Премини към съдържанието
plqk

Аудио система 5.1

Препоръчан отговор

Здравейте. Търся си система за домашно аудио и имам нужда от помощ. Първо искам да направя уговорката, че съм чел из Интернет по въпроса, но нямам претенции да разбирам много от темата. Ето и малко допълнително инфо: -Искам системата да е 5.1 -Около 2000 лв. Ако наистина си струва, може и малко повече. -Да поддържа Dolby Digital -Възнамерявам да я свързвам с лаптоп и телевизор (и двата са висок клас и имат HDMI). -Помещението където ще бъде системата е 20 квадрата. -Основно ще се слуша музика. До сега съм бил в два специализирани аудио магазина: http://www.avitel-bg.com/aboutus/ и http://www.audio-factor.com/. От втория ми препоръчаха тези колонки : http://www.technopolis.bg/b2c/details/bulgarian/37326/P11070504/5.1-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8-HARMAN-KARDON-HKTS-30BQ + Усилвател за още 1000 лв. После от Авител пък ми обясниха, как когато са малки колонките, не могат да вадят добър звук на ниските честоти и ми предложиха да ми направят някакъв custom build с предимно марката DALI (4 големи колони + субуфер + предна за около 1400лв + усилвател за 600-700). Това което ми трябва е: 1.Съвет относно марките. 2.Съвет относно музикалните магазини. 3.Малко повече информация относно това, към какви колони трябва да се насоча. Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

-Помещението където ще бъде системата е 20 квадрата.

Което обезсмисля закупуването на такава система. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Което обезсмисля закупуването на такава система. Публикувано изображение

Добре, а тогава какво да си купя за това помещение, което да си струва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Което обезсмисля закупуването на такава система. Публикувано изображение

Кое - какво обезмисля?

Мислиш, че 20 квадрата помещение не е достатъчно за изграждането на сериозна система ли?

Ще се изненадаш какви чудесни неща могат да се направят в помещение с такъв размер!

Що се отнася до конкретния въпрос на plqk

Консултантите в тези магазини са объркали и без това обърканите ти представи.

При положение, че за теб приоритет е слушането на музика, то взимането на 5.1 система от нисък клас би било хабене на средства,с резултат - далеч от оптималния.

За бюджета, който си определил, можеш да си вземеш прилична стерео система - предназначена за слушане на музика :jeer:, която ще звучи в пъти по добре от 5.1 система в същия бюджет.

Бюджета ти не е особено висок и на твое място сериозно бих обмислил варианта за качествени букшелф колони.

Ето един-два възможни варианта:

Focal Chorus 706V

(gothicrock, обърни внимание на описанието ако разбираш английски)

Klipsch Reference RB-81 II

С подходящ за тях усилвател, стойки и кабели можеш да са вмъкнеш в бюджета, и резултатът при слушане на музика ще е далеч по-добър, в сравнение с многоканална системка за същите пари.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Привет.

Първо да ти кажа, че ако основно слушаш музика, желателно е да имаш стерео система.

Пък и за заделената сума би могъл да си вземеш по-качествена стерео система, отколкото 5.1.

За 2000 лв. за многоканална система (+ресийвър и активен суб бас), не можеш да очакваш

кой знае какво...

Не знам какви са ти изискванията за звук. Качественият звук се заплаща скъпо.

Можеш да се насочиш към по-добри колони тип букшелф, които пак ще държат цена и ще трябва да

спестиш от активен суб бас и/или ресийвър. Тогава няма да имаш балансирана система.

С тези размери на помещението е желателно да търсиш букшелф, не флорстендинг.

Винаги можеш да се замислиш за преоценена техника с леки "козметични дефекти" , техника втора ръка или някой DIY проект.

(въпроса е да попаднеш на правилните хора и оферти).

Ако имам около 2000 лв. и търся нещо ново 5.1, най-вероятно бих се примирил с нещо като това:

(5.1 , активен суб бас и ресийвър на YAMAHA общо за 1315лв. , като ако взимаш целия пакет имаш намаление и даваш 1000лв.)

Естествено с уговорката да ги чуя на място , като знам, че звукът в магазина и вкъщи се различава.

Подробно описание на ресийвъра:

Ето ако случайно линковете не работят:

http://www.technomarket.bg/products/09110350/yamaha-ns-f150-black

http://www.vanns.com/shop/servlet/item/features/538174262

Ако можеш да заделиш повече пари, нещата се променят , но не много.

Продукти на: Jamo, Koda, Thunder и т.н. не ги закачаме.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, а тогава какво да си купя за това помещение, което да си струва?

Изборът е твой - не искам да ти налагам какво да вземеш, просто ти давам съвет. Аз лично бих си взел една хубава стерео система. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif

Кое - какво обезмисля?

Мислиш, че 20 квадрата помещение не е достатъчно за изграждането на сериозна система ли?

Ще се изненадаш какви чудесни неща могат да се направят в помещение с такъв размер!

Що се отнася до конкретния въпрос на plqk

Да, не е достатъчно - поради чусто акустични причини. :giggle1:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека да изчакаме коментара на автора.

Искам само да добавя:

аз лично съм малко скептично настроен към Klipsch Reference, или поне към някои техни продукти.

Ако вземем за пример суб бас Klipsch Reference RW-12d, на Бг пазара може да се намери

за около 1200-1300 лв. От активен суб бас за тези цена все пак се очаква нещо добро. Фирмата е

реномирана - Американската компания Klipsch е основана през 1946 година и е с репутация на сериозен производител на акустични системи както за стерео, така и за съраунд озвучаване на домашно кино...

Ето го въпросния бас как изглежда отвътре, няма да коментирам, снимките говорят сами за себе си.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Говоренето на изуст явно е на почит тук :giggle1:

1 - gothicrock това, че в 20м2 стая не може да се чуе 12hz не е пречка за добрата музика :biggrin: любопитно ми е ти например каква система слушаш ... и в какво помещение :P

2 - holler_pz - ти слушал ли си Klipsch Reference ? Или знанията и препоръките ти са базирани на снимков материал? Може да ти се види странно, но Klipsch Reference RB-81

е доста популярна и харесвана колона не само у нас, и почитателите на конкретни типове музика са доста доволни от представянето и.

Затова и ги препоръчвам (слушал съм и тях и цялата гама на Klipsch), а също и защото както разбрах младежа има нужда от озвучителни тела с предноразположен бас рефлекс и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Слушал съм букшелф ОТ на Klipsch Reference. Свиреха страхотно макар, че нямам голяма база за сравнение в по-високия клас ОТ. (признавам)

Както казах по-горе "скептично настроен към Klipsch Reference, или поне към някои техни продукти".

Иначе посочения Klipsch Reference RW-12d на цената от 1200-1300 лв. , никога не бих го взел, няма значение, че не съм го слушал.

Предполагам си запознат с някои основни изисквания към асемблирането на ОТ и по-точно на нискочестотните тела.

Акустично оформление, материал на стените и фазоинвертора , разположение и т.н.

Друг е въпроса, че за тези пари можеш да си сглобиш страхотен активен суб бас.

Не се заяждам , да не ме разбереш неправилно.

Лек ден ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз не се заяждам, просто се опитвам да изясним нещо и да говорим по същество. Препоръчвам на момчето букшелф колони на Klipsch. Ти също си слушал букшелф ОТ на Klipsch Reference и твърдиш че свирят страхотно - с други думи подкрепяш препоръката. Каква е тогава ролята на субуфера в тази тема? За да стане съвсем ясно, на мнение съм, че Klipsch правят приятни ОТ в определен бюджет, но и аз не мисля, че силата им е в субуферите. Затова и не препоръчвам на младежа да си купи субуфер Кlipsch. И за финал - просто за доизясняване - младежа на който е въпросния субуфер от снимките, неколкократно посъветвах да си вземе субуфер на REL или Velodynе... но уви реши да не се вслушва в съвети, въпреки че ги търсеше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Разбирам те и те подкрепям!

Просто ме е страх отвътре букшелф ОТ на Кlipsch как ще изглеждат.

Нека да видим какво му се върти в главата на plqk .

П.П. Суб баса го дадох за пример от конструктивна гледна точка.

Някой си е оставил ръцете, което ме кара да си задавам различни въпроси.

Редактирано от holler_pz (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Говоренето на изуст явно е на почит тук :D

1 - gothicrock това, че в 20м2 стая не може да се чуе 12hz не е пречка за добрата музика :D любопитно ми е ти например каква система слушаш ... и в какво помещение :(

Обикновена стерео система 2x90 W, която е на 10 години и й работят само усилвателят и тунерът, но има много изчистен звук и много добър диапазон на нивото на звука (децибелите) и поради тази причина не мисля да я сменям, докато си работи добре. Стаята е около 20 квадрата. :)

PS: И не говоря наизуст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека да видим какво му се върти в главата на plqk .

Ами много неща ми се въртят :zipper: В крайна сметка останах с впечатлението, че 5.1 не е добър избор за моите нужди и ще е по-добре да взема стерео система.

С Evlampi си писах снощи по Skype и ме остави с добри впечатления. По това което си писахме оставам с идеята, че е представител на он-лайн магазина от подписа му (разбира се в това няма нищо лошо).

Това което остана да ме притеснява е следното: откровено казано не разбирам от озвучаване колкото вас (затова и питам) и единственото на което мога да се доверя е да това което чуя на живо. Засега Evlampi е единствения консултант (ако приемем, че е представител на фирмата, ако не - извинявам се) който ми отдли време подробно да обясни към какво трябва да се ориентирам... остава проблема, че в този случай - първо трябва да го купя, а чак после мога да го чуя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако ще е предимно за слушане на музика, стерео системата е по-добрият вариант. Ако е за домашно кино, може би 5.1 да е по-удачно, но трябва да се направи следното уточнение. При система 5.1 може да се получи "по-пространствен" звук, който да възпроизвежда по-цялостно филмовите ефекти, но в малко помещение 6-те канала на звука ще се заглушават взаимно и всъщност ти, образно казано, ще слушаш звук с известни загуби и изкривявания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И как в природата звуците не се заглушават взаимно и се получава обемен звук? 20 кв. м. са напълно достатъчни за домашно кино с 5.1 система, особено ако се подходи правилно при изграждането й, монтажа и настройването. Вече всеки ресийвър има автокалибрация на звука, чрез която можеш да постигнеш балансиран звук при 5.1. Това по принцип. Иначе за музика е много ясно, че е по-добре бюджета да се разпредели за стерео система.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И как в природата звуците не се заглушават взаимно и се получава обемен звук?

Ами щом стаята и полето ти се виждат еднакви като пространство, няма проблем. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Успех с направата на кино на полето. Не знам правиш ли се, че не разбираш какво ти казвам или се правиш на луд. Колко според теб е минимума за стая за съраунд звук и как предлагаш да се озвучат по-добре маките стаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Успех с направата на кино на полето.

Не знам правиш ли се, че не разбираш какво ти казвам или се правиш на луд.

Колко според теб е минимума за стая за съраунд звук и как предлагаш да се озвучат по-добре маките стаи.

Хубаво озвучаване не значи непременно да имаш 5.1. :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нали говорим за кино. Ако ставаше с по-малко щеше да е добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нали говорим за кино. Ако ставаше с по-малко щеше да е добре.

Авторът на темата сподели, че ще слуша предимно музика. А аз лично си гледам филмчета, чийто звук слушам през стерео система и нямам никакво намерение да използвам 5.1. Друг е въпросът, че когато се говори за "домашно кино", трябва да се има предвид, че кавичките на това понятие са твърде големи, но това е друга тема, в която не ми се навлиза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, наистина в хода на темата се преориентирах към стерео система. Извинявам се ако не съм го написал ясно (пък и темата малко подвежда).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Извинявам се, че наспамихме темата на момчето. Изобщо не съм имал съмнения, че е за стерео система и също горещо му препоръчвам такава. Просто се опитах да оборя едно напълно погрешно и подвеждащо твърдение, което може да заблуди бъдещи читатели.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Просто се опитах да оборя едно напълно погрешно и подвеждащо твърдение, което може да заблуди бъдещи читатели.

Твърдението нито е погрешно, нито e подвеждащо. Аз най-добронамерено давам съвети, които смятам, че са много полезни, а не се опитвам да давам съвети, които са подвеждащи, защото, например, работя в магазин, където се продават определени неща.

Тъй като темата е важна и интересна, може да продължим дискусията тук за това коя аудио система за какво е подходяща, или пък да я продължим в бъдеще в друга тема на подобна тематика. :yanim:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека продължим тогава /поне докато модераторите не се намесят/. Не знам какво има да се дискутира обаче. Много ясно е, че за гледане на филми, повечето с поне 5.1 канала, няма как да се получи желания ефект със стерео система. Независимо от помещението.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека продължим тогава /поне докато модераторите не се намесят/.

Не знам какво има да се дискутира обаче. Много ясно е, че за гледане на филми, повечето с поне 5.1 канала, няма как да се получи желания ефект със стерео система. Независимо от помещението.

Добре, нека да го обясня по този начин.

Системи аз кодиране на звука 5.1. от типа на DD 5.1 или DTS идват от киното, където в кинозалата има възможност за пространствено разположение на високоговорителите и чрез многоканалната звукова система се получават реалистични звукови ефекти за зрителя. Само че, а това е много важно, кинозалата е направена според много строги изисквания откъм акустика - дори тапицерията на седалките е подбрана спрямо тези изисквания. Системата за домашно кино се опитва да пренесе това нещо в домашни условия, но в една стая, която е направена според битови критерии за функционалност, възможността за добра акустика е почти невъзможна. А в помещение от 20 кв. просто трябва да се забрави за нещо, което е наречено "домашно кино".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.