Премини към съдържанието
borovaka

Защо Linux не става за десктоп

Препоръчан отговор

Тема за дискутиране на недостатъците на Linux при Desktop потребителите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поправи заглавието да е на български, че ще заключат темата. :) Иначе по темата, дистрибуциите структурират версиите и пакетите, докато Линукс е самото ядро. Като цяло организацията е много добра, в пъти по-добра от Windows, а долкото ми е известно, не съм ползвал OSX, там йерархията е много подобна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо в български форуми се пише на английски?

И вече има тема с такова заглавие която бе заключена, заради камарите уиндоус фанатици начело със simtech които само сраха в нея.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, това е най-добрият вариант, в случая виновно е приложението - типично за програмисти на Windows. Зависимостта трябва да бъде към библиотека, а не към версия - т.е. когато излезе по-нова версия на библиотеката, приложението трябва да продължи да работи. Ако с новата версия се внасят основни промени и споделената библиотека не поддържа обратна съвместимост - трябва да се пренапише кода на приложението в по-нова версия. Не случайно KDE пренаписват или напасват приложенията с по-новите версии, защото примерно Qt5 премахна Qt3support. Йерархията в Линукс е супериорна, т.е. точно такава би трябвало да бъде.

Това което казваш е така, но разработчиците трябва да имат гарантиран прозорец в който дадена функционалност ще работи на всички дистрибуции. Това значи първо да има документация, където да е посочено какво се поддържа, после да пише кое ще се спира и кога, също кое вече е спряно и с какво е заместено. Това си е отговорност на всеки проект, не на дистрибуциите. И прозорецът да е най-малко 5 години. Тоест трябва да има добър план за въвеждане на измененията.

Тези пакети са голям недостатък и това ще се разбере много скоро, апропо в Андроид нещата са точно така - резултат Гугъл приложенията от по 9М станаха по 90, защото всички добавят едни и същи зависимости, но те не се решават глобално за системата, а локално за приложението. Много лош подход.

И аз така мисля. Може да се направи, но в никакъв случай не е добро решение. Все едно да се върнем отново на дърветата. Процесът на обновяване ще стане ужасен. Пък и идеята е стара, копирана от Apple. /Явно последното е движещата сила в случая./

Това може да стане само, ако ползваш софтуер като QtCurve - която зарежда теми за GTK приложения и има имплеmeнтиран layer (ниво) за комуникация с KDE базираните. Различието идва от това, че GTK описва стила на компонентите си във файлове, т.е темите им са xml със структурата и картинки с елементите, докато KDE темите, Oxygen/Breeze са споделени библиотеки, защото има само такъв интерфейс за темите. Такъв се предлага и от QtCurve.

Много от отдавна трябваше да ги изгладят тия недостатъци. Тоест да става автомачтично и не в ущърб на програмиста. Ето това, между другото е нещо от което ще има полза. Определено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо в български форуми се пише на английски?

И вече има тема с такова заглавие която бе заключена, заради камарите уиндоус фанатици начело със simtech които само сраха в нея.

Нека "серат" - повече от некомпенетни са :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тема за дискутиране на недостатъците на Linux при Desktop потребителите.

Недостатъци има за лузъри като теб!

У шуменско на английски ли спикате само!?!

:D :D :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се учудвам, че линукс зомбитата пак осраха още една тема с това "колко хубав бил линукс".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти си зомби, аз знам как трябва да бъде - ти не.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти си зомби, аз знам как трябва да бъде - ти не.

Не съм зомби поради причината че мога да използвам всякаква операционна система без да си натяквам "това само линукс го има, онова само линукс го има".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм зомби поради причината че мога да използвам всякаква операционна система без да си натяквам "това само линукс го има, онова само линукс го има".

То за ползването може, въпросът е огранизация, не показал, че си комптентен, все още нищо по темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откакто е излязъл Linux все чуваме как ще "убие" Windows, но никога нищо подобно не се случва.

Ако използвате компютър само за браузване и скайп, то Linux ще ви свърши чудесна работа.

Но, ако мислите, че ще подкарата хардуерно видео декодиране просто ей така... забравете. Искате да смените драйвери с няколко клика... забравете. Искате разнообразен софтуер с красив UI... забравете(повечето са дървени, а хубавите са единици... даже май трябва да се радвате, ако има изобщо UI).

В крайна сметка, ако беше толкова хубав и толкова лесен за използване, нямаше да държи под 1% от PC за 20+ години съществуване. Забележете, че говоря за PC, a не за Server class!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те може, ма Гелата от съседната тема, му трябва някой да му напише командният ред, как да си поправи зависимости и ъпдейтва някакви пакети. За обикновените потребители явно никога Линукс няма да стане удобна ОС-ма, щото операционната система не е нещо, което трябва да прави потребителите си професори, това е просто среда, в която да им е удобно да работят и да се забавляват, а не трябва да е място, което потребителите да трябва да полагат труд, за да работи добре самата ОС-ма, или да полагат труд, за да работят правилно приложенията или дори само за прост ъпдейт.

Та така: Среда в която потребителите да могат да работят(по своите си нужди) и забавление за потребителите, или "фабрика", в която потребителите се трудят, за да са дистрибуциите в кондиция.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми те 95 % от потребителите го ползват за мултимедия и браузване компютъра си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

операционната система не е нещо което трябва да прави потребителите си процесори, това е просто среда в която да им е удобно да работят и да се забавляват, а не трябва да е място, което потребителите да трябва да полагат труд, за да работи добре самата ОС-ма, или да полагат труд за да работят правилно приложенията или дори само за прост ъпдейт.

+10.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде трябва да има статистика колко време харчат потребителите на Линукс да поддържат ползуваната дистрибуция "в изправност" в зависимост от напредъка им в използуването на тази ОС-ма.

@flare

Редактирах се по-горе от "процесори" на "професори", просто кейфейл стана :)

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв труд полагаш бре ?Инсталираш едно дистро за има няма 20 минути още толкова за ъпдейт и някоя друга програма и си имаш готово домашно PC .Кът вземете да ръсите бисери чак не се усещате.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми те 95 % от потребителите го ползват за мултимедия и браузване компютъра си :)

Но не само за това, а това е много важно уточнение. Примерно според мен, всеки жив диск е пример за ОС насочена към тези две групи. Записваш на флашката и забравяш. Може да си браузваш и гледаш/слушаш до насита. Не се мъчиш с инсталации и глупости, местиш флашката на съседния комп и тя работи. Обаче очевидно тия 95% искат и нещо повече, нали?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за какво си ползват компютрите в домашни условия ?Освен интернет,скайп ,музика и филми .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв труд полагаш бре ?Инсталираш едно дистро за има няма 20 минути още толкова за ъпдейт и някоя друга програма и си имаш готово домашно PC .Кът вземете да ръсите бисери чак не се усещате.

То инсталацията да беше проблема. Не че хората с по-нестандартен хардуер не им горят ушите, щот неа драйвери. Ся като река да си пусна някоя нормална геймка и ми трябва посредник, я Wine, я другия. Като реша да опна жената, пак с последник ли?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде трябва да има статистика колко време харчат потребителите на Линукс да поддържат ползуваната дистрибуция "в изправност" в зависимост от напредъка им в използуването на тази ОС-ма.

@flare

Редактирах се по-горе от "процесори" на "професори", просто кейфейл стана :)

Па на тебе ти е тотално сбъркана представата за Линукс :)))))))))).Ква поддръжка те гони бре :)?Има си дситрибуции със дълъг съпорт ,идват ъпдейти и си ги инсталваш .Лаик

То инсталацията да беше проблема. Не че хората с по-нестандартен хардуер не им горят ушите, щот неа драйвери. Ся като река да си пусна някоя нормална геймка и ми трябва посредник, я Wine, я другия. Като реша да опна жената, пак с последник ли?

Я каи сега къф тоя нестандартен хардуер ?За игри си PlayonLinux.Да друга опорна точка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих ти предложил да спориш с човека цитиран долу:

Нещата са комплексни ,Линукс има към 450 различни дистрибуции това обърква повечето не запознати потребители ,а и рекламата е важна.Друго повечето хора които ползват Джама са се научили сами да инсталират приложения ,на принципа next...next ...done........close, за Линукс трябва да седнат и да прочетат нещо.Хората харесват лесните и прости неща ,като седнат на компа да си цъкат из фейса или да зяпат някой филм не да четат за конзоли и прочие.Друг фактор е ,че голяма част от потребителите като чуят Линукс и гледат странно все едно виждат праисторическо същество,за вас е лесно и просто защото имате време и желание да се занимавате .Хората си имат други задължения и потребности ,истината е ,че не им се занимава с нещо ,което за да ползваш ти трябва поне няколко месеца четене и доста свободно време.Защо мислите Микрософт позволяват от техния софтуер да има нелегален и хората да си го ползват без да плащат,Линукс е безплатна и това я прави привлекателна ако не можеше да се ползва Джама безплатно нещата щяха да са различни.

Винаги ми е било забавно, колко бързо се променят хората, като почетат :D няколко месеца(от декември до април)...

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето за това говорех. Изпълзяха зопбираните уинлайно фанатици и забравиха за теми като Защо Уиндоус е боклук, Почистване от зловреден Софтуер, Май хванах вирус какво да правя ?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих ти предложил да спориш с човека цитиран долу:

Винаги ми е било забавно, колко бързо се променят хората, като попрочетат :D няколко месеца(от декември до април)...

Па и аз бех кът тебе заблуден:) .............ма се пробвах веднъж и се оказа ,че е доста по-лесно .И като бивш уиндоус потребител мога да ти кажа ,че Линукс е в пъти по лесен за инсталация и употреба.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откакто е излязъл Linux все чуваме как ще "убие" Windows, но никога нищо подобно не се случва.

Ако използвате компютър само за браузване и скайп, то Linux ще ви свърши чудесна работа.

Но, ако мислите, че ще подкарата хардуерно видео декодиране просто ей така... забравете. Искате да смените драйвери с няколко клика... забравете. Искате разнообразен софтуер с красив UI... забравете(повечето са дървени, а хубавите са единици... даже май трябва да се радвате, ако има изобщо UI).

В крайна сметка, ако беше толкова хубав и толкова лесен за използване, нямаше да държи под 1% от PC за 20+ години съществуване. Забележете, че говоря за PC, a не за Server class!

Ами абсолютна глупост. Драйверите вървят към ядрото, не се налага да правиш нищо в 90% от случайте, ако се наложи трябва да разбереш какво да направиш.

Някой да систематизира трудностите му, за да ги реша :) Доводите ви са повече от безумни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се учудвам, че линукс зомбитата пак осраха още една тема с това "колко хубав бил линукс".

Можеш да използваш дръжки. От престоя ти до сега в този сайт не си показал, че си компетентен нито в софтуера, нито в хардуера. Единствената ти компетенция е да трупаш постове. А човека пуснал темата за разлика от теб се е доказал и тук, и в другите форуми, че има компетенция. Много повече от колкото можеш да си представиш. И колкото и да не съм съгласен с него, уважавам правото му на избор и не споря с него. А ти ако имаш да казваш нещо по темата- давай. Но за разлика от теб повечето така наречени зомбита говорят от личен опит и имат добри познания за това което говорят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.