Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

zeus1

Имаше ли земетресение днес? - факти, начини за лична защита и др.

Препоръчан отговор

Живея на 5 етаж в "Бъкстон",но нищо не съм усетила.

Тая серия от слаби земетресения хич не ми харесва! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Аз съм в Гео Милев и на 15-тия етаж-та няма значение колко е по Рихтер-

винаги тука се люлеем като в гондола.

Най-напред почва да скърца секцията,след това се чува плъзгащия ли пълзящ ли кофраж (все не мога да го запомня тоз кофраж)как се мести,

после гледаш полилея как се клати,мда

и само се :cool:

Ама вие да не си мислите че слизам-

няма смисъл -

до Господ съм много по-близо,земята ми е далеко.

И на мен нещо хич не ми харесват -

ангорката друг път излизаше поне до половин час,този път близо два часа се беше покрила.

Ще има и още-това е извода май

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току-що ни разлюля много яко... Хем съм на първи етаж, и пак се усети много силно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдам,само дето секцията едва не се събори

Боже,ти който си на небето...

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според Дарик е било 2,5 степен по Рихтер и епицентър ж.к."Младост",но според мен бе по-силно. Поправиха се-3,5 по Рихтер !

Редактирано от dimd (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях полубудна в леглото, когато взе да се разхожда из стаята. Бях все едно в увеселително влакче. Освен това на 4-ят етаж съм в ЕПК сграда. п.с. Сега по тази сутрин в бтв мерят колко тежи една ученическа чанта на първокласник. Днеска имаше парламентарен контрол да пуснат видео от там в vbox-a.

Редактирано от tatsu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм в Гео Милев и на 15-тия етаж-та няма значение колко е по Рихтер-

винаги тука се люлеем като в гондола.

По-добре, че си най-горе. Ако блока, не дай си боже, се срути можеш да имаш по-голям шанс от тези на по-ниските етажи, които ще бъдат затрупани.

Яко беше. 3-4 по Рихтер.

3,5 по Рихтер разтърси София

10.09.2010 10:36

Според данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център магнитудът е 3,2, а трусът е бил на 80 км дълбочина

Средно силен вертикален трус бе усетен в София около 10,10 ч.

По първоначални данни от геофизичния институт на БАН той е с магнитуд 3,5 по скалата на Рихтер, а епицентърът му е бил на 3 км югоизточно от София и на 15 км южно от Нови Искър.

Заради земетресението се е напукала стена на 18-етажен жилищен блок на ул. "Чехов" в столичния квартал "Изток", съобщава агенция "Фокус".

В "Гражданска защита" са подадени и много други сигнали за нанесени материални щети, предимно за напукани стени и прозорци.

След труса има затруднения и с набирането на мобилни телефони.

Засега обаче няма съобщения за много по-сериозни поражения и пострадали хора.

Според данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център магнитудът е 3,2, а трусът е бил на 80 км дълбочина.

Земетресението продължи около пет секунди. По високите етажи в центъра на столицата то се почувства по-силно от вчерашното, което стана преди по-малко от 24 часа.

Трусът вчера от 2,5 по Рихтер бе усетен малко след 14 ч. Неговият епицентър бе много близо до града, в югоизточните му покрайнини край Герман.

Това е третото земетресение в района на столицата за последните две седмици, като днешното е най-силното.

По-рано тази сутрин - около 3,43 ч. българско време, бе регистриран трус с епицентър на около 130 км югозападно от София, извън територията на страната, съобщиха от сеизмологичния институт към геофизичния институт на БАН.

Земетресението е било с магнитуд 3,4 по скалата на Рихтер и не е усетено на територията на България.

Няма данни за жертви и материални щети.

ИЗТОЧНИК: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3252651

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А съм на един хвърлей място от Симеоновско шосе и на 4 етаж яко ни уплаши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3,6

Публикувано изображение

Magnitude ML 3.6

Region BULGARIA

Date time 2010-09-10 07:11:44.9 UTC

Location 42.68 N ; 23.37 E

Depth 2 km

Distances 5 km E Sofia (pop 1,152,556 ; local time 10:11 2010-09-10)

15 km S Novi iskar (pop 14,110 ; local time 10:11 2010-09-10)

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=188032

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сградите в София са устойчиви на трус

Публикувано изображение

Некачественото строителство и нерегламентираното реконструиране на сградите, като събарянето на носещи стени, са двете основни опасности при земетресение, заяви главният архитект на София Петър Диков, потърсен за коментар след днешното земетресение в столицата.

Жителите на столицата могат да бъдат спокойни - сградите в София са изчислени да издържат

9-а степен по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник или около 7,5 по скалата на Рихтер, категоричен е Диков.

Толкова силни земетресения за този район на България са изключително голяма рядкост.

В столицата преди около 200 години е имало голямо земетресение от седма степен по Рихтер. Силни са били и земетресенията през 1818 г., както и това през 1910 г., когато е пострадала църквата "Св. София".

Столичани нямат основание да се притесняват, защото, според Диков, строителството в София, особено това след 1977 г., е изцяло съобразено със сеизмичните изисквания.

По думите му е заблуда, че панелните сгради са по-опасни при земетресение.

Всяко строителство има своите предимства и недостатъци. Тухленият градеж е по-масивен, по-корав и дава по-голяма устойчивост при земен трус. Панелното строителство е леко и движейки се, може да има частично преместване, което е предимство. Металните конструкции също са много динамични, добави Диков.

Нормално е в по-високите етажи на панелните блокове трусът да се усети по-силно. Това не означава, че той е от по-висока степен или, че сградата е по-нестабилна. Усещането за земетресението е различно в различните сгради, коментира той.

Когато усетят трус, най-важното е хората да не се паникьосват,а да застанат под каса на врата. Това е конструктивно най-здравата част на жилището, посочи Диков. Винаги трябва да се използва стълбището и никога асансьорът, категоричен е Диков.

Междувременно специалисти от Геофизичния институт на БАН препоръчаха на кмета на София Йорданка Фандъкова да бъде подробно изследвана сеизмичната устойчивост на обществени сгради

като училища, детски градини и болници.

"Едно от основните неща, за да не се намалява сеизмичната устойчивост на една сграда, е много своевременно да се отстраняват течовете в нея, особено течовете от канални води, тъй като връзките между отделните панели при наличие на течове могат да бъдат отслабени и това да доведе до значително намаляване на противоземетръсната устойчивост," каза за БНР зам.-директорът на института Светослав Симеонов.

Добре би било за някои класове сгради, като училища и детски градини, да се започне обследване на сеизмичната устойчивост и, ако се докаже, че тя е недостатъчна, да се предприемат мерки по усилване на сгради.

Също необходимостта от изграждане система за сеизмичен мониторинг на язовир "Искър", която е много съществен момент да може да се реагира в оперативен план. Когато стане сеизмично събитие, да се знае дали има опасност от нарушаване на целостта на бетона, уточни Светослав Симеонов.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недосегаемите народни избранници, също се разтресоха http://www.vbox7.com/play:b4d2808d http://www.vbox7.com/play:16c903d3 ...а някой се появаиха на белият свят с гръм и трясък http://www.vbox7.com/play:22c4c1e2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Земетресение със сила 2,4 по Рихтер около Благоевград

По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН в 17,31 ч. е регистрирано земетресение с епицентър на около 80 км в южна посока от София, на територията на страната.

Земетресението е с магнитуд 2,4 по скалата на Рихтер и е усетено слабо на територията на благоевградския квартал Изгрев.

Няма данни за жертви и нанесени материални щети.

Преди ден трус с магнитуд 3,5 по Рихтер разтърси София и причини материални щети - напукани постройки и паднали комини.

По-малко от 24 часа бе регистрирано друго земетресение със сила 2.5 по Рихтер и същия епицентър - между бул. "Цариградско шосе", около Осми километър и летище "София.

Това бе третото и най-силно земетресение в района на столицата за последните две седмици.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

M 4.4 - BULGARIA - 2010-10-07 19:51 UTC

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=192253

Magnitude ML 4.4

Region BULGARIA

Date time 2010-10-07 19:51:22.3 UTC

Location 43.13 N ; 27.50 E

Depth 2 km

Distances 34 km W Varna (pop 312,770 ; local time 22:51 2010-10-07)

7 km SE Provadija (pop 13,755 ; local time 22:51 2010-10-07)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Земетресение разлюля Североизточна България

23:10 | 7 октомври 2010 | Общество

Земетресението е усетено във Варна, Девня, Нови Пазар и Русе Земетресението е усетено във Варна, Девня, Нови Пазар и Русе

Сн.: БГНЕС

Земен трус с магнитуд от 4,2 степен е регистриран на територията на България, посочва сайтът на Европейския средиземноморски сеизмологичен център.

Земетресението е регистрирано в 22:51:23 часа българско време. Епицентърът му е на 6 км югоизточно от Провадия и на 33 км западно от Варна. Пада се в района на Солниците край Провадия.

Трусът е с магнитуд 4.2 по скалата на Рихтер, потвърдиха и от секцията по сеизмология към БАН, предаде "Фокус". Земетресението е усетено в Провадия, Варна, Девня, Нови Пазар и Русе, съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

Земетресението е било на 2 км дълбочина, вероятно и това е една от причините трусът да се усети силно. Токът в Провадия е спрял, хората са по улиците и има изпочупена много покъщнина, предаде "Фокус", като се позова на местни граждани. . Епицентърът е на 6 км югоизточно от Варна, 33 км западно от Варна. Пада се в района на Солниците край Провадия.

Във Варна е спокойно, засега няма сигнали в Гражданска защита за жертви и разрушения от земния трус, предаде агенцията.

От dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та не е хубаво да се кълне-да знаете де-

всичко се връща.

Когато нас ни люля тук,в София,дни наред-само четох в нета тва ви се пада,и т.н.

Люлейте се и вие сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та не е хубаво да се кълне-да знаете де-

всичко се връща.

Когато нас ни люля тук,в София,дни наред-само четох в нета тва ви се пада,и т.н.

Люлейте се и вие сега.

Не мога да разбера защо ние българите толкова много се мразим и винаги търсим повод да злорадстваме?!

В проспериращите държави хората се уважават и си помагат,а ние тук само плюем,оплакваме се и търсим върху кого да стоварим вината за нещастията си.

Може би разковничето за по-добър живот е именно във взаимното уважение,съчувствие и взаимопомощ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във Варна живея аз,на третия етаж.Усети се,но леко. Даже разбрах,че има трус по това,че дискотопките ми се залюляха и светлините започнаха да "танцуват" по стените ;d

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да разбера защо ние българите толкова много се мразим и винаги търсим повод да злорадстваме?!

В проспериращите държави хората се уважават и си помагат,а ние тук само плюем,оплакваме се и търсим върху кого да стоварим вината за нещастията си.

Може би разковничето за по-добър живот е именно във взаимното уважение,съчувствие и взаимопомощ?

Ето част от "благопожеланията" - ако мислите че лъжа

pepiin извън, България

О, тази нощ очаквайте ГОЛЕМИЯ ТРУС!

Подгответе се за най-лошото - мъртви и ранени навсякъде! Пожари, хаос и липса на ток!

Готови ли сте за Софийския апокалипсис тази нощ?

dimkoh извън, България

По време на нещастия и войни паникьорите ги разстрелват на място! Без паника, селяни!

Vesta България

В тоя град, в това голямо село

В тая смрад, аз мога да го кажа смело

Искам тоя град да го разтърси из основи трус

Искам да изчисти всичката паплач и смрадлива гнус

IT_female България

абе тва дето ви се стича по Витоша червеното лава ли е?

stefo74 Сливен, България

Много често взе да ги друса около и в София. Това е някакво предупреждение за нещо по-голямо. Изглежда вече твърде много се натрупаха греховете на софиянци.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3252651&page=15#commentsContent

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бени , това са изказвания на хейтърите в новинарските сайтове ... не можеш да ни оприличаваш с тях . По някога като чета коментарите в dnes.bg се чудя ... кой ги пише тез щуротии ... То няма такава простотия !

При нас видяла ли си такова чудо ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

pepiin извън, България

О, тази нощ очаквайте ГОЛЕМИЯ ТРУС!

Подгответе се за най-лошото - мъртви и ранени навсякъде! Пожари, хаос и липса на ток!

Готови ли сте за Софийския апокалипсис тази нощ?

dimkoh извън, България

По време на нещастия и войни паникьорите ги разстрелват на място! Без паника, селяни!

Vesta България

В тоя град, в това голямо село

В тая смрад, аз мога да го кажа смело

Искам тоя град да го разтърси из основи трус

Искам да изчисти всичката паплач и смрадлива гнус

IT_female България

абе тва дето ви се стича по Витоша червеното лава ли е?

stefo74 Сливен, България

Много често взе да ги друса около и в София. Това е някакво предупреждение за нещо по-голямо. Изглежда вече твърде много се натрупаха греховете на софиянци.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3252651&page=15#commentsContent

Не съм си и помисляла,че лъжеш.Просто истината е горчива и не би ми се искало да е така,но... http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

В този сайт не съм срещала подобни изявления,но на други места наистина ги има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние не сме единни и сплотени даже и по време на бедствие-та какво остава иначе.

Всеки се спасява поединично.

Винаги ще помня земетресението на 4 март 1977 г.,нищо че бях малка.

Малко хора имаха по онова време коли,няма да забравя как ние стояхме цяла нощ на улицата-

а те просто си се качиха и заминаха,молеха ги да вземат нас децата,да не мръзнем на студа-не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом и при нас се усети

Magnitude M 5.4

Region SERBIA

Date time 2010-11-03 00:56:54.7 UTC

Location 43.76 N ; 20.68 E

Depth 10 km

Distances 35 km SW Kragujevac (pop 149,273 ; local time 01:56 2010-11-03)

2 km N Kraljevo (pop 58,140 ; local time 01:56 2010-11-03)

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=196649

Редактирано от haidukpikaso (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...