Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за температурата на процесор

filip1806

Препоръчан отговор

Здравейте,

въпроса ми е за новият процесор  Intel Core i7 4790k. При натоварване на 80-100% вдига 90-100 градуса. Когато рендвам с CINEMA 4D или друга подобна се натоварва много в продължение на минути и часове което ме притеснява. При интернет и други ненатоварващи дейности си държи температура около 40 градуса. Процесора си е с охлаждането, което върви с него. Кутията е с 4 вентилатора (без този на процесора и видео картата). Дъното е gigabyte h97 hd3. 

Та въпроса ми е нормално ли е за този процесор? А дано е нормално, че много време е стоял натоварен.

Според мен ако температурата е твърде голяма компютъра ще се изключи но съм чел, че не при всички дъна е така.

Снимка от Speccy:

7629321l.png

Между другото не помня за какво но AIDA64 ми показа някаква температура от рода на -130 градуса :D  (вече не е така). Усъмних се за реалното отчитане но след като докоснах кутията (там където е процесора) разбрах, че е възможно да са 100 градуса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 55
  • Създадено
  • Последен отговор

Предлагам да провериш температура с програмата Real Temp. Иначе според мен това не са нормални температури защото и аз се занимавах за кратко с рендери и температурата на процесора ми не вдигаше повече от 50 градуса. Всъщност не знам дали продължителното претоварване на процесора може да вдигне такива  високи температури, но определено всичко над 55-60 градуса е голям проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам да провериш температура с програмата Real Temp. Иначе според мен това не са нормални температури защото и аз се занимавах за кратко с рендери и температурата на процесора ми не вдигаше повече от 50 градуса. Всъщност не знам дали продължителното претоварване на процесора може да вдигне такива  високи температури, но определено всичко над 55-60 градуса е голям проблем.

Eто какво показва при натоварване:

7629458M.png

Лошото е, че компютъра е сглобяван от фирма при което е добавена двугодишна гаранция и ме е страх да го отварям. Съмнявам се да са направили грешка при слагането на процесора или нещо подобно...

п.п. Не знам дали е важно но тази температура по-горе се вдига след около 40секудни след като е натоварен до 100%.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре го закарай в сервиза, че щом още е в гаранция да не ти отпадне, ако го отвориш ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да е просто повреден датчик. Най- добре да си го прегледат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора ти трябва да свали честотата при достигане на 100 градуса. Сваля ли я или не? Много странна графика на таскмениджъра. Това кога се получава? Пробвай натоварване с някой тест за стабилност, например тоя на Aida64  и виж дали процесора тротва при 100 градуса. Ако е така, значи няма грешка в измерванията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора ти трябва да свали честотата при достигане на 100 градуса. Сваля ли я или не? Много странна графика на таскмениджъра. Това кога се получава? Пробвай натоварване с някой тест за стабилност, например тоя на Aida64  и виж дали процесора тротва при 100 градуса. Ако е така, значи няма грешка в измерванията. 

На снимката където е  Speccy компютъра беше натоварен да рендва един клип с cinema 4d.

Да, клоква се при теста за стабилност. 

Ето снимки:

7629549l.png

7629571Q.png

7629559X.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е сравнително топъл процесор, до известна степен е нормално да го прави със стандартното охлаждане.

Проверката дали наистина е толкова топъл става като се пипне радиатора с ръка, докато е натоварен по този начин (ако се предположи, че радиаторът е монтиран правилно и контактува както трябва с капачката на процесора), но пък това гаранцията усложнява нещата...

Според мен стандартното охлаждане е неадекватно за такъв клас процесор и е хубаво да се помисли за друго, особено предвид това, че ще се товари продължително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление не мога да пипам радиатора защото е в гаранция...

Когато поръчах за сглобяване компютъра човека ми каза, че с това охлаждане на процесора може да загрява и ми показа някакво друго охлаждане, което не е много скъпо но много ефективно (не знам кое точно) и добави, че може да се смени с него след време. Мисля да се възползвам от това.

Може да е безсмислено но реших да сложа термометър на мястото където е процесора и най-много загрява. За сега е измери 43 градуса (във стаята е 23-24).  :D

Това е сравнително топъл процесор, до известна степен е нормално да го прави със стандартното охлаждане.

Значи ли, че няма да се повреди ако продължавам така? Обикновено общо за един ден да е 1-2 часа на 100% натоварване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора ти тротва! Ако не искаш сам да си смениш термопастата, носи го на сервиз или на тоя, дето ти го е сглобявал. Не е нормално процесор да тротва, каквото и да ти говори оня. Може да се стигне до там след клок, но при нормална работа ако е така, Интел просто трябва да обявят фалит. Мен ме съмнява друго. Можеш ли да отваряш кутията и да снимаш охлаждането на процесора? Да не ти е монтирал някой охладител за i3,  които са по-малки и различни? Щом се е застраховал че ще грее процесора, нещо ме съмнява тая работа. да грее да грее, колко да грее? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Със фенерче виждам охлаждането на компютъра но няма как да направя ясна снимка без да отворя кутията... До колкото видях изглежда така.

Еми явно ще го водя на сервиз... Благодаря за съветите.  :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те охладителите си приличат. Ето ти едно сравнение как изглеждат при i3  и при по-бързите процесори:

2014-09-27_013334.jpg

Забележи, че тоя на i7  е с медна вложка и изправени ребра, докато при по-евтините процесори ребрата са дъгообразни. Освен това разделението им при i7  започва от средата и е равномерно, докато при по-слабия охладител ребрата са разделени неравномерно.Ако хванеш двата охладителя ще забележиш, че тоя на i3  е осезаемо по-лек. 

И още нещо. Ако процесорът ти не тротва, ще достига много по-високи температури от 100 градуса. Вярно, горещ е, но хората постигат около 90 градуса при натоварване. Освен това i7-4790K е с подобрени термални характеристики спрямо i7-4770K. Сега си представи, че в стаята ти е 28 -30 градуса, както в моята лятото. Тогава какво правиш? Ами той процесора ще смъкне на 2 GHz  за да задържи 100 градуса температура. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гледах, гледах и май ми прилича повече на този вдясно...  :(

Лятото при мен си беше  28 -30 но винаги си пише 4GHz, а при клок (когато е натоварен) малко повече (сигурно не знам къде да гледам :D )..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вижте, стоковите охладители може да са зле, но са сметнати, така че процесора да не прегрява до такава степен, че да си намалява автоматично честотата. Роля може да изиграе лош въздушен поток, но след като цитирахте думите на човека, който ви го е продал, смея да кажа, че ви го е сглобил калпаво или нарочно е подменил охлаждането, за да ви продаде друго такова.

Според мен, намерете снимка на охлаждане на I7-ца и го накарайте да разглоби компютъра пред вас и да го покаже. Ако е друго захранване искайте да ви качи оригиналното, което е към процесора и повече не стъпвайте там.

ПС: Да не говорим, че не е най-умното решение да сложиш дъно с H97 чипсет на клокърски процесор, та и компонентите не са ви подбрани нормално. Не знам другите какви са и какви пари сте дали, но определено в цялата операция сте излъган и не сте получили възможно най-доброто за парите си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

с боксовия охладител на интел температурата е нормална както и тротлинга, а аида - няма как да измери вярна температура, след като базата с данни на програмата е правена преди да се появи процесора и не знае какъв му е tjunction

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вижте, стоковите охладители може да са зле, но са сметнати, така че процесора да не прегрява до такава степен, че да си намалява автоматично честотата. Роля може да изиграе лош въздушен поток, но след като цитирахте думите на човека, който ви го е продал, смея да кажа, че ви го е сглобил калпаво или нарочно е подменил охлаждането, за да ви продаде друго такова.

Според мен, намерете снимка на охлаждане на I7-ца и го накарайте да разглоби компютъра пред вас и да го покаже. Ако е друго захранване искайте да ви качи оригиналното, което е към процесора и повече не стъпвайте там.

ПС: Да не говорим, че не е най-умното решение да сложиш дъно с H97 чипсет на клокърски процесор, та и компонентите не са ви подбрани нормално. Не знам другите какви са и какви пари сте дали, но определено в цялата операция сте излъган и не сте получили възможно най-доброто за парите си.

Пфф писна ми  от такива хора... Преди едни от друга фирма лъгаха и явно не попадам на хора които си вършат работата както трябва...

Знам, че за този процесор ще ми трябва Z дъно но нямам намерения да клоквам ( най-вече с това охлаждане сега :) ). То първоначално като ми дадоха предложените за компютър тук, беше с  Intel Core i7 4790 но реших да е Intel Core i7 4790К защото разликата в цената почти няма и този от магазина ми каза, че ще е по-добре с него.

Нямам възможност в близките 2-3 дни да го водя на сервиз затова явно ще си почива малко...

с боксовия охладител на интел температурата е нормална както и тротлинга, а аида - няма как да измери вярна температура, след като базата с данни на програмата е правена преди да се появи процесора и не знае какъв му е tjunction

Значи е нормално?!

Вече малко се обърках.  :shock11:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Онзи, че ви е поизлъгал, ви е поизлъгал. Стоковият охладил също не става вза 100% натоварване за по-дълго време. Личното ми мнение е, че ви е метнал с друго стоково от по-слаб процесор, или с много лош въздушен поток и т.н. Всичко с цел да ви продаде и охладител.

Вероятно ако някой колега (по-опитен) може да надникне в кутията, ще се разбере откъде идва проблема. Може да се окаже че имаме някой от тези варианти:

1/ подменен оригинален охладител
2/ сложени 3кг термопаста, която действа вече като изолатор заради голямото си количество
3/ лош въздушен поток
4/ просто лош монтаж
5/ по-горе споменах възможен проблем с датчика, и професора горе-долу това имаше предвид, че АИДА-та не разпонава коректно процесора и затова не отчита правилно

При всички случаи, няма как да ви се помогне повече отдалеч. Може да сте излъган съзнателно, да сте пострадал от небрежност при сглобяването, може и да има някакъв дефект в датчика, може да ви е кофти кутията и да няма добър въздишен поток.

Колегите съфорумници, точно поради тази причина, препоръчват да се купуват компоненти, а не готови конфигурации (с обща гаранция).

Желая ви да се отървете с най-малкото от ситауцията ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За сравнение на температурите виж температурите на моя процесор intel core i5-3470:

По принцип твоя процесор е по-мощен от този и нормално да се очакват малко по-високи температури, но температури от по 90-100 градуса не е нормално.

Лично мнение!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Онзи, че ви е поизлъгал, ви е поизлъгал. Стоковият охладил също не става вза 100% натоварване за по-дълго време. Личното ми мнение е, че ви е метнал с друго стоково от по-слаб процесор, или с много лош въздушен поток и т.н. Всичко с цел да ви продаде и охладител.

Вероятно ако някой колега (по-опитен) може да надникне в кутията, ще се разбере откъде идва проблема. Може да се окаже че имаме някой от тези варианти:

1/ подменен оригинален охладител

2/ сложени 3кг термопаста, която действа вече като изолатор заради голямото си количество

3/ лош въздушен поток

4/ просто лош монтаж

5/ по-горе споменах възможен проблем с датчика, и професора горе-долу това имаше предвид, че АИДА-та не разпонава коректно процесора и затова не отчита правилно

При всички случаи, няма как да ви се помогне повече отдалеч. Може да сте излъган съзнателно, да сте пострадал от небрежност при сглобяването, може и да има някакъв дефект в датчика, може да ви е кофти кутията и да няма добър въздишен поток.

Колегите съфорумници, точно поради тази причина, препоръчват да се купуват компоненти, а не готови конфигурации (с обща гаранция).

Желая ви да се отървете с най-малкото от ситауцията ;)

Компютъра не е готова конфигурация. Бях пуснал тема тука да ми го сглобят и след това обсъдихме и променихме някои неща с хората от фирмата и те го сглобиха. При сглобяването от тяхна страна ми дадоха двугодишна гаранция на целият компютър (не знаех, че може така...).

Лош въздушен поток може да се изключи според мен. Има един отпред който вкарва и два отзад които изкарват. Кутията (cooler master n400) е избрана така, че да има възможност кабелите да са скрити и да не пречат на въздушния поток.

Еми благодаря за мненията личи си ще няма какво друга да направя освен да го водя в сервиза и да си подготвя още знания, за да не ме метнат пак  :D . Българска му работа...

За сравнение на температурите виж температурите на моя процесор intel core i5-3470:

attachicon.gifUntitled.png

По принцип твоя процесор е по-мощен от този и нормално да се очакват малко по-високи температури, но температури от по 90-100 градуса не е нормално.

Лично мнение!

Аз още като го взех направих тест за стабилност с AIDA64 и като видях тези 100градуса първоначално се притесних ама някои ми казаха, че за такъв мощен процесор може да е нормално... Като си добави, че е логично да се изключва ако температурата е голяма си казах, че след време ще му обърна внимание.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз гледам много акъл да не давам, но за първи път чувам тротлинга да е нещо нормално при 22 градуса в стаята. Затова казах Интел да обявяват фалит ако е така. Бях писал нещо горе снощи, не ми се занимаваше да търся повече инфо за тоя процесор в нета, но какви са честотите на процесора по време на теста с AIDA64? Дори да допуснем, че AIDA64  греши, то няма как да греши за честотата на процесора. Ако няма спад в честотите, може би наистина грешно отчитане. Но ако честотата и напрежението на ядрата спада, ще е доста глупаво да обвиняваме AIDA64. Пробва и  с Prime95  как стоят нещата, като следиш честотата на ядрата. От малкото инфо което намерих се оказва, че i7-4790  е с няколко градуса по-хладен от i7-4770. На фона на тая информация ми е интересно, колко пък тротва i7-4770 със стоковия охладител.  Ето и една табличка от тестове на AnandTech при 25 градуса в помещението им:

2014-09-27_142001.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз гледам много акъл да не давам, но за първи път чувам тротлинга да е нещо нормално при 22 градуса в стаята. Затова казах Интел да обявяват фалит ако е така. Бях писал нещо горе снощи, не ми се занимаваше да търся повече инфо за тоя процесор в нета, но какви са честотите на процесора по време на теста с AIDA64? Дори да допуснем, че AIDA64  греши, то няма как да греши за честотата на процесора. Ако няма спад в честотите, може би наистина грешно отчитане. Но ако честотата и напрежението на ядрата спада, ще е доста глупаво да обвиняваме AIDA64. Пробва и  с Prime95  как стоят нещата, като следиш честотата на ядрата. От малкото инфо което намерих се оказва, че i7-4790  е с няколко градуса по-хладен от i7-4770. На фона на тая информация ми е интересно, колко пък тротва i7-4770 със стоковия охладител.  Ето и една табличка от тестове на AnandTech при 25 градуса в помещението им:

2014-09-27_142001.jpg

Не съм сигурен какво точно трябва да снимам в AIDA64, за да покажа но снимах:

7630363r.png

На програмата Prime95 изобщо не разбрах къде да гледам и какъв тест да пусна...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид да пуснеш процесора да се товари с Prime95 или Aida 64  както си направил. След това да следиш, дали честотата на процесора пада.Ако пуснеш стрес теста на AIDA,  както си и направил, със самата програма може да наблюдаваш и честотата на процесора. Ако се мени, значи наистина има тротлинг, предизвикан от високата температура. А може и друго да направиш. Задай да се записва log  от настройките на Aida64:

2014-09-27_160309.jpg

След това пусни теста за стабилност за известно време, докато процесора почне да тротва. Намери лога и го качи някъде. Има два лог файла, необходим е по-подробния. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид да пуснеш процесора да се товари с Prime95 или Aida 64  както си направил. След това да следиш, дали честотата на процесора пада.Ако пуснеш стрес теста на AIDA,  както си и направил, със самата програма може да наблюдаваш и честотата на процесора. Ако се мени, значи наистина има тротлинг, предизвикан от високата температура. А може и друго да направиш. Задай да се записва log  от настройките на Aida64:

2014-09-27_160309.jpg

След това пусни теста за стабилност за известно време, докато процесора почне да тротва. Намери лога и го качи някъде. Има два лог файла, необходим е по-подробния. 

Файла с по-голям размер:

5етертр_2014-09-27_16-14-01_log.htm

Файла с по-малък размер:

5етертр_2014-09-27_16-14-01_stat.htm

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Файла с по-голям размер:

attachicon.gif5етертр_2014-09-27_16-14-01_log.htm

Файла с по-малък размер:

attachicon.gif5етертр_2014-09-27_16-14-01_stat.htm

Ами човек, грешка няма. Процесора тротва и дори гледам смъква честотата до 3.5 GHz( а на едно място виждам и 800 MHz),  както и напрежението. Температурата е закотвена на около 100 градуса, както и натоварването на процесора. За мен охлаждането е лошо, но по каква причина, не мога да кажа от дистанция, след като и кутията си не може да отвориш. Друг път не се връзвай на такива 2 годишни гаранции с лепенки на кутията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване