Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгорял HDD и спасяване на информацията от него?

Препоръчан отговор

Наскоро имах хардуерен проблем, на който решението му се оказа закупуване на нов хард, защото стария правеше проблеми. След като си купих новия започнах лека полека да си свалям информация от стария.

Последно време не го детектваше, докато онзи ден напълно спря да го открива.

Как да спася информацията си от този Харддиск?

Четох по форумите, че ставало като се увие в някаква салфетка, после в плик и така във фризера на хладилника 24ч.!?!??!?!!?! Или това е грешно?

Гледах в Youtube клипове, в които включват устройство за хард диск и я извличат?!?!?!?

Информацията в стария диск ми трябва и въпроса ми е как да си я прибера на новия?

Ясно е, че става с фирма, но ще ми вземат 5 пъти колкото е цената на диска, така че този вариант остава като краен. 

Ако знаете някой морафет, чрез който да си спася инфото ще съм много благодарен :).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кой е диска, на какъв интерфейс е, какво точно му е станало, ясно "изгорял", но лоши сектори ли има, механиката ли си замина?

Малко повече информация!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвета ми е да го занесеш в такава фирма, за да може наистина да си извлечеш информацията. Да, ще излезе вероятно скъпо, но това е сигурния начин. Всякакви подобни изпълнения в youtube са безмислени. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дискът е този. Има лоши сектори преди 2 седмици последно го сканирах малко преди да започнат големите проблеми с него и да спре да го детектва. Ето и линк към лошите сектори - LINK . 

Иначе така предполагам, че е изгорял... не го открива в My Computer, нито в Bios-a....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай във някой сервиз може да измислят нещо хората зависи и от парите който ще ти кажат

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-голямата грешка -

След като си купих новия започнах лека полека да си свалям информация от стария.

Твоята работа като на оня, дето трябвало да отреже опашката на кучето и режел по малко - да не го боли толкова.

Когато си купил новия диск е трябвало да копираш цялата информация наведнъж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въобще не се занимавай с бад-секторите, закачи го на друг комп като втори диск и пробвай да свалиш инфото. Един клиент имаше проблеми с нови дискове, сменихме 3-4 диска и винаги при втория формат даваше бад-сектори. Проблема се оказа не в диска а в захранването, за част от секундата не пуска ток и вади грешка за бод-сектори, защото реално няма съобщение за прекъсване на тока.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако инфото е наистина важно, по-добре дайте диска на фирма която се занимава с подобна дейност. Скъпо е, но това е единствения разумен вариант. Можете да разгледате тука - http://itemav.com/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вие си решавате, аз просто ви дадох един пример. Ако имате във вашия град сервиз където се занимават с това и и инфото ви е важно - няма защо да се мъчите да поправяте диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се, че има. Пловдив е доста голям град и със сигурност ще има фирми, които да се занимават с това :).

А това е доста екзотична и скъпа услуга изискваща сериозни инвестиции в техника. До колкото знам местата в България са по малко от пръстите на едната ви ръка и само едно е извън София. Поне това знам аз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хм... това вече е сериозно... доста сериозно!

Между другото... извън темата, но... когато стана атентатът на 11 септември и всичко се срути и стана на пух и прах бяха намерени парчета от Хард Дисковете на компютрите в сградата. Не си спомням коя точно компания се зае с извличането на информацията, но струваше около 280 милиона...

Та, да.. доста е скъпо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Четох по форумите, че ставало като се увие в някаква салфетка, после в плик и така във фризера на хладилника 24ч.!?!??!?!!?! Или това е грешно?

Така само ще му навредите, вероятно до степен усложняваща многократно нещата, или правейки ги невъзстановими.

Гледах в Youtube клипове, в които включват устройство за хард диск и я извличат?!?!?!?

Предварително се извинявам за черния хумор, но те и саламите така ги правят.

Слагат месото и излиза салам от другата страна, тайната е в "подправките" и подготовката.

Като за начало споделете как се държи в момента при пускане, какви звуци се чуват и т.н.

Ако знаете някой морафет, чрез който да си спася инфото ще съм много благодарен :).

Вероятно по форумите ще ви посъветват да опитате неща които са чували че помагат(във фризера, в печката....), но съм 100% сигурен че никой от съветващите не би си ги приложил на собствения диск.

В Пловдив няма фирма която се занимава с подобно нещо. Има такива  който биха се опитали да направят нещо, но в случая си мисля че не е добра идея да се пробват разни майстори които си нямат представа защото диска ви деградира бързо и вероятно ако го помъчат ще се надере, след което ще е изключително трудно и скъпо да се направи нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, в момент на пускане няма никакви звуци, нито някакви признаци на живот. По форумите и в Youtube имаше доста уроци, затова попитах със замразяването как ще е.

Та, в Пловдив със сигурност няма такава фирма. Бях на сервиз и човека (с който сме добри познати от години и от него си правя всичко общо взето) ми каза, че такова нещо като спасяване на информация от ХДД е доста трудно. Според него така както му разказвам за симптомите ми е изгоряла електрониката по платката и съм можел да си намеря същия HDD и като му сменя платката може би ще стане поне да си сваля инфото.

Но, нали ви казвам... наскоро си го детектваше, докато лека полека спря. Няколко дни го разчиташе и после съвсем спря. Сега не се чува нищо от него...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Между другото... извън темата, но... когато стана атентатът на 11 септември и всичко се срути и стана на пух и прах бяха намерени парчета от Хард Дисковете на компютрите в сградата. Не си спомням коя точно компания се зае с извличането на информацията, 

Тая фирма си е направила малка реклама , там се е развивала температура от няколко хиляди градуса , отделно натиска ....абе пълни глупости ....може да са намерили компютрите в подземията в метрото  :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Платка да намериш ,доколкото съм чел  :no-no: няма да стане , ако инфото е наистина важно и си заслужава , не както ти каза 5 пъти цената на диска , ами хиляди левове се ориентирай към фирма , щото колкото повече го мъчиш , толкова шансовете му намаляват .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно инфото не е било много скъпо щом е държано само на един единствен носител. Но вече ще му се вдигне цената определено.

Съжалявам за спама.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има неща, които съм ги събирал с години :). И сега ще ми е доста трудно да си ги намеря. Да не говорим, че някои от нещата са лични и няма откъде да се изтеглят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първото и най важното нещо е да не направите нещата по сложни отколкото са в момента! Т.е. да не си унищожите информацията.

От това което сте споделили какъв е статуса на диска в момента може да се направят няколко извода:

1. Ако диска няма признаци на живот ( както казвате) то тогава са възможни няколко варианта.

Платката да е умряла или шпиндела да е блокирал.

Ако е платката тогава трябва да се търси нова, и в нея да се запишат (или във фирмуера на диска да се променят) правилните параметри за да може да тръгне диска.

Ако е шпиндела тогава пакета се мести в друг корпус. ТОВА НЕ ВИ ПРЕПОРЪЧВАМ ДОРИ ДА СИ ПОМИСЛЯТЕ ДА ГО ПРАВИТЕ

2. Предвид показаната картинка по рано с лошите сектори и това че диска не е тръгвал всеки път по рано съм склонен да си мисля че всъщност някоя глава не работи. Но в този случай обикновено wd дисковете развъртат причукват , спират и отново тръгват (така 3 пъти) след което диска вдига готовност но плочите не се въртят (id то също му е грешно).

Тук малко става противоречие с това което сте казали че е "труп"

Това което вие можете сам да направите без да нанесете някакви щети (стига да имате инструмент) е да отвиете плаката с отвертка th 9или th8 (така наречените еврейски звезди с или без дупка няма значение) и канцеларска гума да почистите контактите. Всичко останало което съм изброил не трябва да се опитва. Просто се опитвам ви опиша правилния ред и начин на действие.

Ако държите на данните си просто го дайте някъде където ще има повече шанс ви възстановят информацията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако предположим, че платката от долната страна на Харддиска е изгоряла и информацията вътре си стои значи това е добре,НО... НО... няма нищо сигурно и... търсих в продавалника същия като моя и намерих, но как да дам 50лв. за не работещ ХДД, като аз съм го взел този Зеления през 2011 за 80лв... няма как.. ще си помисля какво ще правя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако предположим, че платката от долната страна на Харддиска е изгоряла и информацията вътре си стои значи това е добре,НО... НО... няма нищо сигурно и... търсих в продавалника същия като моя и намерих, но как да дам 50лв. за не работещ ХДД, като аз съм го взел този Зеления през 2011 за 80лв... няма как.. ще си помисля какво ще правя.

Не си давайте парите за неща които няма да ви помогнат в начинанието. По добре дайте за диагностика 15-20 лева, после ще сте наясно дали да купувате дискове или ...

Това колко е струвал диска когато сте го купили и колко струва сега подобен нямат много общо.

Вижте колко се продава този екземпляр, ае само 1700 мб

http://www.ebay.com/itm/Hard-Drive-Disk-HDD-IDE-Quantum-Sirocco-SR17A011-01-H-1700AT-A0100-/200640965732?pt=US_Vintage_Computers_Mainframes&hash=item2eb7222c64

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

А имате ли представа къде мога да го дам за диагностика? По-нагоре казахте, че в Пловдив няма такива сервизи...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване