Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Системата не бутва от флашка и CD

Препоръчан отговор

Здравейте,
Виждам, че тази ТЕМА е доста стара и архивиране, но все още няма решение на проблема. Също така виждам, че авторът на темата е все още активен и се интересувам, дали се е справил с бутването? Имам абсолютно същия проблем с доста по стара машина, която не иска да бутва нито от флашка, нито от CD, нито Linux нито Windows.
Ще съм благодарен ако някой е имал същия проблем и е намерил решение.

Флашките, които пробвам са 3 броя с различен размер. Правя ги с Win32 Image disk, Rufus и Ercher. И трите бутват от лаптопа и PC-то на сина ми, които са доста по-нови.
Машината, която пробвам е с незнайно дъно P6IPAT, което има опция за бутване от USB-HDD, Intel Celeron на 1Ghz и 512 рам.

Целта на занятието е да се подкара някоя по-лека Linux дистрибуция с учебна цел. За сега пробвам имиджи на Puppy Linux 6.0.5, CentOS и Ubuntu Serve от флашка. Пробвах и Windows Xp service pack 3 също от флашка, но и той не бутва. За финал пробвах и от оригинални CDта да бутна Debian Linux 2.2 и Slackware 7.1

Ето и снимки как изглежда биос и дъното :

f81b529410a11d1c8d25bd7bf945e135.jpgdf3be63fdbf18c5b3ce74568d3da97ee.jpg

Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледаш и не вдяваш.

Кой ще напише конфигурацията, в BIOS какво е зададено за Boot Device? Тези неща, които ги мъчиш пробванни ли са на друг компютър?

Тази тема за какво стои? https://www.kaldata.com/forums/topic/45422-crystal-sphere-error-404-или-kак-да-задаваме-правилно-въпроси/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам.... не бях донаписал всичко понеже съм през телефон и не съм вкъщи. Сега вече трябва да е Ок.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, цър-вул написа:

и от него бутваш каквото искаш

чак с каквото поискаш - няма да стане.

Тази система е доста стара - най-удачното за нея си е WXP. Ако държиш да е Linux - започва с дистрибуция която е била актуална по времето на този процесор - максимум +5 години, за повече опит грешка. Забрави USB Boot - на стара машина - оптика като много е важно състоянието на оптичното устройство.

преди 1 час, b_ignatov написа:

Целта на занятието е да се подкара някоя по-лека Linux дистрибуция с учебна цел.

Учебна цел - да се учи Linux или учебна цел да се обучава през системата?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, plamen_petrov_80 написа:

чак с каквото поискаш - няма да стане.

Верно ли? Буквоядец!Я да поразсъждаваме - с какво постът ти помага за решаване на проблема? Аз ли не виждам или си е някаккво излияние...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъното поне вижда ли тези флашки като хардуер?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива стари машини , като ги мъчех преди виждаха флашката форматирана под FAT32  и записани с winsetupfromusb за windows xp sp3 ако си говорим.

Ще ви препоръчам  Crunchbang 64битов от тук. Много лек линукс и върви добре.  https://crunchbangplusplus.org/oldindex.html

Примерно тук https://www.pendrivelinux.com/crunchbang-linux-flash-drive-install-windows/ ако не се получава така както са ви посъвтвали съфорумците  по-горе ми се струва удачно да пробвате със сиди дивиди.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, цър-вул написа:

на древна машина?

Абсолютно да. Щом съветвам повярвай ми пробвал съм. А вие знаете ли и ползвали ли сте CrunchBang?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, цър-вул написа:

Не, не съм. Обясни как 32-битов процесор ще изпълнява 64 битови инструкции

https://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=29378

Пробвал съм 32 битовата не ми харесва за това да слага 64 бит ако може да я инсталира ще е доволен гаранция.

преди 3 часа, b_ignatov написа:

Здравейте,
Виждам, че тази

Тук ме интересува какъв избор имате?

kh7AxdE.jpeg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, b_ignatov написа:

Машината, която пробвам е с незнайно дъно P6IPAT, което има опция за бутване от USB-HDD, Intel Celeron на 1Ghz и 512 рам.

http://www.motherboard.cz/mb/ecs/P6IPAT.htm

https://www.cpu-upgrade.com/mb-ECS/P6IPAT(V1.0).html

Аз също бих желал да видя как 64bit OS тръгва на тази антика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бутваш от флопито plop и от него бутваш каквото искаш

Това само не направих, защото видях че се прави със CD. Като се прибера започвам опити пак до по нощите. :)

Учебна цел - да се учи Linux или учебна цел да се обучава през системата?

Ще се ползва за разучаване на самата система. Имам няколко стари машини, които искам да ги вържа в домашната мрежа и да тествам разни неща със сина ми. Искам да вдигна SAMBA, Aactive Directory, Domain Controller и да си играем с правата за всеки един потребител.

Дъното поне вижда ли тези флашки като хардуер?

Флашките се виждат, но не от самото меню на биоса, а от там където се виждат хардовете, преди да се влезне в биоса.

Тук ме интересува какъв избор имате?
kh7AxdE.jpeg

Това има само eneable и disabled. Служи за това, ако не бутне от показаните устройства да търси друго. Ако е включено......като не бутне от флашката и я извадя, директно бутва от харда и зарежда операционната система....в случая Windows XP

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Такива стари машини , като ги мъчех преди виждаха флашката форматирана под FAT32  и записани с winsetupfromusb за windows xp sp3 ако си говорим.
Ще ви препоръчам  Crunchbang 64битов от тук. Много лек линукс и върви добре.  https://crunchbangplusplus.org/oldindex.html
Примерно тук https://www.pendrivelinux.com/crunchbang-linux-flash-drive-install-windows/ ако не се получава така както са ви посъвтвали съфорумците  по-горе ми се струва удачно да пробвате със сиди дивиди.
Флашките съм ги правил и FAT32 и FAT. Дори в Rufus има опция за стари дъна и биоси, но и така не става. Дисковете също не ги приема както съм казал преди това. Мисля, че CDто работи, защото ги чете под WINDOWS XP

Информативно към какво да се насочите:
https://itsfoss.com/lightweight-linux-beginners/

И това четох.....заради това избрах PUPPY, ще пробвам и ZorinOS

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава идея, но ...

Не знам какви са другите машини, но конкретно за тази:

- WS 2003 32 bit

- WinXP

- Nas4Free - от старите версии

Алтернатива е тази система да се ползва като терминал

- RDP към виртуална машина от основния ви компютър

- RemoteApp - извикване на приложение от друга система

...

Също така с учебна цел - триене на файлове и работа с различни софтуери за спасяване, триене на дялове, цели дискове, възстановяването им след това, правене на image - връщането му, местене от хардуер на друг хардуер, поправка на OS, планове за backup, защити на OS без AV и тестване на различни вируси - тук е ясно, че това трябва да става в offline режим. Инсталиране и зареждане на различни OS от един твърд диск, от два различни.

Но първо - хардуера трябва да е наистина работещ!

Също така от опита ми с оптики - различно устройство, различен диск - никога няма гаранция, че се чете. Също така може да чете диска, но да не може да boot-ва от него - преди имах написано с маркер кое устройство какъв тип дискове чете реално и дали успява да boot-ва от тях, а са минали много устройства през мен.

Ако сериозно ще сядате да се занимавате с това - добре е да вземете една/две употребявани машини от по-нов клас - W10 и сървърните версии от това време си искат съвсем друг хардуер, за учебни цели можете да минете с наистина стара и евтина машина, но  не чак такава като описаната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи ще зададеш като Firts Boot Device флашката, която се вижда като хард в менюто за хард дисковете. Би трябвало да зареди. Освен това машината е стара и има вероятно да не направи Boot от флашки, които са над 2 гигабайта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Gangosa написа:

https://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=29378

Пробвал съм 32 битовата не ми харесва за това да слага 64 бит ако може да я инсталира ще е доволен гаранция.

Не му разбра въпроса нещо май?

На 32 битов процесор, не може да се инсталира 64 бита

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, b_ignatov написа:

Машината, която пробвам е с незнайно дъно P6IPAT, което има опция за бутване от USB-HDD

ами то си го пише, че флашката трябва да е USB-HDD
ползвай UltraIso, като зададеш флашката да е  USB-HDD

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи ще зададеш като Firts Boot Device флашката, която се вижда като хард в менюто за хард дисковете. Би трябвало да зареди. Освен това машината е стара и има вероятно да не направи Boot от флашки, които са над 2 гигабайта.
Флашката не се вижда в бутващите устройства, а в хардуерната таблица след теста за рам паметта. Едната от флашките е 256 мгб. Тази на снимката по-долу е 8 гб.
f3508a29ca7cfab582a3f91df97ced62.jpg975f58a51f75600f7267d1d1d884e540.jpg543f9123a9bfa315263a6c4f3821a56a.jpg

ами то си го пише, че флашката трябва да е USB-HDD
ползвай UltraIso, като зададеш флашката да е  USB-HDD
Ами аз съм показал и написал, че точно това пробвам. Вижте малко по-назад в темата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако флашката се вижда като хард диск няма да избираш USB HDD, а ще избереш от опцията HDD нея. Тя трябва да се вижда там. И колко гигабайта е флашката, която ползваш?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да се мъчиш с USB. Дерзай, разкачи дисковете и се научи как правилно се наглася твоя биос за да стане това! Boot менюто като извикаш какво става?

Има шанс дори на USB-CDROM да ти извика твоята USB памет - пробвай всичко! Старите биоси не бяха много ОК с тези неща, а отделно всеки си има врътки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване