Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

"Самопозоваване"

Препоръчан отговор

...каквото и да значи това

Уважаеми потребители, пишещи активно, четящи само, преминаващи между другото, гости и персонал. Днес сме се събрали, за да разберем философското значение на думата/понятие "самопозоваване".

Поводът не е, защото имам есе да пиша, сънувала съм сън, в който починалия ми професор по немска класическа философия Иван Стефанов ( мир на душата му!) ми е връчил книга със заглавие "Самопозоваването", и с неговия плавен и любезен маниер, ме е помолил да подготвя по темата презентация. Не. 

Тривиално е. Такъв е животецът пуст, изтъкан от тривиалности.

В една тема за разпускане, потребителка ми представи вероятна зависимост между "самопозоваване" и "област G"- от там ми посочи по-конкретно ( с линк към Гугъл)къде мога да си прочета за тази "област"- и по-конкретно Теоремата за непълнота на уважаемият Курт Гьодел.

В първия момент повечето от вас, може би, биха се плеснали по челото и изстенали: Баси! Как не се сетих! Мичи то е толкова логично.

Обаче, моя нескромност, не се притесни. А исках да разбера генезиса за невежеството си.

За това, поставям темата на вашето внимание, с молба да обясните зависимостта, а най-напред: Що е то Самопозоваване?

Без ограничения в посоките и плоскостите на интерпретации.

От камбанария, от мезонет, от връх, от покрив, от кацнали на някой облак, няма значение. Важна е Истината, освен, че ни е скъпа, нали така?!

Мерси за вниманието и Мир в Галактиката ❤️

Редактирано от Maleficient (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теоремата на Гьодел за непълнотата е приложима и извън сферата на математика - перефразировка:

Цитат

"Ако е една система е пълна, то тя е податлива на противоречия, ако е непротиворечива, то тя е непълна"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пример за Самопозоваване:

Аз съм Аз щото имам самосъзнание, а защото имам самосъзнание съм Аз.

Или па още по-кратко - "Аз съм, който съм"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нит съм филисоф, нит ма привлича "идеята за яйцето и кокошката"
позоваваш се на източник на информация
да се самопозовеш, означава да се позовеш на тва дет си казал/написал ф  в миналото 
това фъф форума  е самоцитата
невежите кът мен, те така мислат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, цър-вул написа:

На туй му са вика "Ни съм ф час, 'ма съм там"

само спам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странна тема. Да се пизовеш на себе си може да означава, да се позовеш на вече изказано от теб самия становище; може да означава да се позовеш на собствени представи, предполижения, разсъждения, възгледи или разбирания. Но тук въпросът е: доколко тези неща са твои или взаимствани (с какво точно собствено участие). Може позоваването да е на собствен опит и опитът като че ли е в най-голяма степен принадлежащ на индивида, заедно с разбирането. 

Отделно въпроси насочени към начина по който всеки разглежда себе си (и изобщо човека - като личност или висш аз), това с което се идентифицира, това какво смята за свое (не в смисъл на материална принадлежност)... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самопозоваването е забранено в Уикипедия. Това е просто мнение и като такова може да е и правилно и погрешно, следователно не може да се приема за чиста монета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Гьодел, Ешер, Бах - една гирлянда към безкрайността" на Д.Хофстатер е интересна книга...

Но явно не е политкоректна спрямо опорните точки на уикипедията. И аз не съм я чел..ама поне ми я разказаха в "Самоосъзнаващата се вселена" на Госвами

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самопозоваването - това е да се свържеш с твоето Висше Аз в този живот.

https://www.setlansbg.com/7-klyuchovi-tayni-za-kontakt-sas-svoeto-visshe-az/

http://djavarava.com/wp-content/uploads/2016/03/inner-guide-01.png

Zvezdna-DNK.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.11.2020 г. в 18:13, Shiniasu написа:

Странна тема. Да се пизовеш на себе си може да означава, да се позовеш на вече изказано от теб самия становище

Мисля, че това е лош превод от английски. self-reference се превежда като самопозоваване, вместо като саморефериране.

А става дума за Втората теорема на Гьодел, според която непротиворечивостта на някаква теория не може да бъде доказана със средствата на същата теория. Обаче могат да съществуват доказателства за непротиворечивостта й, които не могат да бъдат изразени в нея. Което ще рече, че непротиворечивостта на теорията не може да бъде изразена с нейния инструментариум, т.е. да се самореферира, да се самооцени.

Но ако в българската философия е влязла думата самопозоваване, натоварена със съдържанието на саморефериране, това е нещо, което не може да се оспорва. Няма проблем да наричаме нещо прим . с думата захе, стига това да е винаги с тази дума и с това съдържание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване