Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

pivaylov

Сглобяване на аудио система за домашно ползване

Препоръчан отговор

Здравейте! Нов съм във форума и реших да потърся съвет тук. Реших да си направя една аудио система за слушане на музика и домашно кино. Днес поръчах ресийвър за домашно кино ONKYO TX-SR393. Идеята ми е да направя една 5.1 система за слушане на музика и гледане на филми вкъщи. Ще правя системата на няколко етапа. Сега поръчах ресийвъра + колони DALI SPEKTOR 1 и по-нататък ще взема останалите компоненти. Все още не е пред мен техниката, но реших да попитам преди да дойде, за да съм подготвен. Как да свържа ресийвъра към домашното PC, за да слушам музика и да гледам филми през ресийвъра и колоните. Прикачвам снимка на задния панел на ресийвъра. Не мога да разбера дали трябва с hdmi кабел да свържа дъното с ресийвъра. И ако да - в кой порт трябва да е /според мен в ARC порта/? Също така трябва ли hdmi кабела да е ARC или може и с обикновен? Помагайте и благодаря предварително!

onkyo-tx-sr393-rear_1.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Приеми отговора ми за информативен ( от личен опит с  марката ).
Този малайзиски китук на празен ход е доста апетитен. Включваш кабела в контакт на градската мрежа  без свързани акустически тела на празен ход консумацията му скача на цели 60W. На празен ход повтарям. Жадността му е по причина класическо аналогово захранване от трансформатор. И когато си пуснеш музика тихо, да не пречиш на околните, консумацията гравитира около 65W. Отделно има второ импулсно, което играе роля на ключ, а то се задоволява с 0.3W.

И да, много важно. Спестен ли е варистора на входа се готви за ремонт след първата гръмотевична буря.

С здраве да го ползваш!

Редактирано от Profruit
гръм - правопис (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Profruit написа:

Приеми отговора ми за информативен ( от личен опит с  марката ).
Този малайзиски китук на празен ход е доста апетитен. Включваш кабела в контакт на градската мрежа  без свързани акустически тела на празен ход консумацията му скача на цели 60W. На празен ход повтарям. Жадността му е по причина класическо аналогово захранване от трансформатор. И когато си пуснеш музика тихо, да не пречиш на околните, консумацията гравитира около 65W. Отделно има второ импулсно, което играе роля на ключ, а то се задоволява с 0.3W.

И да, много важно. Спестен ли е варистора на входа се готви за ремонт след първата гръмотевична буря.

С здраве да го ползваш!

Понеже не съм наясно какво е варистор, може ли да разясниш за какво точно служи и как да предотвратя проблема с гръмотевичната буря?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, pivaylov написа:

Как да свържа ресийвъра към домашното PC...Не мога да разбера дали трябва с hdmi кабел да свържа дъното с ресийвъра.

onkyo-tx-sr393-rear_1.png

Свързва се PC с ресивера,посредсвом HDMI кабел в един от 4- те HDMI входа(IN). ARC e изход,предназначен за телевизор. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

HDMI arc-a  (OUT) се свързва към телевизора.

А входовете (HDMI IN) към устройствата (било то компютър, блурей плеър, тв бокс, и прочие).

Целта на това свързване  е улеснението.

Може да се използваш и друга схема на свързване (чрез оптиката/spdif/toslink) Например ако ще пращаш само звук или ще гледаш филми ограничени до Dolby Digital или DTS.

Това при положение че нямаш видеокарта с повече от един HDMI изход, или ще използваш само монитора, и в схемата (за сега няма телевизор).

Той също е добър и не те бърка за сега щом тонколоните са ограничени до 2: стерео. пускаш си ресийвъра във стерео режим. Може да си направиш тонколоните на Large (макар и да не се препоръчва)

За да им пусне ресийвъра целия честотен диапазон, и ще внимаваш да не усилваш до предела им.

Трети вариант е ако липсва  изход оптичен изход от дъното или нямаш DAC/звукова карта с подобен изход. Да си го свържеш с изпитания и стар аналогов вариант с помощта кабел на 3.5 мм жак към 2 x RCA.

(където пише Audio IN - бял и червен жак- например на CD)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поздрави за аудиото, ресивъра не е лош, разполага с всички нужни входове като минус @Profruit  ги е написал, макар че няма гаранция ако е друга марка че отново ще има същото изпълнение по отношение на захранването, в този ценови клас толкова . Погледа ми се спря на тонколоните DALI SPEKTOR 1  които не са правилния избор за фронт, а за съраунд, въпреки че с добавен субуфер няма да е голям проблем това. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, FusE написа:

Поздрави за аудиото, ресивъра не е лош, разполага с всички нужни входове като минус @Profruit  ги е написал, макар че няма гаранция ако е друга марка че отново ще има същото изпълнение по отношение на захранването, в този ценови клас толкова . Погледа ми се спря на тонколоните DALI SPEKTOR 1  които не са правилния избор за фронт, а за съраунд, въпреки че с добавен субуфер няма да е голям проблем това. 

Наистина не разбирам колко е сериозен проблема и какво означава това. Ако може да обясните по-подробно и ако има възможност как може да се разреши или поне да разбера дали наистина го има този проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно може да ги направиш за съраунд, като решиш да ъпгрейтваш след време (да допълваш тонколоните/каналите.)

Или да им "помогнеш",  като си вземеш активен субуфер (рабира се когато бюджета го позволява)

Или пък, съответно за фронт да избереш по-големите модели от Spektor-a или направо подостоящ модел: Dali Spektor 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, pivaylov написа:

Наистина не разбирам колко е сериозен проблема и какво означава това. Ако може да обясните по-подробно и ако има възможност как може да се разреши или поне да разбера дали наистина го има този проблем.

Прблема не е проблем от гледна точка на обикновния ползвател, проблема е изпълнението на схемата с цел икономия, риска да го порази токов удър не е чак толкова голям колкото смятате, а и не е гаранция че изпълнението е също като в ресивъра за който говори Profruit, като ако иска може да изнесе снимки от този който преди време ремонтира с информационна цел . Излишно е да се притеснявате към този момент, макар че говоря без да съм гледал схемата в момента. 

Варистора е с цел защита за усвояване на токови удари. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, FusE написа:

Прблема не е проблем от гледна точка на обикновния ползвател, проблема е изпълнението на схемата с цел икономия, риска да го порази токов удър не е чак толкова голям колкото смятате, а и не е гаранция че изпълнението е също като в ресивъра за който говори Profruit, като ако иска може да изнесе снимки от този който преди време ремонтира с информационна цел . Излишно е да се притеснявате към този момент, макар че говоря без да съм гледал схемата в момента. 

Имам ЮПС в който е закачен едно PC + монитор и рутер и мисля да го включа и ресийвъра там. Това ще реши ли проблема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А телевизор няма ли да има някакъв за филмите ?
Телевизионни канали няма ли да се гледат ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

А телевизор няма ли да има някакъв за филмите ?
Телевизионни канали няма ли да се гледат ?

И телевизор ще има! Свързването с него не е ли с hdmi ARC кабел от HDMI OUT порта към ARC порта на ТВ-то?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, pivaylov написа:

Имам ЮПС в който е закачен едно PC + монитор и рутер и мисля да го включа и ресийвъра там. Това ще реши ли проблема?

Не е добра идеята ако UPS не е мощен, защото ресивъра при максимална нощност има консумация 465W. Като сигурност и за успокоение го изключвайте от мрежата при гръмотевични бури и няма да има проблем, като това важи за всякаква друга техника също. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, FusE написа:

Не е добра идеята ако UPS не е мощен, защото ресивъра при максимална нощност има консумация 465W. Като сигурност и за успокоение го изключвайте от мрежата при гръмотевични бури и няма да има проблем, като това важи за всякаква друга техника също. 

За гръмотевичните бури разбрах, но при мен проблема е че често тока премигва и затова сложих един обикновен 360ватов юпс за PC-то, монитор и рутера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, pivaylov написа:

За гръмотевичните бури разбрах, но при мен проблема е че често тока примигва и затова сложих един обикновен 360ватов юпс за PC-то, монитор и рутера.

Примигващия ток не е проблем за трансформатора, филтриращите кондензатори също са големи и няма да окаже влиание в звука. UPS е слаб за да издържи всичко което изброихте по - горе. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-доброто от бюджетно ниво, само 5 зелени. Стойностна схема на защита на контура на вашата скъпа електроника.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Profruit написа:

Най-доброто от бюджетно ниво, само 5 зелени. Стойностна схема на защита на контура на вашата скъпа електроника.

spacer.png

Скаран съм с електротехниката и ако може да ми поясните какво означава снимката и въпросните "5 зелени". Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, pivaylov написа:

Скаран съм с електротехниката и ако може да ми поясните какво означава снимката и въпросните "5 зелени". Благодаря!

Защита с определено време на реакция при допустими граници на напрежение, захранването на уреда минава през него и в случай на токов удар от високо напрежение ще сработи защитата, същото ще направи и при ниско напрежение в мрежата. Щом нямате познания това не ви интересува, спазвайте което писах по - горе да изклчвате ел. уредите когато има гръмотевична буря и всичко ще е наред. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В крайна сметка същото изпълнение ли е по отношение на захранването, както каза в първия си пост, че е срещал Profruit?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, pivaylov написа:

В крайна сметка същото изпълнение ли е по отношение на захранването, както каза в първия си пост, че е срещал Profruit?

Не мога да отговоря категорично защото не намерих точна схема за този ресивър, а за сходен модел. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с дрънкането на чукчите за някакви въображаеми защити. Ако си с подземна мрежа (а такава е в почти всички големи градове) няма да имаш проблеми със захранването. Далеч по-важно е да сложиш галваничен разделител на входа на кабелната. UPS не става за захранването му и нищо няма да подобри.

На свирката не съм гледал схемата, но по изводите на задния капак не ми изглежда не 5.1, а на класическо стерео св измислен съраунд и още по-измислен център. Не видях и извод за суб-бас. За музика и телевизия е идеално.

Не разбрах а какъв клас работи крайното стъпало. Явно не е A, а AB, H. Или нещо друго? Обикновено го пишат с голям надпис отпред. Има ли допълнително въздушно охлаждане? Избери си 2 големи трилентови фронтални озвучителни тела на 8 ома и по възможност над 100W. Желателно с бас над 30 см. диаметър. и по-голям обем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съсипахте го човека! ;)

преди 2 часа, Profruit написа:

Спестен ли е варистора на входа...

Ти профи, като имаш тоя варистор, сменяш ли го

преди 2 часа, Profruit написа:

след първата гръмотевична буря

А чичко Филипов явно чете друга тема... :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, JKirilov написа:

А чичко Филипов явно чете друга тема... :wink12:

Добавих го, защото бе спестен, а чичко Филипов е винаги на терсене и в стила на своя репертуар ме вкара в  чукчи и не знам си какви, докато не му тегля теслите да ге ... там в темата за телевизор Toshiba му го казаха в прав текст "що се правиш на палячо,аз като разбирам от коли,съм регистриран в разни форуми и гледам да помогна,и все се намира един такъв бастун като тебе", та цифне ли този умник се отеглям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май също четеш друга тема?

В прав текст - досега колко пъти си подменя варистора?

А чичко Филипов може да е объркал темата, но със сигурност го разбира материала!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Филипов написа:

... по изводите на задния капак не ми изглежда не 5.1, а на класическо стерео св измислен съраунд и още по-измислен център. Не видях и извод за суб-бас.

Сложи си очилата и виж отново снимката.Всички изходи,включетелно за субуфер(с активен филтър) ги има.Точно си е 5.1 .С такива изказвания си губиш авторитета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...