Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

Не, не го правя заради 60 стотинки, а заради възможността. Що да давам 60 ст. за CD, като мога да ги дам за DVD и да го напълня освен с инсталация. Нямат сначение стотинките, а принципа.

Щото ако утре искам да си преместя багажа в друга квартира и ми кажат, че наем на камион, който ще побере целия ми багаж и още мебели които ще купя пътем от магазина, е колкото и на комби автомобил, който ще побере само най-необходимите ми за преместването такъми, ще избера камиона. Нещо такова.

За имената на файловете сега чувам, че са различни от тези при линукс!? Никъде не прочетох за такава разлика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Не, не го правя заради 60 стотинки, а заради възможността. Що да давам 60 ст. за CD, като мога да ги дам за DVD и да го напълня освен с инсталация. Нямат сначение стотинките, а принципа.

Щото ако утре искам да си преместя багажа в друга квартира и ми кажат, че наем на камион, който ще побере целия ми багаж и още мебели които ще купя пътем от магазина, е колкото и на комби автомобил, който ще побере само най-необходимите ми за преместването такъми, ще избера камиона. Нещо такова.

За имената на файловете сега чувам, че са различни от тези при линукс!? Никъде не прочетох за такава разлика.

Разбирам. За имената имах предвид че например Capnemo и capnemo под Windows са еднакви, под линукс за различни

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз разбрах вече, че имаше предвид и главните букви.

-----------------------------------------------------------------------

Аз понякога дори си правя закачка с общите графични символи от кирилицата и латиницата.

Например: capnemo

e различно от: сapnemo (първият символ е кирилско с)

e различно от: саpnemo (първите два символа са кирилските с, а)

и т.н.. Проличава си при шрифт неподдържащ кирилица за отделните думи или пък такъв неподдържащ латиница.

Доста елементарно, но коварно като шега. :rolleyes:

Простотиите ми идват от раз, извинявам се за раздумката.

------------------------------------------------------------------------

Нека все пак да каже Biskata дали се оправи с оня проблем с началното стартиране на това ubuntu 8.04!

Да знам да захождам ли към тестване и записване на CD на същата свалена от мен дистрибуция.

Откри ли се проблемът!?

А решението!?

Редактирано от adXok (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах го като го маунтнах с UltraISO още снощи след като питах за проблема. При мен резолюцията си тръгна както трябва т.е. разпозна ми точната резолюция, която ползвам по подразбиране за моя монитор, а именно 1280x1024 без да я глася. Само си пуснах 3D ефектите с инсталирането на драйвера за nVidia. За резолюцията съм забелязал, че зависи с какъв монитор и най-вече с каква видео карта си, за да се пусне на тази, на която трябва да бъде по подразбиране. Преди бях с друга видео карта и тогава ми се налагаше да инсталирам драйвера, за да мога да сменя резолюцията от първоначалната, която беше 800x600.

Проблема с грешката при опит за инсталиране като виртуална машина явно е в диска. Диска, на който съм записал Убунту е CD-RW. Явно трябва да е CD-R, а аз не съм пробвал с такъв тъй като съм си поръчал дискове с Ubuntu 8.04 и няма смисъл да хабя празни дискове. Аз лично така си обяснявам грешката. Ще разбера когато опитам от оригиналния диск да инсталирам Ubuntu като виртуална машина.

Сеаг малко питанки:

1. Мога ли да монтирам .iso образа на Ubuntu 8.04, който си изтеглих с Daemon Tools 4.11.2 и ще тръгне ли сам

като LiveCD. щото ми се струва, че монтирането (по Daemon Tools-ски) не работи с рестартиране:

да указвам да зарежда от CD преди да е заредило под Windows изобщо?

2. Мога ли с обикновен редактор на .iso файлове да добавя към .iso-то на Ubuntu и други папки за да допълня

големината на едно празно DVD, на което ще изпека новополученото .iso и дали ще тръгне после при стартиране

от CD като LiveCD?

3. В крайна сметка какъв е този проблем, че Ubuntu 8.04 смята, че дисковото устройство е заето?!

Може да се маунтне Ubuntu, но така ще можеш да стартираш инсталацията за виртуална машина чрез Wubi. ISO файла на Ubuntu можеш да го отвориш с някоя програма като UltraISO или PowerISO и да добавиш папки с файлове, след което да запазиш ISO файла с добавените в него файлове и папки. След това ISO-то можеш спокойно да си го изпечеш на диск и да си го ползваш. Просто ще имаш достъп до добавените файлове когато си сложил диска в DVD/CD устройството и така да ги ползваш за напред.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Опитвам се да го инсталирам във виртуална машина, но не ще и не ще - дава ми грешка при разделянето на диска. ...

....

Когато писах това, то се отнасяше за инсталиране във VirtualBox. Проблемите с резлюцията са заради виртуалната видео карта, която се използва в този случай. Използва се и част от оперативната памет, виртуален хард диск...

...

Проблема с грешката при опит за инсталиране като виртуална машина явно е в диска...

Тук става въпрос за wubi инсталиране, което се различава с това, че се използва реалната видео карта и пълният обем оперативна памет. Само файловата система НЕ е върху реален дял на диска, а се намира във файлове - напр. в C:\ubuntu\disks\root.disk (и swap.disk).

Пояснявам, за да не се обърка някой като прочете на двете места "виртуална машина".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един въпрос:

Изтеглих си това Wubi, което се оказа всъщност .exe файл, сиреч предполагам е за Джам, а не за Linux!?

Сега съм го сложил в една и съща папка с файла ubuntu-8.04-desktop-i386.iso и са само двамата.

Ако стартирам Wubi-8.04.exe в този случай четох, че щяла да ми започне инсталация на Ubuntu 8.04

директно все едно е програма, която ще си върви под Джама. Така ли е или има някаква опасност да

поразя Ubuntu-то. Опа, всъщност дали не съм изпуснал, че преди това трябва да съм монтирал виртуално

същото .iso на Убунту-то с Daemon Tools или UltraISO, PowerISO и др. подобни!?

Радвам се, че сте намерили причините на проблемите си и сте ги решили.

Аз искам първо да го инсталирам под Джама като програма, пък после ще изпичам образа на Ubuntu-то на диск

и ще го стартирам като LiveCD. Ще успея ли да го направя, както описах подготовката си по-горе с това Wubi-8.04.exe!?

Редактирано от adXok (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Изтеглих си това Wubi, което се оказа всъщност .exe файл, сиреч предполагам е за Джам, а не за Linux!? ...

Да за Windows e. Аз го изтеглих, при опитите ми да преодолея проблема с wubi инсталиране от реално "изпечено" CD. Новата версия не решава проблема, таке че не е необходимо.

wubi.exe го има в главната директория на CD-то/.iso-то. Зареждаш .iso файла в DAEMON Tools (или друг tool) и ако имаш включен AutoPlay се появява диалог - "Install inside Windows" e за wubi инсталиране. Ако нямаш AutoPlay, трябва да стартираш wubi.exe от диска. Нататък е лесно.

Този начин го пробвах на Ubuntu/Kubuntu/Kubuntu KDE4/Xubuntu. Всичко минава без проблем (при мен).

ПП. Деинсталирането е от Control Panel/ Add or Remove Programs, като не ти трябва дори и рестарт.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи да разбирам, че Wubi-то което е вътре в самото .iso не върши работа, след като е изпечен образа и е пуснат през CD-устройството за стартиране на инсталация, така ли?!

Но пък работи, ако самото .iso се монтира през Daemon Tool-са, така ли!?

Нещо пак взех да се обърквам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Качих си Вчера Убунту 8.04 и върви перфектно, но имам един проблем. Общо имам 3 партишъна: Filesystem,HDa1,HDa2; и проблема е следния работят си имам си аксес до тях, но след рестарт просто изчезват. Както изчезват преките пътища до тях , ако уолпейпъра ми е от някой от 2 та партишана и той изчезва абе всичко. Трябва да влезна в Places и да ги цъкна всеки по отделно и ги засича сменя ми се уол пепйпъра и ми се показват иконите на десктопа. Но това е всеки път трябва да ги цъкам идея как да ги направя да си седят постонно маунт ? Благодаря предварително.

Извинявам се за грешката с темата преди малко :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте. Качих си Вчера Убунту 8.04 и върви перфектно, но имам един проблем. Общо имам 3 партишъна: Filesystem,HDa1,HDa2; и проблема е следния работят си имам си аксес до тях, но след рестарт просто изчезват. Както изчезват преките пътища до тях , ако уолпейпъра ми е от някой от 2 та партишана и той изчезва абе всичко. Трябва да влезна в Places и да ги цъкна всеки по отделно и ги засича сменя ми се уол пепйпъра и ми се показват иконите на десктопа. Но това е всеки път трябва да ги цъкам идея как да ги направя да си седят постонно маунт ? Благодаря предварително.

Извинявам се за грешката с темата преди малко :)

hda1 и hda2 предполагам, че са windows-ки дялове? И при мен става така, когато Windows не направи коректен shutdown или се рестартира. Ако веднага след това се стартира Ubuntu, дяловете ги няма. Не се монтират, защото не е извършена проверката на файловата състема (при стартиране на Windows). Някъде имаше писано повече по този проблем, но не го намирам.

Аз го оправям, като първо стартирам Windows и след рестарт избирам Ubuntu. Ако и твоят случай е подобен, опитай - може да помогне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абсолютно точно - от CD не ще, от Daemon Tool-са става.

Проблема може изобщо да не е в wubi, а в моето устройство или в това, че използвам презаписваем диск, което не го препоръчват.

hda1 и hda2 предполагам, че са windows-ки дялове? И при мен става така, когато Windows не направи коректен shutdown или се рестартира. Ако веднага след това се стартира Ubuntu, дяловете ги няма. Не се монтират, защото не е извършена проверката на файловата състема (при стартиране на Windows). Някъде имаше писано повече по този проблем, но не го намирам.

Аз го оправям, като първо стартирам Windows и след рестарт избирам Ubuntu. Ако и твоят случай е подобен, опитай - може да помогне.

само единия ми дял е нтфс другия си е екст 3 sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
само единия ми дял е нтфс другия си е екст 3 sad.gif

Това за ext3 ме учудва. Не съм имал такъв проблем досега.

Сега, като се зачетох по-внимателно, виждам, че проблема е по-скоро в това,че не ти ги монтира автоматично. Като сложиш CD в устройството, монтира ли го? Да си изключвал някакви програми да не се стартират автоматично?

Питам, защото четох някъде, че за да работи автоматичното монтиране беше необходим някакъв демон - automount или нещо от сорта. Да не би пък да е това. Само гадая.

Дано да се включат и спецовете. Те могат да помогнат повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това за ext3 ме учудва. Не съм имал такъв проблем досега.

Сега, като се зачетох по-внимателно, виждам, че проблема е по-скоро в това,че не ти ги монтира автоматично. Като сложиш CD в устройството, монтира ли го? Да си изключвал някакви програми да не се стартират автоматично?

Питам, защото четох някъде, че за да работи автоматичното монтиране беше необходим някакъв демон - automount или нещо от сорта. Да не би пък да е това. Само гадая.

Дано да се включат и спецовете. Те могат да помогнат повече.

Не не ... нищо не съм изключвал. СД-тата си ми ги монтира ... то и това се монтира ама по някъв тъп начин трябва да цъкна на него за да ми се появи на десктопа и да имам достъп до него... примерно Wallpapera ми е от от хда2 след рестарт изчезва и трябва да дам Places->Хда2 и чак като кликна ми се появява иконката на десктопа и уолпейпъра... и всичко е ок до следващия рестарт sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах се да получа същият проблем под 7.10, но не успях - от където и да слагам wallpaper, все го показва. Е, ако точно това ти е проблма. Ако го копираш в домашната си директория...?

За кратко време съм пробвал 8.04, но се сещам, че са повишили сигурността (поне така пише) - като отваряш някой дял те пита за парола. Да не би да е от това?

Изчакай да се обадят спецовете - със сигурност знаят повече от нас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Опитах се да получа същият проблем под 7.10, но не успях - от където и да слагам wallpaper, все го показва. Е, ако точно това ти е проблма. Ако го копираш в домашната си директория...?

За кратко време съм пробвал 8.04, но се сещам, че са повишили сигурността (поне така пише) - като отваряш някой дял те пита за парола. Да не би да е от това?

Изчакай да се обадят спецовете - със сигурност знаят повече от нас.

Не ми е проблема само за Wallpaper-a проблема ми е изобщо с всичко. Ако си направя линк на някоя папка от Hda2 - до десктопа след рестарт го няма както и самия дял... ънмаунтва се трябва да кликна на него за да се появи а е тъпо примерно щото секи път трябва да правя линкове. Пък съм си направил Файълсистем-а малък само за линукса ... а хда2 който си ми е екст3 си ми е дата диска и на него са ми сички работи който ползвам.Тва с паролата го махнах, като си сложих юзъра да е OWNER на хда2...

Редактирано от ktborisov (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдаа, направих опит с Kubuntu 8.04 и се получи същото.

След стартиране, Ubuntu 7.10 монтира всички дялове в /etc/fstab файла.

Kubuntu 8.04 (с wubi install) не беше монтирало всички дялове (така поне показва /etc/mtab). Всъщност не видях и записи за тези дялове в /etc/fstab, но се монтират нормално при първото отваряне??? Явно има промени.

Мисля, че това е причината, но не знам как да се оправи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, с 7.10 нямах такъв проблем нито и с 7.04 ... обаче ето, че на новата версия се появи :) Мерси, много , че се занимаваш !

Обяснявам пак проблема, ако някой може да измисли решение ще съм благодарен.

Ubuntu 8.04 -> HDD разделено на 3 партишъна + 1 Swap. ( filesystem ext3 -[15 gb] + sda2 ext3 - [155 GB] + sda1 NTFS [15gb] + swap ). Filesystem mount point "/" останалите са в "/media/". След Рестарт на машината (пълен рестарт или Shutdown) Filesystem-a си се маунтва без проблем останалите два партишъна не искат. Трябва да ги маунтвам ръчно, смисъл трябва да дам Places -> sda1 : Places-> sda2 само да кликна при което си се появяват на десктопа. Примерно ако си направя Shortcut на някоя папла от sda2 до десктоп-а след рестарт изчезва. Или ако сложа Wallpaper пак от там също, абе общовзето кактовото и да направя от някой от другите два партишана след рестарт изчезва, а не е работа секи път да си правя нови шорткъти. По подразбиране при отваряне и двата партишъна искаха Root парола, тва го махнах, като смених Permisions -> Owner -> махнах Root-a и сложих моя юзър за да мога като правя някви промени по файловете на дяла да не се занмиавам сдосадната парола тва е единствената промяна която съм правил по партишъните. Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

накратко само да спомена -wubi е за инсталиране на Убунту директно през Windows, създава виртуални дялова в един Windows-ки дял, независимо дали е ntfs или fat32.

за инсталиране на Убунту през друг линукс си има LUBI....не съм го ползвал, вижте на форума на ubuntu за повече инфо

Редактирано от gaffer (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Вчера си сложих Унубту 8.04. Чувствам се объркан и едновременно заинтригуван. Още не съм много навътре, но като че ли ми харесва. Има някои въпроси, но най-съществения е трябват ли драйвъри за видео картата и звуковата ми карта? Питам, защото в момента системата ми изглежда като Уиндоус без драйвъри - видео плеъра ми насича, звукът през музикалния плеър също засича на моменти. Пробвах да сваля друг видео плеър, но ми се свали архив в който има много файлове, но така и не разбрах как да пусна инсталацията. Кажете къде е проблема?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако някой се интересува в момента тегля торент с Kubuntu DVD-то т.е. ако някой го иска до 36 часа ще го имам и алтернативно ще има български сийд

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз инсталирах Ubuntu 8.04 чрез Wubi и под Windows. Освободих единия дял на харда и го инсталирах там,

всъщност той сам си го избра (явно е разбрал, че беше празен, макар и да беше форматиран като NTFS).

Инсталацията премина успешно. След това се пообърках аз.

1. Драйверът от Ubuntu за видео картата ми го настроих, макар и изобщо никъде да не видях как разбира

за какъв монитор ще е. Ползвам nVidia GeForce 6200A и монитор тип тумбест CTX 17", който прие резолюцията

си каквато си беше под Windows, a именно 1152 х 864 при 85 Hz честота на опресняване от драйвера под Ubuntu.

Само леко трябваше да преместя геометрията вляво, че не се беше центрирала. Монитор не видях.

Даде ми и някакво съобщение, че драйверите за nVidia не били с отворен код и че тези били по подразбиране.

И пак нищо за монитора, което ме пообърка. Че монитора е стар - стар е, но... знам ли.

2. Подкарах Интернет-а без грижи. Обаче нещо Firefox 3 там не ми изглеждаше добре, особено шрифтовете.

3. Пробвах да пусна музика .mp3 файл с някаъв плеър от менюто, но нямало кодеци... връзване към Интернет да търси...

Спрях го. Почнах да търся някакъв подходящ. Казва ми мениджъра на пакети: "Връзвам се към Интернет да изтегля

Amarok". Викам: "Давай!". Изтегли го и го стартира. Ама къде го изтегли и от де го стартира... хич не ме и пита.

Това силно ме подразни! Даже и сега не мога да разбера къде го е инсталирал и преди това свалил.

Аз съм свикнал като ще се сваля нещо да ме пита къде и в коя папка да го свали и кога да го стартира!

Разгледах из пакетите на самото Ubuntu. Нищо не разбрах! Самите те са с някакви малки букви и което най-го мразя

със съкращения от типа на конзолните команди. Ау, изприщих се! Иди го разбери макар и по описанието, което

беше толкова много значително като се има предвид, че под него имаше още 5-6 пакета със същото име и някакви

допълнения в скоби от сорта на (ALSA driver), другото (KDE environment). Това разнообразие силно обърква!

Поне описанията да бяха по-дълги и изчерпателни най-вече. Което ме навежда на следния...

Въпрос:

Има ли начин да накарам при инсталацията на Ubuntu (не чрез Wubi, а същинска върху твърдия диск) да му кажа

да не инсталира НИКАКВИ приложения от сорта на аудио-плеър, видео-плеър, кодеците за тях (ако трябват и ги нямат),

разглеждачи на картинки, редактори на картинки. Просто само операционната система.

Питам защото като му дадох да търси някакви пакети за просвирване на .mp3 ми каза, че вградените били остарели

да се вържел ли към интернет и да намери нова версия за някой от тях или подходящ?!

Та затова питам дали е въможно после да си изтегля каквито АЗ намеря за добре пакети, програми за слушане на музика

и прочее?! Разгледах и структурата на дяла в който се инсталира Ubuntuto. Така и не разбрах къде бяха всички тия

приложения от списъците и как да ги премахна изобщо от компа.

Свикнал съм аз да си избирам какво да ми е на компа и с какво най-подходящо да отварям файловете си.

Като първо впечатление давам 5 от 12.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато се сдобием с нова "играчка", първото което е добре да направим е да прочетем упътването за употреба (Ubuntu идва с подробен Help). Затова предлагам на всички, които са си инсталирали Ubuntu, да си изтеглят от тук и да прочетат ръководството на български. Вече съм си изказал мнението и тук, защо трябва да го направят.

Ако и тогава не могат да се справят, да задават въпроси, по възможност за конкретен проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз инсталирах Ubuntu 8.04 чрез Wubi и под Windows. Освободих единия дял на харда и го инсталирах там,

всъщност той сам си го избра (явно е разбрал, че беше празен, макар и да беше форматиран като NTFS).

Инсталацията премина успешно. След това се пообърках аз.

1. Драйверът от Ubuntu за видео картата ми го настроих, макар и изобщо никъде да не видях как разбира

за какъв монитор ще е. Ползвам nVidia GeForce 6200A и монитор тип тумбест CTX 17", който прие резолюцията

си каквато си беше под Windows, a именно 1152 х 864 при 85 Hz честота на опресняване от драйвера под Ubuntu.

Само леко трябваше да преместя геометрията вляво, че не се беше центрирала. Монитор не видях.

Даде ми и някакво съобщение, че драйверите за nVidia не били с отворен код и че тези били по подразбиране.

И пак нищо за монитора, което ме пообърка. Че монитора е стар - стар е, но... знам ли.

2. Подкарах Интернет-а без грижи. Обаче нещо Firefox 3 там не ми изглеждаше добре, особено шрифтовете.

3. Пробвах да пусна музика .mp3 файл с някаъв плеър от менюто, но нямало кодеци... връзване към Интернет да търси...

Спрях го. Почнах да търся някакъв подходящ. Казва ми мениджъра на пакети: "Връзвам се към Интернет да изтегля

Amarok". Викам: "Давай!". Изтегли го и го стартира. Ама къде го изтегли и от де го стартира... хич не ме и пита.

Това силно ме подразни! Даже и сега не мога да разбера къде го е инсталирал и преди това свалил.

Аз съм свикнал като ще се сваля нещо да ме пита къде и в коя папка да го свали и кога да го стартира!

Разгледах из пакетите на самото Ubuntu. Нищо не разбрах! Самите те са с някакви малки букви и което най-го мразя

със съкращения от типа на конзолните команди. Ау, изприщих се! Иди го разбери макар и по описанието, което

беше толкова много значително като се има предвид, че под него имаше още 5-6 пакета със същото име и някакви

допълнения в скоби от сорта на (ALSA driver), другото (KDE environment). Това разнообразие силно обърква!

Поне описанията да бяха по-дълги и изчерпателни най-вече. Което ме навежда на следния...

Въпрос:

Има ли начин да накарам при инсталацията на Ubuntu (не чрез Wubi, а същинска върху твърдия диск) да му кажа

да не инсталира НИКАКВИ приложения от сорта на аудио-плеър, видео-плеър, кодеците за тях (ако трябват и ги нямат),

разглеждачи на картинки, редактори на картинки. Просто само операционната система.

Питам защото като му дадох да търси някакви пакети за просвирване на .mp3 ми каза, че вградените били остарели

да се вържел ли към интернет и да намери нова версия за някой от тях или подходящ?!

Та затова питам дали е въможно после да си изтегля каквито АЗ намеря за добре пакети, програми за слушане на музика

и прочее?! Разгледах и структурата на дяла в който се инсталира Ubuntuto. Така и не разбрах къде бяха всички тия

приложения от списъците и как да ги премахна изобщо от компа.

Свикнал съм аз да си избирам какво да ми е на компа и с какво най-подходящо да отварям файловете си.

Като първо впечатление давам 5 от 12.

Направо ме застреля - човека дава и оценки! От цялата дандания лъха само едно - незнание и мързел поне малко да прочетеш когато пробваш нещо напълно ново! С мозък рамкиран от "прозорци" се получава малко културен шок!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами просто съдя от Уиндоус. За него не ми беше нужно нито да чета нито нищо. Просто сравнявам.

Съвсем очевидно е, че двете ОС са пригодени изначално за съвсем различен тип потребители.

Джама е масово ориентиран, докато Линукс е по̀ "като за разбирачи", дето се вика.

Нещата, които прочетох досега, без тези които предложи trosho по-горе (но и тях ги изтеглих и ще ги прочета),

не бяха никак за начинаещо ниво и най-важното, съвсем не и за хора идващи от Джамеците или пък съвсем не

и за такива без представа за ОС или Графична среда като сестра ми например.

Ако се отчетат и съвсем различните дострибуции в Линукс един обикновен потребител никога не може да разбере коя

ще е за него, освен ако не седне да прегледа повече от 4-5. Например аз така смятам да направя.

Както за всяка човешка дейност така и при линукс съм убеден, че огромната част е просто пълнеж.

Ще прочета, благодаря на trosho за връзките към материалите и ще напиша впечатления.

Ако четат разработчици на дистрота би трябвало да се вслушват именно в първите впечатления на "куците"

потребители като нас.

За Джама преди години ми трябваха 2 дена (събота и неделя) за да науча как да ми върши работа.

Ще видя при Linux колко ще минат, докато разбера как да инсталирам, деинсталирам, боравя с директории и прочее.

Засега на всяка крачка ми иска парола Ubuntu-то, дано сам да разбера как да не се появява навсякъде, а само там където аз искам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване