Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Главата не чака опашката или Да убеждаваме ли неразбиращите?

Препоръчан отговор

Повод за настоящите размисли ми даде четенето на статията за житните кръгове в Уики.англ. Тук, после отидох в статията за световните измами Тук, където, между другото, става дума, че независимо от научните и фактически аргументи и доказателства, винаги има хора, които разпалват и поддържат огъня за неизвестен произход на неща, които вече са известни. Най- впечатляващ пример в българското интернет пространство е подклажданата дискусия за това, дали е кръгла земята. Вж. Тук и Тук. Общо взето, в рубриката за "Религия, мистика, езотерика", такива теми има много. Науката ги е обяснила прилично добре, но привържениците настояват за някакъв необясним и божествен или поне извънземен, неестествен произход. 

Лично аз смятам, че "Главата не чака опашката" и спорът с тези привърженици е ненужен, дайте д си вървим напред, пък те ще ни догонят,но се замислям и за това, че такова агресивно мнение руши изграденото от Просвещението. В разцвета на Просвещението, когато приносът на  науките е предизвиквал доверие със значителни успехи е едно, но сега успехите на науката са едни малки стъпки, които се обясняват прекалено сложно и се отнасят за някакви частни и дълбоки проблеми. Какво ги е еня хората за Адронния колайдер (ако така се пише вярно) когато още не могат да си обяснят защо очевидната линия на морския хоризонт не е закръглена? 

В обяснението пред мен си, се доверявам на идеята, че има три типа мислене- практическо, образно и логическо. Различието в тях води и до различни обяснения на нещата и неразбиране и отсъствие на комуникация помежду им.

"Практическото" мислене е в значителна степен очевидно. Ако нещо не може да се представи като нещо видяно, то е необяснимо. Не става дума само за нелепият отговор на шопа при вида на жирафа- "Те такова животно нема", а и за наличието на практически интерес от явлението. Адронният колайдер е извън периметъра на обсъждане в сравнение с проблема да се носят маски при карантина, да се намери изгодна работа или научен ръководител, който да осигури публикации и активна помощ.

"Образното" мислене е най- изявено чрез притчите. Обяснението на нещата става чрез метафори и подобия. Ако има идея за Бог, тя обяснява всичко. Ако има идея за всемогъщи герои, те се приемат като реалности и доверието в Рамбо на науката става реалност. Обяснението на света става плод на богатата фантазия. В света на образното мислене има духове, които отварят вратите нощем, господари на вятъра, огъня и любовта. Хора с неземен ум и сила, включително и от други планети.

"Логичното" мислене е чрез понятия, които в някакъв смисъл са плод на обяснение и съгласие. Приемаме, че има четиримерно пространство- време и съобразно това, можем да изчислим, ако нещо се движи с променлива скорост по крив път от А до Б, кога стига. Ако поведението на газовете е такова, то при какви условия, като им придадем енергия/топлина, ще получим изстудяване? 

Там е работата, че различните начини на мислене имат своята удовлетворяваща обяснителна стойност в различни етапи на развитие на проблема и сред съответните хора. Когато проблемът е нов, най- вероятно ще е удобно практическото мислене, а когато е напреднало познаването му- образното, после логичното. При това, предишното обяснение ще бъде напълно достатъчно за хората с практическо мислене и те няма да възприемат образното.

Опрян на тези си разбирания, смятам, че 1. комуникацията между хора с различно мислене при разглеждане на някакъв проблем е необходима, но 2. за всички ще остава удовлетворително обяснението в своя кръг на мислене. Поради това, не желая да влизам в пререкания с хора с друго мислене, но излагам възгледите си, пък който разбрал- разбрал. Отнасям се с разбиране към обясненията на хора с друго мислене. Не смятам, че което и да е от обясненията има надмощие заради своя метод, а че надмощие има само истинността на обяснението.

... все пак не мога да се начудя как още има хора, които вярват в Житени кръгове, Плоска земя, Божества и зодиакална предопределеност. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Търсещ истини написа:

... все пак не мога да се начудя как още има хора, които вярват в Житени кръгове, Плоска земя, Божества и зодиакална предопределеност. 

Цитат

Да убеждаваме ли неразбиращите?

смятам, че въпроса е неправилен...според мен
ясно е че няма как да ги убеждаваш в твоята вяра
всеки си вярва в нещо и само събитие от живота противоречащо на разбиранията му, може да промени вяра и възгледи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дръндю написа:

смятам, че въпроса е неправилен...според мен
ясно е че няма как да ги убеждаваш в твоята вяра
всеки си вярва в нещо и само събитие от живота противоречащо на разбиранията му, може да промени вяра и възгледи

Толкова време "дръндюва" :) темата за плоската земя. Защо? Не ли да убеждаваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Търсещ истини написа:

Толкова време "дръндюва" :) темата за плоската земя. Защо? Не ли да убеждаваш?

аве, никой не искам да убеждавам в моята вяра
опитвам се да разбера "другите" 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, дръндю написа:

аве, никой не искам да убеждавам в моята вяра
опитвам се да разбера "другите" 

Моля, разкажи какво разбра за мисленето на плоскоземците, а и за всички участници! После и аз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Търсещ истини написа:

Моля, разкажи какво разбра за мисленето на плоскоземците, а и за всички участници! После и аз.

ами аз вярвам в математическия модел, който се потвърждава от практиката, а именно с качването ми на връх Ботев
вярата на плоскоземците за мен звучи абсурдно, но за тях това е истината
това което видях от прякото излъчване на космически полет, беше менте и някакъв пълен абсурд за мен и може би именно за това плоскоземците вярват че земята е плоска
заключението за мен е, че не може да се вярва на NASA. които с тези ментаци, работят в полза на вярата за плоската земя
а може би това искат, да се вярва в плоската земя, за да не настъпи паника от присъствието на извънземни

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, дръндю написа:

ами аз вярвам в математическия модел, който се потвърждава от практиката, а именно с качването ми на връх Ботев
вярата на плоскоземците за мен звучи абсурдно, но за тях това е истината
това което видях от прякото излъчване на космически полет, беше менте и някакъв пълен абсурд за мен и може би именно за това плоскоземците вярват че земята е плоска
заключението за мен е, че не може да се вярва на NASA. които с тези ментаци, работят в полза на вярата за плоската земя
а може би това искат, да се вярва в плоската земя, за да не настъпи паника от присъствието на извънземни

0-Х00!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дръндю написа:

паника от присъствието на извънземни

Toва се използва като причина,за да не признаят присъствието им.Но с напредване на техниката и възможноста за публикуване на материали за тях,не могат да крият вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Димитър 59 написа:
преди 2 часа, дръндю написа:

паника от присъствието на извънземни

Toва се използва като причина,за да не признаят присъствието им.Но с напредване на техниката и възможноста за публикуване на материали за тях,не могат да крият вече.

Защо паника, а не радостна еуфория? Ако някой иска да ни паникьоса, отдавна да ни е нападнал. Как мислите, какво е отношението Им към нас? На извънземните, де.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Търсещ истини написа:

Как мислите, какво е отношението Им към нас? На извънземните, де.

Отношението им сигурно е същото,както при бизнесмените.Всеки си гледа собствения интерес.

Т.Е. понякога се използват разни методи,за да прогресират.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Димитър 59 написа:

Отношението им сигурно е същото,както при бизнесмените.Всеки си гледа собствения интерес.

Т.Е. понякога се използват разни методи,за да прогресират.

е, значи можем да заместим извънземни със заинтересовани земни бизнесмени и нещата стават ясни. ОК. Всичко е само бизнес, шоубизнес. Не ми е идвало на ум да превърна идеята за извънземни в доходен бизнес, мислил съм си, че самите разпространители са будали, пък то си имало режисьори, сценаристи и продуценти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Търсещ истини написа:

Не ми е идвало на ум да превърна идеята за извънземни в доходен бизнес, мислил съм си, че самите разпространители са будали, пък то си имало режисьори, сценаристи и продуценти.

Ти ме пита за отношението на извънземните към нас,което е труден за отговаряне въпрос.А сега го обърна на бизнес,с идеята за извънземни.Да не си мислиш че ги няма тук на земята?Наскоро дори НАСА потвърди заснето видео,с летящи обекти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Димитър 59 написа:

Ти ме пита за отношението на извънземните към нас,което е труден за отговаряне въпрос.А сега го обърна на бизнес,с идеята за извънземни.

Като не получавам един отговор, мога да генерирам всякакви.  Доколкото мнението ми е, че на земята НЯМА извънземни, търся земни причини за слуха. Една от тях е по подобие. На хората им липсва Бог, защото християнството се компрометира. Заместват Бог с Инопланетяни. Другата е, че разпространението на слуха е бизнес, третата е, че разпространителите изглеждат компетентни в очите на другите, нещо което с мъдри мисли не могат да постигнат, четвъртата е, че необяснимото трябва да има обяснение и ако има срам, че не знаеш нещо, измисли си! Не се затруднявам с още, но мога да изфантазирам. Горе- долу такова е и поведението на хората, разпространяващи слухове за Житените кръгове, Скелетът в гардероба и разни други слухове.

Интересни ли ти бяха разказвачите- връстници на "страшни" случки? Хубаво им е било да са звезди. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Търсещ истини написа:

То да те ритне един път коня, пък ти върви се оправяй после.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Търсещ истини написа:

мнението ми е, че на земята НЯМА извънземни

Няма,защото не си ги видял.Гледай поне документалния сериал ,,Извънземни в миналото",за да разбереш кой е бог.Поне да не го намесваш в друг аспект,защото той си е извънземен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, insec написа:

То да те ритне един път коня, пък ти върви се оправяй после.

Нужна е малко съобразителност... живей в мегаполис и не минавай зад кон. :) 

преди 2 часа, Димитър 59 написа:

Няма,защото не си ги видял.Гледай поне документалния сериал ,,Извънземни в миналото",за да разбереш кой е бог.Поне да не го намесваш в друг аспект,защото той си е извънземен.

Разкажи за своята среща с този вид. Или само по сериали знаеш? Щото аз съм видял и някакви филми, дето животни говорят английски. На това му се вика "спец ефекти", а не "документалистика".

Прочее, разкажи подробно и това ще предизвика уважението ми. Не като това, да попитам за отношението на извънземните и да се ограничиш с "Това е труден въпрос". Ако не можеш да обясниш или разкажеш, то как се убеди сам? От сериали със спец- ефекти, които имат надпис за препоръчителен контрол под 12 е неуместно. Този надпис се слага, защото децата не могат да различат истина от фикция.

Та, моля, разкажи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Търсещ истини написа:

Разкажи за своята среща с този вид.

Виждал съм лично летяща чиния над Мадрид.Цяла група от 20 души я наблюдавахме поне 20 минути.Ясно се виждаше формата,светлините отдолу разположени в кръг.Високата скорост с която променяше местоположението и спираше.Светкавичната скорост с която отпътува на края.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Димитър 59 написа:

Виждал съм лично летяща чиния над Мадрид.Цяла група от 20 души я наблюдавахме поне 20 минути

това са го виждали много хора
нали се сещаш, че на медиите вероятно е забранено да показват тези неща
не ми се вярва  журналистите да са слепи
пп
странно впечатление ми направи, че неква такава паница се кандилкаше като листо при слизане на долу с малка скорост

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, дръндю написа:

това са го виждали много хора

Да,ама търсещият истини щом не е видял,значи не е вярно.Какво се чудя на него,когато дори мои приятели,които знаят че нямам никакъв интерес да ги лъжа,също не ми вярват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А бе НЛО- та и аз съм виждал, и много хора са виждали, и т.н., ма докато не видя извънземно не вервам. Знам ли ги военните, какви машини, какви технологии експериментират, може да са техни т.е. чисто човешки проекти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Димитър 59 написа:

нямам никакъв интерес

ами в темата за плоската земя, никой не ти вярваше, че си видял върха на морския фар на разстояние 50км
ама после като се захванахме с изчисления, се оказа вярно
сега изчисления не можем да покажем и имат основания да не ни вярват..."око да види, ръка да пипне"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, дръндю написа:

..."око да види, ръка да пипне"

Да.Сега трябвало и да ги видим лично.Ама едната част от извънземните изглеждат точно като нас.Хората се разминават с тях без да знаят,че вече са ги виждали.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

по съм склонен да вярвам, че са някакви секретни военни машини
но не мога да си обясня движението им, което противоречи на всякаква логика
с висока скорост, прави 90 градуса отклонение, което при нормални условия, би значело удар в стена

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, дръндю написа:

по съм склонен да вярвам, че са някакви секретни военни машини
но не мога да си обясня движението им

Когото я видяхме беше неподвижна над летището в Мадрид.До там знам че бяха около 20 км.По късно се премести се за по малко от секунда като мина над нас и спря на горе долу същото разстояние зад гърбовете ни.Там също спря неподвижно за няколко минути.После отлетя хоризонтално с такава скорост,че не можахме да извърнем поглед да видим къде изчезна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване