Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

capnemo

Windows 10 Впечатления и проблеми (2)

Препоръчан отговор

преди 12 минути, Белгиеца написа:

За сега познанията ви не са достатъчни за да подкарате Уин 10 на компютъра ми от 2010г. с последната му версия.

Какъв ти е компютъра от 2010 г.? Дай технически данни. Не сме решили - не сме му сложили Win 10 :)

преди 12 минути, Белгиеца написа:

Тия микромеките са просто луди да искат 145€ за една прокиснала боза

Луди, ама милиардери ;) . "Тя бозата прокиснала", казала лисицата. Или май беше грозде ... :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Боза" ама си я инсталирате. Но не можете да си я настроите.

Най-смешното (тъжното) е като някой напише: " Windows 10 не работи, даже му спрях ъпдейтите веднага след инсталацията".

Все едно да напишете: "Колата ми не ще да тръгне, даже и свалих гумите с джантите и колкото газ да давам, не тръгва". "Помагайте"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, vpvelev написа:

даже му спрях ъпдейтите веднага след инсталацията

Те това е върхът на сладолеТа.

преди 1 час, Белгиеца написа:

Аз си ги сглобявам сега

Е явно имаш достъп до сметището, упс, електронния скрап на белгийците. Лошо няма.
Не, че някой тук, в темата не си сглобява само машините. Та, байганьоското ти биене по гърдите, че сам си сглобяваш машината, е не леко, твърде смешно. Голям хил пада.
И като си такъв експерт не ти ли мина през умнта глава да си експортираш работещите драйвъри от стария Windows и да ги импортираш в новия, господин IT Експерт?

преди 1 час, Белгиеца написа:

За сега познанията ви не са достатъчни за да подкарате Уин 10 на компютъра ми от 2010г. с последната му версия.

До скоро търкалях един Asus десктоп 2008 с последна инсайдърска версия на Win 10. От мен толкова по въпроса със стария хардуер и новите версии на Windows!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Какъв ти е компютъра от 2010 г.? Дай технически данни. Не сме решили - не сме му сложили Win 10 :)

Заповядай
https://www.acer.com/ac/bg/BG/content/support-product/2492?b=1&pn=PT.SF6E2.009

Acer  модел Aspire M3900
SNID:  03401812630

вградената му звукова карта се прецака преди около година, та заради това е с PCI карта.
Но видеокартата му и тя може да дава звук по HDMI, така че би трябвало да работи и без външната PCI карта за звука.
Само че не работи както трябва като пратя до телевизора през HDMI кабела звук и картина.
Видеокартата е ATI Radeon HD 5450

Абе то и аз съм му сложил Уин 10, даже на два твърди диска, ама с последната версия 1909 не работи звук и видео.
Значи всичко си работи с Уин 7, с Линукс Минт 18.2 и с Уин 10  v.1507 .... но микромеките които знаят как да го подкарат с първата им версия, не могат или нарочно не искат да работи с 1909.
Това е положението.

преди 2 часа, DarkEdge написа:

И като си такъв експерт не ти ли мина през умнта глава да си експортираш работещите драйвъри от стария Windows и да ги импортираш в новия, господин IT Експерт?

Това съм го правил някъде 2005г. беше, щото един ми сглобява компютър в София за майка ми и не ми беше дал драйверите, та ги вадих с една програмка след 1 година.
Но тука Уин 10 версия 1507 няма никакви драйвери за видеото и за звуковата карта при нова инсталация без достъп до интернет.
Слагам му драйвери за Уин 8.1 за C-Media CMI8738  и о чудо звукът си работи. А за видеото си е с някакъв негов смотън драйвер дори нямащ  1920х1080 и пак си работи и не насича. После като го пусна да се свързва с интенет си намира драйвер по някое време сам и пак работи и с него вече с ХД. После му слагам от АМД свален софтуерът който инсталира и драйвери и пак си работи за ХД. И накрая пак го карам да търси драйвери за видеото и пак си работи и звук и картина.
А в 1909 не ще и не ще да работи, ни с драйверите за звуковата карта, ни с драйверите от АМД, нито с тези които той си ги намира.
Такива ми ти работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Техническите данни на един компютър са: процесор, дъно, RAM, видеокарта, диск(ове), захранване, и др. чаркове - марка и модел. А не търговско наименование на модела на компютъра, и сериен номер. 

Оказва се, че на този компютър не може да се инсталира Windows 10 ... ама всъщност може :) . Само че последната версия не може да преглътне тюрлюгювеча от драйвери, който ѝ поднасяш, докато предните някакси успяват. И за това Microsoft са ти виновни?... Типично за теб.

Сложѝ си един драйвер за видеокартата, точния. Свален от сайта на приозводителя. Няма такъв драйвер, който да работи на версия 1507, а да не може на 1909. Ти бъркаш нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

Техническите данни на един компютър са:

Дадох ти линк към старница на която като кликнеш на драйверите и виждаш всичко за компютъра.
Иначе, процесора е Pentium Dual-Core CPU E5700  @3.00GHz
На теория изглеждаш прав, ама на практика се получава това което описвам.
Два пъти съм го инсталирал 1909 на твърд диск и все не работи.
Па и на тавана имам 5-6 твърди диска от старите който като ги сложа в една USB кутия и на тях мога да си пробвам до безкрай.

Да бе, микромеките са направили нищо във версиите им след 1511 значи от 1603 и нагоре , което прецаква всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Белгиеца написа:

Иначе, процесора е Pentium Dual-Core CPU E5700  @3.00GHz

Аз мисля на един обикновен Pentium с един мозък на 32 битя да слагам, а ти с дв не можеш ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Белгиеца написа:

Микромеките са ми урочасали компютъра.

Лей му олово и жа го оправиш. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиец, днес го писах на един друг форумен трол, ще го напиша и на теб.

Ако търсиш начин да инсталираш Windows 10 за да ти е работеща система и да го ползваш - можеш да намериш начин. Ако обаче го инсталираш, само за да го чанчиш, с цел да си намираш причини да се заяждаш с Microsoft - пак можеш да намериш начини.

Зависи от теб. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Raze написа:

Понеже от доста време търся решение на един проблем и най-после го открих, споделям го и тук. Тук не намерих решение. Та проблема беше, че на windows 10 през device manager с десен бутон беше невъзможно да си обновя драйвер - даваше за част от секундата, че търси в онлайн и след това изписваше, че драйвера е актуален. Единственото, което проработи при мен, беше следното - в конзолата (power shell), стартирана като администратор, се пише следното:

msdt.exe -id DeviceDiagnostic

в съветника се дава next и беше открит проблем, че са забранени обновяванията. След потвърждаване на поправката, всичко си работи както трябва, device manager обновяването започна да търси драйвери online. Преди това не помогна нито стандартния съветник, нито в

Control Panel\All Control Panel Items\System - advanced system settings - hardware - device installation settings. Дори бях пробвал някакво решение в регистрите, което също нямаше ефект.

Използвал ли си Display Driver Uninstaller? Той има опция да се забрани свалянето на драйвери:

Цитат

Prevent downloads of drivers from "Windows update" when "Windows" search for driver for a device.

Може той да е омазал нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Raze написа:

Понеже от доста време търся решение на един проблем и най-после го открих, споделям го и тук. Тук не намерих решение. Та проблема беше, че на windows 10 през device manager с десен бутон беше невъзможно да си обновя драйвер - даваше за част от секундата, че търси в онлайн и след това изписваше, че драйвера е актуален.

При забраняване на актуализациите така се получава. Забранява се работата на модула за актуализиране на всичко.
Командата msdt работи както от powershel, така и от cmd.
Налични имена на пакетите:

• AeroDiagnostic - Aero display effects
  • NetworkDiagnosticsDA - Network connection via Direct Access
  • DeviceDiagnostic - Drivers
  • HomeGroupDiagnostic - Access to computers and shared files in a homegroup
  • NetworkDiagnosticsInbound - Windows firewall
  • NetworkDiagnosticsWeb - Internet and web sites connectivity
  • IEDiagnostic - Internet Explorer Add-ons , temporary files and connections
  • IESecurityDiagnostic - Internet Explorer security
  • NetworkDiagnosticsNetworkAdapter - Network Interfaces
  • PerformanceDiagnostic - Performance
  • AudioPlaybackDiagnostic - Audio playback
  • PowerDiagnostic - Power settings
  • PrinterDiagnostic - Printing
  • PCWDiagnostic - Windows application compatibility
  • AudioRecordingDiagnostic - Audio recording
  • SearchDiagnostic - Search and indexing
  • NetworkDiagnosticsFileShare - Access to file shares
  • MaintenanceDiagnostic - Windows maintenance
  • WindowsMediaPlayerDVDDiagnostic - DVD’s on Windows media player
  • WindowsMediaPlayerLibraryDiagnostic - Adding media files to Windows media player library
  • WindowsMediaPlayerConfigurationDiagnostic - Resetting Windows media player to default settings
  • WindowsUpdateDiagnostic -Windows update

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е, че аз нищо не бях забранявал, получи се изведнъж и на лаптопа и на десктопа, може би след някой ъпдейт, понеже системата не е преинсталирана от над година и половина на всяка от машините. Бях писал и тук за този проблем, но никой не даде решение. Вчера реших пак да потърся из гугъл дали няма нова информация и това ми помогна. Windows update си работеше нормално.

преди 41 минути, саби написа:

Използвал ли си Display Driver Uninstaller? Той има опция да се забрани свалянето на драйвери:

Може той да е омазал нещата.

Може, ползвал съм го. За това не бях се сещал, понеже уж забранява само докато се инсталира драйвера, но знам ли. Следващия път ще пробвам дали е от него и ще пиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.02.2020 г. в 1:27, DarkEdge написа:

Експпортирай ги забранени и след ъпгрейда ги импортирай в Powershell
Или с bat файл:
https://community.spiceworks.com/how_to/3635-use-schtasks_tool-bat-to-export-and-import-all-scheduled-tasks-on-a-windows-2008-server
Или експортираш само забранените от taskschd.msc и после ги импортираш
Или така:
Копираш папката
C:\Windows\System32\Tasks
Експортираш двата ключа:
HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Taskcache\Tasks
HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Taskcache\Tree

Мерси за насоката. Щом ги има изведени като папки във файловата система, ако във въпросната папка променя правата за достъп, дали ще се получи? Windows през кой акаунт пуска setup и прочее?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, killchain написа:

ако във въпросната папка променя правата за достъп, дали ще се получи?

По дифолт профилът ти има достъп до папката.
Кое да се получи? Копирането? Може да поиска администраторски права. Не съм сигурен.
След ъпгрейда върни папката и ключовете и всичко трябва да е ОК.
Току-що гледах в папката C:\Windows.old\WINDOWS\System32\Tasks какво е запазено, но е само папка Microsoft.
Значи си остава предварителното резервно копиране на папката Tasks

====================================

Новите обновления на микро кодовете от Intel отстраняват бъгове на следните процесори:
Denverton
Sandy Bridge
Sandy Bridge E, EP
Valley View
Whiskey Lake U
ВАЖНО: ТЕЗИ АКТУАЛИЗАЦИИ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ИНСТАЛИРАТ ПРЕЗ WINDOWS UPDATE КАНАЛА

KB4497165: обновление на микро кода от Intel за Windows 1909 и 1903; 
KB4494174: обновление на микро кода от Intel за Windows 10 1809; 
KB4494451: обновление на микро кода от Intel за Windows 10 1803; 
KB4494452: обновление на микро кода от Intel за Windows 1709; 
KB4494453: обновление на микро кода от Intel за Windows 10 1703; 
KB4494175: обновление на микро кода от Intel за Windows 1607; 
KB4494454: обновление на микро кода от Intel за Windows 10.

Източник:https://www.anti-malware.ru/news/2020-02-03-111332/31887

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, RudeBoy написа:

Ако търсиш начин да инсталираш Windows 10 за да ти е работеща система и да го ползваш - можеш да намериш начин.

Аз не искам да го ползвам, искам само да го имам инсталиран на отделен твърд диск и да работи нормално, да си го имам за всеки случай ако ми потрябва някога.
Но вие тука понеже не разбирате от ползване на версията Хоум и не знаете как да ми помогнете, без да трябва да ползвам кракове под формата на .exe файлове. Даже и не знаете от къде се сваля LTSB от 2015 година, ама иначе сте големи майстори на думи само.
Добрата новина все пак е, че има инсталирана и активирана безплатно версия 1909 без кракове. Е, не става за гледане на видео, ама други програми могат да си работят на нея, като например да си управлявам сателитните приемници.
А ако НЕ спре да работи 1507 версията по някое време, тя пък ще става за видео. Щото нали все има разни софтуери дето ги няма за Линукс. 
Това е положението за сега, аз не съм му роб на Бил Гейтс, свободен човек съм.
Да му мислят тези които трябва задължително да си купуват нов компютър, щото Боза 10 не работи с тяхния, пък те друго освен нея не знаят да ползват.

А за лаптопчето май ще е по-добре да потърся работещ ключ за Уин 7 Про за да пробвам дали няма да се активира Уин 10 Про вместо Хоум който сега е на него. С цел да мога да му отлагам апдейтите за повече от 1 месец, като ходя на почивка някъде да не ме тормозят там. Щото в менюто му само 7 дена могат да се отлагат апдейтите.
Или да почна да пробвам коя лека Линукс дистрибуция  ще проработи на него и да го разкарвам окончателно тоя Уиндоус с тия отвратителни апдейти, дето автоматично се свалят и забавят работата на немощното лаптопче, пък и излиза надпис да не спирам компютъра, ами ако се е изтощила батерията как да не го спирам. Абе тия микромеките са абсолютно ненормални хора, въобразяват си че моето лаптопче е било тяхно и те имали право да го прецакват както желаят, когато съм на 2000 км от вкъщи. Добре че има Андроид х86 инсталиран на една флашка за него и мога да бутна от него да го подкарам сменяйки в биоса да не е на UEFI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, Белгиеца написа:

да си го имам за всеки случай ако ми потрябва някога.

и го запечатай в буркан...да не се разваля ве

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Белгиеца написа:

Или да почна да пробвам коя лека Линукс дистрибуция  която ще проработи на него и да го разкарвам окончателно тоя Уиндоус с тия отвратителни апдейти, дето автоматично се свалят и забавят работата на немощното лаптопче, пък и излиза надпис да не спирам компютъра, ами ако се е изтощила батерията как да не го спирам. 

Това е много добра идея. Казвал съм и пак ще го кажа - ако имаше начин да си подкарам на Liniux няколко важни софтуера, без които не мога, изобщо нямаше да ползвам Windows. Ама - не става.

преди 6 минути, Белгиеца написа:

Даже и не знаете от къде се сваля LTSB от 2015 година, ама иначе сте големи майстори на думи само.

Аз не съм майстор. Аз съм празнодумец, признавам си :D .

Въпреки това си мисля, че ако прекарам известно време на проблемния ти компютър, ще успея да му пусна и образ, и картина. За съжаление, няма как да ти го обясня от разстояние. Защото дотолкова си увлечен да ни омагьосваш с думи ( :D ), че ми е невъзможно да общувам нормално с теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Андроид, микромеки, линукс, уин 7, LTSB 2015, уин 10, ъпдейти, Бил Гейтс, 2000км. от вкъщи и т.н. :D

Един чаршаф с несвързани глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Pig написа:

Андроид, микромеки, линукс, уин 7, LTSB 2015, уин 10, ъпдейти, Бил Гейтс, 2000км. от вкъщи и т.н. :D

Един чаршаф с несвързани глупости.

Прасчо помогни ми бе, приятел в нужда се познава, не бъди такъв егоист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, DarkEdge написа:

По дифолт профилът ти има достъп до папката.
Кое да се получи? Копирането? Може да поиска администраторски права. Не съм сигурен.
След ъпгрейда върни папката и ключовете и всичко трябва да е ОК.
Току-що гледах в папката C:\Windows.old\WINDOWS\System32\Tasks какво е запазено, но е само папка Microsoft.
Значи си остава предварителното резервно копиране на папката Tasks

Мисълта ми беше по-скоро да видя през кой друг акаунт (ако не е моя) върви инсталацията, за да попреча на него (на база permissions) да пипа там.

Сега намерих следното: ако в C:\Users\Default\AppData\Local\Microsoft\Windows\WSUS сложа SetupConfig.ini, този файл ще се подаде към setup.exe и може чрез него да се изпълни друго, примерно така:

[Setupconfig]
PostOOBE=C:\tools\win\SetupComplete.cmd

Ясно, че може ръчно, но искам така да си направя нещата, че да стават сами. Ако това стане, ще пробвам да преборя и онзи проклет инструмент на Asus, който иначе иска ръчна инсталация и рестарт след всеки нов билд (в резултат на което съм го зарязал от няколко билда насам).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Белгиеца написа:

На теб медицината не може да ти помогне, какво остава някой друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, killchain написа:

[Setupconfig]
PostOOBE=C:\tools\win\SetupComplete.cmd

https://www.asquaredozen.com/2019/08/25/windows-10-feature-updates-using-setupconfig-ini-to-manage-feature-updates-in-the-enterprise/

PostOOBE=C:\~FeatureUpdateTemp\Scripts\SetupComplete.cmd
преди 9 минути, killchain написа:

C:\Users\Default\AppData\Local\Microsoft\Windows\WSUS

Това е от първоначалната инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Белгиеца написа:

:offtopic_s:

Беглецо, запомни едно нещо от мен, приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари!

На каквото си постелиш на това ще полегнеш и т.н.

Вземи твоята там Долсинея ил дете да ти го направят, а не сакай тука да те об тъковаме ... :)

Се ... има си все пак няк си култура, а ... хм ... или от като си в Белгия си Лю европеец, пръцдом по над нас, а ...

:)

п.п. Нищо лично Беглецо ... глей к'во прави Станишев и по него ... :)  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! За да не пускам друга тема! Днес имам изненада в офиса, нов компютър с.....Windows 10 pro...И веднага един проблем втора икона на коюче на десктопа дето не се маха, и втория прехвърлих си снимки файлове в изтеглени файлове....само че не ми ги показва както всички предишни читави ОС , а на някакви групи и няма настройка първо папките и така нататък както си беше на 8.1 Ако ми трябва папката видео, трябва да търся в цялата папка, къде се намира! 

Има ли начин да се оправи? ....Или да го сръчкам няколко пъти да го обявят за мъртвец и да ми върнат 8.1! :) Благодаря!

608938348_-1.jpg.54684169b97269c60ec9b825bc3347d9.jpg

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Minecraft TV Bulgaria
      Здравейте, при отваряне на Windows Defender излиза следното съобщение:  

• от pcservizpld
      Открих няколко интересни програмки, но честно казано им нямам особено доверие. Омръзна ми да разцъквам за да изключвам на клиентски или на моите ъпдейтите на скапания 10, но пък 10 ми трябва заради софтуерите които позлвам. А и клиентите си го харесват. Както и да е, мисля да го пробвам на някой фреш инстал да видим как ще работи, но ако имате мнения споделете или ако знаете софтуер който работи поне на 70 процента в случаите.
      Списък:
      https://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/Win-Updates-Disabler.shtml
      https://www.majorgeeks.com/files/details/win_updates_disabler.html
      https://winaero.com/blog/windows-10-update-disabler-disables-windows-10-updates-reliably/
      Този е от най-сумнителен сайт, така че тест задължително в изолирана среда ( pc без мрежа или виртуална машина ) - https://www.site2unblock.com/win-updates-disabler/
    • от peekmemf
      Здравейте, имам проблем с инсталирането на Windows 10 на един старичък компютър. Досега компютъра е бил с Windows 10 на едно HDD 250gb.Закупих ново ssd 120gb, махнах hdd-то и свързах ssd-то. Сложих Windows 10 на чисто нова 16gb флашка, но когато буутна компютъра от флашката стига до синьото лого на Windows и от там нататък нищо - стои си така. Някакви идеи как да го оправя? 
    • от Stoyannnov
      Driver Verifier
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Смятам да вметна няколко думи за този така наречен "инструмент" за дебъгване(дебъгване е процес на проследяване на изпълнението на дадена компютърна програма с цел намиране и отстраняване на грешки в нея) на драйвери. Мисля, че съществува още от windows 2000 и се усъвършенства до ден днешен. На практика доста хора са го чували, но едва ли знаят как да го използват правилно, особено в Windows 10. Чудесна програмка написана от Microsoft.
      Използва се само за диагностика! Не е за редовни тестчета! Използва се също и от програмисти. Също така и като допълнение на Windows HLK, WDK, VS и други подобни неща, които не ни касаят.
      Работата му е да следи Windows kernel драйвери, графични и драйвери от "трети страни", които създават конфликт при работа. Например проблем със съвместимост или неправилно четене в паметта или неправилна комуникация с хардуера и т.н. Работата му е точно като един дебъгер. Следи стъпка по стъпка драйвера как се зарежда и чете от ОС. Как се изпълнява и комуникира с хардуера и ОС за правилната му работа. Driver Verifier може да бъде конфигуриран по различни начини. Например може да тества много драйвери наведнъж или само един. Може да тества драйвера в различни периоди, тоест когато е зареден само в паметта или когато само се зарежда от ОС и други.
      При откриване на неправилно работещ драйвер веднага изкача BSOD или така наречения син екран на смъртта или просто син екран. По този начин той предпазва ОС и хардуера от повреда. В същото време се създава и дъмп файл, който се анализира. Дъмп файла съдържа 300 неща, но от тях ни интересуват само име на грешката, стоп код на грешката и името на проблемния драйвер. Има случаи когато не винаги пише името на проблемния драйвер. Редки са, но не е изключено и прави анализа и като цяло намирането на проблема по-трудно. Останалите 297 неща(разбира се в кръга на шегата е това). Те по-скоро са насочени към програмистите. Например последната цифра или буква от стоп кода означава какво действие е изпълнявал драйвера преди да крашне и др. Няма да обърквам хората с излишни подробности.

Преди да пристъпим към настройването и пускането на Verifier-а. Нека настройм Windows да създава дъмп файлове:
      В старт менюто пишем "SystemPropertiesAdvanced" без кавичките => избираме Run As Administrator.

Под "Write debugging information" избираме от падащото меню "Kernel Memory dump" => махаме отметката пред "Automatically Restart" => OK.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Да пристъпим към използването му. Има команден и графичен интерфейс, аз предпочитам да използваме графичния защото е опростен и удобен за работа. Нужни са администраторски права за използването на инструмента.
      Забележка: Преди да пристъпим към използването му, задължително трябва да създадем точка за възстановяване на системата. Ако случайно нещо се обърка винаги трябва да имаме 1 наум.
      Забележка: След стартирането на Verifier-а. Системата може да е малко мудна, което е напълно нормално!
      Забележка: Инструмента не трябва да работи повече от 48 часа. Преди 48 часа трябва да се спре или след получаването на син екран.
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Натискаме Windows key + R

едновременно за да стартираме прозореца за бързи команди.
      В него въвеждаме "verifier" без кавичките.

Натискаме ОК. Отваря ни се прозорец от който избираме как да настроим verifier-а да работи. В случая ще го настройм да проверява всички драйвери, които не са писани от Microsoft dev.
      Избираме "Create custom settings (for code developers)" и избираме NEXT.

Ще се отвори прозорец. В него посочваме различни правила за тестване на драйверите. Нас ни интересуват само 3. Оградените в червено. Слагаме отметка пред тях.
      I/O verification - следи драйвера за неправилна комуникация и обработка. Също така проверява и за неправилни I/O request packets (IRPs) от пуул-а. IRP предсатлява структура за комуникация с операционнатата система. Тази структура е използвана от WDM или Windows driver model. WDM или познат още като Win32 Driver Model е Framework(основа) на изграждането на драйвери. Навлязохме дълбоко и затова спирам до тук. Да се върнем на пуул-а. Special Pool е памет. На прост език казано означава, че Verifier-а отделя част от паметта, наречена пуул(pool), драйвера използва тази памет. Докато драйвера достъпва/зарежда/изпразва и т.н. тази памет Verifier-a следи дали той използва този пуул правилно.
      Force pending I/O requests - Няма да задълбавам много, означава, че проверява драйвера в режим на изчакване като му извиква функцията STATUS_PENDING по различно време на случаен принцип. 
      IRP logging - Следи драйвера как комуникира с ОС. 

Другите не мисля да ги обяснявам, защото ще ми отнеме много време и ще се удължи доста темата. Който е заинтересован може да попита ще ги обясня кое за какво е и как действа. Обикновенно developer-ите биха ги използвали за тест на custom драйвери.
      След като сме ги маркирали кликаме NEXT.
      Ще ни се отвори прозорец с 4 избора.

Избираме "Select driver names from a list".  Другите опции не са ни много от полза. Тази опция ни предоставя списък с абсолютно всички налични драйвери в операционната система и можем да изберем кои да verify-йне програмата и кои не. Докато другите опции са строго зададени и избира само конкретни драйвери.
      Избираме NEXT.
      Ще ни се отвори прозорец с всички налични драйвери в ОС. Кликаме на полето "Providers" за да ги сортираме по автор на драйвера. След което маркираме всички драйвери, които не са от "Microsoft Corporation".

Избираме Finish. След което ни изкача прозорец, който ни уведомява, че ще трябва да рестартираме системата, за да може Driver Verifier-а да стартира със самото зареждане на ОС. Рестартираме ръчно ОС.

Забележка: След зареждане на ОС, Verifier-а работи на заден план! Тоест няма да има известие или икона и т.н. което да подсказва, че работи.
      Това са грешките, които Driver Verifier може да дъмпне като син екран при откриване на бъгав драйвер. Всяка грешка има стоп код и този стоп код има някакъв параметър. Параметрите не ни интересуват толкова, те са по-скоро за developer-ите, за да могат да разберат къде точно забива драйвера. Нас ни интересува името на проблемния драйвер. Който се намира в дъмп файла или на синия екран, който се е появил.
      Дъмп файла може да се намери в папка "C:\Windows\minidump".
      Bug Check 0xC1: SPECIAL_POOL_DETECTED_MEMORY_CORRUPTION Bug Check 0xC4: DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION Bug Check 0xC6: DRIVER_CAUGHT_MODIFYING_FREED_POOL Bug Check 0xC9: DRIVER_VERIFIER_IOMANAGER_VIOLATION Bug Check 0xD6: DRIVER_PAGE_FAULT_BEYOND_END_OF_ALLOCATION Bug Check 0xE6: DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION Ще обясня всяка грешка какво означава, макар че много малко хора ще ме разберат. Също така едва ли ще потрябва тази информация на обикновен потребител.
      SPECIAL_POOL_DETECTED_MEMORY_CORRUPTION - Означава, че драйвера се чупи при изпозване на паметта. Тоест драйвера пише в грешен регистър от паметта.
      DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION - Това е най-често срещаната грешка при използване на Verifier-а. Означава, че е намерил проблемен драйвер и вече параметъра на стоп кода ни дава информация каква точно е тя. Причините може да са много. Грешка в пуула. Грешка при извикване на някоя функция на драйвера или при връщане на отговор. Прекалено изчакване(увисване) в паметта и други.
      DRIVER_CAUGHT_MODIFYING_FREED_POOL - Означава, че драйвера се опитва да достъпи пуула. Но действието вече се разбира от стоп кода. Дали е четене/запис и в какъв режим я достъпва, kernel или user mode.
      DRIVER_VERIFIER_IOMANAGER_VIOLATION - Означава, че има грешка при комуникацията между хардуера и софтуера. Не мога да обясня много точно, защото не съм програмист. Става дума за IRP и функциите които извиква драйвера и отговора който връща също така и времето за което се случва това цялото нещо.
      DRIVER_PAGE_FAULT_BEYOND_END_OF_ALLOCATION - Това означава, че драйвера превишава пуула. Тоест пак се "дъни" в паметта. От параметъра на стоп кода се разбира при каква ситуация става това, дали при запис или четене и т.н.
      DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION - Много обща грешка и също така доста насочена към програмистите. Общо казано, драйвера крашва при достъп в паметта. От стоп кода се разбира какво точно действие е извършвал преди да крашне. Може да извиквал указател към регистър или някаква функция и т.н.

Стъпките по-долу са за спиране на Verifier-a от графичния интерфейс. 

Windows key + R = > в полето въвеждаме "verifier" без кавичките. В прозореца за конфигуриране на Verifier-а избираме "Delete Existing Settings". И потвърждаваме с Finish.

В някои случаи Verifier-a може да засече проблемен драйвер още при буутването и така ще изкарва син екран още преди да зареди Windows. След рестарт ще се получи същото нещо и така се получава "Dead cycle". Тоест да се буутне до десктоп ще е невъзможно. Затова ще напиша още няколко начина за спирането на Verifier-а. Има доста начини за спирането му при такъв сценарий, но ще посоча 3, за да не се получава разтягане на темата.

След няколко неуспешни опита за буутване. Windows ще ви предостави възможност за влизане в "Windows среда за възстановяване (WinRE) за отстраняване на често срещани проблеми при стартиране". Изберете "Troubleshoot".

Посочваме"Advanced Options".

Вече от тук имаме избор по какъв начин да спрем Verifier-a. От System Restore/Command Prompt/Safe Mode или от функцията "Disable driver signature enforcement".
      Лично аз за най-бърз вариант смятам за метода от command prompt.
      Спиране чрез Command Prompt. 
      От Advanced Options изберете Command Prompt. Посочете вашия User след което въведете парола ако има такава. В черния прозорец въведете следната команда без кавичките "verifier /reset". Потвърдете с Enter и рестартирайте системата. 
      Спиране чрез Safe Mode. 
      От Advanced Options изберете"Startup Settings" => След което ще се появи прозорец с опции.

Натиснете бутона Restart и след това посочете Safe Mode с F4. След като буутне в Safe Mode натиснете Windows key + R => въведете в полето "verifier" без кавичките и от прозореца посочете "Delete Existing Settings". Потвърдете с Finish и рестартирайте системата.
      Спиране чрез System Restore.
      От Advanced Options изберете "System Restore". Посочете вашата точка за възстановяване, която създадохте в началото и натиснете NEXT.

Натиснете Finish, за да потвърдите точката за възстановяване.

Натиснете YES, за да потвърдите и след възстановяването Windows ще стартира в нормален режим.

• от DarkEdge
      Как да активираме/деактивираме показването на информацията за оставащото време на работа на батерия за преносими устройства:
      Преди:

След:

Активиране:
      В regedit в ключ
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power
      променяме или създаваме нов 32-Bit DWORD запис EnergyEstimationEnabled и му задаваме стойност 1.

или използваме файла Enable Show Battery Estimated Time Remaining.reg
      Рестартираме.

Деактивиране на опцията:
      В regedit в ключ
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power
      изтриваме записа EnergyEstimationEnabled и създаваме нов  32-Bit DWORD запис EnergyEstimationDisabled, и му задаваме стойност 1
      Или използваме файла Disable Show Battery Estimated Time Remaining.reg
      Рестартираме.
      Disable Show Battery Estimated Time Remaining.reg Enable Show Battery Estimated Time Remaining.reg
  • Дарение

• Добави ново...