Зачетох се в темата,защото май е време за нови очила,а и трябва да сме в крак с модата ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При астегматизъм стъклата са специални ,изтъняват се

и не съм виждала цена 25 лв.Офталмолога ще определи ,често има разлика в диоптрите на очите.

Най добри идват от Австрия,не се наемам с марка .Информация в оптиките не винаги е точна .

При необходимост бих проверила марката на фирмата с която работят.Срока на изпълнение е 30 дни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

smirena, ти си правила очилата си сигурно преди 30г. Цялото семейство носим очила и никой не е чакал повече от ден, два да му станат. Какви са тези срокове от 30 дни ohmy.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях да си купя нови лещи днес и много си харесах рамка за очила в оптиката. Мразя да нося очила, но заради нея мисля да си направя, да си имам. Казвайте какви стъкла да искам. Имам минус три на двете очи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бях да си купя нови лещи днес и много си харесах рамка за очила в оптиката. Мразя да нося очила, но заради нея мисля да си направя, да си имам. Казвайте какви стъкла да искам. Имам минус три на двете очи.

Защо не се консултираш с офталмолог,сега във всяка оптика има лекар и биха ти предложили стъкла,които да съответстват на изискванията ти за цена и качество.Четох по-горе,че носиш предимно лещи,но е хубаво да имаш и очила.Ако прекарваш много време пред компютъра си слагай очилата,мен лично с лещите ми е адски некомфортно пред компа затова тях ги нося само навън. А за стъклата сега едни от най-търсените са т.нар. водоотпорни (хидрофобни) покрития, които не се изпотяват при влизане в топли помещения през зимата.Характерно за антирефлексните покрития пък е, че много от тях ликвидират нежеланите отблясъци както от естествената, така и от изкуствената светлина, избягвайки преумората на очите и мозъка особено подходящи за работа с компютъра или шофиране нощем.Много хора харесват и фотосоларните стъкла,които аз лично не харесвам.Аз ползвам услугите на "Оптика Сити" ,поддръжката на очилата ми,като техен клиент ми е безплатна.За стъкла не се ангажирам да те убеждавам,няколко поста по-горе съм посочила моите фаворити.Успешен избор ти желая

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за насоките, обаче с немския съм много скарана. би ли ми казала по-подробно какви са тези стъкла и къде мога да ги намеря.

С лещите нямам проблеми, ползвам силиконови и не ми пречат по никакъв начин в никое време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
• СИТИ ОПТИКА •

СОФИЯ

• ул."Цар Иван Асен II" №46 • тел.: 02/8438740

• бул."Васил Левски" №65 • тел.: 02/9867607

• СИТИ ЦЕНТЪР СОФИЯ /партер/ • тел.: 02/9635634

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Нека да се включа и аз.На испанските доверие нямам, но моят фаворит за най-качествени стъкла за цената си са немските Rodenstock.Избрах си такива с фотосоларно покритие, антирефлексното и хидрофобното покритие за мен е измислица, но това е лично мнение. 4 диоптъра с астегматизъм, и ми излязоха към 240 лв, стъклата, а са невероятно стилни.Чаках ги около 2 седмици.Нося ги трета година, без забележки.Рамките всеки си ги избира, аз си купих Trussardi, седма година ги нося.За здраве, щом е-давам парите...

Редактирано от Fixt00l (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наскоро и аз си направих очила, предимно за гледане на телевизия (имам слабо късогледство - 1 диоптър). Сега видях темата и се зачудих дали съм направил правилен избор. Стъклата са френски - essilor (органични, с антирефлексно и ходрофобно покритие, прахоустойчиви и с устойчивост към надраскване). Не видях да се споменава в темата тази марка и се замислих дали е добра. Иначе открих сайта - http://www.essilor.com/.

Ето как изглеждат стъклата -> img091ue3.jpg

ПП: От рамките обаче съм много доволен, взех си Dunlop.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз в интерес на истината не знам какви ми са стъклата/като марка/,стана ми интересно,защото и аз смятам да си ги сменям и от всички коментари поне този път да знам какво да искам.С малък диоптър съм,но съм с очила от 14 години,свикнала съм с тях и ми е много криво без.Винаги съм си слагала фотосоларни стъкла/различни цветове/,сегашните ми не знам какви са,но предишните ми бяха с някакви полски стъла,доволна бях-не ми се надраскаха,омръзнаха ми и рамката стана демоде ,затова си ги смених.Никога не си ги почиствам с вода и сапун,както някокй беше написал по-горе,почиствам си ги с препарат за стъкла,не знам дали така трябва,но най-добре така става,а наносниците си ги чистя със спирт и игличка с памук. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен също ме посъветваха почистването да става с вода и сапун, особено ако има прах върху тях. Иначе ако има отпечатъци от пръсти може и с тия специалните кърпички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мен също ме посъветваха почистването да става с вода и сапун, особено ако има прах върху тях. Иначе ако има отпечатъци от пръсти може и с тия специалните кърпички.

Привет на всички,

Бих искал д споделя с Вас и моето скромно мнение.

Както много фини предмети, очилата и по-конкретно стъклата в тях имат изисквания за подръжка. Когато я спазваме ще ги запазиме и ползваме по-дълго време. Като се има предвид че в световен мащаб стъклата са основно органични ( на жаргон наричани още олекотени, CR39 др.) то трябва да се спазват някои основни правила за почистване и употреба. Наличието на антирефлексно покритие подобрява значително качеството на виждане.

Само по себе си антирефлексното покритие представлява комплекс от много тънки слоеве (Метални окиси) нанесени от двете страни на стъклото.Наличието му се познава по бледо зеления повърхностен оттенък. Най-често цвета му е в зелената гама, но някой производители правят и златист или син оттенък. Бледозеления антирефлекс се счита с оптимални оптични характеристики. Под антирефлексното покритие се намира твърд слой, а над него се полага хидрофобен и / или олиофобен завършващ слой. Хидрофобния слой намалява степента на изпотяване на стъклата. Олиофобния слой е една от най-големите иновации в оптиката за последните 5-6 години. Той е базиран на материала тефлон, и прави почистването на стъклата осезаемо лесно тъй като мазните частици не могат да се задържат върху него. Различните производители го предлагат под различни търговски имена и ефекта му е уникален по отношение на хигиената на очилата. Не искам да споменавам имена защото смятам че форума не трябва да се превръща в място за безплатна реклама.

Та относно ограничаването на появата на драскотини има само две истини:

1.ВИНАГИ ПОЧИСТВАЙТЕ СТЪКЛАТА СИ С ВОДА И САПУН ИЛИ ПОНЕ С ПОЧИСТВАЩ СПРЕЙ И ПРОБЛЕМИ НЯМА ДА ИМА.

Почистването на сухо рано или късно ще доведе до поява на драскотини. Те не са фатални, но когато станат повече е неприятно.

2.ПАЗЕТЕ СИ ОЧИЛАТА ОТ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50'. Антирефлекса се нанася на температура около 50'. Когато ги оставим на по висока температура стъклото и покритието се разширяват с различен коефицент. При свиването им отново се свиват различно. Резултата е появата на фина паяжина от микро пукнатини.

Напоследък по-света има разработки и в тази посока но.....много пари и пак не се гарантира вечност.

Така че всичко си зависи от грижите на ползващия ги.

Успех на всички ценители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
smirena, ти си правила очилата си сигурно преди 30г. Цялото семейство носим очила и никой не е чакал повече от ден, два да му станат. Какви са тези срокове от 30 дни

Очила си прави моя приятелка тази година и първо зависи от вида астегматизъм и от къде се получават стъклата ,а на Вас за колко време са ги направили не коментирам..Забележката е неуместна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за тия какво мислите, не са много скъпи, виждал съм ги на цена от около 80 и нагоре...

BeYu

Имам предвид слънчевите им очила ..

Редактирано от Devians (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.
Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можах да се сдържа... Та се регистрирах за да Ви кажа нещо...

Стъклата на ESSILOR (освен прогресивите и специалните) не са маркирани. Директен вносител Есилор България. Нямат абсолютно ниаква позната за мен маркировка, макар да работя в сектора от дълги години. Това обаче не ги прави в никакъв случай по-лоши от другите. Имат доста видове на склад и са стъклата които идват от австрииския офис на подразделението за източна европа ESSILOR. Фотосолара е базиран на TRANSITION V в сиво и кафяво оцветяване. За повече инфо Google. че ще излезе реклама. Аз работя с тях от години и нямам рекламация. (освен една-две, ама с другата им продуктова линия)

Стъклата на INDO са добри в часта си бързо изсветляване на фотото, но докато потъмнее доста се чака. Представени от фирма ЮВИ-Консулт. Рядко съм срещал сериозни дефекти. Ако имам нещо предвид не ги препоръчвам и тласкам клиента към други стъкла от които ще знам, че ще е доволен.

Rodenstock - напоследък си оправиха продуктите. Маркирани. Представени от Ботеро - фирма Оптикомерс, но са по-скъпи от ESSILOR в някои аспекти. И ако някой Ви каже, че си е купил 1,6 изтънено асферично фото от Rodenstock да знаете, че са го метнали.

ZEISS. Работят с представител в българия "Аудиофон и оптика", фирма Динамед. Фотото им е TRANSITION V маркирано. Идват от Унгария. Гаранциите както и при другите е 2 години, но ще Ви се наложи да се възползвате от нея за сега, понеже антирефлекса им точно на тези стъкла става на "паяжина".

МАСКА - За съотношението цена-качество много хора са прави, че има проблем, но фирмата се старае да предложи сравнително качествени продукти. С пликчетата от стъклата и плик поръчката можете да ги издирите и да се помолите учтиво да ви разгледат рекламацията.

HOYA - представени от Акваленс. Японски стъкла произведени в европа. Качествени. Маркирани

SEIKO - представени от Смарт-Ф. Японски произведени в Германия за Европа-та. Маркирани

ДИО - видях, че е споменат. Фирмата е ДИО базирана в Пловдив. Имат представителство на италиански стъкла, но никои не знае кои точно... На опаковките пише BGItaly, като BG-то е огледално... Маи са си откровенно източно азиатски, аз спрях взаимоотношенията си с тях, поради горепосочените от вас причини с МАСКА, но те не приемат рекламация, като МАСКA

PRIMA Lenti - представени от ЕлМага. Това са италианските стъкла, които макар и с дребни и редки проблеми са хубави.

JZO- полски стъкла с директен представител ИЗО България и фирма представител Квят. Много добри стъкла, с добри попадения в оптиката. Имат продукти които други фирми не предлагат, но някои стъкла са АМА МНОГО СКЪПИ...

Ако съм пропуснал някоя фирма за стъкла се извинявам, ама малко късничко пиша....

За китайски стъкла не ми се говори просто.... Но за успокоение на всички ще кажа, че до ден днешен не съм видял китайско стъкло с опаковка на RODENSHTOCK примерно.

Та идеята ми е изисквайте си опаковките на стъклата. На тях има нанесени кодове които всяка уважаваща себе си оптика трябва да разчете и да Ви каже какво е стъклото излязло от там. Това е единственият начин за да сте сигурни какво стъкло е сложено.

За съжаление маркировката не винаги е показателна... На Rodenstock стъклата са с толкова блеа маркировка, че не можеш да я намериш. ако са астигматични е възможно да се изреже поради необходимоста за завъртане стъклото на съответния градус и попилна дистанция, същото важи и за останалите производители, само дето маркировката е ясна. Лично съм говорил с представител на ZEISS и ме увери, че всичко би било точно, ако стъклата се поръчват и с градус-а... Така знака ще е там където трябва да бъде... ама кой да се занимава... и това става само с поръчковите стъкла...

За съветите от докторите:

Можете да се вслушате в тях само когато сте сигурни в офталмолога. Направете си преглед при трима доктори и сравнете рецептите. Нагледал съм се на всякакви случаи. Изпращат Ви в оптика където доктора взима % за това, че Ви е пратил, или Ви предлага стока, вместо да си гледа работата и да преглежда. Но доктор да ви каже, че Ви трябват фотосоларни стъкла за компютър, е като аз да кажа на някой механик, че проблема на колата е в задна дясна гума, докато ми тропа двигателя :) Или да Ви каже, че Ви е голяма рамката за центровка или Ви е твърде малка - това също са пълни глупости... Колкото искате голяма толкова ще е. Това зависи от Вас и от възможностите на оптика.

Редактирано от vencyara (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Да се намеся и аз в темата...И понеже имам очила и честно казано доста се лутах из нета преди да отида някъде и да си поръчам стъкла т.е. по скоро след като ми предложиха разни варианти рових из нета, за да ги проверя, защото аз лично мисля, че в оптиките не познават много добре продуктите, които предлагат ...та...исках да кажа, че си избрах моите стъкла допитвайки се до интернет. Оказа се, че въпросните INDO могат да ми ги доставят най-бързо, и наистина ми ги доставиха за 3 дни, понеже се наложи да чакам, неразбрах защо, но ги нямало на склад в България, явно диоптрите ми не позволяват това, така ми обясниха. Купих си ги от оптика Джой. Поисках си и пликчетата. Дадоха ми и брошура за стъклата, която още си пазя. Прочетох доста инфо за самата фирма INDO в нета, испанска е и доколкото разбрах е една от големите в областта. И честно казано, изобщо не потъмняват бавно, както описва това Vencyara. Консултирах се и с познати след това, даже ги сравнявах с една приятелка с фото на ESSILOR - ама изобщо не потъмняват по-бавно, напротив - доста по-бързо реагират, даже и тя иска да си ги смени със същите. А когато изсветляват изобщо не си личи, че имат цвят, все едно са бели. Между другото, бях в една оптика в Младост и на мен ми предложиха от "швейцарските", ама нали и аз ровя в нета, та се изнесох набързо...ама не разбирам защо така правят като наистина няма такива швейцарски стъкла, и още повече не разбирам защо по оптиките така подценяват клиентите...Та интернет е необятно пространство и има всичко, от което се интересуваш. На всичкото отгоре ми поискаха и сериозна цена от тази оптика за тези стъкла, които както всички разбрахме са китайски. Не че има нещо лошо в китайското, ама защо пък да ме правят на луда... cool.gif . А майка ми е с някакви стъкла на ZEISS и си е страшно доволна, ама са доста скъпи.

Май Venciara е права, че е голяма боза в някои оптики, продават ти каквото им скимне. Аз лично затова си проверявам всичко в интернет и там си пише. Всички големи фирми си имат сайтове и си обясняват продуктите, има си google, yahoo....

А сега и аз да попитам - някой може ли да ми препоръча хубави и удобни лещи? Ама да ги е пробвал :white flag:

Не можах да се сдържа... Та се регистрирах за да Ви кажа нещо...

Стъклата на ESSILOR (освен прогресивите и специалните) не са маркирани. Директен вносител Есилор България. Нямат абсолютно ниаква позната за мен маркировка, макар да работя в сектора от дълги години. Това обаче не ги прави в никакъв случай по-лоши от другите. Имат доста видове на склад и са стъклата които идват от австрииския офис на подразделението за източна европа ESSILOR. Фотосолара е базиран на TRANSITION V в сиво и кафяво оцветяване. За повече инфо Google. че ще излезе реклама. Аз работя с тях от години и нямам рекламация. (освен една-две, ама с другата им продуктова линия)

Стъклата на INDO са добри в часта си бързо изсветляване на фотото, но докато потъмнее доста се чака. Представени от фирма ЮВИ-Консулт. Рядко съм срещал сериозни дефекти. Ако имам нещо предвид не ги препоръчвам и тласкам клиента към други стъкла от които ще знам, че ще е доволен.

Rodenstock - напоследък си оправиха продуктите. Маркирани. Представени от Ботеро - фирма Оптикомерс, но са по-скъпи от ESSILOR в някои аспекти. И ако някой Ви каже, че си е купил 1,6 изтънено асферично фото от Rodenstock да знаете, че са го метнали.

ZEISS. Работят с представител в българия "Аудиофон и оптика", фирма Динамед. Фотото им е TRANSITION V маркирано. Идват от Унгария. Гаранциите както и при другите е 2 години, но ще Ви се наложи да се възползвате от нея за сега, понеже антирефлекса им точно на тези стъкла става на "паяжина".

МАСКА - За съотношението цена-качество много хора са прави, че има проблем, но фирмата се старае да предложи сравнително качествени продукти. С пликчетата от стъклата и плик поръчката можете да ги издирите и да се помолите учтиво да ви разгледат рекламацията.

HOYA - представени от Акваленс. Японски стъкла произведени в европа. Качествени. Маркирани

SEIKO - представени от Смарт-Ф. Японски произведени в Германия за Европа-та. Маркирани

ДИО - видях, че е споменат. Фирмата е ДИО базирана в Пловдив. Имат представителство на италиански стъкла, но никои не знае кои точно... На опаковките пише BGItaly, като BG-то е огледално... Маи са си откровенно източно азиатски, аз спрях взаимоотношенията си с тях, поради горепосочените от вас причини с МАСКА, но те не приемат рекламация, като МАСКA

PRIMA Lenti - представени от ЕлМага. Това са италианските стъкла, които макар и с дребни и редки проблеми са хубави.

JZO- полски стъкла с директен представител ИЗО България и фирма представител Квят. Много добри стъкла, с добри попадения в оптиката. Имат продукти които други фирми не предлагат, но някои стъкла са АМА МНОГО СКЪПИ...

Ако съм пропуснал някоя фирма за стъкла се извинявам, ама малко късничко пиша....

За китайски стъкла не ми се говори просто.... Но за успокоение на всички ще кажа, че до ден днешен не съм видял китайско стъкло с опаковка на RODENSHTOCK примерно.

Та идеята ми е изисквайте си опаковките на стъклата. На тях има нанесени кодове които всяка уважаваща себе си оптика трябва да разчете и да Ви каже какво е стъклото излязло от там. Това е единственият начин за да сте сигурни какво стъкло е сложено.

За съжаление маркировката не винаги е показателна... На Rodenstock стъклата са с толкова блеа маркировка, че не можеш да я намериш. ако са астигматични е възможно да се изреже поради необходимоста за завъртане стъклото на съответния градус и попилна дистанция, същото важи и за останалите производители, само дето маркировката е ясна. Лично съм говорил с представител на ZEISS и ме увери, че всичко би било точно, ако стъклата се поръчват и с градус-а... Така знака ще е там където трябва да бъде... ама кой да се занимава... и това става само с поръчковите стъкла...

За съветите от докторите:

Можете да се вслушате в тях само когато сте сигурни в офталмолога. Направете си преглед при трима доктори и сравнете рецептите. Нагледал съм се на всякакви случаи. Изпращат Ви в оптика където доктора взима % за това, че Ви е пратил, или Ви предлага стока, вместо да си гледа работата и да преглежда. Но доктор да ви каже, че Ви трябват фотосоларни стъкла за компютър, е като аз да кажа на някой механик, че проблема на колата е в задна дясна гума, докато ми тропа двигателя :temperature: Или да Ви каже, че Ви е голяма рамката за центровка или Ви е твърде малка - това също са пълни глупости... Колкото искате голяма толкова ще е. Това зависи от Вас и от възможностите на оптика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...