Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какви тонколони мога да сложа на усилвателя ми без да го изгоря?

Second to none
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте, имам едно доста старо усилвателче (1984 г.), та в момента върви с едни български колони (ВКВ 0432, ВВК 201 Б8,  ВВ1015) - 2 броя. Преди доста време, бащата на едно банкетче го мъчиха с едни други колони и беше фъснал, та го беше давал на майстор и го оправиха. До сега си и работи, няма проблеми. Но ми се ще да му сложа някакви по-силни колонки (мисля, че има още вътък, тъй като тези ако ги набича малко повече почват да грачат), проблемът е че не знам какво са му сменяли и какво са го правили.
Да си представим, че е чисто нов и му търся колонки, какво бихте могли да ми препоръчате?

П.П: Ще поразпитам бащата, да видя дали ще си спомни какво са му сменяли и ще пиша, но все пак, ако можете дайте някакви предложения за колонки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като начало изхвърли онези високоговорители ВКВ0433 (объркал си номера), щото са тотална издънка, пищят  ужасно, мембраната няма никаква гънка, нямат и трептилка и само при притягането на болтовете се разцентроват и започват да писукат още по-ужасно. Можеш да ги смениш с евтините Panasonic T6PH06G6, които свирят много добре и са малко по-големи, затова трябва да ги сложиш от вътрешната страна на кутията, ако не можеш да разшириш дупката с 5мм., освен това са маломощни и са на 6 ома, което трябва да се съобрази с другите високоговорители и с филтъра. Другите висоговорители са добри и здрави и няма защо да сменяш целите тонколони, целият проблем ти идва от калпавите пищялки.

Усилвателчето няма опасност да го изгориш, но за по-сигурно ако ще свързваш 20W тонколони е добре да са на 8 ома, за по-мощните може и 4 ома.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За това усилвателче важното е колоните да са минимум 8 ома. И да не се включват 2 чифта паралелно. Може и да не са му достатъчни радиаторите за продължително свирене на пълна мощност. Подобно е положението и с домашните Студио и Соната. Колоните са си за него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, peppone1 написа:

Като начало изхвърли онези високоговорители ВКВ0433 (объркал си номера), щото са тотална издънка, пищят  ужасно, мембраната няма никаква гънка, нямат и трептилка и само при притягането на болтовете се разцентроват и започват да писукат още по-ужасно. Можеш да ги смениш с евтините Panasonic T6PH06G6, които свирят много добре и са малко по-големи, затова трябва да ги сложиш от вътрешната страна на кутията, ако не можеш да разшириш дупката с 5мм., освен това са маломощни и са на 6 ома, което трябва да се съобрази с другите високоговорители и с филтъра. Другите висоговорители са добри и здрави и няма защо да сменяш целите тонколони, целият проблем ти идва от калпавите пищялки.

Усилвателчето няма опасност да го изгориш, но за по-сигурно ако ще свързваш 20W тонколони е добре да са на 8 ома, за по-мощните може и 4 ома.

ВКВ 0432 са високоговорителите поне така пише на тях.. :D
Цък. Цък. Това е цялата тонколона

преди 22 минути, Филипов написа:

За това усилвателче важното е колоните да са минимум 8 ома. И да не се включват 2 чифта паралелно. Може и да не са му достатъчни радиаторите за продължително свирене на пълна мощност. Подобно е положението и с домашните Студио и Соната. Колоните са си за него.

Странното е, че единият говорител (ВВК) се оказа, че е 4 ома, а другият 8. Вчера го мярнах, съвсем случайно. Тези тонколони не са от този усилвател. Въобще не знам дали имат нещо общо с това, което пише на лепенките, но както и да е.
Относно това дали държи продължително време, от личен опит мога да кажа, че досега е нямало проблеми. Имало е случеи, където е работил на 75-80% от капацитета си, в продължение на 10-12 часа, та доста пиянски вечери съм прикарал с него. А и както казах, над 80% от капацитета му тонколоните почват да грачат, т.е според мен би трябвало да има още вътък? (Накрая пък ще взема да му сложа едно вентилаторче да му духа ... :D)

Всъщност какво точно означава този импеданс (мерен в омове) и какво общо има с ватовете на усилвателя? Извинявам се, ако въпросът ми е "тъп", но не съм се занимавал досега с усилватели, тонколони и т.н. Ще ви бъда благодарен, ако малко ми разясните нещата - как се случват и коя стойност, за какво, и как служи?
Благодаря.

Редактирано от Second to none (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, бях забравил че има и такъв модел с екраниран магнит ВКВ0432, и разликата е само в магнита, иначе са същите боклуци. Все пак ги тествай, като са монтирани на тонколоната със слаб сигнал без филтър от уокмен, от изхода за слушалки на малък радиокасетофон и др. и виж дали пищялката свири добре и дали звука се променя при натиск в страни. Но много често мембраната се деформира и разцентрова от дълъг престой закрепена на кутията. Щом пищялката е сменяна, трябва да се види дали е сменян и филтъра, но вместо да купуваш отново същите боклуци, вземи тази пищялка която ти препоръчах. Другите високочестотни високоговорители ВВ1015 също са добри, но са с ограничена честота до 16KHz, но има и подобрено издание ВВ1015-01Б, които възпроизвеждат до 22KHz и от пищялка няма да имаш нужда. Аз съм си сглобил същата тонколона и свири доста меко, само с тези два високоговорителя ВВ108-01Б и ВВК201Б8.

Мощността на тонколоната няма значение за импеданса, но тъй като е добре тя да надвишава мощността на усилвателя, добре е по-слабите колони да са с по-висок импеданс, за да не изгорят при голямо усилване. Но това че твоите тонколони са 20W сравнено с чуждестранните могат да се равняват и на 100W, тъй като никой производител не дава реална мощност.45_picture_products.jpg

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Power output: 20 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 10Hz to 38kHz

Total harmonic distortion: 0.08%

Damping factor: 25

Input sensitivity: 2.5mV (MM), 250mV (line)

Signal to noise ratio: 80dB (MM), 90dB (line)

Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω

Тука си пише, че усилвателя работи с колони от 4 до 16 ома.

Най-добре изхвърли тези колони/ровени са от кого ли не и не се знае какво са, сигурен боклук/ и си купи някакви с известни параметри.

преди 3 часа, Second to none написа:

Всъщност какво точно означава този импеданс (мерен в омове) и какво общо има с ватовете на усилвателя? 

Най-просто - с по-нисък импеданс колони, усилвателят ти ще отдаде повече мощност, но не може да работи с колони под 4 ома, защото ще прегрее. По-нисък импеданс по-голямо загряване и нужда от добро охлаждане. По-нисък импеданс по-големи изкривявания.

Най-добре е с 8 ома колони. Мощността им не е от значение, но е добре да е повече от 20 вата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря ви. Сега вече ми стана ясно, за какво става на въпрос. Ще търся някакви говорителчета и ако си харесам нещо ще пиша за мнение. Благодаря ви пак отново!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...
преди 1 минута, Красимир Илиев написа:

Здравейте!

ОТ с какви параметри са най-подходящи за ресийвър yamaha rx-v381?

150W 6-8Ohm, ценови клас и останалите спецификации са според бюджета. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само да допълня като ти хареса даден модел, отиваш и слушаш. 

Защото всеки има различни предпочитания що е то добър звук. 

Ако в системата имаш или ще имаш субуфер, Тогава едни рафтови тонколони за основни са достатъчни със 6.5 инча основен говорител. 

И още нещо според размера на стаята се съобразяваш и със тонколоните. Ако е 30-40 м2, то тогава едни подови ОТ са по подходящи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

80 - 100W са си достатъчни, но по-важно е горното:

преди 12 минути, oic написа:

...отиваш и слушаш. 

Защото всеки има различни предпочитания що е то добър звук.

както и дълбокия джоб. Та - бюджет? Втора ръка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Красимир Илиев написа:

Здравейте!

ОТ с какви параметри са най-подходящи за ресийвър yamaha rx-v381?

Това е нисът клас 5-канален аудио-видео ресийвър за домашно кино с мощност от 100W на канал при 6Ω. 

Първо кажи как ще го ползваш с активен суб или само с 5 колони и тогава може да се решава какви колони да се предлагат. Второ и най-важно е колко пари имаш. Трето в какво помещение с какви размери ще се ползва и дали ще е само за кино или ще се слуша и музика в стерео вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...

Здравейте, един въпрос ме мъчи, ресивър кенуд 4 по 50, но искам да си купя колонки за него 2бр. да си го ползвам за слушане на музичка, намерих в технополиса бюджетни около 400лв, чивт, DALI SPEKTOR 40 - 100W на 6ома, та въпроса ми е какво значи 40 - 100W мога ли да ги свържа да не ги изгоря, на канал по 50 W. Долу съм показал колоните и усилвателя

https://www.technopolis.bg/bg/HI-FI-komponenti/KOLONI-DALI-SPEKTOR-1-BK-ChIFT/p/50122  

https://www.fein-hifi.de/Surround-Receiver/Kenwood/Kenwood-KRF-V-4060D-Dolby-Digital-DTS-Receiver-silber::445.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябваше да пуснеш една нова тема в раздела.

AV Ресийвъра, с който разполагаш може да захранва ОТ (тонколоните) с мощност: 2X100W на 8 Oма.

При съраунд режим/кино максимума му  100W на 8 ома, но само за един канал (тоест x 50 W)

ОТ (40W, 6 Oма),на които си се спрял са предназначени за стерео слушане от близо(пред компютъра) или в малки стаи. Тъй, като са с малък говорител/драйвер.

За съраунд също са много добри. Но, трябва да се подкрепени със активен субуфер.

Щом, ще използваш само малки ОТ, по добре погледни за букшелф ОТ със 6.5 инча основен говорител или по-голям.

Ако, си любител на "пълния"звук, и имаш достатъчно място, тогава търси стоящи ОТ.

Независимо, какви ОТ избереш, трябва да внимаваш с копчето на Volume-то.

Защото, това не е фабрична аудио система с изчислени параметри на всички компоненти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...