Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

нямам телефон и gsm номер = нямам право на фейсбук ли ?

Препоръчан отговор

Въобще не съм ти ясен, само на база на това, че поддържам бизнес страница, и до някаква степен завися от дейността на ФБ. Това е рекламна платформа, която милиони и милиарди хора и бизнеси ползват, слез на земята малко.

Сам каза, че се печели от наивността на хората да споделят всичко и да им се прави профил какво посещават, какво харесват и т.н. В цялото това нещо пак не каза къде влиза телефонния номер и как това че ще го дадеш, те уязвява конкретно, или оправдава подобна параноя да не го даваш никъде. Ти като си решил не ползвай фейсбук. Аз казвам, че като съм си дал номера, от това не е последвало и не може да последва нищо. Най-много евентуален телефонен спам, но такъв няма.

Като говориш за законите за защита на личните данни - ако според теб тел.номер е лична данна, аз досега не съм видял лошо проявление от това че съм си дал номера. Аз го разбирам като телефонен спам. Даденият тел.номер по никакъв друг начин не ме уязвява. На фейсбук съм си дал и пейпал акаунт, карта за плащане, от която те самостоятелно могат да дърпат пари на месечна база без моя намеса... което е така и при други доставчици на услуги, cloudflare и много други. Та един номер ли ще го мисля... По принцип съм здравословно параноичен, но някои хора прекаляват.
Няма "светец" на тая игра. Всичко е премерен риск и това да има взаимна полза от всяко едно сътрудничество. Слез малко на земята и се огледай къде живееш. Светът отдавна се промени, и не виждам кой знае какво лошо. Предпочитам тези времена пред други, минали, и текущи в други части на света.
Ти ако си решил да водиш начин на живот без модерни технологии (почти всички от които са обвързани с големи имена в бранша), твой избор. Но този избор според мен е базиран на митове, легенди и предразсъдъци, в много дълбока степен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 137
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Рекох си - и аз да напиша едно есе. Може да спечеля нещо, знае ли сe ...  

#deletefacebook

Всеки ден ли си правите акаунт във FB? Ако да, може да са ви сложили ограничение заради мултиакаунтинг. При мен регистрацията с ел. поща мина успешно.

Публикувани изображения

Като си дадеш телефонния номер, който си го получил при чичкото който ти пъха личната карта в един четец и ти вижда и адреса даже, повече не си анонимен във фейсбук.
Ако ти видя номера на колата в Белгия и отида при едни хора в едни държавни администрации ( които ги познавам и ще ми направят услуга ) и знам вече кой си, за коя си женен, кой е баща ти, майка ти и дали имаш деца и т.н. 
Значи, като скива синчето едно готино русо маце с кола Ягуар на паркинга на някой супермаркет, после мога по номера на колата ѝ да му намеря адреса ѝ и да ходи да си я намери, къде е студентка, в кой замък живее, докторица ли ще става и т.н.
Личните данни са безценни.
На френски даже имат една поговорка:

"За да живеем щастливо, да живеем скрити."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kво общо личнт карта с телефонния номер, не знам. Така или иначе на личната ми карта го има адреса ми написан, няма нужда да се слага в никакъв четец.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиеца, изводът за теб е че трябва като излизаш с колата, да си сменяш номера с фалшив, в стил "Транспортер" (ако си гледал филма).

Друг коментар ми се струва вече излишен на този етап.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиеца  е неспасяем случай , то и аз нямам фб ама твоята параноя е за  психодиспансера. 😀

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, iw123 написа:

Белгиеца  е неспасяем случай , то и аз нямам фб ама твоята параноя е за  психодиспансера. 😀

Така говорят всички които имат полза хората да са найвни.

А селска клюкарка знаеш ли какво е ?
Една такава която е много наблюдателна и анализира успешно и най-дребните детайли откъслечна информация и знае много неща за много от съселяните ѝ.

По времето на комунистическата диктатура репресивният апарат събираше сведения чрез доносници за много хора. Сега едни мошеници отвъд океана правят същото и трупат пари благодарение на найвността на повечето хора на планетата.

Хората масово се съгласяват да ползват шпионският Уиндоус 10 и още по-гадният Андроид, просто защото не са били пранояци. И разбира се задължително се набутват сами доброволно във фейсбук.

Отивам аз с детето при една секретарка на един зъболекар. Ама преди това съм намерил всичката налична информация за нея и от фейсбук и от руския му еквивалент. И му викам на синчето да я поздрави на руски, щото тя се представя с фамилията на мъжлето ѝ люксембурец и не иска да знаят клиентите че е от Беларус. Ами като е кофти за бизнеса на шефа ѝ, понеже тука мразят руснаците, що си разправила целия личен живот в интернет ? Даже и рожденните дати на децата ѝ научих и ги видях цялото семейство на много снимки във vk.com . Госпожта не беше очаровата че съм я изшпионирал и знам един куп информация за нея.

Друга една младичка при нотриуса, намерих ѝ темата на дипломната ѝ работа и разбрах че работи от едва 10 месеца. И започнах аз да я притскам яко да ѝ казвам че ми предлага лоши текстове за пред съдията, който трябваше да разреши продажбата на къщата на детето. И съдията ѝ върна лошият текст, та тя ми прати нов пак да го подписвам. Като ѝ го занесох новият, не пропуснах натъртено да ѝ припомня , че аз съм бил против часта от текста, която съдията е отхвърлил.

Като незнам нищо за някой, аз търся и събирам информация за него от интернет. Писах жалба до главното управление на училищата в Брюксел против един даскал по физическо. Човекът гордо зе беше изпъчил на снимка с колежките му и го изрязах и го пратих да го скиват за кой егземпляр става въпрос. Сега е мек на памук и не тормози повече децата с незаслужени наказания да му правят по 30 лицеви опори. Нищо че директорът на даскалото се правеше че оня изрод имал право, сега вече като са го натиснали отгоре брюкселските началници , изведнъж няма повече лицеви опори.

Видя ли сега, кой бил с параноя, а ?

Е, щом като аз мога и знам как да търся информация за непознати наивници, що искаш от мен аз самият да давам информация за себе си, която да може да бъде ползвана против мен по един или друг начин ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиеца, повечето неща, които си казал са така сами по себе си - и хората повечето са наясно (вече), че има хора и компании, които могат да свързват 'откъслечни' информации. Те си решават доколко факти и неща от живота си да споделят и споменават в мрежата. Изцяло зависи от тях.

И отново, това с телефона не се връзва с всичко казано от теб, почти по никакъв начин. Примерите, които си дал със зъболекаря и т.н., са неща, които хората самоволно са споделили публично в мрежата! Телефонният номер не се вижда публично във ФБ! Както и имейла мисля, че можеше да се скрие - и двете неща основно с цел предпазване на потребителя от имейл/телефонен спам!
Ако човек е "параноик", то той не споделя подобни лични информации къде бил, с кого, какво правил.... публично в ФБ или където и да било.

Нали правиш разлика между двете неща по-горе.

Никой не иска от теб да даваш информация за себе си, не изопачавай дискусията, моля! Коментира се параноята ти, да си споделиш тел.номер с ФБ с цел предоставяне на услугите, които предоставя. Допреди години и аз имах тези скрупули да го правя с тел.номер онлайн. И все още го имам с разни малки и особено Бг, сайтове и платформички, които е почти сигурно че ще злоупотребят с тази информация, а мен единствено ме притеснява телефонен спам, друго няма какво. Досега не е имало случай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, teglicha написа:

Ако човек е "параноик", то той не споделя подобни лични информации къде бил, с кого, какво правил.... публично в ФБ или където и да било.

Хората имащи същински симтоми на параноя са пренебрежително малък процент от населението бе.

Жена ми не пише никога по форуми, ама това не е попречило на гугъл да ѝ открадне домашния ни телефон. 
Миналата седмица искаше да ѝ помогна да ѝ направим акаунт на яху.сом с нов и-мейл адрес. Отваря булката гугъл кром и отиваме да ѝ създаваме нов адрес там. И какво да видиш, предложение от броузъра с двете ѝ имена и домашния телефон готови за копиране. Леле притъмня ми пред очите. Тя си има нейни два телефонни номера, един белгийски и един люксембургски, ама дала домашния хубавицата, щото някой ѝ го бил искал. Понеже нейните не ги пуска да работят, да я търсели на домашния. И браузърът гугъл кром  ги записъл някъде грижливо. Това вероятно е станало отдавна, когато като си пуснеше браузъра и влизаше директно в и-мейла си, без да пише пароли. Излъгал я е гугъл да натисне веджъж някакъв голям бутон и тя се е хванала на въдицата. А смартфон няма, не ѝ трябва да синхронизира нищо.

Те така изкарват луди пари тия мошеници от гугъл, от фейсбук и всички други от тая порода.

Преди в Белгия за да не ти се вижда телефона като звъниш някъде и най-вече за да не го пишат у телефонния указател плащах по 2 евро и половина на месец горница над цената за абонамента. Казваше се "частна" линия. И много хора плащаха всеки месец за да имат спокойствие. А сега гугъл и фейсбук ти октраднат веджъж телефона и го продават после с години наред.
Знаеш ли каква разправя беше като си спрях стационалния телфон да съобщавам на безброй места че имам нов номер ?
Като умря на жена ми майка ѝ, докторът успял да ни намери новия номер от една къща където са се събрали десетина доктори да приемат там без предварително записване. Звъни звъни на стария ни телфон , ама не работи. А бабето умряло в болницата. Такси ли да лови до нас да ни предупреди ?

Ти или си с детски акъл или те устройва да разправяш, че нямало лошо да си раздаваш телефонния номер на мошеници разни, които после да въртят търговия с него. И чрез него да те откриват други мошеници и да се опитват да ти крадат парите.

Като си дам номера на фейсбук е все едно да съм им признал че се кавам Кypчe Cвирчов , щото номерът ми е вързан към истинската ми самоличност.

Сега гугъл най-нахално ми показва над и-мейлите че имало реклами от Рено и магазинът за скъпи матраци от който съм поръчал две легла. Значи чете гугъл и-мейлите от Рено и магазина най-нахално и после ме урежда с реклами от тях, без те да са ми писали директно на мен. После кой ми гарантира че няма да почне да ми продава телефона ? Как ще докажа че гугъл го е продал и от къде пари да ги съдя в САЩ?
Е, ще го сменя, ама пак същата разправия да обясняваш на безброй места, че пак имаш нов номер и старият вече не е твой.

От какъв зор да си създава човек сам излишни главоболия, само защото фейсбук иска пари да изкарва ?

Най-накрая ще взема да си плащам за един домейн с мой и-мейл адрес , както имах преди и майната им на всички мошеници гугълчовци и фейсбукчовци.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, "откраднали" домашния телефон... :)

Телефонът е част от тази "лична" информация, която може да изтече от произволен брой други хора, които ти го знаят, и могат да го напишат някъде в интернет по произволен повод. А по принцип той може да "изтече" по хиляди други канали, за които човек дори не подозира.
А, сега допрочетох в движение поста... значи никой нищо не е крал, някога тя го е писала някъде. Дали е грешка или не, вината е нейна, което пак показва колко "лична" е тази информация - тя по дефиниция не е особено лична, и по-важното - телефона съм го давал къде ли не на такива компании, телефонен спам не съм имал. Всичко друго е въпрос на това какво човек е споделял някога някъде. Гугъл я бил излъгал... ежедневно в този свят човек е подложен на всякакви предизвикателства и тестове, социален живот му се вика, и това е част от него. Това ми напомня майка ми, която се дразни на всяка дреболия и проблем около съществуването си в държавата, света, съседите и т.н.

Цитат

Ти или си с детски акъл или те устройва да разправяш, че нямало лошо да си раздаваш телефонния номер на мошеници разни, които после да въртят търговия с него. И чрез него да те откриват други мошеници и да се опитват да ти крадат парите.

Малко дразнещо започва да става вече човек да се опитва да води нормална дискусия с теб. Първо, не съм казал, че няма лошо да го раздаваш наляво надясно. Раздавам го пестеливо където трябва, фейсбук, гугъл го имат със сигурност. Второ, каква търговия точно въртят с телефонния номер? Да съм получил и едно спам-обаждане досега, за 10-тина години откакто съм с този номер? Не, само от А1 с техни оферти. Ако си го дал И на някой мошенически сайт, и после гугъл ти били виновни че някой ти знаел номера, еми сори, научи се да живееш в дигиталния свят днес и да имаш(те) елементарна цифрова хигиена. Тия мошеници, ония мошеници... самия ти изказ говори доколко спазваш изобщо някаква култура, цифрова и друга.

Това с номера няма нищо общо с това че в мейлите си виждаш някакви реклами на матраци и т.н. простотии. И на децата е ясно, че гугъл чете и анализира мейлите, и не само гугъл. Сега ли се правиш на изненадан?!

В крайна сметка изборът си е твой дали да се регистрираш в ФБ като си прецениш приоритетите дали да си даваш номер/имейл адрес и т.н. Не виждам какво се оплакваш и за какво точно ревеш и плюеш "фейсбукчовци" и "гугълчовци" след като не ги ползваш? Аз ги ползвам от години и не съм видял никакви отрицателни ефекти! Рекалмите по сайтовете са ясни, тях ги блокирам с ад-блокери - реклами щеше да има в същия обем, просто по-малко таргетирани ако нямах тая или оная регистрация. Още очаквам да разбера и за доказателства, че тел. ти номер се "продава" и ти страдаш или ще пострадаш от това по някакъв начин. Както ти казах, ако започне телефонен тормоз, 100% ясно ще е че това идва от други канали. Нямам познат, приятел или каквото и да е, който да се е оплакал от нещо такова, а всички имат и фб, и гугъл и много други. Разграничавай нещата - едно е тел.номер, друго имейл адрес.

PS. Както казах, явно само ти се учудваш и прокламираш как Гугъл продавали данните ти. Целият им бизнес модел се базира на рекламния бизнес. Правят анализ на потребителите, а рекламодателите плащат за таргетирани реклами, кое точно тук те учудва или дразни? Тези неща движат този свят, в който има компютри и интернет, през които можеш да пишеш всички тези небивалици ;) . Леко лицемерно се получава. Те не "продават" личните ти данни, прави разлика. Още повече пък имейл адреса ти - то би било абсурдно, след като спам филтъра на GMail е един от най-добрите!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен просто се прави. Вярно че има доста хора, които разсъждават по подобен начин, но е леко абсурдно точно във форум като този всичко това написано да е сериозно.

Само да вметна на Белгиеца - дори самия начин на писане и дори елементарните и незабележими грешки, които човек прави като пише толкова обширно по форумите, също е "фингърпринт" на поведението, навици, и други психологически "белези" на човека ;) . Тъй че е парадоксално - ако искаш да си анонимен, не пишеш толкова обширно по форуми. На мен не ми пречи, но лицемерието избива отвсякъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, iw123 написа:

Той май няма с кого да си пише, че седнал да ми разтяга лукуми тука. 😉

Важното е че те хванах за читател, нали !

преди 4 часа, teglicha написа:

Само да вметна на Белгиеца - дори самия начин на писане и дори елементарните и незабележими грешки, които човек прави като пише толкова обширно по форумите, също е "фингърпринт" на поведението, навици, и други психологически "белези" на човека ;)

Точно така, усеща се кой пише, ама няма име тука.
Пък то българи в Белгия с лопата да ги ринеш, иди разбери кой съм аз точно.
А даже и да се досетиш, аз ще отричам и така.
Успокой се бе, миналия век учих маркетинг тука и ми дадоха една диплома даже, та за това обичам да разтягам локуми за мошениците.

А за телефона, я да те шашна малко сега, както не очакваш.
Преди години си купих една кутия от един музикален магазин, май за певци е правена, която може да ти промени гласа и да станеш жена. 
И я свързах към телефона и с кой да я пробвам, ами с братлето в София.
Обаждам му се от Белгия и почвам да се бъзикам с него че съм някаква мацка дали ме е забравил и там в оня ресторант как сме си изкарали и на човека му стана интересно. И го баламосвам няколко минути и той кълве като шаранче. Ако му бях чукнал среща е щял да отиде като нищо. Ама накрая върнах гласа ми да си е моя и той се видя в небрано лозе. Каза че си бил помислил че някаква рускиня се обажда, щото гласът бил особен.

Такааааа и после като разбрах че няма никой да ме разпознае и почнах да се обаждам на едни конкуренти и им измъкнах сумати информация, която иначе нямаше как да се добера до нея.

И после почнах даже да я ползвам да изкарвам пари, ама една ме усети като се правех на мъж с по-дебел глас и даже ме разпозна точно кой съм, по начина ми на говорене. Та спрях после с тези трикове. А да се правиш на жена продължително време просто не става, много е натоварващо щото не е като да пишеш от женски профил да имаш време да мислиш.

Значи, дай си телефона да се обадя на женка ти и да се представя за твоя любовница родила дете от тебе и гледай после скандали вкъщи. Иди ѝ доказвай че нямаш дете от друга и няма да дойде да търси наследство като порасне.

Телефон не се дава ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е "измама" от съвсем друго естество. Самото наличие и знаене на телефонния номер не е почти никакъв фактор тука. Това че знаеш номера и можеш да се обадиш.... ми то е като телефонните измамници - който уцелят, него. Това е като тия новите възможности с видео ефектите, които и по телевизията имаше репортажи - могат да изфабрикуват все едно доналд тръмп казва нещо във видеоклип, а той реално никога да не го е казал.
Това нищо не означава. По телефона на някой от семейството може да се обади всеки да си прави гаргара. Тук влизат естествените защитни механизми на всеки човек, за съжаление немного хора ги имат и като им кажат нещо по телефона, често вярват на абсолютни глупости.
И пак - това не е никакъв пример - телефона ти може да изтече при доброжелатели и недоброжелатели по много канали. Той затова се прави телефонния номер - даваш го по агенции, по администрации, КАТ, НАП, НОИ и още хиляди такива места през житейския си път. Смешно да е се говори вече даже по тази тема. Пак казвам - единствена причина за притеснение е телефонен спам, макар че и от него има някакво спасение, блок листи и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, teglicha написа:

Тук влизат естествените защитни механизми на всеки човек, за съжаление немного хора ги имат и като им кажат нещо по телефона, често вярват на абсолютни глупости.

Първият и най-важен защитен механизъм е да не казваш кой си.
А като им дадеш телефона си на фейсбук, ти вече не си анонимен.

От къде накъде ще му позволявам аз на някакъв си тарикат в сащ (собственик на фейсбук) да трупа пари на мой гръб ?
На него му върши работа да знае кой съм, ама на мен не ми върши точно никаква работа той да изкарва пари благодарение на мен. Това означава, че никога няма да му дам аз на него доброволно моя телефонен номер.

От гугъл са същите идиоти, бяха блокирали 2 дена и-мейла на жена ми, искаха да си напише телефна който са й откраднали за да си влезе в пощенската кутия. Та като си го напише верният номер, после те да кажат че не са го краднали ами тя си го е дала сама. Е, него написа два дена, на втория ден им писах два фалшиви временни номера, ама те не ги приемат тях. Виж ти ! Даваш им непознати номера да ти пратят на тях код, ама не ги искат тях, знаят кой трябва да истинският и него искат да го дадеш доброволно. И по едно време като разбраха че няма да им мине номера я пуснаха да влезе в акаунта и без телефонен номер. Като отидох да ѝ добавя друг имейл адрес с който да им доказва че е тя , там изненада, нямаше го домашния ни телефон в профила ѝ.
Значи гадовете ти спират 2 дена и-мейла и се опитват да те изнудят да си дадеш сам телефона който са откраднали по някакъв начин.

Колко ли трябва да си наивен за да не разбираш, че тези изкарват пари като ти знаят телефона и продават тази информация незнайно къде.

Така, на детето му регистрирах Вайбър с телефонен номер който вече не работи. Нека го продават на воля.
Цаката е да платиш една SIM карта и после не я зареждаш и тя спира да работи. А софтуерът вече си го брой за ценна информация и работи с фалшив телефон. Те така !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

ти вече не си анонимен.

Хаха, абе човек, понятието анонимност не е черно и бяло, има милион нюанса.

За тариката трупащ пари на твой гръб - ми не му позволяваш като ползваш ад-блокери. Пак не виждам тел.номер какво общо има. За пореден път не каза, страх те е от телефонен спам/реклами ли нещо или...
Колкото кой каква работа върши - отново запознай се поне малко как функционира света. Това че ползваш сега мощен (предполагам) компютър/телефон и евентуално (тука се съмнявам силно) електронни административни услуги, които ти пестят време, както и много други благини на днешния свят (ако не живееш в пещера), индиректно се дължи на всички тия "мошеници" и тарикати, които пък ги има индиректно вследствие всички негативни неща на тоя свят, реклама, соц. мрежи и т.н. Ако не виждаш връзката, всеки се поинтелигентни малко :) .

За пореден път не разбрах какво точно включва продаването на телефонния номер, покрай там примерите с вайбър и другото с гугъл. Хаха, да си го напишела за да кажели, че не са го откраднали, а тя сама го била дала... Човек, ти наистина ако ги мислиш тези..... Те ако го имат, щели да "казват" че тя го била дала.... не се излагай.
Моля обясни, за пореден път питам - как по-точно тел.номер те въвлича в някаква продажба на данни, как тел.номер "помага" на тарикатите, вкл. да правят някаква връзка с това кой си. "Тях" ги интересува името ти, поведението ти в нета, евентуално имейла (и това вече е спорно, поради спам филтрите), връзки с познати, фирми и т.н. Къде по-точно тел.номер се вписва в цялата схема. И най-важното - тел.номер ти е скрит за публиката във всяка една мрежа и платформа. Как аджеба, ако към цялата информация, която имат за теб, тел.номер е в "помощ" за навреждането ти?

PS. Тва за вайбър с фалшивия телефон може и да работи, но за други платформи не. Изискват си постоянно (или регулярно проверяван) телефон. Поне доколкото съм запознат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, teglicha написа:

Това че ползваш сега мощен (предполагам) компютър/телефон и евентуално (тука се съмнявам силно) електронни административни услуги, които ти пестят време,...

Смартфон не ползвам, нарочно. Купили сме 5 панасоника GSM-и за стари хора с големи бутони и ползваме 4 от тях, а 5-ят е за резерва. На детето съм дал и по-малък самсунг за даскалото а панасоника му е за останалото време.
При всяко получаване на нова лична карта тормозя чиновничките в общината да им пиша декларация, че аз не искам да работи функцията ѝ за елекронна идентификация. 
Което означава, че никой не може да подаде данъчна декларация вместо мен, ако ми е намерил картата. Или да се представя от мое име пред разни администрации.
Нямам, защото отказвам упорито да имам, банкова карта с която да могат да се правят банкови операции на машините които са вътре в банката ми. Не ползвам и интернет банкиране, пак защото не искам. Преди съм ползвал за с българска банкова сметка от 2000 км разстояние, но вече не ми трябва.
Имам само предплатена карта за в Амазон например. Колкото пари сложа в нея, само толкова могат да ми откраднат, ако успеят.

Абе тежък случай съм братле, не можеш да излезеш на глава с мене.
Не си давам телефона без бой и това е !

Ако всички бяха като мен, бизнесът ти щеше вероятно да фалира за няколко месеца.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми и тези 5 панасоника пак са резултат от технологичния напредък, който пък в основната си част е резултат от знаеш какво.

Това за картата и електронната идентификация, нали си чувал за блокиране и инвалидизиране на карта, елекртонен подпис, сертификати....

То е ясно че не ползваш банкови карти и електронно банкиране щото не искаш, а не за друго. Ако изобщо е истина. Интересно, сигурно и не пазаруваш онлайн. Не че е нещо без което не може, но  сигурно гониш 100-те, защото един нормален човек дори на 3-та възраст не би разсъждавал така.
Хората се раждат, живеят и умират без през живота си да са усетили и за миг по-голяма вреда отколкото ползи от всички тези инструменти на съвременния свят. Вредите в 99.9% от случаите са митове и легенди, като твоите изказвания.
Кола караш ли? Возиш ли се в градски транспорт? И там има опасност от вреди, но въпреки това всеки нормален ползва кола или някакво возило - там дори опасността да пострадаш е по-голяма.
За мен ти си текък случай, но не с това, което плещиш тука :) , защото силно се съмнявам наистина да разсъждаваш така, а по-скоро в това, което се опитваш да заблудиш хората, и да гледаш сеир :) . Ама няма лошо, докато не ми омръзне, и на мен ми е Ок да пиша по темата.
По повод последното ти изречение - ако всички бяха И като мен :) - телефона си го давам, това няма никакво отношение, но ползвам ад-блокери и спирам телевизора като почнат реклами!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, teglicha написа:

Интересно, сигурно и не пазаруваш онлайн. 

До преди 2  години и онлайн не пазарувах, ама заради сателитните приемници, се наложи да почна да поръчвам от Германия. 
После един французин се похвали на една тема че е купил един приемник само да го тества и го е върнал на Амазон.
Идеята ми хареса да мога да връщам и че най-вече те ще си ми върнат парите, щото ония магазини от Германия за сателитните чарколяци поставят препятствия, с цел да не връщаш стоките. На теория могло, ама ... не съм пробвал при тях. Хвърлих на боклука един приемник, вместо да плащам разходи за връщане.
Докато амазонците връщат мангизите за около 10-на дена. И ми пращат едни марки да ги лепна на плика след като съм ги изкарал на принтера и не плащам за връщането нито стотинка.

Обаче, тези които пазаруват с кретитни карти от амазон, не са със всичкия си. Сайта е запомнил всичко и ако имаш паролата ми за влизане, можеш да си пазаруваш вместо мен да си даваш твоя адрес или още по-интересно, да ти го доставят до едни кутии инсталирани до някой супермаркет и ходиш от там да си ги вадиш стоките анонимно.
На мен може да ми открадне някой хакер само колкото пари има в предплатената карта. А на някой с кредитна карта може да му похарчи няколко хиляди евро просто поръчвайки си от негово име софтуери и си ги сваля. Или филми и книги и т.н.
Да бе, амазон не ме кара да пиша секретния номер за картата ми, щом съм се логнал във сайта им, само викат натисни тука бутона "купи" и готово, ние ти дърпаме мангизите от картата ти, щото вече тя нали си е наша, знаем и кода.

Лошо нещо е това онлайн пазаруването, лошо .... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошо нещо са ножовете... колко пъти съм се порязвал на тях... или масите и мебелите у нас, колко пъти съм се удрял по ъглите им...

Иначе и аз имам някаква хигиена - естествено че онлайн не давам карти и сметки, в които държа много пари. Имам една разплащателна само за такива плащания, вкл. за теглене от банкомати. И прехвърлям в нея когато трябва. Но все пак държа някаква сума да има, а не час по час да прехвърлям от друга сметка.
За кредитните карти - и при дебитните го има това, което казваш, директни дебити и т.н. - регистрирал съм картата в доста сайтове за услуги, които имат права да си теглят сами когато се наложи, то няма там и друг избор. Но са големи доставчици, и досега не е имало фал да "откраднат", пък и получавам веднага нотификация за всеки трансфер.
Естествено че в разни такива сайтове можеш да пазаруваш без всеки път да въвеждаш данни за карта и т.н. В повечето обаче съм регистрирал пейпала където може, така че по-малко да ми имат данните за самата карта. Това с виртуалните карти, които човек може да замразява и размразява колкото си иска, е много добра идея, преди да плащаш (или да дойде време за директен дебит където може да предвидиш) размразяваш, после замразяваш. Все пак някъде не може, защото те решават кога точно да те чарджват, а и моята банка не поддържа виртуални карти изобщо. Но това е премерен риск за мен, и носи повече удобства и липса на загуба на ценно време, което човек може да ползва за други неща, да изкара парите и т.н. А най-много което може да ми се навреди в случай на фал някъде, е да се гепнат едни 100-200 лв, които най много държа в картата.
Ако обаче активираш 3D Secure / Verified by visa, и се поддържа от местата където си дал картата, ще получаваш потвърдителен sms или код, за потвърждаване на плащанията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само че не могат да ми пратят SMS тия дето са ми дали картата, ами и и-мейл не могат да ми пратят, та ми пишат по пощата да не забравя да си платя годишната такса от 12 €. И не се регистирам на сайта им да си проверявам колко пари са ми останали, а се обаждам през интернет от скрит номер и една машина ми говори на развален френски.
Мието златно правило е, винаги когато може да мина без да давам и-мейл или телефон се правя че нямам.
Даже на един мобилен оператор ги пабърках миналата година да ги лъжа че нямам и-мейл. Те се опитваха на съседа да съм бил дал и-мейла и ала бала и не искат да увеличат времето секунди на звънене преди да спре повикването. Е, не се предадох и след 2 седмици те го оправили и без и-мейл. А имам един куп анонимни и-мейли от години, но понеже ги знам защо им трябва толкова и-мейл, нарочно не им го давам.
Да ми пратят СМС бе, като толкова е зор. Да ми се обадят до номера който е техен така и така. Ама не, те искат и и-мейл. Е, искат ама нямааааа ....
Голем кеф е да не му дадеш и-мейл или телефон на някой търгаш, който те мисли за идиот.
А пък като ми искат адреса, им отговарям че съм бездомник и не знам къде живея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, ти наред ли си.... предпочиташ да ти пратят SMS отколкото имейл 😵.
Аз хиляда пъти предпочитам имейлите пред смс-ите. Това да нямаш имейл е абсурд, и тук вече нямаш оправдание. Той е за да се дава на такива места, и носи само ползи, вместо да ме притесняват с глупави sms-и, някои от които са си платена услуга. А тва да чакам по хартиената поща да ми пратят известие за неплатена сметка.... извинявай, ама тва дето пишеш , не си нормален :) .  След 2 седмици викаш са го оправили.... Тва ми напомня на "случая" майка ми. Твърдо отказва да й превеждат пенсията по карта, а ходи на крака в някакъв пощенски клон на опашки да си я взима. Наскоро имаше преизчисляване, и факта, че не я получава по карта й донесе куп главоболия с неколкоседмични разправии по НОИ, ходене няколко пъти, и сега още едно чакане поне 1 седмица. Какво да говорим..
Тази параноя освен да носи само негативи, друго няма.

Цитат

Голем кеф е да не му дадеш и-мейл или телефон на някой търгаш, който те мисли за идиот.

Много хубаво че така си мислиш. Единствения, който е прецакан и минат, си ти! Жалко наистина, ако наистина разсъждаваш по този начин. Хубавото пък е че все пак малко хора са като теб. Повечето са предимно пенсионери, които се страхуват по принцип от тези непознати технологии и им е трудно да учат нови неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, teglicha написа:

Хаха, ти наред ли си.... предпочиташ да ти пратят SMS отколкото имейл .

Аз не искам от тях нищо да ми пращат, обаждам им с да оправят звъненето да е повече секунди, това искам от тях.
Ама те гледат в профила ми че няма и-мейл да ми пращат реклами в него и почват да викат че процедурата им била не знам си каква си, че младото пиче трябвало да пише до техническия отдел и оттам щали да ми отговорят, ама по и-мейл.
И какво да ми отговарят ?
Еми нищо, след 2 седмици като не можаха да изкопчат и-мейл и го оправили и без да ми отговарят.
А какво им пречи да ми пратят СМС безплатно, щото е техен номера ?
Еми няма да са ми разбрали и-мейла ако съм някой наивник имащ само един и да им го даде.
Те продаваха карти СИМ тия тарикати в пощенските клонове, да не плащат за магазинчета. А в пощата една лелка която не ползва мобилен телефон никакъв, не знае да ми каже кво правя с подукта им. Е, щом като нямат магазин, еми няма да им дам и-мейл, това е положението. Продуктът им ми е продаден без условие за даване на и-мейл от моя страна. И без условие да имам компютър и абонамент към интернет, за да ходя да си създавам профил сам и да им оправям аз тъпите настройки.
Това е положението, тука при мен потребителите си знаем правата и си ги отстояваме.
Аз уредих управителя на кварталния Лидъл да го махнат шефовете му от централата им, щото оня не слага цените на плодовете. Вика ми да съм бил взел и на касата ако не ми харесва цената, да не го плащам. Аз казвам че има закони в тая държава, а па той ме пита дали аз спазвам винаги ограниченията по пътищата. Обадих се на шефовете, натопих го едно хубаво и следващия месец, опаааа нов управител.

Абе ако си млада карасвица и ги знаеш пръчовете на плажа кво ти мислят, ще си даваш ли телефона и номера на хотелската стая ?
Те всички искат да те таковат без даже да те водят на ресторант. Еми искат пръчовете. Не е луд кой яде баницата, а тоя дето му я дава.
С търгашите е същото, те искат адрес, телефон, и-мейл и да вземеш карта от тяхния магазин, та да знаят какво купуваш и да ти пращат реклами за подобни продукти.
Щял съм аз да си давам телефона на фейсбук, да не съм откачен нещо ?
Да ми прати Зукърбърг едно милионче и на мене па ще му намирам балами да си дават телефоните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще извиняваш, това всичкото са глупости в контекста на това, което обсъждаме. ;)

Винаги има разум в опазването на някаква информация за самия себе си, но и двете крайности не са Ок, за каквото и да става дума.

Достатъчно е да не споделяш общо взето нищо в социалната мрежа и като цяло, да блокираш рекламите с някой ад-блокър, и то само за да не ти точат трафик и да те дразнят и забавят браузинга, и е Ок. Мейлите, телефоните... имат повече ползи отколкото негативи, това всеки разумен го знае. Знаеш ли колко ми пука какъв профил ми правят... те го правят заради рекламите основно. Е, аз като не ги виждам, а и изключвам профилираните реклами в андроид.. а и да не ги изключа, голям праз че като търся веднъж за мишка в Гугъл, след това отвсякъде искат да ме затрупват с реклами на мишки... по принцип. Ти като браузваш не може да не ползваш ад блокери, с тая цел.
За да ползваме "безплатно" един тон услуги в днешно време, е адски ясно как става тая хава, няма никакви завери и тарикатлъци. Всеки в тоя свят си търси интереса, а според мен ти си избрал много грешен път и си въобразяваш, че изпадайки в едната крайност, това е Ок. Не можеш и да си представиш как това ти вреди повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване