Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Madonna

Официално: Солариумите са канцерогенни

Препоръчан отговор

Според Международния център за изследвания на рака към СЗО този извод вече не е вероятен, а категоричен

firm_product_2285.jpg

Солариумите и другите източници на изкуствено ултравиолетово лъчение попаднаха в категорията канцерогенни продукти, съобщават световните агенции.

В продължение на години се смяташе, че солариумите и кварцовите лампи "вероятно са канцерогенни".

Така те бяха поставени във втора категория в класацията на базирания в Лион (Франция) Международен център за изследвания на рака към Световната здравна организация (IARC.fr).

Сега обаче те вече са в първа категория, което означава, че са "категорично канцерогенни за човека".

До този извод стигнали 20 учени от 9 страни по време на заседание на Международния център, състояло се в Лион през юни. Изводите на експертите са публикувани в августовския брой на британското списание "Лансет онколоджи".Учените анализирали внимателно 20 изследвания за влиянието на солариумите и другите източници на изкуствено ултравиолетово лъчение и установили, че хора, които се излагат на тяхното действие преди 30-годишна си възраст, са по-предразположени с 75% да развият опасния рак на кожата меланом.

Учените освен това установили, че има връзка и между излагането на действието на тези уреди и вътреочния меланом.

Рисковете са по-големи и в двата случая, когато става дума за жени, уточнява Венсан Колияно от Международния център.

Прибягването до солариуми се е повишило сред хората под 30 години, отбелязва Асошиейтед прес по темата.

Във Великобритания лекарите са установили паралел между повишаването на броя на хората, страдащи от рак на кожата, и повишения брой на хората, излагащи се на лъчението на солариумите.

В страната например жени на 20 години са с диагноза рак на кожата. Има тенденция дори това заболяване да се откроява като водещо раково заболяване сред жените от тази възрастова група във Великобритания. А по принцип най-много би трябвало да страдат от рак на кожата хора над 75 години, допълва агенцията.

Според проучване на германската Асоциация за защита на кожата около 14 млн. германци на възраст между 18 и 45 години се пекат в солариуми, допълва Франс прес по темата. Една четвърт от тях са започнали това занимание между 10 и 17 години.

От Международния център към СЗО припомниха, че те не са регулаторен орган и че работата им се свежда до оповестяване на научни изводи. Националните санитарни власти са тези, които ще решат какво да предприемат, казва Венсан Колияно от центъра.

www.vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дам, знаех си аз че не бива да се прекалява с глезотиите.

Никога не съм ходила на такова нещо biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Никога не съм ходила на такова нещо biggrin.gif

Аз също...

Но май в детската градина имам спомени, че ни слагаха едни очила с ластик и ни включваха такава лампа :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз също...

Но май в детската градина имам спомени, че ни слагаха едни очила с ластик и ни включваха такава лампа :angry:

Сега, като го спомена....Да, вярно е. Съвсем го бях завравила това :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз също...

Това беше през соца, след 90-та не съм чувал да го прилагат това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също отдавна си мисля, че не са много препоръчителни тези солариуми. Но пък и не мисля, че каквото и да се ползва в границите на разумното ще доведе до някакви сътресения от този род. По-скоро горните изследвания са за тези кифли, които по цял ден и зиме и лете висят по тези места, а честно казано на мен са ми като мангалки, а не ми изглеждат с приятен слънчев загар, както си мислят те.

Относно лампите, с които ни облъчваха като деца, не мисля че са вредни. Напротив. Ако някой се е занимавал да чете какво точно правят и с какво са полезни или вредни ще знае, че тези лъчи убиват бактерии и всякакви акари, обитаващи помещението, в което се пуска лампата. Навремето едното дете беше без никаква имунна система и сутрин и вечер по предписание на докторите в стаята, която спеше и живееше предимно, пускахме точно такава лампа за по 7-8 минути, но преди това излизахме от нея. След почистване също задължително следваше проветряване първо, а след това и облъчване.

Честно казано не помня дали за ултравиолетова или кварцова лампа беше това и каква е разликата между двете, но като мине някой запознат ще каже. Не съм запознат също дали солариумите са на принципа с такива лампи или е друга технологията.

Като бяхме деца мисля ни облъчваха с кварцовите лампи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз не съм ходила никога на солариум, но доста пъти съм се канила заради един проблем с кожата.

Бях чула, че солариумът може да е от полза... Но то като гледам, от козметичен проблем ще си навлека сериозен здравословен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ми минава някаква глупост на ум, че облъчването в детските ни години, има нещо общо с набавянето на витамин Д или някяква подобна щуротия.

Къде го доктора, да обясни, защо ни събличаха по гащи, като малки и ни печаха, като кебапчета ? biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На солариум ходих преди сватбата си. Исках да имам малко тен по раменете си, а нямаше как да си го набавя естествено.

Първият път, когато влезнах едва не припаднах. Стоях точно 3 мин. преди бледа и трепереща да изхвърча от този Ад.

Следващите пъти по свикнах, но в никакъв случай не мога да кажа, че някога ми е било приятно.

Що се отнася до солариумите има вертикален и хоризонтален. На мен ми препоръчаха вертикалния и само на такъв съм ходила.

Единствената причина поради, която отново бих се жертвала е пак някое подобно събитие, но за да ходя посред зима с тенче тва е луда история.

Междувпрочем само да вметна, че не се почернява туко така. Трябва си постоянство, а след като придобиете загара, който сте желали пак трябва поне веднъж седмично да го поддържате. Има и разни лосиони за по-бърз ефект, ама не съм ги пробвала.

Да обобщя: Няма нищо по-хубаво от естествения тен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм от неходилите досега на солариум, предпочитам да си се пържа под слънчицето, макар че и това вече правя по-малко, защото и слънцето е станало много по-силно от преди и направо пари по кожата...

А за това облъчване, за което вие говорите в по-ранните ни години, аз нямам спомен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен пък не са ме пекли на такива лампи. То щото не съм ходила на детска градина сигурно biggrin.gif

Иначе..... кое ли не е канцерогенно и не е вредно? Последно и млякото било вредно....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е вредно и носи рискове вече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна трябваше да го кажат официално това.

Ама как ще се преборят с рекламата на "скъпия тен" и производителите на солариуми - не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Но май в детската градина имам спомени, че ни слагаха едни очила с ластик и ни включваха такава лампа :P

Каква му е била идеята на това?

Солариумите си беше ясно открай време, че са канцерогенни, колкото и да имаше реклами как не излъчвали като слънцето еди-какви-си вредни вълни и били по-безвредни от него. Разбира се при всеки човек е различно, някои може и от едно ходене да им стане нещо, а други да си киснат целогодишно в солариума и нищо да не им стане. Гени...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз също...

Но май в детската градина имам спомени, че ни слагаха едни очила с ластик и ни включваха такава лампа ;)

Това не е"солариум" ами УВ-лампа.

За закаляване се използваше едно време.Лъчението е доста по-слабо (и разсеяно) от колкото в солариум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Солариумите състаряват кожата

Това каза пред „Фокус” проф. Николай Цанков – председател на Българското дружество по дерматология. По думите му трябва да се обясни на хората, че солариумите също могат да имат странични явления.

„Младите хора масово ходят на солариуми безконтролно, мислейки, че правят най-доброто за своята красота, а то не е така. Преди солариум всеки трябва да бъде посъветван от специалист”, посочи дерматологът. Той подчерта, че ходенето на солариум не може да излекува акнето. Облъчването само образува обвивка около пъпките и те по-късно стават „бомби със закъснители”, беше категоричен Цанков.

На въпрос достатъчно запознат ли е българинът как да се предпази от дерматологичните проблеми, председателят на дружеството отговори, че липсва здравна култура по тези проблеми. Той обясни, че Българското дружество по дерматология е инициирало три кампании за предпазване от рак на кожата – т.нар. меланома малигнум.

Дружеството е член на групата към Европейския съюз, която се нарича Евромеланома и три години подред се правят безплатни прегледи в цяла България. „В продължение на тези две-три години, в които провеждаме кампанията Евромеланома, интересът към бенките се усили. В това отношение ние изоставаме от Европа и Америка с 10-15 години, но вече този интерес е на лице. Що се касае до гъбички, червен вятър и останалите по-сериозни заболявания, няма достатъчно добра здравна култура”, заключи Цанков.

dnes_logo.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спряха 21 солариума за нарушения

a_1819b3.jpg

Комисията за защита на потребителите (КЗП) издаде заповеди за временно спиране на 21 солариума в страната като част от акцията "Безопасност на соларните услуги".

Инспекторите извършиха контрол в 192 СПА центрове, соларни студия, салони за красота и др. Проверени са общо 300 солариума. В част от обектите е липсвала задължителната писмена информация за клиентите, съобщиха от комисията, предаде БТА.

Уредите в соларните студия могат да причинят необратимо увреждане на кожата и очите, ако облъчването не се съобрази с индивидуалните особености на потребителя. Тези заплахи за здравето не са очевидни, затова в обектите трябва да има инструкция за ползване, информация за опасностите при обичайна употреба и предупреждение за рисковите групи. Най-уязвими са децата, възрастните хора и клиентите, които имат лунички, бенки, пигментни петна, изгаряния и др.

Комисията състави 36 акта за административни нарушения на Закона за защита на потребителите и даде 33 задължителни предписания на собствениците да отстранят несъответствията в определен срок. 21 от соларните студия не са го направили, затова им е наложена временна забрана да предлагат услугата.

Проверките ще продължат и по време на летния туристически сезон, когато солариумите се използват най-интензивно за придобиване на тен, като част от подготовката за море и т.н. КЗП предупреждава потребителите да търсят информация в соларните студия, преди да се подложат на ултравиолетово облъчване. Тя трябва да е изчерпателна и разбираема, за да се намали рискът от увреждане на здравето.

Ако човек реши да се подложи на процедурите, би следвало да се позаинтересува за сертификата на технологията и за това дали лампата филтрира вредните лъчи.

Прекомерното излагане на слънце води до преждевременно състаряване на кожата и до злокачествени заболявания, твърдят дерматолози. Обяснението е просто. Клетките на организма имат лимит за събиране на слънчеви лъчи и, когато този предел бъде надхвърлен, се стига до физиологични промени.

news.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм имала "едно на ум" и никога не съм посещавала солариум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм знаела, че солариума е до някаква степен вреден.

Никога не съм ходила и не съм се изкушавала да отида.

Най-малкото, че не обичам да хващам тен. Но винаги хващам повече тен от хората, които се излежават под слънцето, защото аз не излизам от водата.

Madonna, ако се сещате за онова море как за няколко часа почернях :cool:

Който иска естествен тен, да кисне във водата с часове наред :yanim:

В Дания са големи фенове на солариума (то там толкова има и слънце, че да си набавят естествен тен). Даже в общежитието имахме солариум и много датчани ходеха и после изглеждаха ужасно. Техните кожи са и много бели и след солариум добиват един оранжев цвят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мелатонинът, който придава загара на кожата в резултат на слънчеви бани или "печене" в солариум всъщност е защитен пигмент на клетките. По този начин, синтезирайки го те се защитават от агресивните УВ лъчи. Ако е в умерени количества не е чак толкова страшно, изключвам хората, които имат наследствена обремененост или преканцерози. Ползването на качествени козметични лосиони с УВ защита си е направо задължително, особено за децата на море, а ако може и да са по памучни тениски на плажа най добре, ама от опит знам, не става. Компромисът е под чадър :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така,мелатонинът е пигмент във едни малки везикули които имат за цел да се натрупат над ядрото,за да предпазят ДНК от вредните УВ лъчи.Въпреки ,че има репаративен механизъм на ДНК той е ограничен,а самата ДНК е високо "чувствителна" към УВ лъчите.Целта е да се предпази стратум базале и другите слоеве на епидермиса където се извършва пролиферацията на клетките.Фотоейджинга на УВ лъчите е доказан отдавна,полезни са ,но само на естествено слънце,със слънцезащитни кремове и внимание да не се изгори.А за солариумите ,то е ясно,щом СЗО въпреки огромните бизнес интереси го побликува значи е наистина вредно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
До този извод стигнали 20 учени от 9 страни ........анализирали внимателно 20 изследвания за влиянието на

Твърде несериозни цифри, за да приемем казаното за 100% обективно. Има нещо, което фармацефтичните гиганти не искат да знаете и то е че има пряка връзка между респираторните заболявания, витамин "D" и ултравиолетовите лъчи. Витамин "D", образуващ се под въдействието на UV лъчите е най-силното лекарство за грип. Кога е пикът на грипа? Когато хората се излагат най-малко на слънце, т.е. през зимния сезон. Нали? Схващате ли нишката? Солариумите не са по вредни от слънцето, ако се ползват разумно.

то е ясно,щом СЗО въпреки огромните бизнес интереси го побликува значи е наистина вредно.

Помисли отново, а от мен да знаеш, че СЗО е мафиотска структура. Какво стана със свинския грип? Доказана измама, в която участва и СЗО. Ха честито.

Редактирано от npn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мелатонинът, който придава загара на кожата в резултат на слънчеви бани или "печене" в солариум всъщност е защитен пигмент на клетките. По този начин, синтезирайки го те се защитават от агресивните УВ лъчи. Ако е в умерени количества не е чак толкова страшно, изключвам хората, които имат наследствена обремененост или преканцерози. Ползването на качествени козметични лосиони с УВ защита си е направо задължително, особено за децата на море, а ако може и да са по памучни тениски на плажа най добре, ама от опит знам, не става. Компромисът е под чадър :)

Вероятно имате предвид "меланин"- точно това е пигментът, който се натрупва в клетките. А мелатонин е нещо съвсем различно- това е хормон, секретиращ се от хипофизата и стимулиращ образуването на пигмента.

УВ-лампите, с които ни нагряваха навремето бяха основно за профилактика срещу рахит- под въздействие на УВ-лъчите се стимулира синтезата на ендогенен вит.Д, който участвува в обмяната на калций. Може да се каже, че имат и някакво имуностимулиращо действие. Но за вредно влияние- едва ли, та нали всичко-навсичко ни нагряваха за по няколко секунди от всяка страна, това едва ли е някакъв канцерогенен фактор.

Относно вредата от солариумите...На теория би трябвало в апаратурата да липсват или да са сведени до минимум "вредните" съставки на УВ-лъченето, но на практика- кой знае....По принцип част от УВ-спектъра има и терапевтичен ефект, но ако не се прекалява/това важи и за мнооого други работи- бира, уиски, вино.... :) /. Ако някои производители на солариуми са решили да пестят за сметка на безопасността- може това да е причина за отчетения риск. Абе да му мислят бледокожите и суетните :) !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Боже ,Боже добре ,че го написа,да объркам хормона с неговия продукт е не лапсус лингве или лапсус клавиатуре а груба грешка.Както и да е ,както винаги съм казвал човешко е да се греши, достойно е да си признае човек. ;)

Относно УВ лампите ,мисля,че е хубаво пак да се ползват в детските градини особено през зимата,вярно е ,че има добри препарати с вит.Д ,но естествения път на получаването му според мен си е най добър.

Редактирано от shumarov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с ултравиолетовите лампи по соц. времето беше с цел убиване на бактерии и вируси. Пускаше се и в стаи без хора и за облъчване на хора. Освен това UV лампите бяха комбинирани и с едни кварцови нагреватели за облъчване с инфрачервено лъчение, също полезно при определени дози.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...