Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте Чудя се да започна нов проект, Гледах малко клипове как да си свържем стъпало за кола със компютърно захранване и да се използва във домашни условия до колкото гледах работа за има няма 10 минути но едва ли  Въпросът ми е може ли да ми помогнете как да започна проекта вече ми е ясно че трябва здраво захранване за това си намерих 500 вата захранване усилвателя няма да е много мощен около 2х100   но без да правя бомба да взривя къщата xD :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да стане. Писна ми от едни и същи за пръднята и боята. Из други теми вече съм се аргументирал защо, ползвай търсачката.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай инфо за захранването. Нали не са китайски ватове ?

Усилвателя/стъпалото за кола какво е ?

Иначе, пъхаш плюс към усилвателя в жълто/оранжево, а минус към черната дупка на молекса. Даже като за проба няма нужда и да запояваш.

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Няма да стане.

Ти даже си и разбрал какъв е проектът? :ph34r:

Ако имаш намерение от компюърно захранване да подаваш напрежеие на усилвател, направо се откажи.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

Ти даже си и разбрал какъв е проектът? :ph34r:

Ако имаш намерение от компюърно захранване да подаваш напрежеие на усилвател, направо се откажи.

Защо да не може? От пункт за отпадъци попаднах на камара компютри, от които с крак откъртих едно 18А захранване. Не помня марката му. Стоеше на тавана и го използвах за лед осветление. По-късно му закачих и усилвател за кола  ( GTA260) Работеше си добре, като изключим факта, че осветлението мигаше по такта на ниските честоти. Първо му се разтрака вентилатора и аз му отрязах кабела, така захранването продължи да работи отворено с пасивно охлаждане. Зимата изгоря в една снежна виелица, защото тавана побеля от сняг а то там си стоеше на хладно.

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото филтрирането на импулсно захранване за целите на аудиотехниката си е предизвикателство.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не държиш много на качеството, става и без филтриране.

Не знам дали няма да се получи добре, ако паралелно с усилвателя се закачи и стар акумулатор.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е добре де тия във клиповете как свързват захранване за усилвател и го използват усилвателя няма да е много мощен може да е 2х70 дори захранване ще си намеря няма да е китайско поне 400 вата и на горе ще видя да намеря

преди 5 часа, Atanas Pachov написа:

Дай инфо за захранването. Нали не са китайски ватове ?

Усилвателя/стъпалото за кола какво е ?

Иначе, пъхаш плюс към усилвателя в жълто/оранжево, а минус към черната дупка на молекса. Даже като за проба няма нужда и да запояваш.

Усилвателя ще е за кола 2х70 Захранване ще намеря но ще видя да е марково и добро въпросът ми е как да го свържа видях как го правят но дали има опасност да направя някоя грешка смисъл да  го свържа неправилно и да стане бомба 

Редактирано от Петър Чакъров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опасност има, ако го свържеш наобратно, размениш жиците захранване - стъпало за кола и усилвателя няма защитен диод.

Другата опасност е, ако се опиташ да свържеш две захранвания последователно. Понеже на всяко вторичната маса е дадена към шукото от щепсела, ще стане късо.

Ако пък му тупнеш 15 годишно захранване, на които кондензаторите му са изтекли, ще чуваш силно "пискане" от усилвателя. 

Китайските жълти захранвания, без значение от написана мощност - 250, 300, 350, 400, държат до 100-150 вата.

Аз си мислех, че имаш излишно стъпало за кола и захранване, и затова мислиш какво да ги правиш. А ти тепърва ще купуваш. Не си заслужава много, тогава. По-добре си купи на старо готов усилвател.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом ги нямаш налични се откажи. Добро захранване е над 150лв. Усилвателя и той е над 100лв. Ти за тези пари ще си купиш прилична музичка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nikolela написа:

Щом ги нямаш налични се откажи. Добро захранване е над 150лв. Усилвателя и той е над 100лв. Ти за тези пари ще си купиш прилична музичка.

Еми преди малко видях 1 за

преди 5 часа, Atanas Pachov написа:

Опасност има, ако го свържеш наобратно, размениш жиците захранване - стъпало за кола и усилвателя няма защитен диод.

Другата опасност е, ако се опиташ да свържеш две захранвания последователно. Понеже на всяко вторичната маса е дадена към шукото от щепсела, ще стане късо.

Ако пък му тупнеш 15 годишно захранване, на които кондензаторите му са изтекли, ще чуваш силно "пискане" от усилвателя. 

Китайските жълти захранвания, без значение от написана мощност - 250, 300, 350, 400, държат до 100-150 вата.

Аз си мислех, че имаш излишно стъпало за кола и захранване, и затова мислиш какво да ги правиш. А ти тепърва ще купуваш. Не си заслужава много, тогава. По-добре си купи на старо готов усилвател.

Аз ще купя всичко тук от един битак днес ги разгледах усилвател 2х90 струва 25 лева внос от германия дори днес го бяха свързали във 1 кола да се тества и си работеше захранване ще купя от приятел за 15-20 лева втора употреба и искам да си направя нещо за вкъщи музика си имам във нас но просто искам да се опитам да го направя 

преди 2 часа, nikolela написа:

Захранване си намерих 2-ра ръка за 20 лева не е китайско и усилвател за 25 пак 2-ра ръка но работещ музика си имам във нас просто искам да се опитам да го направя това нещо имам свободно време

Докато ровех във olx и се натъкнах на това чудо смятам че ще ми свърши идеална работа https://www.olx.bg/ad/audio-usilvatel-sas-zahranvane-12-volta-nov-ID76Tf5.html#444051c293 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Петър Чакъров написа:

Докато ровех във olx и се натъкнах на това чудо смятам че ще ми свърши идеална работа https://www.olx.bg/ad/audio-usilvatel-sas-zahranvane-12-volta-nov-ID76Tf5.html#444051c293 

Това нещо е пълен леш. Отвътре представлява няколко TDA клас АБ ИС.

Ако целта е образователна и експериментателна, си заслужава това, дето мислиш. Иначе не.

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, ExaFlop написа:

Защото филтрирането на импулсно захранване за целите на аудиотехниката си е предизвикателство.

Точно филтрацията на импулсните захранвания е най-добра, все пак в компютрите не се допускат никакви пулсации. За целите на аудиотехниката филтрирането и стабилизацията са от последно значение, понеже са нискочестотни усилватели. Все пак всяка модерна аудио система вече е с импулсно захранване.

Проблемът с компютърното захранване е че трябва да са натоварени всички вериги за стабилен ток, а това че мощността му е 400 вата, на всяка верига се пада по 1/3 от общата мощност.

Луничките на човека по-горе са му мигали, най-вероятно защото е оставил другите вериги на захранването отворени.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

'що ли не съм срещал hifi high end свирки с импулсни захранвания? 

преди 1 час, peppone1 написа:

За целите на аудиотехниката филтрирането ... от последно значение

Уау, ти верно ли го твърдиш това? Мога да кажа само "нямам думи"

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откажи се казвам ти от личен опит. Акумулатори съм свързвал не става, за 2 дена при 350RMS акумулатора почва да кипи. Не знам по каква причина... следствие на това и тока му падна рязко. Пробвал съм с какви ли не захранвания, след време прецакват усилвателите. Особено ако те са клас "D". 

Това което ти трябва може би е един трансформатор ~500-~600W на 12V + мощен изправител и голям кондензатор за стабилизация. Едва тогава може да се получи нещо, но зависи от мощността на усилвателя. Другия по-сложен вариант е да се преправи платката на усилвателя, но там е бая сложно.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всичко има в интернета

задаваш ватовете

и четеш

няма нужда да питаш тук сюлю и пюлю

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, ExaFlop написа:

'що ли не съм срещал hifi high end свирки с импулсни захранвания? 

Уау, ти верно ли го твърдиш това? Мога да кажа само "нямам думи"

В доброто старо време беше друго. Не си срещал такава техника защото импулсните захранвания не са подходящи за радиоприемник. Но днес вече и тази щуротия направиха, нито радиото като радио, но кой ли пък слуша вече радио, има флашки и блутуут. И аз търсих аудио система с трансформатор и така и не намерих.

Обикновеният трансформатор внася огромни високочестотни смущения през мрежата и предусилвателите се самовъзбуждат когато не са екранирани добре. Затова във високочестотната техника, като телевизори, компютри, видео касетофони и др. той е неподходящ.

А за филтрацията на нискочестотните пулсации на мрежовото напрежение, в аудиотехниката тя се изпълнява от най-простите филтри от първи ред.

преди 13 часа, Stoyannnov написа:

Откажи се казвам ти от личен опит. Акумулатори съм свързвал не става, за 2 дена при 350RMS акумулатора почва да кипи. Не знам по каква причина... следствие на това и тока му падна рязко. Пробвал съм с какви ли не захранвания, след време прецакват усилвателите. Особено ако те са клас "D". 

Това което ти трябва може би е един трансформатор ~500-~600W на 12V + мощен изправител и голям кондензатор за стабилизация. Едва тогава може да се получи нещо, но зависи от мощността на усилвателя. Другия по-сложен вариант е да се преправи платката на усилвателя, но там е бая сложно.....

Този грамаден трансформатор ще му излезе по-скъпо от усилвателя и е глупаво такава инвестиция за авто усилвател. Да не говорим че от автомобилно захранване 12V не могат да се изкарат повече от 20W мощност, докато мощните до 200-500W авто усилватели са с вграден инвертор и ако тях ги захранваме през мрежов трансформатор, по-правилно е те да се захранят след инвертора, което пък превръща усилвателя в обикновен домашен което също не оправдава инвестицията. Иначе 500W на 12V токоизправител с добра филтрация е много трудно изпълнимо и в практиката такова решение не се прилага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, peppone1 написа:

Този грамаден трансформатор ще му излезе по-скъпо от усилвателя и е глупаво такава инвестиция за авто усилвател. Да не говорим че от автомобилно захранване 12V не могат да се изкарат повече от 20W мощност, докато мощните до 200-500W авто усилватели са с вграден инвертор и ако тях ги захранваме през мрежов трансформатор, по-правилно е те да се захранят след инвертора, което пък превръща усилвателя в обикновен домашен което също не оправдава инвестицията. Иначе 500W на 12V токоизправител с добра филтрация е много трудно изпълнимо и в практиката такова решение не се прилага.

Евала. От тебе нещо вярно да чуя. :) Всъщност не е глупава идеята, защото един път направили се ще се ползва дълго време. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със Една дума да не се занимава.. Е как тези пичове захранват 500 вата усилвател със захранване от компютър без нищо само захранване и усилвател.. ?

Ето го клипа за да ми повярвате 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да стане, но пак ти казвам - ако филтрацията в импулсното е лоша, ще чуваш пискане на изхода на усилвателя. Което, естествено, ще се засили под товар.

За 500 вата усилвател си трябва стабилно захранване. Със стандартно жълто захранване няма да изкараш повече от 150 вата.

Това че импулсно захранване не се препоръчва и разваляло клас Д стъпала не е вярно. Повечето евтини уредби, домашни кина сега са импулсно и клас Д стъпало.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Atanas Pachov написа:

Повечето евтини уредби, домашни кина сега са импулсно и клас Д стъпало.

Затова звука им е толкова пееераски нали се сещаш?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.11.2017 г. в 20:14, Петър Чакъров написа:

Еми преди малко видях 1 за

Аз ще купя всичко тук от един битак днес ги разгледах усилвател 2х90 струва 25 лева внос от германия дори днес го бяха свързали във 1 кола да се тества и си работеше захранване ще купя от приятел за 15-20 лева втора употреба и искам да си направя нещо за вкъщи музика си имам във нас но просто искам да се опитам да го направя 

Захранване си намерих 2-ра ръка за 20 лева не е китайско и усилвател за 25 пак 2-ра ръка но работещ музика си имам във нас просто искам да се опитам да го направя това нещо имам свободно време

Това най-вероятно е с вграден акумулатор, тъй като адаптора е прекалено слаб за да го захрани.

преди 13 часа, Stoyannnov написа:

Затова звука им е толкова пееераски нали се сещаш?!

Захранването дали ще е импулсно, трансформаторно или с акумулатор не оказва влияние върху звука, стига токът да е прав и добре филтриран, а импулсните изпълняват най-добре тази функция. Недостатъкът им е че лесно се повреждат, понякога непоправимо и смущават радиоприемниците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎11‎/‎20‎/‎2017 в 13:18, peppone1 написа:

Захранването дали ще е импулсно, трансформаторно или с акумулатор не оказва влияние върху звука, .....

на ‎11‎/‎18‎/‎2017 в 21:51, peppone1 написа:

За целите на аудиотехниката филтрирането и стабилизацията са от последно значение, понеже са нискочестотни усилватели. 

Захранването оказва най-голямо влияние върху звукът. В нискочестотните усилватели няма по-важно нещо от захранването.  Затова захранващият блок в един добър усилвател струва 2/3 от цената на целия усилвател. 

В крайна сметка слушаме модулираното си в звукова честота захранващо напрежение.

на ‎11‎/‎19‎/‎2017 в 19:39, Петър Чакъров написа:

Със Една дума да не се занимава.. Е как тези пичове захранват 500 вата усилвател със захранване от компютър без нищо само захранване и усилвател.. ?

Ето го клипа за да ми повярвате ..

Пробвай и ще видиш дали те удовлетворява звукът. Не, че е невъзможно да се направи. Ако не си претенциозен и ти харесва как звучи си го слушай. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как ще свири с импулсно захранване? Захранванията не свирят, свири усилвателя. Нискочестотните усилватели са съвсем непретенциозни откъм захранването и навсякъде се използваше нестабилизирано. Импулсните имат най-добра филтрация и стабилизация, което за един усилвател е излишно, но те имат други недостатъци, предимно технически и както многократно повтарям са неподходящи за радиоприемници. Едно време се използваха трансформатори, защото се слушаше главно радио, след компакт диска, а сега вече има флашки и блутуут и потребителите вече не са толкова претенциозни. Все пак технологията се развива за добро или за лошо и вече няма аудио система с трансформаторно захранване, колкото и скъпа да е тя.

Аудио техниката е скъпа не толкова заради захранването си, а просто защото си скъпа, както всяка друга техника и храната и билетчето за градския транспорт кондензаторите и съпротивленията, всичко вече е скъпо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, peppone1 написа:

И как ще свири с импулсно захранване? Захранванията не свирят, свири усилвателя. Нискочестотните усилватели са съвсем непретенциозни откъм захранването и навсякъде се използваше нестабилизирано. Импулсните имат най-добра филтрация и стабилизация, което за един усилвател е излишно, но те имат други недостатъци, предимно технически и както многократно повтарям са неподходящи за радиоприемници. Едно време се използваха трансформатори, защото се слушаше главно радио, след компакт диска, а сега вече има флашки и блутуут и потребителите вече не са толкова претенциозни. Все пак технологията се развива за добро или за лошо и вече няма аудио система с трансформаторно захранване, колкото и скъпа да е тя.

Аудио техниката е скъпа не толкова заради захранването си, а просто защото си скъпа, както всяка друга техника и храната и билетчето за градския транспорт кондензаторите и съпротивленията, всичко вече е скъпо.

Много не ги чуваш тези работи. От мен да знаеш. Ама много. Няма сериозна аудиотехника с импулсни захранвания, която да се произвежда и продава по света. Но защо, явно и това не знаеш. Отвори която и да е сериозна фирма, особено за предусилватели и крайни стъпала. И моля те, никога не пиши неща, които са ти непонятни. Ти си бил голям Гаврош бре. В твоя град има десетки HI-Fi маняци. Срещни се с някой от тях за да видиш техника, а не това, което правиш със теслата и  чука. Не се изявявай като професор, а се учи и слушай какво ти се говори. Нали ти казах, че от аудиофорума те изгониха като пълен неграмотник за това, което си писал.

Няколко примера:

5787cee49f34b535bcc400a6084d9016--audio-studio-professional-audio.jpg

b24_powered_up_1.jpg

b24_powered_up_2.jpg

img211566_30012012135736_0_450x450_dhig.jpg

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.