Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Гневът е една от 8-те основни емоции. Счита се за един от седемте смъртни гряха в християнската религия и е обратното на смирение, което се счита за висша добродетел от същата религия. Основната причина за гнева е високомерието. Спектърът му може да варира от слабо раздразнение до силна ярост. Физическата му проява е учестено сърцебиене, високо кръвно налягане и повишено ниво на адреналин и норадреналин.

Изразяването на гнева става със специфични мимики и жестове, а често и с не съвсем цензурни думи или агресивни действия.

Психолозите днес разглеждат гнева като първична, но естествена емоционална реакция на хората, която се оказва съществена за оцеляването.

УикипедиЯ

Всеки човек изпитва понякога гняв и го "излива" върху нещо или някого.

Възможно ли гневът от разрушителен да се трансформира в градивен?

Ако е възможно, как да го трансформираме?

Редактирано от Moira (преглед на промените)
    • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добрите спортисти успяват :cool: По принцип всички професионалисти много добре го трансформират и чрез освобождаването му в правилната посока градят своите успехи.

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хубаво е човек да е гневен понякога - това го предпазва от трупане на негативни емоции, които в един момент може да го докарат до психологически срив. :rolleyes:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хубаво е човек да е гневен понякога - това го предпазва от трупане на негативни емоции, които в един момент може да го докарат до психологически срив

Това се получава при подтискане енергията на емоцията, но е и ако се трансмутира тази енергия. За съжаление никак не е лесно това трансформиране и не всеки го може. Същото важи за енергията от всяка друга емоция.
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен, много е важно човек да се научи да контролира гнева си и да не го излива върху хора. Разрушителната сила на тази емоция причинява тежки травми на човека, който е попаднал под ударите и. Ако успеем да овладеем гнева си, заемайки се с някаква работа, излизайки на разходка или нещо друго, бихме си спестили много неприятности.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всеки човек изпитва понякога гняв и го "излива" върху нещо или някого.

Възможно ли гневът от разрушителен да се трансформира в градивен?

Ако е възможно, как да го трансформираме?

Възможно е. Когато съм бясна или разгневена на нещо или някого, започвам да чистя. Когато приключа и къщата ми е по-чиста и аз съм по-спокойна :)
    • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трансформира се, но много трудно. Лично аз не го изливам на някого, а в повечето случай се затварям сама и плача. Ами имам идея може и ние като американците - имат си специални помещения-къщи, в които вкарват човек с чук в ръка да изпотроши всичко и да си излее гнева :) Само си представете чувството да сринеш до основи една къща в гнева си ??? :whist:

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да бъде градивен, но в повечето случаи не го овладяваш и повече ти пречи отколкото да помага. Има и кукли за бой. Това с трошенето сме го пробвали с брата като деца. Вилняхме в една изоставена барака. :ph34r::swear2:;)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

aMoPe, изливаш гнева си върху себе си. И това не е хубаво. Трудно е, но опитай, старай се да се захванеш с нещо съзидателно, градивно, полезно, в момента, което най-много ти се прави. Защо да си причиняваш страдание?

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трансформира се, но много трудно. Лично аз не го изливам на някого, а в повечето случай се затварям сама и плача.

aMoPe, да се затваряш сама и да плачеш е най-вредното което можеш да направиш! Знам го от личен опит...

В началото е много трудно да трансформираш гнева си по някакъв начин, но с времето се свиква. Опитай се да излееш този гняв в някаква дейност, която ти харесва.

Потиснатия гняв може да причини заболявания.

Аз правя различни неща когато съм гневна - чистя, разхождам се, чета смешни неща...Помага! ;)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

aMoPe, изливаш гнева си върху себе си. И това не е хубаво. Трудно е, но опитай, старай се да се захванеш с нещо съзидателно, градивно, полезно, в момента, което най-много ти се прави. Защо да си причиняваш страдание?

Спокойно, не го излива само върху себе си ;)

Пък и музиката я лекува когато се наложи. :ph34r:

Редактирано от holler_pz (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Знам, че не е хубаво .. но в повече случай е така :lol6: Но и рядко съм гневна в пълния смисъл на думата :lol6:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Знам, че не е хубаво .. но в повече случай е така :lol6:

Но и рядко съм гневна в пълния смисъл на думата :lol6:

confirm

Иначе като се ядоса е като тази "аларма" :

http://vbox7.com/play:cf8c25c4

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стратегии за "изправяне на гнева до стената"

Научете се да проявявате по-голяма толерантност, състрадание и разбиране

Развиването на толерантност може да ни помогне, евентуално, да живеем без гняв. Ако успеем да уважим правото на хората да бъдат такива, каквито са, и изградим силно и позитивно приемане на различията им, както и разбиране защо тези различия съществуват, можем да станем по-толерантни.

Научете се по-често да прощавате

За да простите на някого, първо трябва да сте решили, че казаното или направеното от него не е правилно. Понякога е много трудно да разберем мотивите на другия, но често е по-добре да „простим и да забравим“, за да помогнем на самите себе си и да продължим напред.

Научете се да се успокоявате и релаксирате

Ако усещате, че започвате да се ядосвате, не позволявайте на емоцията да се разгърне в бърз гневен изблик. Вместо това се опитайте да се успокоите и да се отпуснете. В такива ситуации упражненията за дишане са много полезни.

Научете се да изразявате себе си спокойно и с отстояване на правата си

Опитвайте се да изразявате гневните си емоции по един настойчив начин, използвайки спокойни, логични думи, а не с агресия.

Изградете нов начин на живот

Ако направите някои полезни промени, може да постигнете високи резултати, особено като се има предвид, че някои от аспектите на живота водят по-често до гняв.

изт.

За мен тези съвети са много добри, и спазването им би помогнало на много хора да се справят по-лесно с гнева си.

Жените често превръщат гнева си в градивен чрез плетене, шиене, готвене и други домакински дейности. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стратегии за "изправяне на гнева до стената"

Научете се да проявявате по-голяма толерантност, състрадание и разбиране

Развиването на толерантност може да ни помогне, евентуално, да живеем без гняв. Ако успеем да уважим правото на хората да бъдат такива, каквито са, и изградим силно и позитивно приемане на различията им, както и разбиране защо тези различия съществуват, можем да станем по-толерантни.

Научете се по-често да прощавате

За да простите на някого, първо трябва да сте решили, че казаното или направеното от него не е правилно. Понякога е много трудно да разберем мотивите на другия, но често е по-добре да „простим и да забравим“, за да помогнем на самите себе си и да продължим напред.

Научете се да се успокоявате и релаксирате

Ако усещате, че започвате да се ядосвате, не позволявайте на емоцията да се разгърне в бърз гневен изблик. Вместо това се опитайте да се успокоите и да се отпуснете. В такива ситуации упражненията за дишане са много полезни.

Научете се да изразявате себе си спокойно и с отстояване на правата си

Опитвайте се да изразявате гневните си емоции по един настойчив начин, използвайки спокойни, логични думи, а не с агресия.

Изградете нов начин на живот

Ако направите някои полезни промени, може да постигнете високи резултати, особено като се има предвид, че някои от аспектите на живота водят по-често до гняв.

изт.

Moira, извинявай за откровеността, но това са пълни глупости.

Гневът е нормална реакция, когато някой или нещо ни е засегнало. Това всъщност е част от нашия поток от жизнена енергия, но трансформирана в агресия. Не е нормално да я насочваме срещу себе си, защото тогава се превръща в болка, и ни уврежда - физически и психически. Гневът трябва да бъде насочен навън - към причината за появата му. За да бъде отстранена тази причина.

Естествено, това трябва да стане по приемлив за нас и за обществото начин. Какъв е той - трябва да бъде решавано според конкретната ситуация. С времето човек натрупва жизнен опит, който му помага да преценява нещата правилно, и да избира подходящите начини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Moira, извинявай за откровеността, но това са пълни глупости.

Гневът е нормална реакция, когато някой или нещо ни е засегнало. Това всъщност е част от нашия поток от жизнена енергия, но трансформирана в агресия. Не е нормално да я насочваме срещу себе си, защото тогава се превръща в болка, и ни уврежда - физически и психически. Гневът трябва да бъде насочен навън - към причината за появата му. За да бъде отстранена тази причина.

Естествено, това трябва да стане по приемлив за нас и за обществото начин. Какъв е той - трябва да бъде решавано според конкретната ситуация. С времето човек натрупва жизнен опит, който му помага да преценява нещата правилно, и да избира подходящите начини.

Защо мислиш, че са глупости? Авторът на тези съвети по всяка вероятност е психолог по професия за разлика от мен.

Да, гневът трябва да е насочен навън, но не и към хора, които не носят никаква вина за този гняв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Защо мислиш, че са глупости? Авторът на тези съвети по всяка вероятност е психолог по професия за разлика от мен.

Ами защото са общи приказки, и нямат много връзка с реалността. Ако някой се опита да те ограби или изнасили, и това те разгневи, какво трябва да направиш - да се отпуснеш, да дишаш спокойно, и да проявяваш толерантност и разбиране ли :) (ако следваш тези съвети) ? Както искаш, аз на твое място бих предпочел да трансформирам гнева си в добре прицелен ритник в слабините на нападателя.

Като се замисля - да, най-вероятно съветите наистина са писани от психолог. Те много си падат по общите приказки :) .

Да, гневът трябва да е насочен навън, но не и към хора, които не носят никаква вина за този гняв.

Точно така. Това имах предвид и аз по-горе - трябва да се научим да разпознаваме кой носи вина за гнева ни. Това е първата стъпка в решаването на проблема. А не да го изливаме върху някой беззащитен "отдушник". Редактирано от Mr. McPherson (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Гневът е в абсолютно всички случаи градивен! Той допринася и развива, както в положителна, така и в отрицателна посока...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм от хората, които избягват да изливат гнева си върху човек, независимо от това, че именно той е предизвикал тази емоция. Ако го направя се чувствам виновна...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За жалост, човешката психология не работи на този принцип. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За жалост, човешката психология не работи на този принцип. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Психиката приятелю, психиката! Иначе науката(психология) къде по-зле, къде по-добре се справя. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според моите наблюдения, все повече хора си търсят жертва/и за да излеят натрупания в тях гняв. И я/ги намират... Обикновено това се беззащитни хора, които нямат никаква вина за гнева на разгневения. Този гняв не е градивен. Градивен може да бъде само правилно насочения гняв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Психиката приятелю, психиката! Иначе науката(психология) къде по-зле, къде по-добре се справя. :)

Психологията. :mad:

Човешката психология е много комплексна системата, докато психиката означава нещо по-частно. А иначе психологията (като наука) се справя доста добре, но проблемът е, че някои от нейните изводи не са много приятни по чисто политически и идеологически причини: например, че гневното и агресивно поведение много често се дължи на определени социални фактори, а не защото конкретният човек има някакъв психологически проблем. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Веригата е: Страх ---> Гняв ---> Омраза ---> Страдание

Така, че гнева е в началото на веригата, и след него има да се извърви още път до страданието, което неизбежно настъпва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.