Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Има нещо,което различава евреите от другите хора вярващи в Бог.Това е начина им на молене.По време на молитва се поклащат.Понеже не знам смисъла на това нещо и не намерих информация по темата реших да питам тук.Ако има евреи или хора които имат по-задълбочени познания по темата нека да обяснят смисъла.https://www.youtube.com/watch?v=JdD96houek4

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, antsofia написа:

Има нещо,което различава евреите от другите хора вярващи в Бог.Това е начина им на молене.По време на молитва се поклащат.Понеже не знам смисъла на това нещо и не намерих информация по темата реших да питам тук.Ако има евреи или хора които имат по-задълбочени познания по темата нека да обяснят смисъла.https://www.youtube.com/watch?v=JdD96houek4

Молитвата е молитва стига да вярваш в нея. Това с поклащането няма нищо общо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, antsofia написа:

Имаме две еврейки тук едната маскирана като АБПФК @Anne и @valkiria1

Втората @valkiria1 може да ти отговори на въпроса

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, petie1 написа:

Anne и еврейка :lol6:. Е оправи ми настроението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, petie1 написа:

Имаме две еврейки тук едната маскирана като АБПФК @Anne

@Anne е еврейка колкото и баба ми е програмист, а дядо ми балетен майстор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Anne и еврейка :lol6:. Е оправи ми настроението.

Радвам се , човека питаше дали има евреи тук уточнявам тогава че АБПФК Анне е преродена еврейка

току-що, grizly написа:

@Anne е еврейка колкото и баба ми е програмист, а дядо ми балетен майстор.

Е добре де уточних вече че е преродена еврейка :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, petie1 написа:

Радвам се , човека питаше дали има евреи тук уточнявам тогава че АБПФК Анне е преродена еврейка

Абе не вярвам аз на марсианец с 2 леви ръце, дето учи земен линукс!! ;)

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж ти. Пинокио ,който пише оди за хурката на баба ми нали се провъзгласи за най-компетентен по въпросите за иудаизма? Или просто дебне да прочете отговора ми и да почне с небивалиците.

Има нещо,което различава евреите от другите хора вярващи в Бог.Това е начина им на молене.По време на молитва се поклащат.Понеже не знам смисъла на това нещо и не намерих информация по темата реших да питам тук.Ако има евреи или хора които имат по-задълбочени познания по темата нека да обяснят смисъла.

Няма да намериш информация. Това го знаят хора, които наистина са запознати с материята. Освен това, тези поклони не са част от ритуал описан в свещените ни писания. Обичая идва от йеменските евреи. Това са едни от най-древните еврейски общности извън Исраел. Мединат Исраел няколко пъти е провеждал операции по спасяването на тази общност с участието на еврейската организация "Сохнут" Положението на тези евреи в Йемен винаги е било тежко. Подлагани са на гонения и изтребване. В миналото им е забранявано да носят цветни дрехи и да яздят камили/ които са били обичайното превозно средство тогава/ . Точно тогава се слага началото на този поклон при произнасяне на молитвите. Той наподобява язденето на камили. Така се поклащат хората които ги яздят. Това било знак,че те не се подчиняват на забраната и намират начина да изразят това. Така обичая е навлязъл сред другите еврейски общности.Имам любима певица-еврейка от йеменски произход- Офра Хаза. Тя е певицата , която брилянтно изпълнява песента-молитва Кадиш. За съжаление Офра вече е покойница.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.08.2020 г. в 14:38, valkiria1 написа:

Няма да намериш информация. Това го знаят хора, които наистина са запознати с материята. Освен това, тези поклони не са част от ритуал описан в свещените ни писания. Обичая идва от йеменските евреи. Това са едни от най-древните еврейски общности извън Исраел. Мединат Исраел няколко пъти е провеждал операции по спасяването на тази общност с участието на еврейската организация "Сохнут" Положението на тези евреи в Йемен винаги е било тежко. Подлагани са на гонения и изтребване. В миналото им е забранявано да носят цветни дрехи и да яздят камили/ които са били обичайното превозно средство тогава/ . Точно тогава се слага началото на този поклон при произнасяне на молитвите. Той наподобява язденето на камили. Така се поклащат хората които ги яздят. Това било знак,че те не се подчиняват на забраната и намират начина да изразят това. Така обичая е навлязъл сред другите еврейски общности.

Исках да кажа нещо и аз, само малко се притесних да не бъде възприето зле покрай един миризлив хор в съседен раздел, че знае ли човек в момента... Както и да е, информация всъщност има доста и въпросът се оказа често задаван, така че версиите са изложени в много еврейски сайтове. Не зная защо питащият се затруднява да намери, може би няма на български. 

Твоята версия откъде идва тази практика или обичай е оригинална и наистина я няма никъде, но според мен не е много възможно да тръгва от йеменските евреи само заради гоненията. Първо, защото причината е чисто светска - а практиката е религиозна. Второ, защото има сведения Мохамед да я споменава като непрепоръчителна в съвет към последователите си, значи е съществувала по негово време и неизвестно колко отпреди него. Трето, ако води началото си от гоненията над юдеи от мюсюлмани (защото чак те започват, а през шести век точно юдейски цар е известен с ужасно гонение и мъчение на християни в Йемен, с което слага край на собственото си царство. Зу Нувас. Историята се споменава в Корана в Сура Ал-Бурудж и от много арабски историци, т.нар. "хората от рова"), как така сякаш са я подхванали суфиите, даже въпреки неодобрението на Пророка Мохамед. Имам предвид известното полюляване по време на Зикр. 

Като правило повечето казват, че не е известно началото на "шокелинг", както се нарича из Европа от идиш. Макар че има обяснения - няколко, а твоето е не е сред тях. Ако автора на темата се интересува, мога да дам линкове или нещо такова, намерих ги за няколко секунди в нета. 

Много е хипнотизиращо, казват, че сърдечният ритъм на участниците в  се синхронизирал, което било наистина установено. Това обаче е колективен ритуал, докато полюляването напред-назад при евреите е индивидуално. Издигало "вътрешната топлина", подобрявало концентрацията и т.н. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване