Премини към съдържанието
Second to none

Какви тонколони мога да сложа на усилвателя ми без да го изгоря?

Препоръчан отговор

Здравейте, имам едно доста старо усилвателче (1984 г.), та в момента върви с едни български колони (ВКВ 0432, ВВК 201 Б8,  ВВ1015) - 2 броя. Преди доста време, бащата на едно банкетче го мъчиха с едни други колони и беше фъснал, та го беше давал на майстор и го оправиха. До сега си и работи, няма проблеми. Но ми се ще да му сложа някакви по-силни колонки (мисля, че има още вътък, тъй като тези ако ги набича малко повече почват да грачат), проблемът е че не знам какво са му сменяли и какво са го правили.
Да си представим, че е чисто нов и му търся колонки, какво бихте могли да ми препоръчате?

П.П: Ще поразпитам бащата, да видя дали ще си спомни какво са му сменяли и ще пиша, но все пак, ако можете дайте някакви предложения за колонки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като начало изхвърли онези високоговорители ВКВ0433 (объркал си номера), щото са тотална издънка, пищят  ужасно, мембраната няма никаква гънка, нямат и трептилка и само при притягането на болтовете се разцентроват и започват да писукат още по-ужасно. Можеш да ги смениш с евтините Panasonic T6PH06G6, които свирят много добре и са малко по-големи, затова трябва да ги сложиш от вътрешната страна на кутията, ако не можеш да разшириш дупката с 5мм., освен това са маломощни и са на 6 ома, което трябва да се съобрази с другите високоговорители и с филтъра. Другите висоговорители са добри и здрави и няма защо да сменяш целите тонколони, целият проблем ти идва от калпавите пищялки.

Усилвателчето няма опасност да го изгориш, но за по-сигурно ако ще свързваш 20W тонколони е добре да са на 8 ома, за по-мощните може и 4 ома.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това усилвателче важното е колоните да са минимум 8 ома. И да не се включват 2 чифта паралелно. Може и да не са му достатъчни радиаторите за продължително свирене на пълна мощност. Подобно е положението и с домашните Студио и Соната. Колоните са си за него.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, peppone1 написа:

Като начало изхвърли онези високоговорители ВКВ0433 (объркал си номера), щото са тотална издънка, пищят  ужасно, мембраната няма никаква гънка, нямат и трептилка и само при притягането на болтовете се разцентроват и започват да писукат още по-ужасно. Можеш да ги смениш с евтините Panasonic T6PH06G6, които свирят много добре и са малко по-големи, затова трябва да ги сложиш от вътрешната страна на кутията, ако не можеш да разшириш дупката с 5мм., освен това са маломощни и са на 6 ома, което трябва да се съобрази с другите високоговорители и с филтъра. Другите висоговорители са добри и здрави и няма защо да сменяш целите тонколони, целият проблем ти идва от калпавите пищялки.

Усилвателчето няма опасност да го изгориш, но за по-сигурно ако ще свързваш 20W тонколони е добре да са на 8 ома, за по-мощните може и 4 ома.

ВКВ 0432 са високоговорителите поне така пише на тях.. :D
Цък. Цък. Това е цялата тонколона

преди 22 минути, Филипов написа:

За това усилвателче важното е колоните да са минимум 8 ома. И да не се включват 2 чифта паралелно. Може и да не са му достатъчни радиаторите за продължително свирене на пълна мощност. Подобно е положението и с домашните Студио и Соната. Колоните са си за него.

Странното е, че единият говорител (ВВК) се оказа, че е 4 ома, а другият 8. Вчера го мярнах, съвсем случайно. Тези тонколони не са от този усилвател. Въобще не знам дали имат нещо общо с това, което пише на лепенките, но както и да е.
Относно това дали държи продължително време, от личен опит мога да кажа, че досега е нямало проблеми. Имало е случеи, където е работил на 75-80% от капацитета си, в продължение на 10-12 часа, та доста пиянски вечери съм прикарал с него. А и както казах, над 80% от капацитета му тонколоните почват да грачат, т.е според мен би трябвало да има още вътък? (Накрая пък ще взема да му сложа едно вентилаторче да му духа ... :D)

Всъщност какво точно означава този импеданс (мерен в омове) и какво общо има с ватовете на усилвателя? Извинявам се, ако въпросът ми е "тъп", но не съм се занимавал досега с усилватели, тонколони и т.н. Ще ви бъда благодарен, ако малко ми разясните нещата - как се случват и коя стойност, за какво, и как служи?
Благодаря.

Редактирано от Second to none (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, бях забравил че има и такъв модел с екраниран магнит ВКВ0432, и разликата е само в магнита, иначе са същите боклуци. Все пак ги тествай, като са монтирани на тонколоната със слаб сигнал без филтър от уокмен, от изхода за слушалки на малък радиокасетофон и др. и виж дали пищялката свири добре и дали звука се променя при натиск в страни. Но много често мембраната се деформира и разцентрова от дълъг престой закрепена на кутията. Щом пищялката е сменяна, трябва да се види дали е сменян и филтъра, но вместо да купуваш отново същите боклуци, вземи тази пищялка която ти препоръчах. Другите високочестотни високоговорители ВВ1015 също са добри, но са с ограничена честота до 16KHz, но има и подобрено издание ВВ1015-01Б, които възпроизвеждат до 22KHz и от пищялка няма да имаш нужда. Аз съм си сглобил същата тонколона и свири доста меко, само с тези два високоговорителя ВВ108-01Б и ВВК201Б8.

Мощността на тонколоната няма значение за импеданса, но тъй като е добре тя да надвишава мощността на усилвателя, добре е по-слабите колони да са с по-висок импеданс, за да не изгорят при голямо усилване. Но това че твоите тонколони са 20W сравнено с чуждестранните могат да се равняват и на 100W, тъй като никой производител не дава реална мощност.45_picture_products.jpg

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Power output: 20 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 10Hz to 38kHz

Total harmonic distortion: 0.08%

Damping factor: 25

Input sensitivity: 2.5mV (MM), 250mV (line)

Signal to noise ratio: 80dB (MM), 90dB (line)

Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω

Тука си пише, че усилвателя работи с колони от 4 до 16 ома.

Най-добре изхвърли тези колони/ровени са от кого ли не и не се знае какво са, сигурен боклук/ и си купи някакви с известни параметри.

преди 3 часа, Second to none написа:

Всъщност какво точно означава този импеданс (мерен в омове) и какво общо има с ватовете на усилвателя? 

Най-просто - с по-нисък импеданс колони, усилвателят ти ще отдаде повече мощност, но не може да работи с колони под 4 ома, защото ще прегрее. По-нисък импеданс по-голямо загряване и нужда от добро охлаждане. По-нисък импеданс по-големи изкривявания.

Най-добре е с 8 ома колони. Мощността им не е от значение, но е добре да е повече от 20 вата. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря ви. Сега вече ми стана ясно, за какво става на въпрос. Ще търся някакви говорителчета и ако си харесам нещо ще пиша за мнение. Благодаря ви пак отново!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.