Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Една голяма панорама от 50бр. снимки (жалко, че не успях да използвам и останалите 59бр.), с резолюция 20729 х 8560 пиксела = 177,44 мегапиксела :)

16538225418_c71cb0ed52_b.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехаа, колко време ги прави тия снимки ? С коя програма направи панорамата ?  Аз използвам Panorama Maker 4 на лаптопа и 6 на настолния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ехаа, колко време ги прави тия снимки ? С коя програма направи панорамата ?  Аз използвам Panorama Maker 4 на лаптопа и 6 на настолния.

Правих ги от ръка и то със сапунера, че изкачването до тази местност е прекалено екстремно, и не ми се рискуваше да нося DSLR-а! За това и написах, че има още почти толкова снимки, но нали съм снимал от ръка не съвпадаха с останалите! Иначе като ги поставих всичките снимки в програмата ми показа, че панорамата ще стане 1,09 гигапиксела :D не съм сигурен, че изчисленията и са правилни?! Снимките ги направих за няколко минути! Ползвам няколко програми за панорами: Kolor Autopano Giga 3.7 (макар, че е от торентите е единствената, с която мога да сглобя панорама директно от RAW файлове)! Другите две са безплатни: Hugin и Image Composite Editor (на майкрософт), а Panorama Maker я имам на диска към сапунерката ми, но тя не се справя много добре, и все трябва ръчно да ги до намествам, като слагам маркерите на еднакви места, а не както ги е сложила програмата! Тази тук е сглобена с майкросотския софтуер Image Composite Editor, който преди се изписваше като Microsoft ICE :)

Edit: Въздушното разстояние е от най-близката точка в ляво на панорамата 1500 метра, до най-далечната в дясно 2500 метра! ;)

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Липса ми само зуумването на снимката,че да се видят малко повече детайли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Липса ми само зуумването на снимката,че да се видят малко повече детайли.

Ми свали си я от Flikr - ама няма да видиш "повече детайли"...

Правих ги от ръка и то със сапунера, че изкачването до тази местност е прекалено екстремно, и не ми се рискуваше да нося DSLR-а!

А каква беше целта на занятието, че на мен ми убягва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А каква беше целта на занятието, че на мен ми убягва?

Имаше спор за имената на местностите, а и търсех един извор на това място (за това ходих до там)! Искаше ми се да е още по-широка панорамата, но няма как да стане с тези снимки! Ако бях взел поне статива, за да не ми бягат половината снимки щеше панорамата да е цяла, а сега е на половина! Но пък се чудя как ли щеше да се сглоби като от 50 снимки е толкова много мегапиксели, а от двойно повече се съмнявам, че компютъра ми щеше да издържи (макар, че програмата ги зареждаше, но ми излизаше съобщение за несъвпадения)! :D Следващия път ще отида там със статива, и Канона, но ще мина по дългия маршрут, за да направя снимките! Сега ми показва, че зума е 56mm., значи с Канона на 55mm. би трябвало да стане?! Само не знам колко да задам за бленда F8 или F11 за това далечно разстояние?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше спор за имената на местностите, а и търсех един извор на това място (за това ходих до там)! Искаше ми се да е още по-широка панорамата, но няма как да стане с тези снимки! Ако бях взел поне статива, за да не ми бягат половината снимки щеше панорамата да е цяла, а сега е на половина! Но пък се чудя как ли щеше да се сглоби като от 50 снимки е толкова много мегапиксели, а от двойно повече се съмнявам, че компютъра ми щеше да издържи (макар, че програмата ги зареждаше, но ми излизаше съобщение за несъвпадения)! :D Следващия път ще отида там със статива, и Канона, но ще мина по дългия маршрут, за да направя снимките! Сега ми показва, че зума е 56mm., значи с Канона на 55mm. би трябвало да стане?! Само не знам колко да задам за бленда F8 или F11 за това далечно разстояние?!

Въпросът ми е: нужно ли е да е от толкова снимки? И защо си снимал на 56мм еквивалент? Щом си снимал със сапунер, значи обектива е широк - 24-28мм еквивалент. С такъв обектив, може и с 20ина снимки да направиш 360градусова панорама, каквато тази не е.

Панорама с много снимки и голямо фокусно се прави, ако искаш да покажеш детайл, което със сапунер и от ръка е несериозно, а и според мен за сцената не е нужно.

Относно блендата, на тези фокусни разстояния, дори и с DSLR-a, а още повече със сапунера съм убеден, че хиперфокалното разстояние ти е далеч по-малко от 3000м, дори на 3.6. Така че на каквато бленда имаш най-голяма рязкост на тази снимай - 6.3, 8...

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Панорама с много снимки и голямо фокусно се прави, ако искаш да покажеш детайл, което със сапунер и от ръка е несериозно, а и според мен за сцената не е нужно...

Знам, но нямаше как да нося Канона, защото не знаех за дългия маршрут, а по този се катерех по скали като алпинист :D

Въпроса беше заради спора за имената на местностите, и за това снимах със зуум! Опитах без зуум, но се виждаха прекалено далеко спрямо това което виждах с просто око, за това реших да снимам със зуум! :)

Ето панорамна снимка без зуум сглобена от по-малко снимки (само, че снимана и от по-близо, и по-вдясно от другата по-горе):

16524222647_eaa40e8ea4_c.jpg

Edit: Тук въздушното разстояние от най-бизката точка (скалата в ляво от боровата гора) 530 метра, до върхя в далечината 1800 метра, и пак не се виждат толкова близо обектите, заради които беше спора! А те са от най-лявата част на тая снимка, до тази част, където се вижда най-висока (макар, че в действителност не е) и има оголени места! Най-високата част всъщност е в ляво от тази и се нарича Янков връх!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса беше заради спора за имената на местностите, и за това снимах със зуум!

Е няма ли топографски карти за тия работи. Аз ако спорех с тебе, щях да кажа че на горната снимка не мога да различа дали гората е иглолистна или палмова, камо ли коя местност е :D

Това в рамките на шегата... дано да ви е свършила работа, ама не става за снимка, втората е къде по-добра.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информацията от Тетевнското туристическо бюро, а и от общината са прекалено оскъдни и неверни! Да не говорим, че в интернет има само снимки правени от туристи! Да, свърши ни работа и уточнихме имената на местностите: Най-вляво е вр.Орля (колибите където се виждат е местността Орля), след това се вижда разрушената хижа Хайдушка поляна. След това е Матьовото било (найшироката поляна на билото), след нея е вр.Чиляковец, а по средата на втората снимка (макар и по-ниско от другото било в дясно където се виждат просеките) е Янков връх, а там от просеките надолу (най-високата част, която се вижда на втората панорама), но не се виждат от този ъгъл е местността Перля! Ето и снимка на тази местност:

aeed903db541c512.jpg

Снимката е правена с телефона, и за това я качвам през Picbg!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информацията от Тетевнското туристическо бюро, а и от общината са прекалено оскъдни и неверни! Да не говорим, че в интернет има само снимки правени от туристи! Да, свърши ни работа и уточнихме имената на местностите: Най-вляво е вр.Орля (колибите където се виждат е местността Орля), след това се вижда разрушената хижа Хайдушка поляна. След това е Матьовото било (найшироката поляна на билото), след нея е вр.Чиляковец, а по средата на втората снимка (макар и по-ниско от другото било в дясно където се виждат просеките) е Янков връх, а там от просеките надолу (най-високата част, която се вижда на втората панорама), но не се виждат от този ъгъл е местността Перля! Ето и снимка на тази местност:

Снимката е правена с телефона, и за това я качвам през Picbg!

Ей, трябва да си стегна физическата подготовка и да дойда за няколко дни на една фотоекскурзия :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей, трябва да си стегна физическата подготовка и да дойда за няколко дни на една фотоекскурзия :)

И да не си забравиш GPS за ориентиране, че използването на други устройства за тази цел е несериозно (<-:}

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тва е идея :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да не си забравиш GPS за ориентиране, че използването на други устройства за тази цел е несериозно (<-:}

Бе аз по принцип имам доста добър автопилот и обикновено мога да се върна по пътя, който съм извървял до момента :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Много е хубаво така да знаеш всичко наоколо си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тва е идея :D

Само че ако имаш мерак трябва да намерим дупка между командировките :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че ако имаш мерак трябва да намерим дупка между командировките :)

Таз година може да нямам :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Таз година може да нямам :D

ааа, късметлия... Аз се прибрах в събота и сега в неделя летя обратно....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе аз по принцип имам доста добър автопилот и обикновено мога да се върна по пътя, който съм извървял до момента :)

Но ако не знаеш до къде си стигнал или къде си бил, няма голям смисъл {:->)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В планината, когато е хубаво времето е достатъчно да имаш дълъг фокус на очите си :D т.е. да можеш да се ориентираш на далече и е повече от достатъчно! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен не е интересна конкретна географска точка. За мен е интересно това, което виждам около себе си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен не е интересна конкретна географска точка. За мен е интересно това, което виждам около себе си :)

И аз това имах предвид. GPS картата (с означени върхове с имена, не само цифрови координати) би помогнала, както в ориентирането така и в разпознаването на обектите наоколо, особенно на ново и непознато място. А панорамната снимка си е голям бонус към преживяването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз това имах предвид. GPS картата (с означени върхове с имена, не само цифрови координати) би помогнала, както в ориентирането така и в разпознаването на обектите наоколо, особенно на ново и непознато място. А панорамната снимка си е голям бонус към преживяването.

Не се надявай на GPS в района на Тетевен, защото тук сателитите са прекалено трудно уловими, и калибрирането на GPS-а е 90% загуба на време! Пък и имената на местностите и върховете - какво да кажа, то и карта няма за GPS-а, та какво да говорим за ориентиране по него! Станах на 40 и чак сега почнах да обикалям Ттевенските планини без изобщо да знам коя пътека къде води, но до сега не съм се губил! Даже имахме с дъщеря ми едно изкачване до вр.Петрахил, където на слизане вече се беше стъмнило, а нямаше с какво да си светим, за да виждаме къде ходим :D Но тя почна да си свети със светкавицата на фотоапарата (което помага само за миг), а аз си светех с дисплея на телефона си, за да виждам пътеката, по която за първи път вървяхме! Е прибрахме се без проблеми, защото усета за ориентир не ме напусна дори в тъмното! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се надявай на GPS в района на Тетевен, защото тук сателитите са прекалено трудно уловими, и калибрирането на GPS-а е 90% загуба на време! Пък и имената на местностите и върховете - какво да кажа, то и карта няма за GPS-а, та какво да говорим за ориентиране по него! 

Шегуваш се, нали? :)

Сателитите за GPS-а са в космоса, виждат се отвсякъде, стига да е открито към небето. Всъщност, орбитите им са така проектирани, че от всяка точка на земното кълбо да се виждат поне 6, като за изчисление на мястото са теоретично са достатъчни. И за картите не се притеснявай, Може предварително да се свалят растерни, вършат идеална работа.

Чакам да организираш един фото-пленер в твоя край ;) , че ми се снимат планини. Пък и да се видим, стига сме общували само с клавиатурите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шегуваш се, нали? :)

Сателитите за GPS-а са в космоса, виждат се отвсякъде, стига да е открито към небето. Всъщност, орбитите им са така проектирани, че от всяка точка на земното кълбо да се виждат поне 6, като за изчисление на мястото са теоретично са достатъчни. И за картите не се притеснявай, Може предварително да се свалят растерни, вършат идеална работа.

Чакам да организираш един фото-пленер в твоя край ;) , че ми се снимат планини. Пък и да се видим, стига сме общували само с клавиатурите :)

Шегува се разбира се! Това е ясно.

И карти и сателити и имена и обекти има.

Също така е ясно, че може да се постигне същия ефект и без да се ползва GPS, както в доброто старо време. Обаче колко и кои хора познават достатъчно местността за да разкажат нещо (повече или по-малко) за нея?

Когато направиш една 360 (или по-малко) градусова снимка на ново място и означиш интересните обекти на нея и после разкажеш увлекателно на компанията за тях (дори и след време) е много по-добре отколкото да споменеш само кой връх си изкачил. За целта може да се ползва и стандартната хартиена карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...