Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Колеги, мисля че е по-добре да имаме отделна тема, фокусирана върху събитията в Сирия, защото в другата тема се обсъждат и други неща.

Събрах малко полезна информация - къде може да следим за новини в реално време, интерактивни карти и тн.

Статия за войната в Wikipedia

Интерактивна карта на UA map, с админ украинец

Интерактивна карта на Global Event Map

Подробна интерактивна карта на Militarymaps

Al Masdar - ливански новинарски сайт

http://southfront.org

И така, за днес, 9 юни 2017 г.:

В провинция Алепо сирийската армия продължава настъплението си. След освобождението на последния голям бастион на ИДИЛ в тази провинция - градчето Маскана, армията е продължила на юг, влизайки в териториалните граници на провинция Ракка (за първи път от 2014 г.). Сега вече сирийските войски споделят общ фронт с кюрдско-арабския алианс.

В синьо са обозначени териториите, освободени само за вчера - около 20 селца и населени пунктове.

DB0deTBXgAEnqet.jpg

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сирия беше една наистина красива, спокойна и подредена държава, в която "кипеше живот" (наблюдения през 2006-а).... но с тази американска демокрация някои неща са променени. Същото важи за Ирак и Либия. 

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dkmi написа:

Сирия беше една наистина красива, спокойна и подредена държава, в която "кипеше живот" (наблюдения през 2006-а).... но с тази американска демокрация някои неща са променени. Същото важи за Ирак и Либия. 

То , какво да коментираме повече! 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 12 часа, Phused написа:

Колеги, мисля че е по-добре да имаме отделна тема, фокусирана върху събитията в Сирия, защото в другата тема се обсъждат и други неща.

Събрах малко полезна информация - къде може да следим за новини в реално време, интерактивни карти и тн.

Крайно време беше някой да се хване да поподреди и фокусира дискусията. Понеже взехме да свикваме да пишем по теми с неясни контури, леко по тангентата или въобще не по темата. Адмирации, Phused, за вниманието и усилието, което си положил. Дано бъдем по-стриктни и последователни в това отношение.

Редактирано от Lumberman (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Големи новини от сирийско-иракската граница. Сирийската армия и съюзници са я достигнали вчера, въпреки американските бомбардировки и опитите на техните наемници да осуетят този план.

Картата изглежда така:

09june_Southeastern_Syria_War_Map-1024x7

По този начин всички амбиции на йорданско-саудитски и всякакви други зелени наемници, спонсорирани и тренирани от САЩ, са прекратени. Блокиран е пътят им за настъпление на изток, към стратегически важните градове Абу Камал и Дейр Еззор. Нека не забравяме, че именно там, по поречието на Ефрат, са най-големите петролни и газови находища в Сирия. В момента те са под владение на „Ислямска държава“, но се очаква сирийската армия да се запъти натам. Апетити имаха и спонсорираните от САЩ зелени джихадисти, но сега всичко това е минало. Освен ако американците и техните съюзници не ударят в гръб.

Освен това, друг важен момент е, че иракското правителство заяви, че ще си сътрудничи само и единствено с легитимното сирийско правителство в лицето на Башар Асад. От другата страна на границата се очаква да пристигнат PMU (People Mobilisation Units - най-голямата милиция от състава на иракската армия, спонсорирана и подпомагана от Иран). Свържат ли се двете армии, зелената мечта за контрол на Южна Сирия отива в небитието.

Видео-доказателство от сирийско-иракската граница:

Редактирано от Phused (преглед на промените)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Руският главен щаб каза, че сирийската гражданска война почти спря.

"Ситуацията се е променила към по-добро, след като в Астана бе подписан меморандум за създаването на зони за премахване на ескалацията в Сирийската арабска република на 4 май 2017 г. Фактически гражданската война в Сирия спря. Меморандума не позволява все още да се започне да се работи върху възстановяването на населени райони, унищожени от войната, които не са заети от терористи ", каза шефът на Главната оперативна дирекция на Генералния щаб генерал-лейтенант Сергей Рудоски.

В същото време, центърът на руското министерство на отбраната за сирийско помирение е извършил 169 доставки на помощ, като донесе общо 17 тона храна и даде медицинска помощ на над 10 000 сирийци, добави той.

https://sputniknews.com/middleeast/201706091054484744-civil-war-syria-russia/

чичко Путин е на път да сложи край на дългогодишната афера и илюзия донесла толкова много смърт,кръв и страдание на милиони хора,не само в този регион а по целия свят!- "Велик Израел"- Ционисткият план за Близкия изток ! войната срещу Сирия и Ирак е част от процес на израелско териториално разширение.

този дизайн не е строго ционистки план, той е неразделна част от външната политика на САЩ, а именно намерението на Вашингтон да фрактурира и да балканизира Близкия изток.

http://www.globalresearch.ca/greater-israel-the-zionist-plan-for-the-middle-east/5324815

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сирийската армия е започнала атака към селцето Арак. Районът е богат на газови находища, намира се на около 30-ина км източно от Палмира.

Руските ВКС помагат активно - поне 14 убити идили, унищожена техника

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Phused, според тебе американците и саудитите в момента какви цели гонят? Искат ли бунтовниците (умерени и неумерени) да спечелят войната? Или вече залагат на кюрдската карта? Неотдавна беше немислимо сирийската армия да отвоюва толкова територия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще видим как ще се развият офанзивите на САА срещу ИДИЛ-ските територии. След освобождаването на Алепо и неуспешните офанзиви в Хама, опозицийката сериозно се разклати. Успоредно с това сирийската армия затвори няколко зелени анклава около Дамаск и така освободи значителен човешки ресурс, пренасочен в текущите офанзиви срещу ИДИЛ по всички направления - Източно Алепо, Източна Хама, Източен Хомс, Южна Сирия. Всичко зависи от това колко бързо тези офанзиви ще се развият, каква територия ще бъде освободена и тн. 

В момента обстановката в централна Сирия изглежда така:

DCCOIcLW0AAkyMc.jpg

Ми-28Н подпомага офанзивата към Арак срещу терористите от ИДИЛ

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям напредък днес срещу ИДИЛ край Палмира. Сирийската армия и съюзници са освободили газовите находища около Арак и стратегически важната авиобаза Т3 с прилежащата помпена станция.

DCR9zdtXgAA7NFK.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Бащата на сирийчето Омран, което западните медии превърнаха в „символ на страданията на Алепо”, днес заяви, че неговият син е бил използван в политическа игра. Организацията „Бели каски” е използвала детето му за постигането на своите пропагандни цели. 

http://glasove.com/categories/skandalyt/news/bashtata-na-sirijcheto-stanalo-simvol-na-stradaniyata-na-alepo-izoblichi-propagandata-na-zapadnite-medii

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От поредицата „Асад и Русия не се бият срещу ИДИЛ“

DCiMaxaXcAA_LbD.jpg

Само вчера Tiger Forces са освободили 14 населени пункта, или 280км2 в провинция Ракка. Настъплението продължава на изток, към ключовите петролни кладенци и Русафа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Руските военни вече ще съпровождат като въздушни цели в Сирия всички летателни обекти на международната коалиция, включително самолети и безпилотни апарати, които са засечени западно от река Ефрат.

Това съобщиха днес от Министерството на отбраната в Москва, след като бе свален сирийски бомбардировач.

https://m.vesti.bg/sviat/rusiia-v-siriia-amerikanskite-samoleti-veche-sa-nashi-celi-6070507

Джон Уейн пак подкрепя терористите. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак, въпреки американската подкрепа за ИДИЛ, Тигрите освободиха стратегически важния Ресафа!

DCq92_1WAAApZVl.jpg

Снимки на армията от стария римски град, който е и обект на ЮНЕСКО.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

СБИВ СУ-22, США НЕ СМОГУТ ОСТАНОВИТЬ БЕГСТВО СОЮЗНИКОВ | f-18 сбил су-22 сирия война новости ракка

(плюс карти)

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази сутрин руските ВМФ изстреляха крилати ракети „Калибър“ по позиции на терористите от „Ислямска държава“ в източна Хама. Ударени са командни пунктове и складове с боеприпаси.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ! този път калибрите уцелиха нещо :) Браво !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, miro20 написа:

Тихо че да не ти спрат дотациите.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, miro20 написа:

https://m.vesti.bg/sviat/blizak-iztok-i-afrika/sirijci-zashto-bombardirate-izmirame-za-nishto-6070672

За местното население в Ракка въздушните удари на водената от САЩ коалиция са също толкова страшни, колкото и джихадистите от „Ислямска държава“

СДС бързо напредват от покрайнините към центъра на града, като напредъкът им е улеснен от американските въздушни удари. За местното население обаче тези удари са също толкова страшни, колкото и джихадистите.

Ранени цивилни, които са били принудени да напуснат Ракка, описват кампанията на водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“ в родния им град.

Според оцелели в града вече са останали много малко бойци на ИД, но въздушните удари на американците и партньорите им продължават

и сега „бомбардират на случаен принцип“ цивилни. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, nikssi написа:

и сега „бомбардират на случаен принцип“ цивилни. 

Хвърлих едно око на оригинала на статията от ББС.. там не пише такива неща.

А доказаната фейкова медия РТ не ми се чете... мерси :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
12524048_791684877610239_593564055630893

Много често чувам, че кюрдите били единствените, които се биели с Ислямска държава. Това е поредния фарс, който медиите разпространяват за тази война. Няколко недоразумения има в тези твърдения, които лесно проникват през умствени мембрани на хора без грам критично мислене.

На снимката е показана инфографика на т.нар. Сирийски демократични сили (СДС). В десния ъгъл ще видите много армии, чийто емблеми са със знамето на сирийската опозиция. Проблемът е, че самият шеф на комитета на опозицията, Насер ал-Харири (https://en.wikipedia.org/wiki/Naser_al-Hariri) заяви в Женева, че СДС са терористи и че по нищо не се различават от ИДИЛ (http://en.etilaf.org/…/hariri-we-are-testing-russia-s-true-…).

Сами разбирате, че нещо се разминават нещата. Хем американците финансират този опозиционен комитет, хем шефът на този комитет нарича терористи финансираните пак от САЩ СДС. Хем уж в СДС били от сирийската опозиция, представят ни я по медиите със знамената с трите звезди, а в реалност на териториите им се веят кюрдски знамена. И двете части се бият помежду си. То и самата сирийска свободна армия се бие помежду си, както се случи в Ал-Баб вчера.

Нещо повече. В долния ляв ъгъл ще видите червена емблема на армията ал-Санадид. Това е армията на т.нар. племена Шуммар(https://en.wikipedia.org/wiki/Shammar), чийто корени са в С.Арабия и Йемен. В Сирия тези племена са половин милион, а в С.Арабия са над 6 милиона. За тези племена беше известно, че подкрепяха радикалите в района, преди бяха известни под името Ахрар ал-Джазира (https://en.wikipedia.org/wiki/Ahrar_al-Jazeera), а съюзници им бяха Ал-Нусра и ИДИЛ, а сега пък са част от СДС. Бивши идилци вече съюзници. Това обяснява защо един от лидерите на кюрдските сили Елхам Ахмад нарече саудитците - наши братя и че С.Арабия е важна за стабилността на Сирия. (https://twitter.com/sayed_ridha/status/873426714747064320)

Явно ценностната система вече не значи нищо. Не знам колко вече опозиции има, и колко от тях са наистина сирийски. На практика в Женева сирийското правителство ще трябва да преговаря с катарски, саудитски, турски, американски и още какви ли наемници. Затова обикновено истинските сирийци се питат - а бе, с коя опозиция ще преговаряме?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слухове, че руснаците строят нова база източно от Дамаск

y0FtzBYvKMI.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ISIS хънтърите на разузнавателна мисия в Хомс:

1-212-1024x684.jpg

2-38-1024x684.jpg

Съвсем скоро ще се образува обсаден чувал с терористи от ИДИЛ, тъй като на изток Тигрите и 5 корпус по всяка вероятност ще освободят Сукна.

MDiBLQS.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.06.2017 г. в 20:19, miro20 написа:

Хвърлих едно око на оригинала на статията от ББС.. там не пише такива неща.

А доказаната фейкова медия РТ не ми се чете... мерси :)

Да, пък едва ли не ни задължаваш да четем сайтовете, които ти спускат:) И ний мерсим.

Тръмп спря програмата на ЦРУ за въоръжаване на опозицията в Сирия

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво те привлече към статията от преди месец, но пак казвам , и сам можеш да си провериш, там не пише такива  работи. Както и другия аспект - колко пъти конкретна медия е хващана в постоянни лъжи или манипулации. Преки, нагли лъжи.

Айде не гледай мен, кажи сам - Как би охаректиризирал медия, която изкривява, лъже, цитира неказвани неща ??? :)

преди 10 минути, karadzha написа:

Тръмп спря програмата на ЦРУ за въоръжаване на опозицията в Сирия

Относно това ....

Цитат

Обаче прекратяването на програмата на ЦРУ не бележи край на американската намеса в Сирия. През май Тръмп се подписа под план за въоръжаване на Сирийските демократични сили.

Американският вестник пояснява, че Тръмп е решил да прекрати програмата на ЦРУ през миналия месец след среща с шефа на разузнавателната служба Майк Помпео и със съветника си по национална сигурност Макмастър.

Ми решили са да променят тактиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.