Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

barbuncela

За какво си мислите в момента - четири месеца до сезона на морските приключения

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

преди 4 часа, палав_ник написа:

Готини са... Много от тях са типични за Западняшкия Говор въобще, сиреч срещат се и из югозападните диалекти...

Ето ти и още малко типични само за Резервата...

Фараж - лопата за гребане (за боклук или лопатка за въглища)
Казмъ - права лопата
Катарага - стълба (най-често преносна стълба дето се опира на дърво или стена)
Драмонь - едро сито
Тувань - таван
Ръпам - хапя
Лом - счупено, ама не подлежащо на поправка
Тугли - тухли
Чутура - Голям хаван изкопан от пън, синоним на нещо тежко и твърдо и неподатливо, често се използва и за глава (Нем' да уври таа твоата чутура)
Цапаруда - грешка, нещо сбъркано (това съм го чувал от две бабки тъчащи  китеник на стана и еданата като се изока - Къце, къце - цапаруда! - ше рече - Катерино, Катерино - [виж, допуснала си] грешка!)
Кокарджа - невестулка
Хумурейски/Хумурейския - хумуреска (една хумуреска - не знам, чащо е в мъжки род), виц, забавна история; съответно членувано е Хумурейският
Абен - тъп (за нож), от там може да се употреби и за човек, че е тъп и не съобразява...
Съгъ - сега
Брава - браво

Малко типични фрази от там

Абен та кине - [Ножът e] толкова е тъп, че не реже, а направо къса... Когато е за човек, значи, че е хептен тъп, че абсолютно нищо не съобразвява
Држи се на свети Крепки - толкова е е нестабилно, че всеки момент ще се разпадне... Идиоматично - държи се на молитва...
Рефера ин ги е виновен, оти вратара ин ги е слаб - Несправедливо обвиняват съдията, че е свирил мача пристрастно, когато всъщност за загубата им е виновен единствено вратарят им... Упрек, който се използва, за да се подчертае, че някой извърта ситуацията и не иска да си признае, че грешката е в него... 
Буа плава - бълва огън

Тия по-долу съм ги извадил или за допълнително пояснение или защото не са обяснени правилно в списъка...

Хоремаг - Идва от Хотел-Ресторант-Магазин нещо като франчайз във всяко село, в началото на 70те Хоремаг започват да наричат местната кръчма...
Икиндия - Следобед след 2 - 3 часа - от турското икинди - следобед; пладне е по обед около 12 часа
Паздер - Паздер едно от технологичните състояния на суровината при получаването на конопените кълчища... Конопените стебла (гръстите) се жънат и се навързват на снопи... След това се подреждат на пастали (на специфични купчини), за да габардисат (за да ферментират)... Като габардисат, гръстите се мънат (бият се да се натроши едрата целулоза от стеблата) и това което остава като резултат (конопеното лико в смес със клечки и чепове от корковия слой и целулозата на стеблото) се нарича паздер. Когато се почисти паздерът от клечките, се получават чисти конопени кълчища... Идиоматично, Паздер, ще рече, нещо бито, смачкано, сплескано... Загубило първоначалната си форма от бой... Смислово почти като пихтия, с тази разлика, че пихтията като конситенция е каша, а паздерът е суха консистенция от раздробените съставни части на нещото...
Навръви - ще рече да наниже, от там и заплаха със сексуален подтекст, че ше му го навърви, значи, че ше му го тури
Папуняк - папунякът е птица, Папук е вид обувка

преди 1 час, emmi написа:

Метличина

Синчец! Кой да се сети! Красота!

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)
  • Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, darkterminal написа:

Хоремаг - Идва от Хотел-Ресторант-Магазин нещо като франчайз във всяко село, в началото на 70те Хоремаг започват да наричат местната кръчма...

И после хамериканците биле змислили мола. И не е от 70-те, а от 60-те

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, дръндю написа:

от кога обществено достъпната информация стана лична?
ако аз съм Бойко Борисов трябва да ви обвиня - целият форум, с  навлизане в личнното пространство ...
смешкофци
аве я си пийте хапчетата

Дървар,по-горе ти бе казано,ако Уиш искаше да се подвизава тук с името си щеше да го направи.Ти къде се буташ с твоите "разследвания?

преди 15 минути, Kieli написа:

васето пак го играе адвокат рано сутрин :giggle1:

Не ве,дразня се на хора които не знаят къде е границата.

• Харесване 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всеки влиза в тази тема с ясното съзнание, че всичко може да му се каже/случи

ако ли не - ами да не влиза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, Васкo написа:

Не ве,дразня се на хора които не знаят къде е границата.

и аз се дразня, че вие не знаете къде е границата, ама за изнесена информация, някъде  да съм казал че се отнася за мен?
или дай да се правим на голямата работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Kieli написа:

всеки влиза в тази тема с ясното съзнание, че всичко може да му се каже/случи

ако ли не - ами да не влиза

И кво,влизаш да разпуснеш и да си полафиш с приятни за теб хора заебавайки проблемите в реалноста ...и някъв почва да обяснява какъв си и кой си.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И кво,влизаш да разпуснеш и да си полафиш с приятни за теб хора заебавайки проблемите в реалноста ...и някъв почва да обяснява какъв си и кой си.

ще си намериш друго място за забавление, никой не е длъжен с теб да се съобръзява

сигана не е в нарушение на правилата, пак ще рови и утре даже може и да е за теб, не можеш да го спреш

у тях ли ще идеш? :giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

пускам един клип, ама мъй страх вече, някой да не изяви претенции, че е Руслан и изнасям лична иформация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дръндю написа:

и аз се дразня, че вие не знаете къде е границата, ама за изнесена информация, някъде  да съм казал че се отнася за мен?
или дай да се правим на голямата работа

Дразни се колкото си искаш,само недей рови където не ти е работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Дразни се колкото си искаш,само недей рови където не ти е работата.

с какво можеш да докажеш, че наистина е тя, а не е копнала от сайта тези картини
с всички тези претенции, много започна да мирише...не се ли усещаш
всеки може да копне нещо и някой ако го хване в крачка, да каже че е лична информация
чек ас да си пия хапчетата, че почвам да лудвам...то не че не съм луд де

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Kieli написа:

ще си намериш друго място за забавление, никой не е длъжен с теб да се съобръзява

сигана не е в нарушение на правилата, пак ще рови и утре даже може и да е за теб, не можеш да го спреш

у тях ли ще идеш? :giggle1:

Охльо,за мен не бери грижа-общодостъпна информация бол,и не виждам къде съм написал да се съобразявате с мен в случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

претенции гледам имаш предостатъчно, няма нужда да го казваш с думи, то се вижда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

сичкуту сигън ут нашту маалъ има претенции ве
ся шъ крадна нещо ут нета и шъ викъм чей мою

преди 14 минути, Kieli написа:

пак ще рови и утре

имаме нешто општо с прасету

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дръндю написа:

с какво можеш да докажеш, че наистина е тя, а не е копнала от сайта тези картини
с всички тези претенции, много започна да мирише...не се ли усещаш

Мангал,Уиш знам коя е  от 2011насам-с удоволствие бих публикувал някой снимки,ама има етика в случая.

Що се отнася до миризмата,идва от теб и нескопосаните ти опити да се впишеш в обстановката.

преди 14 минути, Kieli написа:

претенции гледам имаш предостатъчно, няма нужда да го казваш с думи, то се вижда

Гледай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, Васкo написа:

Мангал,Уиш знам коя е  от 2011насам-с удоволствие бих публикувал някой снимки,ама има етика в случая.

Що се отнася до миризмата,идва от теб и нескопосаните ти опити да се впишеш в обстановката.

Белджо
:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ганя си е ганя, като му свършат аргументите ги почва на обръщения

кюфтак, няма смисъл да се занимаваш

ba_0.png?fit=700,301&ssl=1&w=640

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

105.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй .
Добрутро , дет се вика . З а днес плана е 6 въпроса .
Кафенце ? :newspaper:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Kieli написа:

ганя си е ганя, като му свършат аргументите ги почва на обръщения

кюфтак, няма смисъл да се занимаваш

Абе момче заблудено,какви аргументи очакваш като се има впредвид неадекватните ти включвания?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Trichocephalus написа:

Тъй .
Добрутро , дет се вика . З а днес плана е 6 въпроса .
Кафенце ? :newspaper:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Вали

Идеална погода да прескоча до градъ и да проверя събират ли се локви по тревната настилка

Малефчето нищо не казва за купона... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

викам да започна игра с цитати
ако някой сметне, че е лична информация, да докладва на модератор, а не да се разправя с мен
цитат за деня:

Цитат

По-умният отстъпва.
Каква велика мисъл, това обяснява господството на глупостта в света.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, дръндю написа:

викам да започна игра с цитати
ако някой сметне, че е лична информация, да докладва на модератор, а не да се разправя с мен
цитат за деня:

Хептен се омагьоса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 43 минути, дръндю написа:

викам

да спреш да се правиш на инспектор Дюдю в мрежата.
Явно от първата си такава грешка не разбра, че никому не е приятна тази ти дейност.
И що искаш да си играем на ченгета? Нали ти си този, който иска да се забавлява тук, във форума. Ама е кофти, когато е на чужд г...ръб!

преди 44 минути, дръндю написа:

цитат за деня:

Цитат

По-умният отстъпва.
Каква велика мисъл, това обяснява господството на глупостта в света.

Искаш да кажеш ти да си ръсиш, а ние да си кротуваме(да пропускаме изцепките ти)?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесване 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, emmi написа:

Малефчето нищо не казва за купона... 

Здрасти.

Няма нищо за казване :) не е имало купон. Аз мойто съм си го изпразнувала ;) нека има за младите

Гледам иначе тук ... хъм, неприятни мижчици, въпреки че не веднъж са се излагали с очевидно миналото си на доносници, но то не търпи съце говняно да се размирише.

Следващия път може да разберем Херманита, как се казва, къде точно работи, как я мисли с децата или внуци за мижковците и т.н.

Нещо не ми се пише вече в този форум.

Чао. И мерси за рибата.

• Харесване 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, DarkEdge написа:

да спреш да се правиш на инспектор Дюдю в мрежата.

не се правя, аз съм инспектор Дюдю
и сега ще те докладвам за изнасяне на лична информация на модератора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...