Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Не минава POST процедура

pi4man

Препоръчан отговор

Здравейте. Имам проблем с на пръв поглед стара машина, състояща се от: 

PSU - Delux ATX 500W P4 

CD - LG GSA - H44N 

CPU - Intel Pentium E2160 Dual core 

дъно - FOXCONN N15235 

VIDEO - ASUS A671SP REV 1.01

Проблемът е следният. Отначало рядко ставаше така, че да не мине въпросната процедура. След вадене на захранващия кабел за кратко се оправяще. До преди 2 седмици, когато в гръмотевична буря нещата станаха сериозни. Първоначално просто ми спря интернета, реших че е от доставчика. След това при опит за изключване на машината тя изгася и след секунда се стартира сама на ново. След това започна да минава post все по-трудно и трудно. В случаите, в които тръгнеше показваше, че изобщо не засича лан картата. Това ме наведе на мисълта, че е изгоряла, понеже и лампичките и не мигаха, а светеха постоянно (четох в друг форум, че така не получавала пакети). Както и да е купих захранването от по-горе преди ден + външна лан карта. Включих ги, но отново не тръгна. Преди да кажете, че дъното е заминало държа да отбележа, че от 20 опита за пускане 2 бяха успешни и зареди ОС без никакъв проблем. Новото захранване е пробвано на друг компютър и работи без проблеми. Също така съм забелязал, че при свързване на захр. кабел без да стартирам компютара и без да има лан кабел в картата, диода на лан картата свети, а също така и зелената лампичка на предния панел също свети, без да е включена машината. Пробвах нулиране на BIOS, както и CLEAR CMOS. Токущо почистих компютъра из основи, смених термопасти и т.н, но отново без резултат. Пробвал съм да стартирам машината без видео, хард и тн, отново никой. Стартирах го без рам памети, но въобще не се разпищя (индикация, че не засича рам). Дайте съвет има ли още нещо, което не съм пробвал и дали има шанс въобще да се размина без сервиз понеже както казах самата машина е стара и не мисля, че има смисъл да се дават пари за поправката или замяната на дъна и тн. Благодаря предварително! :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

изгорялата ланкарта забива PCI шината, има вероятност като се разпои чипа, дъното да почне да пали нормално... виж дали чипа на ланкартата пари...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да кажете, че дъното е заминало държа да отбележа,

Аз пък ще отбележа че за 30/35 лв от продавалник - проблемите ще изчезнат  :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаме активен потребител "Jotov"

Все пак намеква за подходяща дънна платка втора ръка. Но не ми се нрави, че рекламира "продавалника", от който все повече оплаквания има в мрежата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаме активен потребител "Jotov"

Все пак намеква за подходяща дънна платка втора ръка. Но не ми се нрави, че рекламира "продавалника", от който все повече оплаквания има в мрежата.

Зависи на какъв ще попаднеш в продавалника. 

Пробвай да изключиш от BIOS LAN картата :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да разбера кой е този чип? И Jonov какво точно имаш впредвид?

foxconnN152351_zpsf4a9ec38.jpg

горе в ляво между двата отвора за винтчета и първия и втория PCI слотове (продълговатия чип realtek).

п.с. няма нужда за четеш глупоастите на коката... изгорелия лан дори забранен в биос може да не се открива и товари електрически шината (щото се е опекъл и прави късо) и  я забива и обикновено пече яко, като махнеш чипа е много вероятно като правиш shitdown компа да спира вместо да се пуска наново... и да знаеш че няма делукс 500 вата - колкото и да му напишат е не повече от 200 и то като е ново, като остарее става 100-150...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

махането на чипа в домашно условия става с макетно ножче - режеш краката в горната част където влизат в чипа, като внимаваш да не нарежеш и дънната платка (да прекъснеш пътечки), после събираш краката с 1 поялник и много колофон, като внимаваш да не събиреш други SMD елементи и припоя да не свързва съседни пътечки (тук помагат колофона или неагресивна паста за запояване)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

махането на чипа в домашно условия става с макетно ножче - режеш краката в горната част където влизат в чипа, като внимаваш да не нарежеш и дънната платка (да прекъснеш пътечки), после събираш краката с 1 поялник и много колофон, като внимаваш да не събиреш други SMD елементи и припоя да не свързва съседни пътечки (тук помагат колофона или неагресивна паста за запояване)

Махнах чипа, но сега въобще не дава признак на живот. Дори вентилатора не помръдва. Явно съм наранил дъното. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И Jonov какво точно имаш впредвид?

Да , както ти казаха по горе , дъно втора употреба , като да избегнеш да попаднеш на някой боклук , който е решил да си продаде изгорялото дъно - разчитай на коментари и рийтинг .

Остави колегата който се изказа неподготвен за рекламата  :) ами то продавалник и дата , поне аз от там си взимам боклуци  :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оглеждам вече за дъно, но се чудя дали да не сменя направо и процесора с по-хубав. Към интел ли да се придържам или да погледна и към амд? И като цяло има ли смисъл да правя конфигурацията на същото ниво, което беше (дори и да е малко по-добра) или направо да правя сериозен компютър? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи с какъв бюджет разполагате, но в общия случай едно дъно втора ръка ще бъде най-евтиния вариант. 

Asrock 775dual-vsta s775

Това дъно е на оферта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другият вариант е да вземете прилично дъно за около 100лв + някакъв евтин Селерон процесор за 60-80 и един стик рам ддр3. Захранването също може да е проблемно обаче. 

250лв ще излезе, със захранване около 300лв. Като ползвате старата кутия и хард диск. След време ще можете да ъпгрейднете с друг процесор  и или да добавите външна видеокарта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже все още търся дъно, а нямам резултат продължавам с търсенето. Разглеждам дори и чисто нови дъна, понеже не мога да намеря втора ръка, което да отговаря на изискванията ми (пак казвам приемам всякакви съвети и предложения). Сега гледам това дъно https://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&pref=tops&i=563543, мисля че ще стане с моя процесор, Вие какво ще кажете? А също така ако някой има желание може и да ми пише на лично, зада не спамим излишно в темата. Благодаря :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие видяхте ли че това дъно го продават с процесор  :)

ASRock 2CORE1333DVI-2.66G +процесор Intel E2140, 945GC, LGA775, PCI-E, DDR2, Lan1000, IDE, mATX

Да , аз лично съм купувал нови дъно от жар , имат такива за сервизна поддръжка в наличност и дори можеш на място да се спазариш за цена , във техен интерес е да ги пробутат :)

Какво не ви харесва във дъното предложено от колегата ? което също ме съмнява че е ново :(

Зависи с какъв бюджет разполагате, но в общия случай едно дъно втора ръка ще бъде най-евтиния вариант. 

Asrock 775dual-vsta s775

Това дъно е на оферта.

ПП. Виж старото дъно за късо , там където си разлепвал чипа .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как просто ей-така ще махаш чипа с 100% сигурност, че ще работи и на твоето дъно...

Нещо не мога да ви разбера какъв е тоя хардурен раздел...

Ами ако на неговото дъно, чипа за ЛАН е свързан като първо у-во в PCI шината ? И от него са навързани паралелно пистите за останалите устройства, работещи на PCI шина, включително и слотовете са след него ? Сега човека е махнал чипчето и не е съединил пистите (щото е невъзможно) и вие хубаво го посъветвахте с макетни ножовки да си махне чипа, без дори да се замислите.

Браво, Авторе ! Сега вече си прекъснал PCI шината. Можеш все пак да се опиташ да съединиш 16-те крачета за паралелно прехвърляне на информацията и това ще е достатъчно, стига да успееш. А иначе останалите писти за захранването ги заебаваш - дъното си ги разпределя и пуска по отделно за всеки слот, но някои дъна не са така и трябва да разгледаш схемата от обратната страна на платката. Но ти вече си го прецакал това дъно заради мненията на професора...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как просто ей-така ще махаш чипа с 100% сигурност, че ще работи и на твоето дъно...

Ами ако на неговото дъно, чипа за ЛАН е свързан като първо у-во в PCI шината ? И от него са навързани паралелно пистите за останалите устройства, работещи на PCI шина, включително и слотовете са след него ? Сега човека е махнал чипчето и не е съединил пистите (щото е невъзможно) и вие хубаво го посъветвахте с макетни ножовки да си махне чипа, без дори да се замислите.

Браво, Авторе ! Сега вече си прекъснал PCI шината. Можеш все пак да се опиташ да съединиш 16-те крачета за паралелно прехвърляне на информацията и това ще е достатъчно, стига да успееш. А иначе останалите писти за захранването ги заебаваш - дъното си ги разпределя и пуска по отделно за всеки слот, но някои дъна не са така и трябва да разгледаш схемата от обратната страна на платката. Но ти вече си го прецакал това дъно заради мненията на професора...

Дъното вече тотално си е заминало. Още гръмотевиците са го довършили. По-добре нищо да не пипа, а да се ориентира за друго дъно. Познавам, няколко човека, които се занимават с хардуер, но досега не съм видял някой да използва макетни ножчета в работата си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако автора беше пробвал ръчен ресет на биоса с джъмперите или с махане на батерия, най-вероятно проблема щеше да се оправи.

И дори наистина да е бил от тоя лан чип, тук му дадоха изключително неграмотни и малоумни съвети да си маха чипа. Като си го махне, само ще прекъсне PCI шината окончателно.

При някои дъна, той е свързал последен в паралелната верига (PCI) и номера става, но това не е за всички дъна.

Много, много мразя да се хвърлят пари на вятъра... Тия 35-40 лева, дори да не са много пари, можеше да ги използва за нещо по-полезно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако автора беше пробвал ръчен ресет на биоса с джъмперите или с махане на батерия, най-вероятно проблема щеше да се оправи.

И дори наистина да е бил от тоя лан чип, тук му дадоха изключително неграмотни и малоумни съвети да си маха чипа. Като си го махне, само ще прекъсне PCI шината окончателно.

При някои дъна, той е свързал последен в паралелната верига (PCI) и номера става, но това не е за всички дъна.

Много, много мразя да се хвърлят пари на вятъра... Тия 35-40 лева, дори да не са много пари, можеше да ги използва за нещо по-полезно.

Не го оспорвам. Напълно съгласен с теб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станалото, станало. Не се сърдя на никой, така или иначе бях отписал дъното. Важното е че се опитаха да ми помогнат, пък аз като не съм сръчен проблема си е мой нали :) 

Пробвах всякакъв вид ресет с джъмпери, с батерии, дори с окасяване на конекторите при батерията, но нямаше резултат. 

Сега попаднах на това дъно http://www.scomputers.net/dunniplatkivtoraupotreba4.htm ако може прегледайте го на бързо и при ваше одобрение да го поръчвам, че голямо избиране правя вече 3 седмици съм без компютър :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от izvladov
      Здравейте,
      Имам един настолен компютър с малко странен проблем.
      Параметрите са му:
      Intel Core i5-4570
      RAM 4 GB
      500 GB HDD
      Както компютърът работи и изведнъж екрана се счупва и се появяват цветни пиксели, след което трябва да се направи рестартиране.
      Ще прикача видео, в което се вижда как изглежда. (самите пиксели примигват)
      Няма конкретен начин да възпроизведа проблемът. Просто докато работя на компютърът и изведнъж се получава проблема.
      Пробвах следното:
      - Пробвах да сменя процесора, тъй като използвам видео от него и мислех, че е там проблема, но проблема се появи с чисто нов процесор също.
      - Пробвах да сменя хард диска. Пробвал съм с три хард диска и с трите има същия проблем
      - Тествал съм РАМ паметта, чрез BIOS-a на компютъра и не откри никакви грешки.
      Това което съм забелязал, е че хард диска почти винаги е на 100% натоварване в Task manager-a.
      Въпреки, че не е SSD ми изглежда необичайно, случва се дори когато не правя нищо на компютъра.
      Моите предположения са следните:
      - Възможно е захранването да е проблемно.
      - Възможно е някой кабел, който се свързва с хард диска да е проблемен.
      - Възможно е проблема да е по дънната платка.
      - Проблемът не е в монитора, понеже съм го използвал с друг компютър и няма проблем.
      - Проблемът не е в захранващият кабел на монитора или компютъра, пробвал съм ги сменя.
      Разчитам на някакво мнение.
      Надявам се някой от Вас да се е сблъсквал с такъв проблем и да знае как да го реша или поне да каже как мога да разбера къде е проблема.
      Ако проблема е в дънната платка, ще трябва да продам всичко на части, понеже сокета на дънната платка е 1150 и рядко се намират евтини дънни платки.
      Благодаря предварително!
      PC problem.avi
    • от Hrisit D.
      Здравейте!
      Вчера реших да reset-на рутера си. ОК, но всичко се възстанови към първоначалните си настройки. Т.е. интернета ми остана без парола и се върна към предишното си име Vivacom_Net.
      Реших да променя името и да сложа паролата в сайта на Виваком, който е предназначен точно за това. Сайтът е my.contact.bg.
      Отидох в настройките за моята мрежа, но там ми изписа:
      Грешка: Няма връзка с крайното устройство, моля опитайте отново по-късно

Как да оправя това?
    • от mimko
      Купих он-лайн GTA5, как да я прехвърля на друг компютър?
    • от g2l2
      Здравейте,

имам проблем със самоволно рестартиране на нов компютър!

Конфигурацията, взета дословно от тук: https://videosmile.ru/lessons/read/gotovyie-sborki-kompyuterov-dlya-rabotyi-s-video-i-grafikoy-200419.html

(с изключение на захранването!),

е следната: 

Дънна платка GIGABYTE B450 AORUS PRO SOCKET AM4
      Процесор AMD RYZEN 7 2700X 8-CORE 3.7GHZ (4.3 GHZ TURBO), 20MB/105W/AM4/FAN
      Охладител за процесор DeepCool CPU Cooler GAMMAXX 400 – 2011/1150/1366/775/AMD
      Памет KINGSTON HYPERX 2X16GB DDR4 2666MHZ KIT HEAT SINK
      Твърд диск Samsung SSD 970 EVO Plus 250 GB, NVMe M.2, V-NAND, 3400 MB/s / 2300 MB/s 
      Оптическо устройство NO
      Видеокарта PALIT Video Card GeForce RTX 2060 nVidia, Gaming Pro OC 6GB GDDR6,192bit ,DVI,HDMI,DP
      Мрежова карта onboard 10/100/1000
      Захранващ блок FSP GROUP HYPER M 700, 700W, ATX модулно
      Кутия Zalman Case ATX Z3 Plus USB3.0

- - - 

Грешката, която се изписва е следната:  The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

- - - 

Рестартирането си остава независимо от операционната система. - Уиндоус 10, Убунту.. 

Ще съм благодарна за някакво съдействие, тъй като от компютърната фирма изглежда нямат идея за какво става въпрос.

Вече 2 месеца сме в този филм..

Опитвахме с ЮПС, но безрезултатно.. 
    • от Maluk toshko
      Добър ден! Разполагам с 2 лаптопа, единият е с windows 10, него си го ползвам всеки ден и един с windows 7. Как да ги свържа така, че картината от 10ката да се показва на 7мицата, а аз да си цъкам на 10ката..... Благодаря ви предварително!
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване