Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръка за нескъпа видеокарта

Препоръчан отговор

От известно време обмислям някакъв ъпгрейд на втория ми компютър. Отначало мислех да сменя охлаждането/процесора, но сега си мисля че ще има повече смисъл да сменя/добавя първо видеокарта. До момента ползвам вградената - GF 7050, но очевидно тя вече е твърде стара и дори при някои уеб-страници ми насича при превъртане. Вчера реших да инсталирам една уж лека игра - Scorched3D(ОС е Минт 17, а иначе там имам и ХР). Пуснах я на 1024х768 и почти на минимални настройки и просто не става. Явно трябва дискретна карта, макар и от по-евтините. От вчера гледам в няколко сайта и сравнявам спецификации. Отначало мислех да взема Gigabyte GF 210(около 65 лв.), но после реших, че си заслужава за 10-тина лв. повече http://www.pic.bg/komponenti/video-karti/gigabyte/nvidia/video-karta-gb-n610sl-1gi-gt610-1g-ddr3-98359 или http://www.pic.bg/komponenti/video-karti/gigabyte/nvidia/video-karta-gb-n610d3-1gi-gt610-1g-ddr3-99862 например. Едната е с пасивно охлаждане за сметка на по-ниска честота на паметта - 1200 срещу 1333 MHz. Няма да играя тежки игри, но пък и кутията не предлага добро охлаждане(не мога да сложа вентилатор срещу видеокартата).

Имам и дъно сокет АМ3 с вградено видео Radeon HD 4250 и доколкото виждам GF 610 е по-добра и от HD 4250. Имам намерение да продам това дъно, но ако не намеря купувач на приемлива за мен цена, мисля да го сложа на мястото на стария Asrock и пак ще има смисъл от дискретната карта...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 53
  • Създадено
  • Последен отговор

R7 240 128BIT DDR5 100-тина лева е,би подкарал почти всяка нова игра на най-ниските резолюции и настройки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си заслужава да се наливат 70 лева за този компютър. А GT210 и GT610 имат много лоша цена/производителност освен ако не ги вземеш втора ръка за 20-30 лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Захранването и процесора са на втория ред на "подписа" ми - Fortron Hexa 400 и Athlon LE-1620. На другото дъно(което в момента не използвам) процесора е Phenom II X2 550. Бюджета за момента е до около 80 лв. за видеокарта. Кутията е малко особена - CM Elite 360 и трябва да проверя дали побира карти с нормална височина.

Имам предпочитание към карти на Nvidia. Не ми харесва софтуера на ATI(Catalyst) - мисля, че вкарва в системата много "баласт".

Не си заслужава да се наливат 70 лева за този компютър. А GT210 и GT610 имат много лоша цена/производителност освен ако не ги вземеш втора ръка за 20-30 лева.

Вярно е, че компютъра се ползва рядко, но пък иначе какво да го правя? Не ми се иска да взимам цял нов компютър, макар и сравнително евтин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Здравейте отново.

Подновявам въпроса ми относно видеокартата. В друг форум ми препоръчаха GT 640 - исках да взема варианта с 1 гигабайт DDR5 от ПИК, но я нямали и не знам дали и кога ще имат(мисля, че те трябва да са по-мотивирани да продават, отколкото аз - да купувам :)). Бюджета е до около 140 лв. В момента използвам другото дъно - сокет АМ3 с процесор Феном 2 Х2 550(отключих му още едно ядро и сега е триядрен). Кутията струва ми се побира карти с нормална височина.

Дайте мнение за следните варианти:

Palit GT630 2 GB DDR3 116 лв.

Gigabyte GT630 2 GB DDR3 123 лв.(голям вентилатор)

Palit GT630 1 GB DDR5 134 лв.

Palit GT 640 1 GB DDR5 137 лв.

Palit GT730 1 GB DDR3 112 лв.

Palit GT730 2 GB DDR3 125 лв.

Gigabyte GT730 2 GB DDR3 134 лв.(голям вентилатор)

Очевидно разликите са малки, но има ли от тези някоя, която най-много да си заслужава?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Картите с DDR3 въобще не ги гледай както и 64 бит. щом става дума за игри.

АМД са по-добрия вариант в ниския клас но твоя воля.

Edit: Най-евтината 128 бит. Nvidia с GD5 - Цък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да уточня, че не съм геймър. Възможно е от време на време да пускам някоя игра, но няма да е нещо сериозно. От друга страна на този компютър може да ползвам и линукс и мисля, че в това отношение Nvidia е за предпочитане. В добавка имах и негативен опит с една карта на АМД/Сапфир.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой забеляза ли, че ОС е Минт? Линукс... ОпенСЛ... ОпенГЛ... И други опен л неща...

Енвидиа няма смисъл да се гледат въобще.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно как си я намерил. :)Аз от известно време преглеждам този сайт, но търся или "видеокарта" или "видео карта" - а колегата е писал директно модела. Обаче не мога да разбера дали единият от портовете е mHDMI или HDMI. В сайта на Палит в таблицата пише mHDMI, но на снимката ми изглежда като HDMI. И в различни сайтове пише различно.

Някой забеляза ли, че ОС е Минт? Линукс... ОпенСЛ... ОпенГЛ... И други опен л неща...

Енвидиа няма смисъл да се гледат въобще.

Чакай малко - не беше ли обратното? Не съм много наясно с видеокартите. Толкова ли е зле положението?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

АМД имат от 7 поколения насам подръжка на опен каквото и да е л. Датира още от HD2000 серията преди 7-8 години.

Ако говорим за Линукс, AMD са много по-напред.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

АМД имат от 7 поколения насам подръжка на опен каквото и да е л. Датира още от HD2000 серията преди 7-8 години.

Ако говорим за Линукс, AMD са много по-напред.

То от към Опен не смо видеокартите са по-напред ами и процесорите :)

пп

Драйверите за Линукс на АМД са чисто и просто ужъсТ.Говоря от личен опит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едно интересно предложение: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814130857

Мисля, че е по-добре да я взема от български търговец - ако се наложи гаранционен сервиз...тогава и това, че е Refurbished не би ме притеснило толкова. :)

...

пп

Драйверите за Линукс на АМД са чисто и просто ужъсТ.Говоря от личен опит.

Значи правилно съм разбрал, че е по-добре да е Nvidia.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Еми честно казано, хора които разбират повече и от двама ни твърдят, че АМД са много по-добре за Линукс. Но нека е енвидиа. Нямам нищо против, машината не е моя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази карта от обявата - правилно ли разбирам, че е малко по-добра от GT640? Ако е така - исканата цена не е ли малко висока? Не знам колко е струвала GTX650 като нова, но нова GT640 се предлага за около и под 140 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази карта от обявата - правилно ли разбирам, че е малко по-добра от GT640? Ако е така - исканата цена не е ли малко висока? Не знам колко е струвала GTX650 като нова, но нова GT640 се предлага за около и под 140 лв.

С твойто слабо захранване повече от http://olx.bg/videokarta-sapphire-radeon-hd6770-1gb-ddr5-i53219696Може да се окаже проблем...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми беше не че искам по-мощна видеокарта(може и тази да ми е в повече), а дали цената не е малко висока. Човека пише, че е на няколко месеца а и аз не знам колко е струвала като нова, но ако GT640 и GTX650 са с незначителни разлики, а първата струва нова около 140 лв. докато втората - 150 лв. на старо - мисля си, че е по-добре да взема първата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

650 е друга бира. Картите под нея са или 64 бит. или с DDR3. А статистики не гледай понеже е подвеждащо.

610 например е по-зле от вградено видео ама това не значи че по-добрата 620 става за игри.

При 640 нещата са много извратени. Имаш 64 бит. с хубава памет и 128 бит. със старата памет. 

Ще повторя: Най-евтината 128 бит. Nvidia с GD5 - Цък или втора ръка 650 за 150 лв.

Всяка друга по-нисък клас Nvidia е пари в кенефа щом става дума за игри колкото и да са леки. За по-евтино се гледа AMD R7 240 GD5

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип бюджета го бях определил около 140 лв. Десетина лева отгоре не са проблем, но над 150 лв. ми идва малко в повече.

Приемам, че до момента GTX650 от обявата е най-добрият вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-добрият вариант е АМД.

Колкото до старата 650 обади се на човека и кажи че даваш 120 лв. и се съгласи на 130 лв. в никакъв случай повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване