Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободен софтуер и хардуер !

Препоръчан отговор

Здравейте Група :) !

Много от вас са пробвали сигурно и собствен бизнес да създадат като всеки начинаещ, започва с това, сам всичко да си прави, че да икономисва финансов ресурс, защото за тази цел само лични умения не са достатъчни, а и пари трябват. В днешния тотално комерсиализиран глобален пазар, доминиран от глобални компании, GPL бизнес модела е единствения начин малките субекти да прогресират. Да започнат и да с времето да развият своя бизнес. Поради тази причина GPL бизнес модела вече набира скорост не само в софтуера, но и в хардуера. Най-доброто олицетворение за сега са 3D принтерите, но вече и доста други машини се предлагат като набор от компоненти и споделени чертежи, които всеки и сам може да си ги направи или да си поръча набора от компоненти от разработчика и само да си ги сглоби. Съвременния хардуер върви ръка за ръка със софтуера и е неделима част от него. Поради тази причина с приятели и съмишленици стартирахме във Фейсбук инициатива за свободен хардуер и софтуер. Фейсбук е не само платформа за забавление, но и една много добра платформа за работа, която всеки си я носи в джоба и комуникацията е бърза и лесна. Не малко са вече и съвсем професионалните групи за хора, предлагащи различни услуги и потребителите на тези услуги са именно такива малки субекти, които се опитват да развиват собствен бизнес.

Това е нашата страница, а това е нашата група за свободен софтуер и хардуер, като се надявам да има желаещи и заинтересовани да се присъединят.

Тъй-като действам по малко, до колкото ми стигат силите и по няколко други проекта, започнах да си правя нова виртуалка на която да си хоствам личните домейни, а и евентуално домейните на мои клиенти. Оказа се, че почти всички безплатни и под GPL лиценз уеб хост панели са или зарязани проекти или почти не се развиват, освен платените такива. Само ISPConfig 3 и Virtualmin са живи се развиват доста добре дори. Ползвал съм Виртуалмин и ми е доста познат, но заложих на ISPConfig за новия си проект. Работи доста по-бързо и организацията ми харесва повече от една страна, а от друга, не ми харесва варианта с версия GPL и друга платена. Над 50% е локализиран и на български. 

Започнах да търся и билинг система, но се оказа друг проблем! Разнобразие има голямо, но...... тези системи се интегрират с хост панел и всички се интегрират с платени панели :( ! Намерих една руска и доста интересна билинг система, която се интегрира с ISPConfig и VestaCP, но пък и тя е зарязан проект :( . Писахме с колегата на разработчика, но не отговаря. Форкнах я към моя гит и желанието ми е да я развиваме по правилата на GPL бизнес модела, като направеното или платено от мен, да се ползва и от други, които имат интерес, за което имам нужда от съмишленици. 

Доста е тегава инсталацията на ISPConfig и няколко човека са направили скрипт за автоматична инсталация, но все за стари версии дистрибуции. С един от тези скриптове го инсталирах на Дебиан 10, защото няколко пъти омазвах ръчната инсталация, а със скрипта ми се получи, но и той си има кусури. Бих желал някой да се включи с уменията си да го подобрим. 

Доста хора се занимават с направа на сайтове и ги хостват като рисейлъри към някоя по-голяма хост компания. Панела с билинг системата би бил перфектното решение за такива хора и би им дало много добри възможности да предлагат и допълнителни услуги, за които в момента са ограничени от хост компаниите, които пък в момента почти не предлагат безплатни панели за VPS хостинг плановете си, а само платени или менажирани сървъри. 

Ентусиазъм не ми липсва, надявам се да има и други като мен, на които да не им липсва, а още повече, че се задават и скучни ковид дни :( ! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо против идеята ли имаш Пламене, че си тръгнал рогата напред!!!! 

Ами другата тема в програмиране, ако нея си чел е конкретно за билинг системата, а тук представям една цялостна идея. Хайде моля те, ако нямаш какво да кажеш по същество да вземеш да се праждосаш от поста ми!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, backinblack написа:

Нещо против идеята ли имаш Пламене, че си тръгнал рогата напред!!!! 

Ами другата тема в програмиране, ако нея си чел е конкретно за билинг системата, а тук представям една цялостна идея. Хайде моля те, ако нямаш какво да кажеш по същество да вземеш да се праждосаш от поста ми!

"рогата напред", "праждосаш от поста ми"

Много цветно го даваш!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@cybercop, ти ще се включиш ли в инициативата ми Приятелю с превод на ISPConfig-а !!!? Май е превеждан в първите си версии и сега е доста шарено положението, като се превключи на BG :( . Мога да експортна превода и да го кача в гита, а после да се предаде за вграждане в новите версии. В това отношение доста културно са го направили :) . Може да се експортва и импортва преводи, а също така и на място в панела да се прави.  

преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

"рогата напред", "праждосаш от поста ми"

Много цветно го даваш!

Пламене, ако нямаш какво да кажеш по същество и конструктивно, разкарай се, за да не те разкарам аз с блокиране! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, backinblack написа:

Пламене, ако нямаш какво да кажеш по същество и конструктивно, разкарай се, за да не те разкарам аз с блокиране! 

Свободен си да правиш каквото пожелаеш!

Предполагам винаги си така вежлив.

Мога да кажа много неща, но какъв е смисъла? Ти не желаеш да ме чуеш, дори може би трябва да те питам дали мога да дишам, колко пъти в минута, в поя посока да гледам когато дишам и т.н. Недай си боже да дишам твоя въздух, дума да не става за това!

Бъди здрав!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами кажи! Идеята е свободна за обсъждане и подлежи на оптимизиране, ако е в интерес на всички и не противоречи на GPL бизнес модела.

Както казах, идеята ми е насочена именно към тези, които се опитват да стартират нещо правейки си всичко сами, но, ако успеят да проходят, започват да разбират, че така не могат да продължат да развиват бизнеса си, ако не започнат да се разтоварват от задачи, за които трябва да наемат работници или партньори. Ако има тук в групата такива, проходили вече, много добре ме разбират за какво говоря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти автоматична инсталация за Дебиан 10 :)

https://github.com/servisys/ispconfig_setup

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, petie1 написа:

Точно този скрипт съм инсталирал и форкнал, ама има трески за дялане за инсталацията на Дебиан 10, а за Убунту 20.04 изобщо няма добавена. Преди време съм го пробвал за Nginx и нищо не се получава както трябва. От друга страна имам и други идеи за него. Затова направо съм го форкнал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, petie1 написа:

за какво има предупреждение, че проврките са неуспешни?
пп
https://github.com/servisys/ispconfig_setup/runs/1469557929

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам въпрос по темата:

Какво точно е "свободен хардуер"? 

Ама ако може по-простичко обяснение, като за средностатистически автобусен пътник.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, RudeBoy написа:

Защо понятието „свободен софтуер“ е по-добро от „отворен код“

https://www.gnu.org/philosophy/free-software-for-freedom.bg.html

Софтуер с отворен код

https://bg.wikipedia.org/wiki/Софтуер_с_отворен_код

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, p4p написа:

Защо понятието „свободен софтуер“ е по-добро от „отворен код“

https://www.gnu.org/philosophy/free-software-for-freedom.bg.html

Софтуер с отворен код

https://bg.wikipedia.org/wiki/Софтуер_с_отворен_код

p4p, прочете ли думичката "хардуер" в поста ми, който цитира?...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RudeBoy написа:

p4p, прочете ли думичката "хардуер" в поста ми, който цитира?...

Те (свободен софтер и свободен хардуер) са свързани:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Свободен_хардуер

Цитат

Съществуват различни лицензи, които дават на потребителя тези свободи. Много често се използва лицензът GNU General Public License (GNU GPL), въпреки че този лиценз е разработен за свободния софтуер. Лицензът GNU GPL се използва в най-популярната свободна операционната система GNU/Linux.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, p4p написа:

Те (свободен софтер и свободен хардуер) са свързани:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Свободен_хардуер

Цитат
  • Свобода да използва хардуера за всякакви нужди. („свобода 0“)
  • Свобода да изучава начина на работа на хардуера и да го променя за собствени нужди. („свобода 1“)
  • Свобода да разпространява хардуера (изходния код и материални копия). („свобода 2“)
  • Свобода да променя хардуера и да разпространява променената версия (изходния код и материални копия). („свобода 3“)

странно
нима някой е забранил да си ползваш хардуера по твое усмотрение
днешните компютри са сбирщайн от компоненти които се продават или се правят за собствени нужди
честно!
това не го разбирам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@p4p , виж сега ... Думичката "free" на английски означава две неща  - "свободен" и "безплатен" . Затова питам автора на тази тема да каже, какво точно има предвид. "Free software" по принцип означава "безплатен софтуер". Той не е "свободен софтуер", защото дори и да можем да си го свалим, инсталираме и използваме безплатно, пак е обвързан с една купчина лицензи. 

Така че, ако "free hardware" означава "безплатен хардуер" - аз съм твърдо "за"! :super: . Ама не виждам кой ще ни го даде. 

А ако значи "свободен хардуер" - моля да ми бъде обяснено на просточовешки български език що за животно е това. Ама без използване на странни английски абревиатури, като GNU GPL, и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, RudeBoy написа:

аз съм твърдо "за"! :super:

и аз
който е "за", да си  го дигне...левото ушо

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що, се правите на ощипани, хардуера е пряко свързан със софтуера и ако даден хардуер е обвързан с не свободен софт то и той не е свободен, за пример nVidia даже с техния драйвер в линукс нещата не са розови да не говорим за свободния, и ако искаш да ползваш целия потенциал на хардуера си обвързан да ползваш не свободен софт, което води и до платен софт и така обратно към чичко Бил при неговата "свобода".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитат:

• Свобода да разпространява хардуера (изходния код и материални копия). („свобода 2“)
  • Свобода да променя хардуера и да разпространява променената версия (изходния код и материални копия). („свобода 3“)

Ако това е "free hardware" - не ми харесва идеята. Защото според мен означава следното (пример):

Корейците разработват нов модел телефон - Samsung S20. Това им коства много време и интелектуален труд, които следва да бъдат заплатени. След което някакви китайци имат право да вземат готовия разработен продукт, да сменят дисплея и процесора с по-евтини, и да го продават като Sansumg S20. На половин цена, защото не са плащали за измислянето му, и са вложили по-евтини части. При което подбиват продажбите на оригинала, корейците нямат пари да плащат заплати на работниците си, и фалират. А на китайците не им пука, те тръгват да търсят друг продукт да имитират.

:( 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

демек същата конфигурация ама с евтини части

това е фалшификация на продукт и следователно трябва да е с ново...друго  име

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, RudeBoy написа:

Цитат:

Ако това е "free hardware" - не ми харесва идеята. Защото според мен означава следното (пример):

Корейците разработват нов модел телефон - Samsung S20. Това им коства много време и интелектуален труд, които следва да бъдат заплатени. След което някакви китайци имат право да вземат готовия разработен продукт, да сменят дисплея и процесора с по-евтини, и да го продават като Sansumg S20. На половин цена, защото не са плащали за измислянето му, и са вложили по-евтини части. При което подбиват продажбите на оригинала, корейците нямат пари да плащат заплати на работниците си, и фалират. А на китайците не им пука, те тръгват да търсят друг продукт да имитират.

Къде е този свободен "Самсунг" да си взема няколко?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че , кой от нас говори за free/безплатен хардуер, докато производителите прилагат двоен стандарт при писането на софтуер никога няма да можеш да ползваш пълния потенциал на хардуера така както искаш, нито ще видиш революционен скок в технологиите докато водещо е печалбата на всяка цена, както виждаш приложния софт последните години тъпче на едно място,всички искат с три реда крив код да о/станат милионери, при хардуера не е по различно положението пускат сиренце(ядра) в капана за да купуваш и в крайна сметка получаваш същото дермо но в по голямо количество и за повече пари, нали знаеш приказката за маймунката и кратунката.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, backinblack написа:

@cybercop, ти ще се включиш ли в инициативата ми Приятелю с превод на ISPConfig-а !!!?

Прати ми връзка направо да го погледна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, RudeBoy написа:

Имам въпрос по темата:

Ама ако може по-простичко обяснение, като за средностатистически автобусен пътник.

Свободен хардуер е същото като свободен софтуер. Конструираш една машина на някаква кад система и споделяш чертежи и елементи. Всеки може може и сам да си я направи, като има вече чертежите и да си купи компонентите за нея, а може и от теб да ги купи и само да си я сглоби. Както са мебелите от Икея :) .

Ето един пример за свободен хардуер: http://www.eclips3d.com/

преди 4 часа, RudeBoy написа:

@p4p , виж сега ... Думичката "free" на английски означава две неща  - "свободен" и "безплатен" . Затова питам автора на тази тема да каже, какво точно има предвид. "Free software" по принцип означава "безплатен софтуер". Той не е "свободен софтуер", защото дори и да можем да си го свалим, инсталираме и използваме безплатно, пак е обвързан с една купчина лицензи. 

Така че, ако "free hardware" означава "безплатен хардуер" - аз съм твърдо "за"! :super: . Ама не виждам кой ще ни го даде. 

А ако значи "свободен хардуер" - моля да ми бъде обяснено на просточовешки български език що за животно е това. Ама без използване на странни английски абревиатури, като GNU GPL, и т.н.

Да ти припомня, че свободния софтуер не е като свободната бира :) ! 

преди 3 часа, RudeBoy написа:

Цитат:

Точно така изглежда, но пък по същата логика и тези, които разработват платен софтуер, като чичо Били и компания влагат труд и разходи, а някакви си като нас им ползват безплатно кракнато труда. Но пък виж и другата как един друг безплатен и свободен бизнес модел работи, развива се, че дори и печелят хората, които работят по него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, RudeBoy написа:

В думите ти има логика, но не се връзват (по-скоро - противоречат) с двете статии: Свободен софтуер и Безплатен софтуер.

Няма да цитирам - всеки може да си ги прочете сам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване