Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Ubuntu - проблеми,мнения,въпроси

Препоръчан отговор

ОФФТОПИК - разменил си буквите.. явно не е чак толкова оптимална все пак... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Здравейте имам следния проблем с Ubuntu 8.04 Hardy. Partition-a ми е 166 GB , Ubuntu-to ми го разпознава като 153 гб , имам точно 2.9 гб информация на него (2 филма) и ми пише, че е заето 10 гб пространство в крайна сметка 143 гб свободно място при положение че партишъна ми е 166 ГБ ... а са заети грубо 3... идеи как да го оправя това ? Благодаря

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте имам следния проблем с Ubuntu 8.04 Hardy. Partition-a ми е 166 GB , Ubuntu-to ми го разпознава като 153 гб , имам точно 2.9 гб информация на него (2 филма) и ми пише, че е заето 10 гб пространство в крайна сметка 143 гб свободно място при положение че партишъна ми е 166 ГБ ... а са заети грубо 3... идеи как да го оправя това ? Благодаря

Дори на празен партишън вече имаш заето известно място.

Самата файлова система също заема определено място на диска, но точно колко не знам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмнявам се да е ~ 20 Gb. Проблема ми е единствено с този партишън. Файлова с-ма екст3, но те всичките са ми така (общо 4). Работя предимно на този партишън. (постоянно добавям - трия файлове )

Редактирано от ktborisov (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз не вярвам файловата система да е толкова голяма. Споменах го по-скоро като инфо.

ПП. Trash-а празен ли е?

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Траш-а на моя юзър е празен. Обаче траша на рута забива направо от глупости. Немога да го изпразня, траша на въпросния партишън с който имам проблем е празен.! и двата ./trash-root & ./trash-user... са емпти ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук има сравнение между ext3, reiser, xfs и jfs:

...

Ext3 has the worst inital capacity (92.77%)...

Тук има описан подобен проблем.

...

ext2/3 by default reserves 5% of the space for the poweruser...

...

The reserved blocks are there for root's use. The reason being that the system gets really narky if you completely run out of room on / (specifically /var, or /tmp, I think). Programs won't start, wierd errors will pop up, that sort of thing. With some room reserved for root, you can at least be sure to be able to run the really important programs...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хей другари :) можете ли да посочите някъде ресурс (за предпочитане с картинки) как се споделя връзка към Интернет в Убунту.

Във въпросния компютър, който ще е с тази Линукс дистро е с две лан карти, като в едната влиза кабела от switch-а на доставчика (доставчика е ssi.bg - връзката към Интернет се осъществява с pppoe) а от другата излиза кабел, който се включва в switch-a в офиса, разпределящ Интернета по всичките 12 компютъра.

Едната ЛАН е с включени само: QoS Packet Scheduler, Network Monitor Driver и PPP over Ehternet protocol. (В момента РС-то е с WinXP).

А другата ЛАН е с нормални настройки, като за IP и е зададен 192.168.1.3, Def. Gate: 192.168.1.3(ако е под ssi) или 192.168.1.1 (ако е под БТК).

Обръщам се към Вас не от мързел, а понеже, като почна да ги правя нещата трябва всичко да стане максимално бързо, за да могат колегите да имат интернет и си вършат работата.

Благодаря Ви предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хей другари ;) можете ли да посочите някъде ресурс (за предпочитане с картинки) как се споделя връзка към Интернет в Убунту.

Във въпросния компютър, който ще е с тази Линукс дистро е с две лан карти, като в едната влиза кабела от switch-а на доставчика (доставчика е ssi.bg - връзката към Интернет се осъществява с pppoe) а от другата излиза кабел, който се включва в switch-a в офиса, разпределящ Интернета по всичките 12 компютъра.

Едната ЛАН е с включени само: QoS Packet Scheduler, Network Monitor Driver и PPP over Ehternet protocol. (В момента РС-то е с WinXP).

А другата ЛАН е с нормални настройки, като за IP и е зададен 192.168.1.3, Def. Gate: 192.168.1.3(ако е под ssi) или 192.168.1.1 (ако е под БТК).

Обръщам се към Вас не от мързел, а понеже, като почна да ги правя нещата трябва всичко да стане максимално бързо, за да могат колегите да имат интернет и си вършат работата.

Благодаря Ви предварително.

ще правиш ли така нареченият Trafic shaping. знаеш ли как да си пуснеш pppoe под Убунту?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам много опит в Линукс... нека го кажа така - без графична среда съм изгубен. Целта ми е да споделя връзката, за да може и останалите компютри в офиса да могат да ползват Интернет. Направил съм го под ХР, но за Убунту...

Все пак, благодаря за линковете :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нямам много опит в Линукс... нека го кажа така - без графична среда съм изгубен. Целта ми е да споделя връзката, за да може и останалите компютри в офиса да могат да ползват Интернет. Направил съм го под ХР, но за Убунту...

Все пак, благодаря за линковете :)

тогава си изтегли m0n0wall или pfSense

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам инсталирани Windows Xp и Windows Vista, но реших и да си сложа една от дистрибуциите на Linux. Сложих си Ubuntu 8.04. Та, имам два въпроса:

1. Бих искал да ми се стартира Windows Xp по подразбиране. Потърсих нещо по въпроса и открих ТОВА. Проблемът ми е, че като се опитвам да променя файла, който е даден ми изписва следното:

Could not save the file /boot/grub/menu.lst.

You do not have the permissions necessary to save the file.

Please check that you typed the location correctly and try again.

2. Как да си пусна нета, след като съм с ADSL USB Modem?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С първия проблем се справих. Трябвало е да вляза в директорията с Root права cool.gif .

За втория проблем открих ТОВА. Ама по едно време трябва да напиша username, password и ISP. Какво означава ISP? :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За втория проблем открих ТОВА. Ама по едно време трябва да напиша username, password и ISP. Какво означава ISP? :P

Това е Internet Service Provider т.е. доставика ти. Става вероятно въпрос за сървиса, който си получил от доставчика за pppoe връзката. Другото май е ясно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това е Internet Service Provider т.е. доставика ти. Става вероятно въпрос за сървиса, който си получил от доставчика за pppoe връзката. Другото май е ясно

Аха, ясно! Искам да питам и още нещо. В линка който съм посочил се обеснява, че с командата chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor KQD6_3.012 се създават два нови файла в същата директория, но това става, ако първите ми два файла (firmware-extractor и KQD6_3.012) са в директорията /home. Но в урока е описано, че те трябва да бъдат в /home/speedtouch (обаче така не става). Тогава как би изглеждала командата, за да може системата да разпознае файловете, намиращи се в директория /home/speedtouch? Пробвах с chmod +x firmware-extractor && ./speedtouch/firmware-extractor KQD6_3.012, но не стана.

Прочетох за инсталиране на програми под Linux, ама има нещо което ми остана малко мътно ;) . Ако си сваля програма (например wine-0.9.61.tar) и реша да я инсталирам, в коя директория е най-добре да я поставя? На много места е описано (например ТУК), че става с командите:

./configure

make

su

паролата на root

make install

Ама за да се получи всичко това в коя директория трябва да се намира програмата?

Благодаря ти за бързия отговор, capnemo!!! :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/home/speedtouch

chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor KQD6_3.012

като гледам командите са относителни така че просто трябва да отидеш в съответната директория :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
/home/speedtouch

chmod +x firmware-extractor && ./firmware-extractor KQD6_3.012

като гледам командите са относителни така че просто трябва да отидеш в съответната директория :-)

Да, получи се. Обаче така и нета ми не тръгва под Linux. Чудя се къде ли греша... Дали пък не греша в текстовият файл, който трябва да създам. Трябвало да пише следното:

touch secrets

echo ""[email protected]" "*" "password"" >> secrets

nano secrets

Във Xp-то и във Vistata инсталирам софтуер в който пиша [email protected] и за парола adslppp. Значи текстовият ми файл (secrets) трябва да изглежда така:

touch secrets

echo ""[email protected]" "*" "adslppp"" >> secrets

nano secrets

Дали пък не бъркам някои разстояния? А "*" така ли трябва да си остане?

Редактирано от Emil777 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Прочетох за инсталиране на програми под Linux, ама има нещо което ми остана малко мътно :) . Ако си сваля програма (например wine-0.9.61.tar) и реша да я инсталирам, в коя директория е най-добре да я поставя? На много места е описано (например ТУК), че става с командите:

./configure

make

su

паролата на root

make install

Ама за да се получи всичко това в коя директория трябва да се намира програмата?

...

Похвално е, че сам си търсиш отговорите, но този начин изисква инсталиране на допълнителни модули, тъй като тук е описано как се компилира програмата от изходен код. Това не е най-лесният начин за инсталиране. Най-добре е да отвориш пакетния мениджър (Synaptic) и да потърсиш пакета wine. Маркираш и инсталираш.

Ако искаш последна версия на wine, която още не е финална и я няма в репозиторията на Ubuntu, може да погледнеш това упътване. Copy и paste на командите в терминала и си готов за нула време.

Тези начини сами ще се погрижат да свалят и инсталират необходимите неща на точните места.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да, получи се. Обаче така и нета ми не тръгва под Linux. Чудя се къде ли греша... Дали пък не греша в текстовият файл, който трябва да създам. Трябвало да пише следното:

touch secrets

echo ""[email protected]" "*" "password"" >> secrets

nano secrets

Във Xp-то и във Vistata инсталирам софтуер в който пиша [email protected] и за парола adslppp. Значи текстовият ми файл (secrets) трябва да изглежда така:

touch secrets

echo ""[email protected]" "*" "adslppp"" >> secrets

nano secrets

Дали пък не бъркам някои разстояния? А "*" така ли трябва да си остане?

мисля че * си е намястото, но опитай така:

echo [email protected] "*" adslppp > secrets

А и няма нужда след това да я редактираш с нано, защото можеш да въведеш името и паролата преди това

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и няма нужда след това да я редактираш с нано, защото можеш да въведеш името и паролата преди това
Направих го още четири пъти и със и без nano, но нета не се появява. Ама трябва ли да пипна някъде след рестарт, за да пусна нета или той би трябвало да си тръгне автоматично? И нали последните ми команди трябва да са: sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/chap-secrets sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/pap-secrets Трябва ли да направя още нещо от урока? Например Bootscript?

Направих го още четири пъти и със и без nano, но нета не се появява.

Ама трябва ли да пипна някъде след рестарт, за да пусна нета или той би трябвало да си тръгне автоматично?

И нали последните ми команди трябва да са:

sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/chap-secrets

sudo install -m 600 secrets /etc/ppp/pap-secrets

Трябва ли да направя още нещо от урока? Например Bootscript?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Похвално е, че сам си търсиш отговорите, но този начин изисква инсталиране на допълнителни модули, тъй като тук е описано как се компилира програмата от изходен код. Това не е най-лесният начин за инсталиране. Най-добре е да отвориш пакетния мениджър (Synaptic) и да потърсиш пакета wine. Маркираш и инсталираш.

Ако искаш последна версия на wine, която още не е финална и я няма в репозиторията на Ubuntu, може да погледнеш това упътване. Copy и paste на командите в терминала и си готов за нула време.

Тези начини сами ще се погрижат да свалят и инсталират необходимите неща на точните места.

OK, trosho! Ще те послушам! Благодаря ти за информацията! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване