Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изпреварва ли Китай САЩ в областта на технологиите?

Препоръчан отговор

Най-мощният суперкомпютър е китайският Sunway TaihuLight, следван от Tianhe-2, също китайски (но 3 пъти по-мощен). Но докато вторият е с американски процесор, то първият е изцяло с китайски чаркове. Нещо, което говори за нарастващата мощ на Китай в технологически аспект.

Sunway TaihuLight - новият крал на суперкомпютрите

Та въпросът ми е, вярвате ли че Китай настига и дори изпреварва САЩ в областта на технологиите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, karadzha написа:

Най-мощният суперкомпютър е китайският Sunway TaihuLight, следван от Tianhe-2, също китайски (но 3 пъти по-мощен). Но докато вторият е с американски процесор, то първият е изцяло с китайски чаркове. Нещо, което говори за нарастващата мощ на Китай в технологически аспект.

Та въпросът ми е, вярвате ли че Китай настига и дори изпреварва САЩ в областта на технологиите?

Според мен отговора е НЕ. И причините са няколко. Едно е да се бориш в елитарен списък като Топ 500, съвсем различно е да правиш същото за всекидневни неща.

Второ личното ми наблюдение е че китайското производство се бори за средния клас (след като в голяма степен окупира ниския). Тук имам предвид именно електрониката, която се ползва ежедневно като телефони, компютри, таблети.

Трето китайците трупат търговски марки (Леново, Моторола, ...) но свалят качеството. Е, след време се опитват да си възвърнат позициите, но поне за сега не много успешно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Кумчо вълчооо написа:

Може би! Лошото, че китайското за сега е символ на лошо качество! Трудно се почиства лепнато петно.

Както има турска и турска стока, така има и китайска и китайска стока. Просто целта е да се покрива low-mid, mid range

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ExaFlop написа:

Както има турска и турска стока, така има и китайска и китайска стока.

Да, но "  Трудно се почиства лепнато петно" Сами казваме - китайско, малеее, лелее! Да, има и качествени продукти, но човек трудно се убеждава!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току що, Кумчо вълчооо написа:

човек трудно се убеждава!

Цената е показател

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, ExaFlop написа:

Цената е показател

За какво !?

Едно производство поставено в различни икономически и ресурсни условия би могло да произведе един и същ продукт с едно и също качество, но на различна себестойност! За мен лично китайският продукт съвсем не е некачествен, но вече имаме изграденото и следвано клише, че китайското е боклук, което пък трудно ще се промени. Изнесените производства в Китай допринесоха китайците, ммм как да кажа - да постигнат опит, технологичен напредък, както и да пооткраднат това или онова, което в последствие да доразвият.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, karadzha написа:

Ами това е статистика за обикновени компютри с фон Нойманова архитектура тук не се включват квантовите компютри които в момента навлизат и са много по бързодействащи . Виж D-Wave 2X . IBM вече дават възможност за използване на реален квантов компютър в облака . Така че явно времето на квантовите компютри вече настъпва.  Китайците са страхотни да копират идеи , но новите идеи със сигурност не са им силата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, lsmurf написа:

Ами това е статистика за обикновени компютри с фон Нойманова архитектура тук не се включват квантовите компютри които в момента навлизат и са много по бързодействащи . Виж D-Wave 2X . IBM вече дават възможност за използване на реален квантов компютър в облака . Така че явно времето на квантовите компютри вече настъпва.  Китайците са страхотни да копират идеи , но новите идеи със сигурност не са им силата.

Аз доколкото съм чел, още няма чисто квантов компютър. А и кой друг освен американците досега е произвеждал процесори?

Според мене в недалечно бъдеще Китай ще настигне САЩ в техническо отношение. Да не забравяме, че до скоро бяха абсолютни аматьори в сферата на технологиите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Кумчо вълчооо написа:

Да, но "  Трудно се почиства лепнато петно" Сами казваме - китайско, малеее, лелее! Да, има и качествени продукти, но човек трудно се убеждава!

Боклуците се пускат навън, хубавите неща - малко навън и по-голямата част остава при тях. Така хем 'задоволяват' нуждите извън Китай (евтино), хем техните нужди с качествено.

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами D-wave са американска фирма но с седалище в Канада та е спорен въпросът доколко са Сащ. Руснаците също се опитват може и да имат но при тях проблемът е с прекалената секретност. Google работят също. IBM и др . Изобщо състезанието ще е жестоко.

А относно китайците да развиват се бързо но е ясно че по утъпкан път по - леко се върви , но аз мисля че САЩ ще са винаги едни гърди напред - те знаят как да привличат мозъци от цял свят и да им осигурят условия за работа и това ги прави лидери .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, karadzha написа:

Не. Тея се занимават масово с корпоративен шпионаж и copy-paste.

Цитат

China never really stopped being a copycat, and that’s why its tech companies aren’t changing the world

;)

http://www.scmp.com/business/article/1934779/china-never-really-stopped-being-copycat-and-thats-why-its-tech-companies

Да не говорим за Комунистическата партия, която не дава достъп до китайците до сумата и сайтове (не, че те не си ги посещават) и ги следи по-зле и от АНС. Това не е иновация. Това е деградация. И разбира се намесата на държавата и бюрократите. Държавният протекционизъм не може да доведе до реални резултати, а конкуренцията.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Кумчо вълчооо написа:

Погледнато от един по-различен ъгъл - китайските стоки винаги са оригинални. Няма ментета, т.е. купуваш си оригинален продукт.

Преди 100+ години всичко произведено в Германия е носело същия етикет, който сега носят китайските стоки. Особено в Англия. Да де, ама след едно изложение нещата коренно се променят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако влезем в темата качествено - некачествено, то в доста спорове ще влезем! След като, големи и реномирани компании изнесоха производствата си, но не винаги с оборудването си т.е използва се китайско такова, то явно са преценили, че могат да се доверят! За да се доверят явно са признали определено технологично ниво, което китайците пък надграждат използвайки иновациите привнесени от фирмите с изнесени производства! Другите там приказки дето се пръкнаха за комунисти и не знам какво са си вече откровени тъпотии, които не пречат на китайците да напредват много осезаемо!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Кумчо вълчооо написа:

Ако влезем в темата качествено - некачествено, то в доста спорове ще влезем! След като, големи и реномирани компании изнесоха производствата си, но не винаги с оборудването си т.е използва се китайско такова, то явно са преценили, че могат да се доверят! За да се доверят явно са признали определено технологично ниво, което китайците пък надграждат използвайки иновациите привнесени от фирмите с изнесени производства! Другите там приказки дето се пръкнаха за комунисти и не знам какво са си вече откровени тъпотии, които не пречат на китайците да напредват много осезаемо!

Това е много едностранчиво и грешно мнение. Когато една западна фирма изнесе там производството тя изнася и качествен контрол, процеси, проверки и т.н. И заради това качеството е съответстващо. От друга страна изцяло китайски фирми залагат на оборот т.е. да произведат и продадат голямо количество с малък марж на печалбата. И съответно качеството е за сметка на обема и цената

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Кумчо вълчооо написа:

Може би! Лошото, че китайското за сега е символ на лошо качество! Трудно се почиства лепнато петно.

Въпросното петно - и за турските, и за китайските стоки - повече е по вина на търговците, не на производителите.
Както ми беше казал един "куфарен" търговец от Капалъ чарши - "Ти как искаш да купя качествени дънки и да ги продавам в България? Аз купувам най-евтиното и после си слагам добра надценка."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, ExaFlop написа:

Цената е показател

Според мен цената е нещо двусмислено. Ако е твърде евтино, човек почва да се съмнява, дали това наистина е добра стока на ниска цена или е просто евтин боклук. Ако е висока, пак същото - това скъп (надценен) боклук ли е или добра стока на всока цена? Ако е американдъ, тия въпроси почти липсват. Ако обаче е маде ин Китай, съмненията и в двете посоки остават. Човек би купил тая стока ако няма друга конкурентна, ако не е видял че е китайска, ако не му пука, че е китайска и ако все пак вярва в дядо Мраз. 

Редактирано от Кико (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, capnemo написа:

И съответно качеството е за сметка на обема и цената

Това изобщо е неправилно, като мислене! Въобще не е задължително да е така. Мога да дам и примери!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината в последните години китайците изкупиха доста сериозни фирми, като Волво, Филипс, Шарп(съответно Пионер) и със сигурност други, за които не знам или не се сещам в момента. Също така при по-качествените продукти специално в потребителската електроника имат марки като Oppo, Kingsound, HiFI Man и др., които по нищо не отстъпват на конкуренцията от Европа и Сащ и по отношение на цена, и по отношение на качество. Фирмата собственик на Edifier, от няколко години притежава японската Stax- най-легендарното име в бранша(дори президентът им, трябваше да пише отворено писмо, че няма да оризилят Stax). Така че и в скъпия и качествен сeгмент на потребителската техника набират сериозна сила.

Редактирано от spielberg (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Все пак за да изпреварят своите конкуренти в областта на иновациите,  то ще трябва да привличат мозъци! Към момента това не е силната им страна!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По отношение на иновациите са далече разбира се, и по никакъв начин не може да се твърди, че изпреварват, просто се забелязва, че  все повече инвестират в производството на качествени продукти, не само на евтинджос.

Редактирано от spielberg (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, spielberg написа:

По отношение на иновациите са далече разбира се, и по никакъв начин не може да се твърди, че изпреварват, просто се забелязва, че  все повече инвестират в производството на качествени продукти, не само на евтинджос.

Именно. Те тотално завладяха пазара на евтините буклуци и съвсем нормално и обяснимо, се насочиха към по- високите класове в технологиите. Вече и към най- високите. Да изпреварват САЩ обаче, не ми се вярва.

Едно леко отклонение- в понеделник правих на газ китайски джип, произведен в България. Какво да кажа... електрониката супер, ама механиката... задния мост тип жигула (колата е 4х4), тоест скрити в кожух диференциал и полуоски- тотален архаизъм...

п.п. Все пак, мисля че не са на грешен път. Организацията им е брутална.

Редактирано от язе (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ненапразно жълтите са инвеститор N.1 в Щатите.

http://www.wsj.com/articles/china-investment-in-u-s-economy-set-for-record-but-political-concerns-grow-1460422802

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Кумчо вълчооо написа:

Все пак за да изпреварят своите конкуренти в областта на иновациите,  то ще трябва да привличат мозъци! Към момента това не е силната им страна!

Явно изобщо нямаш представа колко китайци учат в други страни. В престижни университети.

Какво да привличат - те от милиард и половина, ако не могат да си намерят хора ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, spielberg написа:

В интерес на истината в последните години китайците изкупиха доста сериозни фирми, като Волво, Филипс, Шарп(съответно Пионер) и със сигурност други, за които не знам или не се сещам в момента. Също така при по-качествените продукти специално в потребителската електроника имат марки като Oppo, Kingsound, HiFI Man и др., които по нищо не отстъпват на конкуренцията от Европа и Сащ и по отношение на цена, и по отношение на качество. Фирмата собственик на Edifier, от няколко години притежава японската Stax- най-легендарното име в бранша(дори президентът им, трябваше да пише отворено писмо, че няма да оризилят Stax). Така че и в скъпия и качествен сeгмент на потребителската техника набират сериозна сила.

Реално и мафията придобива какви ли не производства, но това не означава, че след като са нейни, те са добри. Това, че някой купува нещо не може да бъде гаранция, че и продуктът е добър. Ако става въпрос, в БГ сглобяваме китайски автомобили, но те нито могат да се отъждествят с качеството, нито с иновациите. Напротив, започнахме с копиране на старата Тойота Ярис в лицето на GW C10, който вече не се произвежда. Ами отивам аз на едно изложение и какво да видя - C10. Дилъра отваря багажника, някакъв него познат се опитва да го затвори и не успява. Само метален звън. С вратите същата работа - все едно затваряш вратата си на хола. Това не е качество, а антикачество. Нищо че продуктът копира една от най-качествените коли в света - Тойота Ярис.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване