Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

zeus1

Имаше ли земетресение днес? - факти, начини за лична защита и др.

Препоръчан отговор

ДНЕСКА Е ЕГАТИ И ДЕНЯ ПЪРВО ЗЕМТРЕСЕНИЕ УСЕТИХ ГО КЪщИ В ПЛОВДИВ КАМ 12:10 ПОСЛЕ ОТИДОХ ЗА РИБКА НА 20КМ ОТ ГРАДА И ТАКАВА ГРАДУшКА МЕ УДАРИ чЕ МИ НАПРАВИ КАПАКА НА КОЛАТА НА РЕшЕТО АБЕ ЛУДНИЦА ГОЛЯМА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ДНЕСКА Е ЕГАТИ И ДЕНЯ ПЪРВО ЗЕМТРЕСЕНИЕ УСЕТИХ ГО КЪщИ В ПЛОВДИВ КАМ 12:10 ПОСЛЕ ОТИДОХ ЗА РИБКА НА 20КМ ОТ ГРАДА И ТАКАВА ГРАДУшКА МЕ УДАРИ чЕ МИ НАПРАВИ КАПАКА НА КОЛАТА НА РЕшЕТО АБЕ ЛУДНИЦА ГОЛЯМА

Какво земетресение, какви пет лева? Аз как не съм го усетил?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво земетресение, какви пет лева? Аз как не съм го усетил?

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=142761&view=findpost&p=1767768

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак друса, тоз път Лещански не е виновен.

Три слаби труса регистрирани у нас

08:10 / 21 август 2010 / Общество

Земетресение с магнитуд 4 по скалата на Рихтер е регистрирано тази сутрин на територията на страната. Трусът е последван от два по-слаби.

Първото земетресение е регистрирано в 5.34 часа. Трусът е бил с епицентър на 57 км югоизточно от Стара Загора, на 26 км западно от Елхово и на 15 км северозападно от Тополовград, сочи справка на сайта на Европейския средиземноморски сеизмологичен център. Дълбочината на земния трус е 2 км.

Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН и главна дирекция "Гражданска защита" посочват, цитирани от БТА, че интензивността на земетресението в епицентралната зона е от 5-та степен по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник.

В района на Елхова е от 4 степен, на Раднево - от 4 степен, и в Ямбол - от 3 степен, съобщи "Гражданска защита".

След него в 5, 44 беше регистриран друг трус - с магнитуд 2,6 на 13 км западно от Сунгурларе, информира БЛИЦ.

По-късно е усетено земетресение с магнитуд 2,5 по Рихтер, в 9,03 часа на 17 км северозападно от Тополовград. То е третото за тази сутрин.

Няма данни за жертви и нанесени материални щети при трите труса.

Земетресението от 5.35 часа е от категорията на умерено силните, коментира пред "Фокус" старши научен сътрудник Емил Ботев, ръководител на отдела по Сеизмология към Геофизичен институт на БАН.

„То е достатъчно силно, но ефектите от въздействието не са големи в епицентралната зона, а в близко населените по-големи градове.

По думите му - при такова земетресение степента би могла да достигне и до 6-та степен на въздействие в непосредственост до мястото на труса.

инфо от дира. друс

Редактирано от tatsu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук не се усети ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усетих го леко, стола ми е на колелца и тръгна леко надясно.

Ам...Аз не съм усетила земетресение, но ме боли глава адски много и ми падна кръвното. Винаги когато има магнитни бури или нещо такова така се чуствам...

Освен това тази нощ луната се беше оцъклила :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда,в 13:16 - познай как се люлее на 15-тия етаж

Земетресение бе усетено в София

Леко земетресение е било регистрирано в София в 13,16 ч., съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.

Трусът е бил вертикален, със сила 2,8 по скалата на Рихтер.

Епицентърът е на 10 км от столицата в посока юг-югоизток.

Земетресението е усетено по-силно по високите етажи. Чул се е тътен.

От "Гражданска защита" съобщиха, че няма данни за жертви и разрушения и според тях при земетресение с такъв магинитуд не би трябвало да има усложнения.

От Националния медицински координационен център съобщиха, че засега не са постъпили сигнали и оплаквания от граждани.

vesti.bg

Редактирано от haidukpikaso (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Земетресението е с епицентър на 8 км северозападно от София и на 6 км югозападно от Нови Искър

27 август 2010 | 13:54 | Агенция "Фокус"

Земетресението е с епицентър на 8 км северозападно от София и на 6 км югозападно от Нови Искър. Това съобщиха от Европейския средиземноморски сеизмологичен център. Трусът е с дълбочина 5 км и магнитуд 2,8. Земният трус е регистриран в 13.16 часа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още два труса преди малко - в 19:01 и в 19:13

Дано не е от Витоша само

:)

Трети току-що в 19:22 и то бая силен

Е не е добре работата хич

Редактирано от haidukpikaso (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:wors::eek: ... тук / гр. Айтос / въобще не се усети !

Редактирано от Hanibal_Lektar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не бях прочела това, нямаше и да разбера, че ни е люляло...:wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слона в зоологическата има газове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прегледах на бързо няколко новинарски сайта ... никъде няма такава новина !

Бени , вярно ли е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прегледах на бързо няколко новинарски сайта ... никъде няма такава новина !

Бени , вярно ли е ?

И аз прегледах,Митак,няма новини от никъде.

Не знам защо няма-предполагам да не всяват паника.

И нищо че БАН е до мене-те докато регистрират аз се люлея вече горе на 15-тия етаж.

При първия трус в 19:01 просто се чука пукот в началото и после полюля малко.

Втория и той беше слаб.

Ама последния си беше доста клатене и силно.

Всичките бяха като вчерашния-в една и съща посока.

Дано не е Витоша че тогава не ми се мисли...

Значи още не мога да си открия ангорката-не се обажда отникъде,скрила се е от часове

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво общо има Витоша в случая, но знам, че е добре да има леки земетръси, защото освобождават напрежението. И да е имало нещо, нищо не съм усетил, но съм на 4-ти етаж. Вчера го усетих, но помислих, че съседите отгоре са изпуснали някакъв шкаф, в смисъл, че да, определено се чу тътен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичките бяха като вчерашния-в една и съща посока.

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Ъхъ може да са от 1 и също място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво общо има Витоша в случая, но знам, че е добре да има леки земетръси, защото освобождават напрежението. И да е имало нещо, нищо не съм усетил, но съм на 4-ти етаж. Вчера го усетих, но помислих, че съседите отгоре са изпуснали някакъв шкаф, в смисъл, че да, определено се чу тътен.

Витоша се е събудила,а тя е угаснал вулкан.

И аз не знаех-но нямаше как да излъжат за епицентъра тогава-

първият трус беше на 15 ноември 2008 в 22:08

http://www.dnes.bg/sofia/2008/11/15/4-po-rihter-drusna-sofiia.60926

После и сутринта имаше още един в 7

http://www.dnes.bg/sofia/2008/11/16/nov-trus.60928

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

при нас като трамбоваха чакъла с вибро-валяк за да полагат асфалт, си вибрираше яко на 8-мия етаж, така че цял ден стоях на изключен комп, че не ми се щеше да се скапят дисковете...

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

И да има, аз и моят ThinkPad винаги ще оцелеем без драскотина :)

Нормално е на територията на България да стават земетресения, както и около България.

Въпреки липсата на много големи земетресения в последните...около 40години например, това не променя факта, който се забравя от мнозина, а той е че сме в СЕИЗМИЧНО активна зона. Искаме или не, така седят нещата.

По-добре много и на често, но слаби земетресения, с които да се изпуска напрежението в земните пластове, отколкото едно катастрофално такова.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Витоша се е събудила,а тя е угаснал вулкан.

И аз не знаех-но нямаше как да излъжат за епицентъра тогава-

първият трус беше на 15 ноември 2008 в 22:08

http://www.dnes.bg/sofia/2008/11/15/4-po-rihter-drusna-sofiia.60926

После и сутринта имаше още един в 7

http://www.dnes.bg/sofia/2008/11/16/nov-trus.60928

Друсна ли ви темата за онова земетресение.

Малко извън темата. На 15. 11. 2008 прибрах ей тази сладурка

Публикувано изображение

На тази снимка ако се вгледаш в монитора, тогава писах пост за друсването тогава.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде пак се люлеем

Трус разлюля София

Земетресение разлюля София. Все още няма информация за епицентъра и силата на труса. Той беше усетен осезаемо на високите етажи в центъра на столицата.

На 27 август земетресение със сила 2,8 по скалата на Рихтер беше усетено на територията на София. Тогава епицентърът на труса бе на 10 километра на юг-югоизток от столицата.

Системни наблюдения на земетресенията в България започват през 1892 г., когато е основана Сеизмологичната служба към Централната метеорологична станция (ЦМС) в София.

Регистрирането с уреди на земетресенията датира от 1905 г., когато е монтиран сеизмограф, тип "Омори-Буш" в ЦМС.

България е с висока сеизмична активност - 97 на сто от територията й е застрашена от сеизмични въздействия. Сеизмично-активните зони са Крупник, областите Благоевград, София, Маришка зона, Шабленска зона, районът на Велико Търново и Горна Оряховица.

Само за първите 30 години на ХХ век в България е имало 11 земетресения с магнитуд над шеста степен. На 31 март 1901 г. в Шабла и Калиакра са регистрирани две земетресения с магнитуд 7.2 и 7.1 по Рихтер.

На 4 април 1904 г. в долината на р. Струма има две земетресения с магнитуд 7.1 и 7.8 по Рихтер. Земетресението е най-силното в Европа за последните 150 години. Загиват повече от 200 души, разрушенията и щетите са огромни.

На 8 октомври 1905 в района на Струма е регистрирано земетресение с магнитуд 6.4 по Рихтер, през 1908 г. във Велико Търново и Горна Оряховица трусът е с магнитуд от седма степен по Рихтер, на 15 февруари 1909 г. в Ямбол земетресението е с магнитуд 5.9 по Рихтер.

На 14 април 1909 г. в Горна Оряховица има земетресение с магнитуд от седма степен по Рихтер, на 14 юни 1913 г. отново там трусът е с магнитуд 7.0 по Рихтер, на 18 октомври 1917 г. в София има земетресение с магнитуд 5.3 по Рихтер.

На 14 април 1928 г. в Чирпан е регистриран трус с магнитуд 6.9 по Рихтер. Разрушени са почти всички сгради в Чирпан и Борисовград (днешен Първомай). Седем хиляди семейства остават без покрив, деформирани са железопътни линии, изменен е дебитът на кладенците и изворите, за известно време изчезва Меричлерският минерален извор.

На 18 и 25 април 1928 г. в Поповица и Гълъбово има земетресение с магнитуд 7 и 5.6 по Рихтер. Двете земетресения засягат една седма от територията на България с над 400 000 души население. Една трета от Пловдив е разрушен. Загиват около 120

души, над 1000 са ранени. Пострадали са над 240 села.

През 1942 г. в Разград има земетресение с магнитуд от седма степен по Рихтер. Настъпват масови разрушения, загиват 102 души.

На 30 юни 1956 г. в Шабла земетресението е с магнитуд 5,5 по Рихтер.

На 4 март 1977 г. има земетресение с епицентър Вранча (Румъния). В 21.30 ч. е регистриран трус с магнитуд 7.2 по Рихтер. Силно е засегнат Свищов, където са срутени блокове, под чиито развалини умират над 100 души.

На 3 ноември 1977 г. във Велинград земетресението е с магнитуд 5.3 по Рихтер.

На 28 февруари и 7 декември 1986 г. трусовете в Стражица и Попово са с магнитуд 5.1 и 5.7 по Рихтер. При второто земетресение загиват трима и са ранени 80 души, 80 на сто от жилищата в Стражица стават необитаеми.

На 13 август 2001 г. в Ямбол и околните селища има земетресение с магнитуд 4.3 по Рихтер. Това е вторият трус за района (на 9 август земетресението е с магнитуд 3,5 по Рихтер).

На 5 април 2002 г. на територията на страната са регистрирани три последователни земетресения в два епицентъра. Първото е в 16.14 ч. с епицентър на около 130 километра югоизточно от София, между Пловдив и Асеновград, с магнитуд

около четвърта степен по скалата на Рихтер. Усетено е по-силно на територията на област Пловдив и по-слабо в Кърджали, Смолян, Хасково и Пазарджик.

В 17.22 ч. в същия район е регистрирано второ земетресение с магнитуд около 3.1 по скалата на Рихтер, което е усетено в района на област Пловдив. Третото земетресение е било в 16.20 ч. с епицентър на около 110 километра южно от София и с магнитуд около трета степен по скалата на Рихтер. Усетено е на територията на Югозападна България.

На 29 април 2002 г. е регистрирано земетресение с магнитуд 4.0 по скалата на Рихтер с епицентър на 140 километра югозападно от София в района на Кюстендил.

На 18 декември 2003 г. в 1.15 ч. е регистрирано земетресение с епицентър на около 320 километра североизточно от София, с магнитуд около 4.4 по скалата на Рихтер, усетено в района на Шумен, Провадия и Варна. Има данни за нанесени материални щети.

Най-силно засегнати от земетресението са селата Манастир, Житница, Староселец, Петров дол, както и градовете Провадия и Девня. Пострадалите са настанени в общински и в обществени сгради.

На 27 юни 2004 г. в 14.54 ч. на около 80 километра южно от София е регистрирано земетресение с магнитуд около четвърта степен по скалата на Рихтер. Трусът е усетен в Дупница, Благоевград, Разлог, Кресна, Гоце Делчев, Сандански и Банско.

На 10 септември 2004 г. в 20.46 ч. е регистрирано земетресение с епицентър на 15 километра северно от Пловдив между селата Труд и Калековец, на около 130 километра югоизточно от София, на територията на България. Магнитудът около 4.2 по скалата на Рихтер. Трусът продължава 5 минути и е усетен в Пловдив и общините Куклен, Раковски, Родопи, Марица и Садово, където е бил около 10-15 секунди.

На 27 октомври 2004 г. в 23.36 ч. е регистрирано земетресение с епицентър на около 430 километра североизточно от София, извън територията на страната. Земетресението е с магнитуд около 5.5 по скалата на Рихтер. Няма жертви, но трусът е усетен на територията на цялата страна, с изключение на областите Благоевград и Кюстендил. Има нанесени щети на сгради в Силистра, област Разград, Русе, Плевен.

На 20 февруари 2006 г. в 19.20 ч. е регистрирано земетресение с магнитуд около 4.2 по скалата на Рихтер с епицентър на около 200 километра в югоизточна посока от София, на територията на страната.

На 15 април 2008 г. в 6.43 ч. има земетресение с епицентър на около 170 километра източно от София, на територията на страната, с магнитуд около 4.2 по скалата на Рихтер. Трусът е усетен в района северно от Габрово.

На 12 май 2008 г. в 13.12 ч. е регистрирано земетресение с магнитуд 4.3 по скалата на Рихтер с епицентър на около 270 километра североизточно от София.

На 15 ноември 2008 г. в 22.08 ч. е регистрирано земетресение с епицентър южните квартали на София, с магнитуд от четвърта степен по скалата на Рихтер и е усетено в района на столицата.(БТА)

Огнището е под града

Слабо земетресение беше регистрирано в 14.29 часа близо до София.

Около 2,5 по скалата на Рихтер е силата на труса, усетен в столицата. Това каза Николай Милошев, директор на Института по геофизика, геодезия и география към БАН.

Епицентърът на земетресението е югоизточно от София, но все още се уточнява точното място. Трусът беше усетен осезаемо по високите етажи в центъра на столицата.

dariknews.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Живея на 5 етаж в "Бъкстон",но нищо не съм усетила.

Тая серия от слаби земетресения хич не ми харесва! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде пак се люлеем

Трус разлюля София

Земетресение разлюля София. Все още няма информация за епицентъра и силата на труса. Той беше усетен осезаемо на високите етажи в центъра на столицата.

На 27 август земетресение със сила 2,8 по скалата на Рихтер беше усетено на територията на София. Тогава епицентърът на труса бе на 10 километра на юг-югоизток от столицата.

Системни наблюдения на земетресенията в България започват през 1892 г., когато е основана Сеизмологичната служба към Централната метеорологична станция (ЦМС) в София.

Регистрирането с уреди на земетресенията датира от 1905 г., когато е монтиран сеизмограф, тип "Омори-Буш" в ЦМС.

България е с висока сеизмична активност - 97 на сто от територията й е застрашена от сеизмични въздействия. Сеизмично-активните зони са Крупник, областите Благоевград, София, Маришка зона, Шабленска зона, районът на Велико Търново и Горна Оряховица.

Само за първите 30 години на ХХ век в България е имало 11 земетресения с магнитуд над шеста степен. На 31 март 1901 г. в Шабла и Калиакра са регистрирани две земетресения с магнитуд 7.2 и 7.1 по Рихтер.

На 4 април 1904 г. в долината на р. Струма има две земетресения с магнитуд 7.1 и 7.8 по Рихтер. Земетресението е най-силното в Европа за последните 150 години. Загиват повече от 200 души, разрушенията и щетите са огромни.

На 8 октомври 1905 в района на Струма е регистрирано земетресение с магнитуд 6.4 по Рихтер, през 1908 г. във Велико Търново и Горна Оряховица трусът е с магнитуд от седма степен по Рихтер, на 15 февруари 1909 г. в Ямбол земетресението е с магнитуд 5.9 по Рихтер.

На 14 април 1909 г. в Горна Оряховица има земетресение с магнитуд от седма степен по Рихтер, на 14 юни 1913 г. отново там трусът е с магнитуд 7.0 по Рихтер, на 18 октомври 1917 г. в София има земетресение с магнитуд 5.3 по Рихтер.

На 14 април 1928 г. в Чирпан е регистриран трус с магнитуд 6.9 по Рихтер. Разрушени са почти всички сгради в Чирпан и Борисовград (днешен Първомай). Седем хиляди семейства остават без покрив, деформирани са железопътни линии, изменен е дебитът на кладенците и изворите, за известно време изчезва Меричлерският минерален извор.

На 18 и 25 април 1928 г. в Поповица и Гълъбово има земетресение с магнитуд 7 и 5.6 по Рихтер. Двете земетресения засягат една седма от територията на България с над 400 000 души население. Една трета от Пловдив е разрушен. Загиват около 120

души, над 1000 са ранени. Пострадали са над 240 села.

През 1942 г. в Разград има земетресение с магнитуд от седма степен по Рихтер. Настъпват масови разрушения, загиват 102 души.

Огнището е под града

Слабо земетресение беше регистрирано в 14.29 часа близо до София.

Около 2,5 по скалата на Рихтер е силата на труса, усетен в столицата. Това каза Николай Милошев, директор на Института по геофизика, геодезия и география към БАН.

Епицентърът на земетресението е югоизточно от София, но все още се уточнява точното място. Трусът беше усетен осезаемо по високите етажи в центъра на столицата.

dariknews.bg

Май навлизаме в някаккъв стогодишен цикъл от земетресения, като гледам всички силни трусове в началото на 20 век. са с над 7-степен по Рихтер.

п.с. Не съм го усетила возих се в градският теранспорт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бях на лекции и всички го усетихме, разлюля ни се масата..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Земетресение в Нюзрума На Bbt

http-~~-//www.vbox7.com/play:3bd196e3

Евала на новинарката, че запази присъствие на дух,на записа отчетливо се чуват два тътена. Мисля че това е късната новинарска емисия на 15. 11. 2008г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...