Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

Добре. 85 херца е по добре от 60. При всички случай. В момента ме болят очите на 60 херца. Можеш ли да ми кажеш как да го направя с резолюция 1600х1200 и 85 херца?

Значи избираш си от гном-менюто

Система/Предпочитания/Разделителна способност

ако нямаш желаното, трябда да редактираш xorg файла.

etc/X11/xorg.conf

там се нармира файла, но НАПРАВИ BACKUP преди да правиш каквото и да било.. после и да объркаш, имаш спасение.. Btw, имаи ли необходимите драйвери инсталирани?

---

Оп, докато съм писал и поправял някой ме е изпреварил :speak:

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Значи избираш си от гном-менюто

Система/Предпочитания/Разделителна способност

ако нямаш желаното, трябда да редактираш xorg файла.

etc/X11/xorg.conf

там се нармира файла, но НАПРАВИ BACKUP преди да правиш каквото и да било.. после и да объркаш, имаш спасение.. Btw, имаи ли необходимите драйвери инсталирани?

---

Оп, докато съм писал и поправял някой ме е изпреварил :)

стартирай:

sudo aticonfig --initial -f

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оправих си и резолюцията и честотата на опресняване. Стана, като в рекламата: Не става само с четене... Трябва и акъл.... :)

Докато си сърфирах из мрежата в търсене на мнения по въпроса попаднах на велики изказвания от сорта, че: то в менюто си пише 50-60 херца обаче всъщност мониторът /това според авторите, бяха поне двама/ си работел някъде на около 65-75херца според тях.

В момента , когато четях тези глупости не им обърнах никакво внимание. Но на сутринта някакси ми изплуваха в съзнанието а също така и фактът, че в менюто на мониторът си имам диагностика. Тоест той си показва на каквичестоти работи. Итака започнаха днешните ми приключения. В момента след, като свърших с всички тестове, който си бях планирал, най отговорно заявявам, че в Линух убунту менюто каквато стойност ви пише, че е възможно да изберете за дадена резолуция и я изберете, на такава честота ще ви се опреснява изображението. Линуж сам си изчислява възможностите и на монитора / дори и да не е "популярен"/ и на видеокартата, спрямо зададе на та резолюция. Това в никакъв случай не трябва да ви очуди. Странното се получи във втората част от моето "изследване". Тесвах монитора под уиндолс ХР професионал сървиз пак2 и незнам си още какви ли не глупости. Резултатът: независимо от това на каква резолюция и зададена честота на опресняване се настрой. Винаги мониторът работи на 65херца. Изводи си правете каквито щете. Аз си направих. cool.gif

Исега новият ми въпрос: как се инсталира програмата Вино под Линукс? Изтеглих си я от сайта още, когато започнах да я тегла Линукс ме попита дали да я отвори с архиватора след, като я свали. Дадох му Да. изтегли и я разархивирах в/у десктопа. Обаче в папката не открих иконка на която да кликна 2пъди и програмата да се инста лира. :)

П.С. sudo aticonfig --initial -f Понеже си преинсталирах на ново ОС щото си играх ис конзолат като малко дете. Пробвах го, но още не съм си инсталирал драйвъри за видеокартата. И зписа ми ,ч е командата не съществува. Иска ми се да си инсталирам оригиналните драйвъри с Виното. Защото там имам Катализ контрол център и командвам всички опций.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, има един номер в оптиката - НЕ мога да го обясня :) - заставаш с профила към монитора и си го настройваш, дмижиш си лявото /или дясното/ око нагоре-надолу и ако усетиш някакно мигане с периферното зрение, значи очите ти ще се уморяват и трябва да вдигнеш честотата; НЕ знам защо е така но е факт :huh:

Второ, още е рано да компилираш сорс. Просто отиди или в терминал и напиши

sudo apt-get install wine

или в синаптик cool.gif ако искаш последната версия, трябва да следваш стъпките на Progres в пост 1144 cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Докато си сърфирах из мрежата в търсене на мнения по въпроса попаднах на велики изказвания от сорта, че: то в менюто си пише 50-60 херца обаче всъщност мониторът /това според авторите, бяха поне двама/ си работел някъде на около 65-75херца според тях.

Не мога да коментирам дали са глупости, но мога да кажа как е при мен. В началото с оригиналния драйвер на Ubuntu монитора ми работеше на 85Hz. Сега, след инсталиране на драйвери с 3D ускорение от сайта на NVIDIA, монитора ми работи при настройка 55Hz??? (нямам лошото усещане в очите като при честоти 60, 70,75Hz). Същата честота ми направи впечатление при рaбoта със Sabayon LiveCD. Не мога да го обясня, но това са факти.

П.С. sudo aticonfig --initial -f Понеже си преинсталирах на ново ОС щото си играх ис конзолат като малко дете. Пробвах го, но още не съм си инсталирал драйвъри за видеокартата. И зписа ми ,ч е командата не съществува. Иска ми се да си инсталирам оригиналните драйвъри с Виното. Защото там имам Катализ контрол център и командвам всички опций.

Май aticonfig идва с драйверите. А номера с ATI Catalyst за какво е? Признавам си, че още не съм се борил с Wine.

Ако искаш да ползваш тях, като драйвери за Linux... хмм май не става??

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера се появи един проблем, при вход в системата преди да ме пита за парола ми изписва на черен екран

fsck.ext3: Unable to resolve 'UUID=b413adc9-ef09-47e7-b77d-0af50401a596'

fsck.ext3: Unable to resolve 'UUID=2c1f959a-0b55-436a-92bd-2fcbf14f5b27'

fsck died with exit status 8

Някой има ли идея как да го оправя?

---

Редактиран пост в 8:15

Преди малко рестартирах pc-то ии.. след като влезнах в системата интернета, който би трябвало да върви, не беше засечен.. оправих го, но някои настройки от последната ми сесия се бяха изгубили.. системата май нещо се скапва? Или аз нещо бъркам?

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах си виното. Но като цяло ми е малко търсене. Пробвах да си инсталирам драйвърите за саунд картата с него. Инсталирах ги обаче никъде го няма менюто в туул бара с настройките. С тава дума за звуковата карта на дъното, защото имам две. По принцип под уиндолс въобще не ги намира и двете, като устройства. Чак след, като им инсталирам драйвърите и рестартирам имам звук. Убунту намира втората звукова карта. Снея въпросът е малко пд-деликатен. Тя е Креатив SB0220. Работи само с едни единствени драйвъри в света - нейните си. Значи, когато инсталирах убунтуто звукът беше на нея. Обаче слен 4тият или 5тият рестарт се прехвърли на другата тази от дъното. Тя е някаква Риалтек. Сега в момента след още няколко рестарта отново звукът е на Креатив картата. Вупросът ми е има ли обция да си избирам аз, коя саундкарта да използвам? :help:

И имам проблем със Скайп инсталирах последната версия и вьобще не можах да го подкарам. В момента съм с убунту 7.10 и с всички ъпдайти. :clap:

Относно Виното, пробвах да инсталирам Контра страйк 1.6. Инсталира се и на десктопа се появи иконка Контра страйк 1.6 с картинка чаша вино. Когато стартирам играта нещо се бъгва и ми излиза само фона на менюто без опцийте и нищо не става. Тук искам да попитам имали нещо , като Контрол- Алт-Делите с което да се оправя без да рестартирам в такива моменти? Исъщо как да си пусна играта? Гледам в скрийншотовете от официалният сайт на Вино има и от Контра страйк скрийншот. :beer:

Докато беше така зациклил компа на Контрата натиснах два пъти ентер и тръгна нещо уж да стартирва нова игра обаче отново без надписите. Ими излезна едно меню да инсталирам ли още някякво си вино и му дадож ДА. Тогава съвсем заби и след време го ресетнах. Сега, когато дам десен бутон на ехе файл в падащото меню където има опция Опен уит Виното1 първо си беше една сега са три отделни реда.

Много ми се изка да ънинстална Виното и Скайпа ипосле да ги инсталирам наново. Обаче не знам, как става това? :question:

Да не ви разправям, когато се опитах да си инсталирам принтера, че в менюто с възможните драйвъри нямаше моят модел. Не само това ами въобще нямаше моята серия. Става дума за ЛексмаркZ617. Аз избрах някакъв друг на светлинни години и след това нямаше опция стъпка назад и сега нито ми бачка принтера, нито има инсталирани драйвъри нито, когато го свържа ми се появява отно во обция за инсталиране на драйвъри.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Инсталирах си виното. Но като цяло ми е малко търсене. Пробвах да си инсталирам драйвърите за саунд картата с него. Инсталирах ги обаче никъде го няма менюто в туул бара с настройките. С тава дума за звуковата карта на дъното, защото имам две. По принцип под уиндолс въобще не ги намира и двете, като устройства. Чак след, като им инсталирам драйвърите и рестартирам имам звук. Убунту намира втората звукова карта. Снея въпросът е малко пд-деликатен. Тя е Креатив SB0220. Работи само с едни единствени драйвъри в света - нейните си. Значи, когато инсталирах убунтуто звукът беше на нея. Обаче слен 4тият или 5тият рестарт се прехвърли на другата тази от дъното. Тя е някаква Риалтек. Сега в момента след още няколко рестарта отново звукът е на Креатив картата. Вупросът ми е има ли обция да си избирам аз, коя саундкарта да използвам? :help:

И имам проблем със Скайп инсталирах последната версия и вьобще не можах да го подкарам. В момента съм с убунту 7.10 и с всички ъпдайти. :nono:

Относно Виното, пробвах да инсталирам Контра страйк 1.6. Инсталира се и на десктопа се появи иконка Контра страйк 1.6 с картинка чаша вино. Когато стартирам играта нещо се бъгва и ми излиза само фона на менюто без опцийте и нищо не става. Тук искам да попитам имали нещо , като Контрол- Алт-Делите с което да се оправя без да рестартирам в такива моменти? Исъщо как да си пусна играта? Гледам в скрийншотовете от официалният сайт на Вино има и от Контра страйк скрийншот. :question:

Докато беше така зациклил компа на Контрата натиснах два пъти ентер и тръгна нещо уж да стартирва нова игра обаче отново без надписите. Ими излезна едно меню да инсталирам ли още някякво си вино и му дадож ДА. Тогава съвсем заби и след време го ресетнах. Сега, когато дам десен бутон на ехе файл в падащото меню където има опция Опен уит Виното1 първо си беше една сега са три отделни реда.

Много ми се изка да ънинстална Виното и Скайпа ипосле да ги инсталирам наново. Обаче не знам, как става това? :question:

Да не ви разправям, когато се опитах да си инсталирам принтера, че в менюто с възможните драйвъри нямаше моят модел. Не само това ами въобще нямаше моята серия. Става дума за ЛексмаркZ617. Аз избрах някакъв друг на светлинни години и след това нямаше опция стъпка назад и сега нито ми бачка принтера, нито има инсталирани драйвъри нито, когато го свържа ми се появява отно во обция за инсталиране на драйвъри.

Още един скочил в дълбокото без да може да плува...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът с саунд картите си го реших.

Обаче при скайпа се наблюдава интересно явление- когато видеодрайвърите са включени скайп въобще не стартира. когато са изключени си стартира и си бачка. :question:

Виното е нот респондинг.

А Тотем видео плеър не подържаъ ДВД формат. :nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И имам проблем със Скайп инсталирах последната версия и вьобще не можах да го подкарам. В момента съм с убунту 7.10 и с всички ъпдайти. :)

Относно Виното, пробвах да инсталирам Контра страйк 1.6. Инсталира се и на десктопа се появи иконка Контра страйк 1.6 с картинка чаша вино. Когато стартирам играта нещо се бъгва и ми излиза само фона на менюто без опцийте и нищо не става. Тук искам да попитам имали нещо , като Контрол- Алт-Делите с което да се оправя без да рестартирам в такива моменти? Исъщо как да си пусна играта? Гледам в скрийншотовете от официалният сайт на Вино има и от Контра страйк скрийншот. :)

Много ми се изка да ънинстална Виното и Скайпа ипосле да ги инсталирам наново. Обаче не знам, как става това? :P

абе пич, ти чел ли си ръководството за "вино"-то??? където изрично пише да не се инсталират драйвери, директ Х-си???

овен това запомни, че в линукс преинсталирането на някоя програма не решава проблемите с нея, както понякога се получава с виноус. въобще трябва да загубиш нагласата, която си изградил от виндоувс. тук нещата се получават с четене и опит, не само с цъкане и преинсталация.

отностно принтера, имам спомен че Сексмарк имат драйвери и поддръжка за линукс, затова провери в сайта им относно твоят модел. а и мисля, че цялата им Зед серия са все един дол дренки, пробвай с някой от Зед серията или се разрови из нета.. За всичко което не знаем бог ни е дал Гоогъл

offtopic

за да потвърдя бъг в fglrx на убунту 8.04 искат от launchpad да тествам драйвера с чиста инсталация на последната алфа, но нещо не ми се губят настройки само за да им докажа, че съм прав и ми се иска да направя архив на /, да инсталирам чисто убунту и ако има проблем в него да си върна после предишният /. въпросът ми е дали някой е правил нещо такова и дали зане с tar през live cd дали ще може да се направи архив, който да буут-ва нормално после???

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Вчера намерих малко свободно време и реших да опитам новата алфа на Убунту.Освен,че става все по-гладен за ресурси има и някой бъгове,които в стабилната версия се надявам да бъдат поправени.Инсталирах я на Лаптоп и на Десктоп компютър.За разлика от Дебиана,Убунтуто си разпозна нормално пад-а на лаптопа и Wearless-a.В 7.10 имаше проблен с видеодрайверите на ATI и след инсталиране се смазваше Х-са,след което се налагаше реконфигурация.Тук този проблем е оправен и драйверите поне при мен се вдигнаха и работят нормално.Незная само при мен ли се получи така или е бъг,но забелязах,че трудно монтира мрежови ресурси споделени от Уиндоус машини.Устройствата се виждат в мрежта,но не показва съдържанието им.Налага се да се монтират ръчно,за да се видят.С ресурсите споделени от Линукс машини няма проблеми.Не се налага да се инсталират допълнителни драйвери за да може да се пише върху NTFS.Другото нещо,което не ми хареса,е че след инсталацията от СД-то прави ъпдейт с около 400 пакета от огледалата,които по време на инсталацията имат проблеми и се налага да се поправят с dpkg --configure -a.Визуално е доста красив и след инсталирането на някои допълнителни теми става още по-добре.Общо взето ми харесва и ще очаквам стабилната версия,в която се надявам всичко да бъде оправено.

post-20389-1205744971_thumb.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте !

Вчера намерих малко свободно време и реших да опитам новата алфа на Убунту.Освен,че става все по-гладен за ресурси има и някой бъгове,които в стабилната версия се надявам да бъдат поправени.Инсталирах я на Лаптоп и на Десктоп компютър.За разлика от Дебиана,Убунтуто си разпозна нормално пад-а на лаптопа и Wearless-a.В 7.10 имаше проблен с видеодрайверите на ATI и след инсталиране се смазваше Х-са,след което се налагаше реконфигурация.Тук този проблем е оправен и драйверите поне при мен се вдигнаха и работят нормално.Незная само при мен ли се получи така или е бъг,но забелязах,че трудно монтира мрежови ресурси споделени от Уиндоус машини.Устройствата се виждат в мрежта,но не показва съдържанието им.Налага се да се монтират ръчно,за да се видят.С ресурсите споделени от Линукс машини няма проблеми.Не се налага да се инсталират допълнителни драйвери за да може да се пише върху NTFS.Другото нещо,което не ми хареса,е че след инсталацията от СД-то прави ъпдейт с около 400 пакета от огледалата,които по време на инсталацията имат проблеми и се налага да се поправят с dpkg --configure -a.Визуално е доста красив и след инсталирането на някои допълнителни теми става още по-добре.Общо взето ми харесва и ще очаквам стабилната версия,в която се надявам всичко да бъде оправено.

още донастройват новата виртуална система на ГНОМЕ, а и е нормално след инсталация на алфа да тегли ъпгрейди, дори със дневните дискове да го инсталираш пак има какво да се ъпгрейдва. във финалната версия или макс седмица след нея проблемите ти ще бъдат отстранени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така ли ми се струва или работи малко по-бързо от 7.10 ?

А между другото, Ubuntu се е качило пак на 1 позиция в Distrowatch.

То това си го казаха, че ще е по-бърз. Що се отнася до позициите в distro, посотянно ще има измествания. Най-добрия съветник според мен е задклавиатурното устройство cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така ли ми се струва или работи малко по-бързо от 7.10 ?

А между другото, Ubuntu се е качило пак на 1 позиция в Distrowatch.

нз, но нововъведенията са със светлинни години от тези на 7.10, а изкачването беше въпрос на време

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодарение на "Линукс за човешки същества" попаднах на този сайт. На едно място са събрани множество полезни инструменти под формата на .deb файлове за Ubuntu. Има например Avant Window Navigator, Tasty Menu (KDE), Hardinfo, Ubuntu Tweak, Wine-Doors. Намират се и програми за рипване и обработка на DVD, видео/аудио редактори и плеари, игри и др.

Надявам се, че сайта ще е полезен за всички.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодарение на "Линукс за човешки същества" попаднах на този сайт. На едно място са събрани множество полезни инструменти под формата на .deb файлове за Ubuntu. Има например Avant Window Navigator, Tasty Menu (KDE), Hardinfo, Ubuntu Tweak, Wine-Doors. Намират се и програми за рипване и обработка на DVD, видео/аудио редактори и плеари, игри и др.

Надявам се, че сайта ще е полезен за всички.

Сайта, които ти даваш, е отдавна известен. Има го публикуван в launchpad и във форумите на убунту. cool.gif

Сайтът е предвиден САМО за убунту, не за дебиан и други дебиан-базирани. Освен това, целта е да се дават най-нови версии на програми и такива, които ги няма в хранилищата. Нещо, което може да се направи и с компилиране, но е полезно за новаците и мързелите- цъкаш на deb пакета и той прави всичко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сайта, които ти даваш, е отдавна известен. Има го публикуван в launchpad и във форумите на убунту. cool.gif

Сайтът е предвиден САМО за убунту, не за дебиан и други дебиан-базирани. Освен това, целта е да се дават най-нови версии на програми и такива, които ги няма в хранилищата. Нещо, което може да се направи и с компилиране, но е полезно за новаците и мързелите- цъкаш на deb пакета и той прави всичко.

аз съм полу-мързелив.. инсталирам ги през конзола с dpkg :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте сложих си убунту 7.10 инсталирах си драйверите за видео картата, но при опит да активирам визуалните ефекти ми излиза това Виж Картата ми е ATI Radeon 9550.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте сложих си убунту 7.10 инсталирах си драйверите за видео картата, но при опит да активирам визуалните ефекти ми излиза това Виж Картата ми е ATI Radeon 9550.

Това е коментирано и преди, 1-2 страници назад. Виж на стр.76-78.

След инсталиране на драйвери, трябва да си оправиш конфигурацията (xorg.conf). За ATI има tool за това.

@sanddaemon е написал точната команда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инсталирай си 8.04, там е автоматична настройката. 9550 не ползваше ли radeon драйвера с отворен код?.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още не съм се удавил. Според предсказанията. Реих си всичките проблеми. Искам да постна линк към инструкция за инсталиранито на драйвъри за принтер LEXMARK Z617 под убунту. Те драй върите са за цялата серия Z600 на LEXMARK. Етого и него: http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-83456.html

При мен проработи без проблеми. :clap:

Редактирано от BOMBMASTAH (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Все още не съм се удавил. Според предсказанията. Реих си всичките проблеми. Искам да постна линк към инструкция за инсталиранито на драйвъри за принтер LEXMARK Z617 под убунту. Те драй върите са за цялата серия Z600 на LEXMARK. Етого и него: file:///home/emil/Desktop/t-83456.html

При мен проработи без проблеми. :laughing5:

много интересен линк.. да го беше направил по стандарта URL

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване