Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся програма за 4К видео кроп (за видео и снимки).

Препоръчан отговор

Тия мъници, фотоапаратчетата Panasonic Lumix GX80 я имат тази опция вградена. Ето клип от Фотосинтезис в който е обяснена опцията:

Мен ме интересува дали има програма за компютър с която да правя това, но не само за видео, а и за снимки. Има ли такава програма или не?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, oic написа:

Адоб Премиер не ми върши работа, защото не съм работил с нея.

преди 3 часа, capnemo написа:

Няколко пъти съм я инсталирал на моя компютър с 8 ядрен Xeon на 3,30гхц, 32 гигабайта рам ддр3 на 1600, видео карта 512 битова 8 гигабайта ддр5, и SSD на скорости 580/520, и Уиндоус 7 Ултимейт х64 бита. Даже я имам на карта памет с хардуерен ключ от монтажния пулт на Блекмеджик и пак не иска да работи. Инсталира се, но след като опитам да я стартирам и се покаже началният и екран, нищо повече не се случва.

Обаче открих как да се справя по-бързо и лесно с по-лека програма, която има претенциите за аналог на Final Cut Pro, която е само за Мак ОС. Става дума за Филмора. Направих кратък клип, който показвам в случай, че някой друг иска да използва тази опция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз тъкмо ви търсех програма и намерих филмора. https://filmora.wondershare.com/video-editing-tips/free-video-croppers.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Бисер Петков написа:

Адоб Премиер не ми върши работа, защото не съм работил с нея.

Няма нищо сложно. Просто като се постави визията на първия видео леър да речем, се копира на втория леър същия кадър от визията (но да се внимава да съвпадне началото и края на използвания кадър) и след това от ефектите с Crop се задават различните параметри. Само че от предоставения клип за мен това не е точно crop. Това в Premiere го правя с Motion като избирам параметрите на Position и Scale - поставят се точки в избраната позиция и след това се мести курсора по кадъра до желаното място, нагласят се параметрите на Position и Scale и се поставят нови точки и си правиш движение/увеличение на желания кадър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Некои разсъждения:

1. Когато днес някой каже , сякаш вече е достигнал нирваната и нищо повече не му трябва. ;)

2. 4К на снимка е нищо и никакво и отдавна е преминато като граница.

3. Почти напълно съм сигурен, че след като премине през панасонишката мелачка на 4К Live Cropping, видеото вече съвсем не е ...

Нвремето защо нямаше HD ТВ? Защото нямаше толкова бързи канали за разпространение, истинският HD сигнал 1080х1920 изисква канал със скорост около и над 120MB! Затова такава ТВ имаше само тук там по кабеларките в щатите и Япония - оптика от-до. В последствие навлязоха и напреднаха системите за компресия, LAN кабелите станаха кат.6, кат.7 и т.н., оптиката поевтиня и така народът се оказа хай-дефиниран. ;)

С 5G ще има и 8К, може и 16К или чак с 6G. Koлко ни трябва е отделен въпрос...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност е така. Често при обработката и намачкването на дадено видео дори изходния файл да е бил с високо качество, то след свалянето на битрейта и т.н. дори формата и резолюцията да останат същите то вече качеството определено не е същото. А защо се прави това? Ами много просто, защото доста програми за излъчване например са капризни към параметрите на излъчваните файлове. Отделно остава и въпроса хем с мястото (по-голям файл, по-малко на брой файлове и на сървъра и по-малко място за излъчване на канали през транспондера). И за финал, системните изисквания за монтаж на 4к видео са доста по-големи от тези за 1080p.

Специално тук относно функцията Crop - то е ясно, че всяко upscale-ване на картината ще доведе до пикселизация, което също ще влоши една идея качеството.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офтопик/извън темата:

Прогреса на технологиите, невъзможно да го спреш. В днешно време те се развиват по-бързо в сравнение преди 30 години. (както и времето тече по-бързо). 

Относно това, за новите продукти на Електрониката: ако, не излизат нови неща, как ще накараш масовата да купува?

Компаниите корпорациите нали, трябва да се финансират от някъде. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Няма нищо сложно. Просто като се постави визията на първия видео леър да речем, се копира на втория леър същия кадър от визията (но да се внимава да съвпадне началото и края на използвания кадър) и след това от ефектите с Crop се задават различните параметри. Само че от предоставения клип за мен това не е точно crop. Това в Premiere го правя с Motion като избирам параметрите на Position и Scale - поставят се точки в избраната позиция и след това се мести курсора по кадъра до желаното място, нагласят се параметрите на Position и Scale и се поставят нови точки и си правиш движение/увеличение на желания кадър.

То това си е основен принцип във всички видеоредактори - ползването на т.нар "keyframes" И наистина не е точно crop. В различните програми, го наричат по различен начин (примерно в любимия ми безплатен Shotcut), това става с филтъра "rotate and scale".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, JKirilov написа:

Некои разсъждения:

3. Почти напълно съм сигурен, че след като премине през панасонишката мелачка на 4К Live Cropping, видеото вече съвсем не е ...

Почти съм сигурен, че не си гледал първото клипче. :) 

hhh.JPG.7e1b777070cb87eafd5eccc4fc802737.JPG

А що тъй са го кръстили от Панасоник, те си знаят.
Другата му опция обаче е много по-готина. Снимаш и можеш да избереш от серията снимки коя точно да запазиш. Нещо, което не съм виждал никъде другаде, дори и в телефон.  Някъде от 40-тата секунда на този клип (точно 4К фото):

И да не забравяме и следващата опция - пост фокус. ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно нищо не си разбрал...

Тогава да обобщим - ефектът е за пишман оператори, дето снимат мухите по тавана. После - аааааааа, в долния ъгъл се вижда част от булката, давай да кропнем! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, JKirilov написа:

Тогава да обобщим - ефектът е за пишман оператори, дето снимат мухите по тавана. После - аааааааа, в долния ъгъл се вижда част от булката, давай да кропнем! :)

Нищо не разбираш, а се правиш на разбирач! Колегата е учил за оператор, но е било преди доста години, когато камерите бяха с касети. Нормално е в сегашно време да излизат екстри, които ги е нямало до този момент. Пък и с твоето криво разбиране искаш да кажеш, че FullHD видео не може да се ъпскалира до 4К и то с подобрение на качеството, което никак няма да е вярно, защото съм го правил. Няма да обяснявам как! Ако наистина разбираш ще се сетиш, иначе ще си продължиш с гугъл знанията си.  ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, JKirilov написа:

И така.. да обобщим - пак се ...изказа...  Какъв ти е проблема, бе? Ти се бъркаш във всяка тема - няма лошо, но какво правиш в техническите раздели?

Ама...ти си пиши простотиите - не се отказвай. Все пак, трябва да има и веселба малко :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бегачев, вместо да си пееш мантрата, кажи кое точно не е вярно? Не знаеш нали?

След изрязване на някаква част от 4К видео, изрязаното вече не е 4К, ясно и просто!

преди 1 час, plamen74 написа:

ъпскалира до 4К

:)

Знам, нали гледам непрекъснато NCIS...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По една случайност притежавам фотоапарат Lumix GX80.

Опцията 4K Live Cropping съхранява изходното видео с резолюция 1920x1080,честота на кадрите 25 или 24.

Извадка от инструкцията:
"Като изрежете желаното видео от 4K зрителен ъгъл до Full High Definition, можете
да направите видео запис с панорамиране или приближаване/отдалечаване
(зумиране), без да движите фотоапарата.
• Задръжте фотоапарата неподвижен, докато записва.
• Ще бъде записано видео с настройка [FHD/20M/25p] от [MP4]."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване