Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Сън, свързан с архетипът на сянката

Препоръчан отговор

Вече два пъти ми се случва да сънувам едно и също нещо. Как някой стои зад мен и ме притиска в прегръдката си, така че не мога да помръдна. 

Първият път, го усещах сякаш е действително зад мен, лежейки на леглото. Докато снощи беше част от друг сън и успях да си завъртя главата и да го зърна - човешка фигура, с черен силует, не различими черти, като сянка. Пристягаше ме силно в обятията си, и не успявах да се отскубна от хвата му. И тогава, инстиктивно, в съня си, прозрях, че това е моят сянка, моето не съзнавано, това което е добре заключено в подсъзнанието ми, но е част от мен и ми влияе. И тогава този образ изчезна и веднага се събудих... 

Не съм съвсем сигурен, какво точно се опитва да ми каже подсъзнанието, но ще са ми интересни и размислите и на други хора. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, васил козарев написа:

Не съм съвсем сигурен, какво точно се опитва да ми каже подсъзнанието, но ще са ми интересни и размислите и на други хора. 

Само ти можеш да разбереш какво означава, и то когато дойде моментът. Наблюдавай събитията в живота си нататък и отговорът ще се появи веднага, щом свържеш причината и следствието, както се е появил в съня ти. 

Може сънят да е символичен, или може да е бил само кошмар, сънна парализа. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, васил козарев написа:

Вече два пъти ми се случва да сънувам едно и също нещо. Как някой стои зад мен и ме притиска в прегръдката си, така че не мога да помръдна. 

Първият път, го усещах сякаш е действително зад мен, лежейки на леглото. Докато снощи беше част от друг сън и успях да си завъртя главата и да го зърна - човешка фигура, с черен силует, не различими черти, като сянка. Пристягаше ме силно в обятията си, и не успявах да се отскубна от хвата му. И тогава, инстиктивно, в съня си, прозрях, че това е моят сянка, моето не съзнавано, това което е добре заключено в подсъзнанието ми, но е част от мен и ми влияе. И тогава този образ изчезна и веднага се събудих... 

Чакаш съня и се опитваш да питаш човека или сянката какво иска от теб. Не се шегувам. И аз имам подобни сънища. Даже знам, когат ще се случат.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разменихме си някакви думи, дори го нарекох Пешо, не не помня какво си казахме. :D  

Странна история. А може и аз да тълкувам погрешно нещата... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, васил козарев написа:

Разменихме си някакви думи, дори го нарекох Пешо, не не помня какво си казахме. :D  

Странна история. А може и аз да тълкувам погрешно нещата... 

По принцип след като се събуди, ако човек не се съсредоточи върху това, което е сънувал бързо го забравя!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

сънят е игра на мозъка

и се опитва да те сложи в неудобна позиция и ти трябва да намериш изход

примерно едно време  сънувах няколко пъти че си ходя и изведнъж пропадам и се будя

и последния път отворих парашут и паднах долу и един клошар си седеше  на едни плочки и нещо се сдърпахме

и му приложих всякакви техники  и свръх естествени но ме преби

след  това  мина  и най-силното момче в училището но клошара го би и  него и след това не съм сънувал нищо подобно

в твоя сън ако беше мой в следващия път този който ме хваща отзад  щях да  го ритна с петичка или  да го хвана за врата и да го реметна  през рамо 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, васил козарев написа:

Моята интерпретация е въз основа на следното съображение

По време на съня се случват различни физиологични промени- може за си притиснем сърцето, белия дроб, да се учести пулса, да се появят позиви за уриниране или друго. Мозъкът асоциира тези събития с някакви преживявания- това, което наричате архетипи. Някакви емоции съответстват на преживяването. За съжаление, вие не определяте съня си по точно тези показатели, заради това, моля, напишете, 

1. С каква емоция се събудихте? Страх? Безпомощност? Че сте малък? Че сте победител? Друго?
  2. Чувствахте ли сърцебиене? Задушаване? Болки в гръдния кош или сърцето? Друго?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При първия сън, се бях събудил в стрес. Дори още усещах "захвата". Докато при снощния сън, щом се събудих, бях спокоен, ако не да съм победил, по-скоро усещането беше за контрол на ситуацията. А това със Сянката, ми хрумна в самия сън, когато "го" зърнах. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моето тълкуване е, че мозъкът ви е асоциирал стреса с безизходица „захват“. Ако усещате задушаване, лекар може да ви насочи към инхалатор или други средства. Хора имат и апаратчета против нощна апнея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Търсещ истини написа:

Моето тълкуване е, че мозъкът ви е асоциирал стреса с безизходица „захват“.

Мозъкът не "асоциира"! Това е орган в човешкото тяло, част от организма на човека.

Прав сте иначе за това, че до съзнателното му се е "провел" образ на "захват", който е продукт на обработена информация от невроните, указала някаква физическа неразположеност. Съответно, след като не уточнява в коя област е точно усещането на "тежестта от захвата", то може да се интерпретира и като показател за сънна апнея (което в съня би трябвало да е да "усеща захвата от ръцете" по-силно в областта на гърдите) или пък да е предизвикана умора от неправилна стойка на стол (съответно "усщането за тежестта от захвата" да е в гърба). 

Ала това касае само психосоматичната част от съзнанието му, която е "свързана" с по-нисшите когнитивни способности или иначе казано с психическата функция - усещане.

Така или иначе, при установеното функциониране на мозъчната дейност за обработване на информацията в паралелни невронни вериги се реализират и по-висши когнитивни способности на човека, които съответстват на осъзнаваните от субекта в полето на личното му съзнавано, и описвани като психически функции - мислене(вкл. паметово възпроизводимите спомени), чувстване и интуиция.

А г-н Козарев сподели нещо важно за съня си! Направил е в съня си съзнателна асоциация с психологическото понятие "Сянка", което се използва в аналитичната психология за определен "архетип". Това от една страна говори за наличие на знание по въпроса, а от друга - подсъзнателното инфо, "диалога му с подсъзнанието му" е приел определена форма, което не е случайно, защото е съобразено с това, което е счел, че е подходящата форма, за да се проведе разбираемо компресираната информация до личното му съзнавано.

Така че аз по скоро бих интерпретирал по линия на юнгианската психоанализа(аналитичната психология)... като добавка към сънната апнея и умората от неправилна стойка при седене или прекомерно стоене прав, щото в подсъзнанието си "вървят" паралелно "инфо потоците" и не се изключват един друг, както правим в съзнателно състояние (насочваме вниманието си към един или друг "поток" според оценката им за "важност" и не сме съзнателни за всички останали "потоци").

"Сянката" като апхетип се захранва в проявлението си от всичко, което "отхвърляме" като присъщо на нас си. "Тя" е израз на "То"(несъзнаваното, лично и колективно), но тази част, която не можем да видим! (когато човек каже "не мога" - или "не иска" или "не знае"). За разлика от "Анимата"(защото става въпрос за мъж, иначе би било "Анимуса", ако е жена), която се проявява под формата на жена в сънищата, то в случая на г-н Козарев има мъжки образ, което съвсем точно го е насочило към "Сянката". Най-характерните проблеми във взаимоотношенията с другите хора се получават, когато не е интегрирана "Сянката" и съответно доста от личностните черти, които са си наши и захранват самия архетип, ги проектираме като присъщи на другите хора и така си изкривяваме образа ("когнитивна склонност,cognitive bias) на човека и се получават предпоставки за постоянни конфликтни отношения, в които да изпадаме.

Приятното, което виждам в съня на г-н Козарев, е че е признак за личностен растеж и развитие. Защото "сблъсъкът" със "Сянката" е точно израз на това, че е достигнал до фазата, в която "вътрешния взор" се насочва вече и "навътре", а това е доказателство за отпочнат вътрешен процес на съзряване чрез самоопознаване. Когато започва осъзнаването, че не само другите са ни виновни, ами и ние участваме "в целата схема"(Ъпсурт, ама не е). А пък това, че в друга тема пише за "поклон" пред "Божието творение" пък е достатъчен показател в подкрепа, защото указва, че "Инфлацията на егото" е достигнала и до колективно несъзнавания психичен слой и му предстои "трансформация"...нещо което се случва със всеки човек под различна като качество форма, а не е запазена територия единствено за "религиозни последователи"...

Просто е дошло време да се порасне и го правите вече...

Според мен това изразява в доста едър мащаб съня Ви, г-н Козарев! 

п.п. ...а в този етап на "трансформиране"(момчето в мъж) има едно предизвикателство - да поставяте на реалистичните им места личните Ви граници и да се научите на търпение(да не изнасилвате времето)...  или иначе казано - подкрепям мнението на Уитнеската по въпроса за съня Ви, само с малко:lol6: добавки... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

РАЗДЕЛ VI

Въпроси отнасящи се до ПОСВЕЩАВАНЕ

НИВОТО НА КОЕТО СТАВА ПОСВЕЩАВАНЕТО

ВЪПРОС No.67

Въпрос: Възможно ли е човек да бъде посветен в друг регион без да премине през съответното посвещаване на физическо ниво? Ако е възможно, тогава споменът за посвещаването веднага след събуждане от сън би бил индикация за това, че такова нещо наистина се е случило или това е било само сън?

Отговор: Човечеството като цяло напредва в развитието си чрез процес който ние наричаме еволюция, от пълно безсилие до всемогъщество. По време на това странстване, ние които едно време сме били напълно духовни същности, постепенно сме кристализирали в различни тела-носители, които сега притежаваме. През тези отдавна отминали времена, ние сме били с цялото си съзнание отворени към духовните нива и въпреки че след време сме били вмъкнати във физическо тяло, ние не сме го осъзнавали и не сме знаели че то съществува, обаче някои са започнали да осъзнават физическото тяло. Както се казва в Библията: ‘’Те се видяха, техните очи се отвориха и те видяха, че са голи’’. Тези първенци в еволюцията, които така са били посветени в мистерията (тайната) на физическото тяло, когато започнали да се срещат с други хора те им казвали: ‘’Ние имаме тяло.’’ Отначало, разбира се, е имало много малко на брой хора които са им повярвали, но постепенно все по-голям брой са били посветени в тайната на тялото. Те получили физическото си зрение и видели нещо което не е било достъпно за събратята им. Най-накрая цялото човечество развило физическите сетива и придобило способността да възприема и опознава материалния свят в който ние сега живеем.

Сега се случва точно обратното. Човечеството толкова силно е враснало в материалния свят, че голямото мнозинство са в неведение за това че имат ефирни тела и че има духовен свят който може да се възприеме посредством едно шесто сетиво, което е развито у малък брой хора, но е латентно у болшинството от хората. Тези първенци, които посредством култивирането на шесто сетиво са станали посветени в мистериите (тайната) на душата, сега са заети да споделят с колкото се може повече хора добрата новина, че ние имаме една душа и латентно сетиво чрез което да я възприемаме.

От горното обяснение става ясно, че посвещаването се състои отчасти в това да се помогне на някого който преди не е бил в състояние да възприема духовния свят, да промени своето съзнание, така че да може по желание да го концентрира върху невидимата част на човешкото същество, която в общи линии може да се нарече душа, и в пълно съзнание да запомни всичко което вижда и възприема.

Това е вярно, поне що се отнася до духовния процес на посвещаването. През онази отдавна отминала Лемурианска епоха, когато най-първите са открили че имаме тяло, ни най-малко не би помогнало на никой друг, участването заедно с пионерите (първенците) в някаква церемония, без значение колко комплицирана; скокът в развитието всъщност е представлявало посвещаването чрез отварянето на физическите очи и възприемането на физическото тяло и на физическия свят. По подобен начин сега на никого няма да помогне участието и преминаването през церемонии от сутрин до вечер и изучаването на писанията на този или метода на онзи. Същността се състои в това, да се развие това шесто сетиво посредством което се възприемат невидимия свят и невидимите тела-носители на човек. Това е процес на бавен растеж; той се състои в това, човек да стане различен от това което е сега.

Метода за събуждане на това латентно сетиво, който е най-подходящ за Западния Свят (изповядващ Християнството), е даден в Космогонията на Розенкройцерите в глава Метод за получаване на знание от първа ръка, а също така в памфлета със заглавие Духовно Зрение и интуиция; Неговите култивиране, контрол и правилно използване. Когато физическият живот, който води даден човек, го е пригодил т.е. направил подходящ за посвещаване, Учителят винаги се появява пред него когато човекът е напълно буден и в пълно физическо съзнание. На кандидата се казва, че е развил тяло-носител необходимо за функциониране в невидимия свят и след това му се предлага помощ да направи първия или ‘’начален (initial) преход безопасно. Това е едно предложение което той може да откаже ако желае, в случай че реши да не отиде. Необходима е определена физическа подготовка, и през целия процес, от напускане на тялото му до завръщането в него, кандидатът остава в пълно съзнание и има непрекъснат спомен за всичко което се случва. Така, че не е възможно за никой, който наистина е преминал през процеса на посвещаване, да се съмнява в него или да мисли че е било сън.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Sleda написа:

НИВОТО НА КОЕТО СТАВА ПОСВЕЩАВАНЕТО

Погледнах с какво се отличава животът на МАКС ХАЙНДЕЛ от живота на непосветените. Нито е по- полезен, нито по- продължителен. Просто се е издържал чрез сказки за окултизма.

Прочее, също толкова без значение е този ваш текст, отнесен към темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване