Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте, имам един изоставен лаптоп вкъщи, който искам да поочистя, отваряйки го забелязах, че винта, който крепи вентилатора (те са 2, но другият е ОК) е с износена глава, вероятно от много отвиване/завиване. Пробвах с няколко размера кръстати отвертки - без успех. Главата е почти заоблена и кръстачката си върти вътре без резултат. Самото място е такова, че може да влезе една отвертка, на кофти място.

Въпросът ми е - има ли някакви начини да го отвия без поражения, особено както е върху платката?

Благодаря в аванс!

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марка и модел на лаптопа да видим точно за какво става на въпрос.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях видял някъде с поставяне на ластик върху главата. Пробвай :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох в нета за този ластик и имаше прикачена снимка, която обаче не беше съществуваща вече (темата беше на няколко години).

Иначе, Емо, лаптопът е HP Compaq 8510p, a винтът се намира тук:

7c4e45844cf34e84bf1280aa9ab46c6a.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, XYconstant написа:

Четох в нета за този ластик и имаше прикачена снимка, която обаче не беше съществуваща вече (темата беше на няколко години).

Иначе, Емо, лаптопът е HP Compaq 8510p, a винтът се намира тук:

7c4e45844cf34e84bf1280aa9ab46c6a.png

Така не може ли да го продухаш. Не е нужно да сменяш термопаста ако не се налага.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За продухване - става, но смяната на термопаста е невъзможна, защото първо трябва да се махне вентилатора, за да се махне и охладителя.

ПС: Видях за номера с ластика, ще пробвам и него.

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип (не само при лаптопите, а изобщо), по-заоблени болтове се развиват с як натиск и ударно завъртане. За целта е добре да се ползва и шкурка за отверката, за да не приплъзне. Лично аз винаги ползвам шкурка, когато развивам яко затегнмати болтове или някои съмнителни. И когато не се развие от първия път, не се заобля болта, а се мисли какво да се направи. Както казах, трябва як натиск, ударно завъртане и шкурка, за да не приплъзне отверката. Ако не стане...ми разпробиване. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1297951038_big.jpg

Bormashina-gbm-16-2-re-0601120508.png?fi 

аз съм си направил и специална ответрка може би  трябва да се патентова

072_HCO_547.jpg

и сподходящ размер на отверката и колкото е по къса металната част толкова по добре  и с лек наклон и въртене

Редактирано от Yvan Sergeev (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В мойта практика ,въпреки че ползвам огромен брои отверки често се случва да не могат да се отвиват болтове/обикновено това се получава ако болтовете са завивани през лятото ,или на топло,а трябва да се отвиват при по-студено време и болтовете са стоманени ,а корпусите са алуминееви,различно свиване на материала/. Имам различни пробои и длела и винаги при такива болтове удрям с тях по посока отвиване с чукче в края. Безотказно е. После се развива много лесно по нормалния начин.Най-лошото е, когато главата е скрита ,болтът има един прорез и е опитван с по-голяма отверка да се отвие,наранената повърхност на корпуса пречи..Тогава си принуждаван да го разпробия с бормашина .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, XYconstant написа:

ПС: Видях за номера с ластика, ще пробвам и него.

Получи ли се номера?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като не знам - питам - каква е тая техника с ластик?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, ExaFlop написа:

Бях гледал някъде, че при замазан болт се слага ластик за да уплътни и така се пробва пак да се развие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо това пробвал, ластика стана на нищо и пак не мръдва.
Тръгнах да разглобявам, за да стигна по възможност само до платката, а тогава ще видя.

Иначе по-нагоре, където казахте за силен и рязък натиск и въртене, не може ли да се повреди платката?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вариант - остави на слънце да се понагрее повечко и пробвай да развиеш.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам лайки поичи, ма те лайкнах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вариант - остави на слънце да се понагрее повечко и пробвай да развиеш.

С поялник дали ще има резултат или е твърде рисково?

Ето иначе снимка за по-добра представа:
50903c1f0881c96c0962c46fb05bd389.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С поялника може и да разтопиш/разшириш отвора за винта и да са нужни повече операции после - ново изграждане на канала. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимаш някакъв тънък ластик (или една латексова ръкавица от аптеката, от най-тънките) слагаш върху болта, и през ръкавицата/ластика с отверката пробваш да го отвиеш. Ако не стане - включваш поялник и награваш само болта, но не за много дълго, и пак с ластика/ръкавицата и отверката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, dkmi написа:

Взимаш някакъв тънък ластик (или една латексова ръкавица от аптеката, от най-тънките) слагаш върху болта, и през ръкавицата/ластика с отверката пробваш да го отвиеш. Ако не стане - включваш поялник и награваш само болта, но не за много дълго, и пак с ластика/ръкавицата и отверката.

Няма да стане, виж снимката. С ластик можеш да уплътниш, но така както аз виждам, отворите изобщо ги няма и смисъл от ластика няма. По-вероятен е втория вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще помогне това с ластика според мен. Може да се наложи да е малко по-дебел, но според мен ще "зацепи" достатъчно.

Все пак, зависи до каква степен е заклинил болта... такова заобляне се получава или от ползване на неподходяща отверка, или ако самият болт е заял много здраво.

Но повече ме съмнява ползването на неподходяща отверка (напр. опит за отвиване с обикновена отверка на болт "звезда" или "torx"). Ако е така - ластикът би трябвало да помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще видя дали ще намеря ръкавица тук, защото с ластика не се получи, ако не намеря ще пробвам за кратко си поялника и после ластика отгоре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

след първата минута е. 

Като гледам доста е изядено това нещо и едва ли ластика ще помогне. 

За подобни случаи аз имам един сет от доста прави отвертки с малка стъпка и все някоя влиза до толкова че да заклини.

А това че се е получило заклинване заради различен материал е ...... Всяка резба има хлабина и за защита от саморазвиване се слага специално лепило на резбата при повечето е в синьо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10х, @pconline.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

едно време, когато все още ми беше добро зрението, за такъв проблем ползвах малък патронник -1мм до 5мм- слагах лява бургия и при опит за разпробиване на ниски обороти, бургията зацепва и винтът се развива

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това като гледам само с бормашината ще стане или  с моята отвертака .... ако имаш късмет да захване . 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.